علت سوزش زانو و درمان آن

knee-pain

تماس با ما

مفصل زانو یکی از فعال ترین مفاصل در بدن است . بیشتر فعالیت های بدنی افراد نیازمند استفاده از مفصل زانو است ، به همین دلیل درد جلوی زانو چه در بین جوانان و افراد مسن و چه افراد ورزشکار یا غیر ورزشکار بسیار شایع است. درد زانو ممکن است به شکل های مختلفی احساس شود. در این مقاله به علت ها و درمان احساس سوزش در زانو و سوزن سوزن شدن زانو پرداخته ایم .

بسیار مهم است که در صورتی که در زانوی خود احساس سوزش دارید، به پزشک متخصص مراجعه کنید چرا که احساس سوزش در زانو می‌تواند نشانه آسیب یا بیماری جدی باشد که نیاز به رسیدگی فوری دارد. رویکرد متخصصین کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی امید رویکرد پلکانی است. ابتدا بیمار توسط پزشک متخصص معاینه دقیق می‌شود و پس از تشخیص علت بیماری برنامه ریزی درمانی برای او انجام می‌شود. درمان از شیوه‌های ساده‌تر مانند ورزش درمانی و فیزیوتراپی آغاز می‌شود. در صورت لزوم درمان‌های پیشرفته‌تر مانند انواع تزریق‌ها مانند تزریق گاز اوزون برای بیمار درنظر گرفته می‌شود. اگر درمان‌های غیرجراحی برای حل مشکل بیمار کافی نباشد متخصصین این کلینیک روش‌های جراحی مناسب را به او پیشنهاد خواهند کرد.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی امید انواع روش‌های مدرن برای درمان مشکلات و آسیب‌های اسکلتی عضلانی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۸۸۸۹۸۴۴۰-۰۲۱  و  ۲۲۷۸۰۷۰۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

سوزش ممکن است در نواحی مختلف زانو احساس شود . در برخی موارد فرد در تمام زانوی خود احساس سوزش دارد درحالی که برخی موارد نیز سوزش تنها در ناحیه مشخصی وجود دارد. در اکثر موارد افراد در پشت یا در جلوی زانو خود احساس سوزش میکنند و در موارد کمتری احساس سوزش در دو طرف زانو است. در صورتی که در ناحیه مشخصی از زانوی خود احساس سوز میکنید باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید .

علت ها و دلایل

آسیب ها و بیماری های مختلفی میتواند موجب احساس گزگز زانو، سوزش و بی حسی زانو شود. در صورتی که احساس سوزش در ناحیه خاصی از زانو باشد میتواند یک نشانه جدی باشد و شما باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که سوزش زانو در ناحیه پشت زانو حس می شود و شخص سن بالایی دارد احتمالا دلیل آن  آرتروز زانو یا آسیب به غضروف زانو می باشد و در صورتی که شخص اخیرا فعالیت ورزشی شدید داشته است ، دلیل آن می تواند پارگی رباط یا آسیب به زانو بر اثر وارد آوردن فشار زیاد به آن باشد.

در صورتی که داغی زانو در قسمت جلوی زانو حس میشود ، دلیل آن می تواند اختلال در عملکرد کشکک زانو باشد ، در این صورت کشکک زانوی فرد به درستی در جای خود بر روی مفصل زانو حرکت نمیکند.

در صورتی که فرد در کشکک زانوی خود احساس سوزش می کند ، معمولا مشکل بیماری کندروملاسی یا نرمی غضروف کشکک زانو است ، این آسیب در ورزشکاران شایع است اما ممکن است در بین افرادی که (مثلا به واسطه شغل خود) به زانوی خود فشار زیادی می آورند نیز دیده شود.  احساس سوزش در کشکک زانو همچنین می تواند بر اثر آسیب به تاندون کشکک زانو باشد و التهاب آن باشد .

در صورتی که درد در ناحیه خارجی ( کنار ) زانو احساس شود دیلی ان احتمالا سندروم ایلیوتیبیال است . ایلیوتیبیال باند Iliotibial band   ITB یک تاندون بلند و پهن در سطح خارجی ران است. زمانی که این تاندون ملتهب شود می تواند ایجاد احساس سوزش در کناره های زانو کند. سندرم ایلیوتیبیال بیشتر در میان ورزشکاران و خصوصا  دوندگان دیده می شود.

غضروف ها بافت هایی هستند که به مفصل متصل شده اند و باعث نرمی کشکک زانو و حرکت آن می شوند دو نوع غضروف در مفصل زانو وجود دارد غضروف های نرم وغضروف های سخت. قسمت های هلالی، پدهای انعطاف پذیر در ناحیه خارجی و داخلی مفصل زانو وجود دارد، که به آن غضروف های مینیسک زانو گفته می شود. غضروف های براق، نرم و سختی هم درانتهای استخوان های زانو قرار گرفته است که به آنها غضروف های مفصل گفته می شود. شایع‌ترین علائم پارگی مینیسک زانو عبارتند از:

• درد
• سفتی و تورم زانو
• قفل شدگی یا گرفتگی زانو
• احساس خالی کردن زانو
• مشکل در حرکت دادن زانو و محدود شدن دامنه حرکتی آن
 
mh

موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که در تشخیص علت داغ شدن زانو و سوزش زانو موثر هستند . در صورتی که اخیرا فعالیت ورزشی داشته اید علت سوزش زانوی شما به احتمال زیاد آسیب به رباط یا غضروف شما است و در صورتی که به واسطه کا شما به زانوی شما فشار زیادی وارد می شود ممکن است به علت استفاده بیش از حد از زانو به آن آسیب وارد شده باشد.

تشخیص

همانطور که گفته شد برای تشخیص دقیق علت زانو لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص برای تشخیص علت سوزش زانو ابتدا بیمار را معایته فیزیکی می کند و از بیمار درباره فعالیت هایی که اخیرا داشته و هینطور سوابق پزشکی او سوال می کند و در صورت نیاز برای تشخیص دقیق تر انجام آزمایشات رادیوگرافی یا اسکن ام آر آی را تجویز می شکند در موارد خاصی نیز ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون باشد.

راه ها و روش های درمان

شیوه درمان سوزش زانو می تواند بسته به علت ایجاد کننده آن متفاوت باشد. بعد از این که پزشک متخصص دلیل احساس سوزش در زانوی شما را تعیین کرد ، یک برنامه درمانی متناسب با شرایط شما تدوین می کند. در ادامه برخی روش های درمانی که معمولا برای درمان سوزن سوزن شدن زانو تجویز می شوند آمده اند :

در موارد سوزش زانو بر اثر آسیب به آن ( مانند آسیب های ورزشی) در ابتدا ( به عنوان اقدام اولیه ) باید به زانو استراحت داد ، روی آن کمپرس سرد قرار داد و زانو را بست و با قرار دادن چیزی در زیر آن زانو را بالا برد و بالاتر از سطح قلب قرار داد . ( متد RICE) . آسیب هایی مانند کشیدگی و پارگی جزئی رباط یا منیسک با روش های درمانی غیر جراحی قابل درمان هستند اما پارگی شدید یا کامل رباط و منیسک زانو برای درمان نیازمند عمل جراحی هستند.

برای درمان آسیب های ناشی از فشار آوردن و استفاده بیش از حد از زانو معمولا در ابتدا ، استراحت کردن به بیمار توصیه می شود، همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که برای برطرف کردن مشکلات جا به جایی کشکک زانو و حمایت از مفصل زانو ، از زانو بند طبی مخصوص استفاده کنید. برای درمان التهاب در زانو از داروهای ضد التهاب مانند آسپرین یا ایبوبرفن استفاده می شود.

در مواردی که سوزش زانو بر اثر بیماری آرتروز باشد ، انجام ورزش و حرکات اصلاحی سبک و تزریق کورتیزون در مفصل زانو و همچنین تزریق ژل یا اوزون در مفصل زانو می تواند راه حل بسیار موثری باشد. همچنین ممکن است در این موارد نیز پزشک پوشیدن زانو بند طبی مخصوص را تجویز کند. این زانو بند ها فشار را از روی نواحی آسیب دیده زانو کم میکنند و این فشار را به قسمت های سالم تر زانو منتقل می کنند و از این طریق احساس درد و سوزش در بیمار کاهش میابد.

روش های درمانی زیادی ممکن است برای درمان سوزش زانو ها به کار گرفته شود که انتخاب این روش ها به علت سوزش زانو و محل احساس سوزش ( در پشت زانو ، جلوی زانو و زیر کشکک زانو ، در کناره های زانو یا احساس سوزش در کل مفصل زانو ) بستگی دارد. یاد آوری میکنیم که  قبل از به کار گیری هر روش درمانی یا مصرف دارو برای درمان سوزش زانو به پزشک متخصص باید مراجعه کنید.