علت و درمان بیماری ازگود اشلاتر

images

تماس با ما

بیماری ازگود شلاتر ( Osgood Schlatter ) یکی از شایع ترین علل درد زانو در ورزشکاران نوجوان است. این بیماری سبب درد جلو و پایین زانو ( روی قسمت بالای استخوان درشت نی ساق )، حساسیت در لمس و تورم می شود.اغلب این علائم در نوجوانانی که در فاز جهش رشد قدی هستند در سنین حدود ۱۵-۱۲ سالگی رخم می دهد و می تواند یک طرفه یا دوطرفه باشد. علائم بیماری ازگود اشلاتر در محل اتصال رباط کشککی به درشت نی ایجاد می گردد. این امر در نوجوانانی که به ورزش های فوتبال، بسکتبال و ژیمناستیک می  پردازند شایع تر است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#3f779a”]متخصصین کلینیک تخصصی زانو با به کارگیری روش های ساده ، نوین و کار آمد اقدم به تشخیص به موقع و درمان بیماری ازگود اشلاتر در نوجوانان می نمایند و از پیشرفت روند بیماری در دوران بزرگسالی جلوگیری می کنند.[/alert]

علائم  و نشانه ها

درد جلوی زانو ناشی از بیماری ازگود اشلاتر که با فعالیت و دویدن تشدید می گردد. به خصوص حرکات پرشی و بالا و پایین رفتن از پله ها

 تورم و حساسیت در لمس بالای ساق ( زیر زانو )

 برجستگی و قرمزی ناحیه ی قدامی زیر زانو

 تشدید درد در همگام انقباض عضله ی جلوی ران (عضله ی چهارسر

دردی که با ورزش کردن بدتر شود.

از بین رفتن درد هنگام استراحت

ورم یا نرمی زیر زانو یا بالای درشت نی

لنگیدن پس از ورزش

کشیدگی عضلات اطراف زانو (زردپی پشت زانو و عضله چهارسر)

علت و دلایل

علت بیماری به طور دقیق مشخص نیست اما می تواند در ارتباط با رشد سریع اسخوان و ضربات باشد.در اکثر موارد مرحله ای از رشد سریع استخوانی پیش از شروع بیماری وجود دارد

با توجه به اینکه تاندون عضله چهارسر ران که تاندون پاتلار نامیده می‌شود به برجستگی استخوان درشت نی اتصال می یابد کشش‌های تاندون پاتلار(مثلا به علت انقباض‌های شدید عضلات چهارسر)به ویژه در قسمت انتهایی آن به برجستگی درشت نی انتقال می یابد و باعث افزایش استخوان سازی در این نواحی می شود.استخوان سازی می تواند در قسمت پشت تاندون پاتلار نیز ایجاد گردد.

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر به قرار زیر هستند

انجام‌ زیاد و شدید فعالیت‌های‌ عادی‌ نظیر دویدن‌، جهیدن‌

اضافه‌ وزن‌ پسران‌ در سنین‌ ۱۱ تا ۱۸ سالگی

رشد اسکلتی‌

تشخیص

برای‌ تشخیص‌ معمولاً از رادیوگرافی‌ زانو و گاهی‌ اسکن‌ استخوان‌ استفاده‌ می‌شود.

راه ها و روش های درمان

 برای کاهش زانو درد می توان  از گرمای موضعی و دارو استفاده کرد. بستن زانو با یک زانوبند سبک یا باند کشی میتواند درد را کاهش دهد. فعالیت شدید بدنی مثل ورزش های شدید را باید تا چند ماه متوقف کرد.فیزیوتراپی بصورت انجام نرمش های کششی عضلات چهارسر و همسترینگ در این بیماران مفید است.

گاهی اوقات که درد زانوی بیمار بسیار شدید است پزشک معالج ممکن است برای اینکه زانوی بیمار مدتی بیحرکت بماند از گچ گیری اندام تحتانی استفاده کند.

در بعضی افراد این بیماری تا چند سال بصورت فعال باقی میماند با این حال بیشتر علائم بیماری در پایان دوره بلوغ و با پایان یافتن رشد قدی نوجوان بطور خودبخودی از بین میرود.

بندرت درد زیر زانو در بعضی از مبتلایان به این بیماری ممکن است حتی بعد از بلوغ از بین نرود. اکثر این افراد در دوران نوجوانی خود مراقبت های لازم را در مورد زانو انجام نداده و فشارهای زیادی به زانوی خود وارد کرده اند. در معاینه این بیماران مشاهده میشود که برجستگی زیر زانو همچنان باقی مانده است.

در رادیوگرافی اکثر این بیماران در محل اتصال تاندون کشککی به قسمت بالایی درشت نی یک استخوان اضافه زانو کوچک دیده میشود. درمان این بیماران در این سنین هم رعایت همان نکات قبلی است. این بیماران باید از زانو زدن و فشار مستقیم به این برجستگی اجتناب کنند. ندرتاً ممکن است عمل جراحی و خروج استخوانچه ذکر شده درد بیمار را کاهش دهد.

مقالات اخیر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس