لیزر زانو: فواید درمان زانو درد با لیزر کم توان و پرتوان

یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد با بالا رفتن سن تجربه می‌کنند، زانو درد است. فعال ماندن شما به شرایط زانوهایتان بستگی دارد. زانو درد با ایجاد محدودیت در لذت بردن از فعالیت‌های مورد علاقه، و به خصوص در صورتی که موجب اختلال در خواب شود، می‌تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.
لیزر درمانی، روشی است که برای طیف گسترده‌ای از مشکلات حاد و مزمن عضلانی اسکلتی استفاده می‌شود. این روش بی درد بوده و باعث تسریع فرایند بهبودی بافت‌ها، از جمله غضروف‌ها، رباط‌ها، عضلات، بورس ، اعصاب، تاندون‌ها و پوست می‌شود. این روش باعث افزایش سنتز DNA، تکثیر سلولی، تغذیه سلولی و گردش خون شده و دارای اثرات ضد التهابی و کاهش درد است. اثربخشی لیزر درمانی برای زانو درد در انسان به خوبی ثابت شده است.

در صورتی که درد زانو به علت بیماری یا آسیب‌دیدگی ایجاد شده باشد، استفاده از درمان لیزری می‌تواند به کاهش درد کمک کند. این نوع درمان بدون درد و با اثربخشی بالاست و می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. تعداد جلسات لازم برای درمان، بسته به علائم و شدت آن‌ها و پاسخ بدن بیمار به درمان، متفاوت است. بنابراین، تعداد جلسات درمانی می‌تواند بین 3 تا 15 جلسه و در موارد شدیدتر حتی بیشتر از این باشد.

متخصصان کلینیک فیزیوتراپی و توانبخشی با بررسی دقیق بیمار و تشخیص علت بیماری، از رویکرد پلکانی برای درمان بیماری استفاده می‌کنند. در این رویکرد، درمان با استفاده از روش‌های ساده آغاز می‌شود و در صورت لزوم، به روش‌های پیچیده‌تر گسترش می‌یابد. اگر متخصصان تشخیص دهند که استفاده از درمان لیزری برای درمان بیماری مناسب است، این روش به عنوان یکی از روش‌های درمانی در کنار سایر روش‌ها برای بهبودی بیمار استفاده خواهد شد.

انواع لیزر


لیزر بر اساس قدرت و طول موج به چندین طبقه یا کلاس تقسیم می‌شود. لیزرهای درمانی معمولا در کلاس 3B، لیزر درمانی کم توان (LLLT) با قدرت کمتر از 500 مگاوات، و کلاس 4، لیزر با شدت بالا با قدرت 500 مگاوات و بیشتر قرار دارند.

درمان با سرد لیزر چیست؟


درمان زانودرد با سرد لیزر
در درمان با لیزر سرد ، که با عنوان لیزر درمانی کم توان یا LLLT نیز شناخته می‌شود، از لیزر کلاس III یا کلاس IV استفاده شده و مدت کوتاهی آن را از زانو یا ناحیه دردناک عبور می‌دهند. بر خلاف لیزرهای گرمتر که ممکن است باعث سوختگی و آسیب دیدن پوست شوند، لیزر LLLT معمولا باعث آسیب پوست نمی‌شود. لیزرها بر اساس شدت و دمای پرتو نورشان طبقه بندی می‌شوند. لیزرهای گرمتر برای جراحی و سایر عملیات استفاده می‌شوند. لیزر LLLT در انواع طول موج استفاده می‌شوند وعمق نفوذ برخی از آن‌ها بیشتر است. از آنجا که پوست نور زیادی را جذب نمی‌کند، پزشک یا تکنسین باید از کلاس لیزری استفاده کند که به عمقی نفوذ کند که برای درمان درد مناسب باشد.

لیزر سرد برای زانو

درمان لیزر سرد برای کسانی که زانو درد حاد دارند یا زانو دردشان مرتبا عود می‌کند ، می‌تواند تسکین بخش باشد. لیزر سرد یک روش غیر تهاجمی و روش جدیدی در طب مکمل است که از لیزر کلاس III یا کلاس IV برای تحریک منطقه آسیب دیده و کاهش درد استفاده می‌کند. تحقیقات نشان داده است که این روش می‌تواند در کاهش زانو دردی که در اثر جراحت یا بیماری‌های مزمن ایجاد شده باشد موثر باشد. محققان تصور می‎کنند که لیزر از این جهت به این فرایند کمک می‌کند، که ممکن است باعث:

 • بهبود گردش خون
 • تحریک مسکن‌های طبیعی بدن به نام اندورفین
 • بهبود بازسازی سلول
 • ارتقاء بخشیدن به رشد بافت جدید شود.

لیزر کم توان برای درمان چه نوع زانو دردی مفید است؟

لیزر کم توان برای درمان چه نوع زانو دردی مفید است؟

لیزر درمانی ممکن است برای کسانی که در اثر بیماری دچار آسیب‌دیدگی زانو شده‌اند، و نیز کسانی که به واسطه تروما زانویشان اسیب دیده ، مفید باشد. زانو درد حاصل از سایش استخوان روی استخوان با ترکیبی از لیزر کم توان و فیزیوتراپی برطرف می‌شود. لیزر کم تون باعث کاهش ناراحتی و التهاب حاصل از آرتریت می‌شود و فیزیوتراپی عضلات و رباط‌های اطراف زانو را قوی می‌کند تا فشار روی مفصل کاهش یابد.
اسیب دیدگی مفصل زانو با استفاده از لیزر کم توان سریعتر می‌تواند درمان شود ، چرا که باعث تحریک مکانیزم‌های بهبودی بدن شده و گردش خون را افزایش می‌دهد. انواع دیگر از دردهایی که لیزر کم توان می‌توانند به تسکین آن‌ها کمک کند عبارتند از:

 • بورسیت
 • سندرم آرنج تنیس بازان
 • سندرم تونل کارپال
 • فیبرومیالژیا

چه اتفاقی در طول جلسه درمانی رخ می‌دهد؟

لیزر سرد با یک دستگاه کوچک در یک مطب انجام می‌شود. این درمان یک روش غیر تهاجمی است که توسط یک پزشک، یا متخصص فیزیوتراپی انجام می‌شود.
نگاه کردن به طور مستقیم به لیزر می‌تواند به چشم آسیب برساند، بنابراین از شما می‌خواهند از عینک محافظ استفاده کنید.
دکتر دسته دستگاه را به مدت 30 ثانیه تا چند دقیقه نزدیک یا روی پوست زانو قرار می‌دهد. طول این مدت را دوز لازم و اندازه منطقه تحت درمان تعیین می‌کند.
انرژی نوری از طریق پوست به بافت‌های تحت درمان منتقل شده، و در آن‌جا جذب می شود. انرژی نوری کمک می کند تا التهاب کاهش یافته و بازسازی بافت آسیب دیده بهبود یابد.
معمولا بیش از یک جلسه درمان زمان لازم است تا بیمار احساس بهتری پیدا کند. تعداد جلسات بسته به میزان آسیب‌دیدگی زانوی هر شخص متفاوت است. ممکن است لازم باشد برای چند هفته تا چند ماه، هر هفته چندین جلسه درمانی داشته باشید.

نتایج مثبت این درمان تا چه مدت باقی خواهند ماند؟

زمان لازم برای بهبودی و طول مدتی که مزایای درمان باقی می‌مانند در افراد مختلف متفاوت است. در حال حاضر هیچ درمانی برای آرتریت یا بیماری‌های استخوانی مشابه وجود ندارد. با این حال، لیزر کم توان می‌تواند علائم این بیماری‌ها را تسکین داده و باعث بهبود کیفیت زندگی کسانی شوند که به بیماری‌های‌ دیژنراتیو استخوان در زانو مبتلا هستند. استفاده از لیزر کم توان برخی افراد را قادر می‌کند تا شروع به ورزش و وزن کم کردن کنند، که این‌ها خود اغلب در کاهش مقدار زیادی از درد زانو حاصل از آرتریت و سایر بیماری‌ها موثر هستند.

مزایای استفاده از لیزر کم توان برای زانو درد

 • یک روش غیر تهاجمی برای کاهش درد است
 •  به هیچ گونه داروی مسکنی نیاز ندارد
 • دوره نقاهت ندارد
 • در صورتی که به درستی انجام شود هیچ عارضه جانبی ندارد
 • زمان جلسات درمان کوتاه است
 •  بعضی از شرکت‌های بیمه هزینه‌های ان را پوشش می‌دهند
 • با هدف گرفتن نقاط طب سوزی باعث کاهش درد می‌شود

معایب روش لیزر کم توان برای زانو درد

 • تسکین درد فقط ممکن است چند هفته طول بکشد
 •  ممکن است هر هفته به چند جلسه درمان نیاز باشد
 • ممکن است علائم آسیب‌دیدگی‌های قدیمی را به طور موقت تشدید کند

آیا این روش دردناک است؟

در طول درمان ممکن است کمی احساس سوزن سوزن شدن داشته باشید، اما گرما یا سرمایی احساس نخواهید کرد. این درمان بدون درد است. نیاز به زمان بازیابی و نقاهت ندارد، و بنابراین می‌توانید بلافاصله پس از انجام کار به خانه برگردید.

تفاوت لیزر سرد با لیزر جراحی چیست؟

استفاده از لیزرهای جراحی به طور فزاینده‌ای در پزشکی معمول شده است. به کمک لیزر برش‎‌ها دقیقتر از تجهیزات جراحی سنتی انجام شده ، کاهش خطر آسیب کاهش یافته و سرعت عمل در جراحی بالا می‌رود.
با این حال، لیزرهای گرم در صورت استفاده نادرست ممکن است خطرناک باشند. از سوی دیگر، لیزرهای “سرد” که در سنگ شکن کردن برای درمان درد استفاده می‌شوند بسیار ضعیفتر از لیزرهای جراحی بوده و باعث اسیب دیدن یا سوختگی پوست نمی‌شوند.
طرفداران لیزر درمانی استدلال می‌کنند که از آنجا که پوست نور بسیار کمی را جذب می‌کند، لیزر قادر است به عمق بافت نفوذ کند. این باعث می‌شود که بافت آسیب دیده بدون عوارض جانبی بهبود یابد و از آنجا که انرژی آن بسیار کم است، خطر سوختگی وجود ندارد.

لیزر پر توان


لیزر پر توان

تکنولوژی لیزر پرتوان (HIL) بر اساس اصل شناخته شده لیزر کم توان (LLLT) است. قدرت بالا و انتخاب طول موج مناسب باعث می‌شود لیزر بتواند به عمق بافت نفوذ کند. لیزر پرتوان روشی قدرتمند و غیر اعتیاد آور برای مدیریت درد ارائه می‌کند. این نوع لیزر از طریق یک فرایند طبیعی انتقال انرژی (تحریک زیستی و اثر فوتومکانیک)، روند بهبود و بازسازی را ارتقاء می‌دهد. لیزر پرتوان به خصوص در درمان صدمات ورزشي ، به عنوان مثال کشیدگی عضله یا در رفتن مفصل، و کمر دردی که به عنوان مثال ناشی از فتق دیسک باشد و یا اختلالات ناحیه گردن که باعث گردن درد می‌شود بسیار موثر است.

انواع لیزر پرتوان

لیزر پر توان معمولا به دو شکل استفاده می‌شود- پالسی (لیزر تپی) و مداوم. هر کدام از این حالات بافت را به نحو متفاوتی تحت تاثیر قرار داده و اثرات درمانی متفاوتی را ایجاد می‌کند. به طور کلی اثرات درمانی آن‌ها‌ عبارتند از: تحریک زیستی ، تسکین درد، اثر ضد التهابی، اثر گرمایی سطحی و آرام سازی عضلات.
در حالت پالسی لیزر با فرکانس بسیار بالا خاموش و روشن شده و برای درمان درد استفاده می‌شود. لیزر مداوم حالتی است که در آن لیزر در تمام مدت درمان روشن است و برای تقویت اثرات تحریک زیستی ، فرایند بهبودی و بازسازی استفاده می‌شود.

ایمنی

اگرچه استفاده از لیزر درمانی پر توان عموما برای استفاده و پیشبرد فرآیندهای بازسازی مناسب و بی خطر است، اما هنوز هم ممکن است به چشم آسیب برساند و به همین دلیل استفاده از چشم بند یا عینک محافظ در طول درمان ضروری است. افزایش قدرت لیزر پر توان، مستلزم احتیاط بیشتری است چرا که اثرات گرمایشی این لیزر از سویی باعث درمانی بسیار مطلوب می‌شود، اما از سوی دیگر، اگر درمانگر آموزش دیده نباشد می‌تواند به بافت آسیب برساند.

آیا این درمان دردناک است؟

یکی از مزایای استفاده از لیزر پر توان این است که کاملا بدون درد است. درمانگر درمان را با حرکت دادن دسته دستگاه به شکل مارپیچی یا چپ و راستی روی سطح پوست انجام می‌دهد. ممکن است دسته دستگاه را مستقیما روی سطح پوست بگزارند و یا م آن را درست بالای ناحیه تحت درمان گرفته و همان حرکات را بدون تماس با پوست انجام دهند.

آیا لیزر پر توان موجب سوختگی می‌شود؟

شانس سوختگی با لیزر پر توان بسیار کم است زیرا درمان همیشه پویا بوده و دسته دستگاه یا اپلیکاتور به طور مداوم روی سطح پوست حرکت می‌کند. در حالت پالسی لیزر (که برای تسکین درد استفاده می‌شود) ، گرما یا حس نمی‌شود و یا خیلی کم حس می‌شود. در حالت مداوم (تحریک زیستی)، به منظور ایمنی برنامه‌های درمانی از پیش تنظیم شده هستند. برای اطمینان از ایمنی لیزر پر توان، تابش از مقادیر کم شروع شده و در صورت نیاز افزایش می‌یابد. درمانگران و پزشکانی که لیزر پر توان را اعمال می‌کنند، حرفه‌ای و آموزش دیده هستند.

هر چند وقت یکبار به درمان نیاز است؟

معمولا تعداد جلسات درمانی در هفته بین 2 تا 5 جلسه است. درمانگر بر اساس شرایط زمانی بیمار تعداد جلسات درمان را به مناسبترین و موثرترین شیوه تنظیم می کند.

آیا لیزر با شدت بالا اعتیاد آور است؟

خیر، این درمان در مقایسه با داروهای مسکن اعتیاد آور نیست.

آیا محدودیتی برای تعداد جلسات درمانی وجود دارد؟

نه، هیچ محدودیتی برای تعداد جلسات درمان وجود ندارد زیرا درمان اعتیاد آور نیست. این بستگی به درمانگر دارد که تعیین کند آیا بیمار نیاز به درمان بیشتری دارد یا نه و این که ایا این درمان برای بیمار تاثیر داشته ، یا بهتر است به سراغ روش درمانی دیگری برود.

چرا سخت است که بفهمیم ایا درمان تاثیر داشته یا نه؟

یکی از مشکلات لیزر درمانی این است که تحقیقات مختلف طول موج‌های مختلف لیزر را مورد بررسی قرار داده‌اند. این باعث می‌شود که مقایسه یک لیزر به یک لیزر دیگر سخت شود. به همین ترتیب، تولید کنندگان مختلف توصیه‌های مختلفی در مورد فرکانس و مدت زمان درمان ارائه می‌کنند.
برای اینکه لیزر درمانی به درمانی استاندارد برای زانو درد تبدیل شود ، پزشکان باید بدانند که چه طول موجی و با چه دوزی موثرتر است.

روش‌های جایگزین لیزر درمانی برای زانو درد کدامند؟

روش‌های درمانی خانگی مانند استراحت، کمپرس سرد ، فشرده سازی، گرما، ماساژ، کشش، ورزش و استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه می‌توانند به طور موقت برای کاهش دردهای خفیف زانو استفاده شوند.

برای درد مزمن یا شدید زانو، برخی از روش‌هایی که ممکن است موثر باشند عبارتند از:

 • تمرینات قوی سازی
 •  فیزیوتراپی: فیزیوتراپی ممکن است به از بین بردن درد مزمن زانو کمک کند بدون ان که به لیزر درمانی نیازی باشد.
 •  تزریق ژل اسید هیالورونیک و کورتون در زانو
 • بَزل مفصل ( یا پونکسیون مفصلی که عبارتست از بیرون کشیدن مایع داخل مفصل با استفاده از سوزن)
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • داروهای آرتروز مانند زیست‌داروها یا داروهای بیولوژیک، داروهای ضد روماتیسم، کورتون‌ها و داروهای مسکن
 • درمان‌های طب مکمل، مانند طب سوزنی و کایروپراکتیک
 • عمل جراحی زانو

در کنار این درمان‌ها لیزر درمانی هم می‌تواند موثر باشد ، بنابراین انجام لیزر درمانی به معنای آن نیست که دیگر نیازی به گزینه‌های دیگر نداریم.

مقالات مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حدود پنجاه سال دارم جفت زانو هایم درد می کنه یک بار پزشک داخل زانوهای من یک تزریق انجام داد مدت یکسال خوب بودم ولی مجددا شروع به درد کرده آیا با لیزر مشکل بنده بر طرف می شود اگر رفع می شود حدود قیمت را به بنده بفر مائید
  ممنون و سپاسگزارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک