علائم و درمان پارگی رباط‌های صلیبی و طرفی زانو

رباط‌ها گروهی از بافت‌های همبند هستند که مانند طناب یا تسمه دور یک مفصل قرار دارند و حرکت مفصل را محدود کرده و از آن محافظت می‌کنند. رباط‌ها در برابر کشش مقاوم هستند. وقتی رباط‌ها دچار آسیب دیدگی شوند، مفصل زانو ممکن است بی ثبات شود. پارگی رباط صلیبی زانو و طرفی زانو دامنه حرکتی مفصل را شدیداً مختل میکند که منجر به ناتوانی فرد در چرخاندن پا و پارگی مینیسک میشود. اغلب افرادی که دچار آسیب دیدگی رباط زانو میشوند، با درمان پارگی رباط صلیبی محافظه کارانه (درمان بدون جراحی رباط صلیبی) و برنامه توانبخشی مناسب به بهبودی دست پیدا می‌کنند.

در کلینیک امید، درمان کشیدگی و پارگی خفیف رباط های زانو از جمله رباط صلیبی زانو بدو ن جراحی و با استفاده از متدهای بروز و تائید شده مجامع علمی صورت می گیرد. امروزه به مدد پیشرفت ها در این ز مینه، بیمار دیگر نیازی به انجام جراحی های ترمیم رباط زانو ندارد. در کلینیک امید با استفاده از روش های فیزیوتراپی، ورزش، تزریق ازن و تزریق PRP به بیماران کمک می‌شود، تا در زمان کوتاهی بهبود پیدا کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره 09025804413 تماس حاصل نمایید.

رباط زانو چیست؟

Untitledدر زانو چهار رباط اصلی قرار دارد. رباط‌های زانو استخوان ران را به استخوان ساق پا وصل می‌کنند، این رباط ها عبارتند از:

رباط صلیبی قدامی (ACL): رباط صلیبی قدامی در مرکز زانو واقع شده است و چرخش و حرکت به جلو استخوان ساق پا را کنترل می‌کند.
رباط صلیبی خلفی (PCL): این رباط که در مرکز زانو واقع شده است و حرکت به عقب استخوان ساق پا را کنترل می‌کند.

رباط طرفی داخلی (MCL): این رباط باعث ثبات قسمت داخلی زانو می‌شود.

رباط طرفی جانبی (LCL): این رباط باعث ثبات قسمت خارجی زانو می‌شود.

علت

علت کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو یکی از موارد زیر می تواند باشد:

 • پیچ خوردگی زانو در حین قرار داشتن پا روی زمین
 • وارد شدن صدمه یا ضربه به زانو
 • کشیدگی بیش از حد زانو
 • پرش و فرود آمدن با زانوی خمیده
 • توقف ناگهانی در حین دویدن
 • تغییر ناگهانی وزن از یک پا بر روی پای دیگر

علائم و نشانه ها

شدت و علائم پارگی رباط  صلیبی پا به میزان کشیدگی یا پارگی رباط صلیبی زانو بستگی دارد.

آسیب دیدگی خفیف (درجه 1): در این نوع آسیب دیدگی رباط‌های زانو کشیده می شوند اما پاره نمی‌شوند. اگرچه مفصل درد و ورم شدید ندارد، رگ به رگ شدگی خفیف باعث افزایش خطر آسیب دیدگی مجدد می‌شود.

آسیب دیدگی متوسط (درجه 2): پارگی رباط زانو به میزان جزئی می باشد. ورم و کبودی شایع است و استفاده از مفاصل، دشوار و همراه با درد است.

آسیب دیدگی شدید (درجه 3): پارگی رباط زانو بطور کامل می باشد و باعث ورم و گاهی خونریزی زیر پوستی می‌شود. در نتیجه، مفصل بی ثبات است و نمی‌توان وزن را تحمل کند. اغلب در زمان پارگی درجه سه فرد هیچ دردی را احساس نمی‌کند، زیرا تمامی فیبرهای درد در زمان آسیب دیدگی پاره می‌شوند.

تشخیص

lateral_collateral_ligament_injury_1211_x

پزشک برای تشخیص و درمان کشیدگی رباط صلیبی زانو ابتدا در مورد آسیب دیدگی، نوع حادثه ای که اتفاق افتاده و ناحیه دردناک زانو، سوالاتی می‌پرسد. سپس زانوی شما را معاینه فیزیکی می کند، تا زانو را از لحاظ تورم، کبودی و دامنه حرکتی آن بررسی نماید.

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که رباط صلیبی پای شما ممکن است وخیم باشد، آزمایشات دیگری مثل ام آر ای برای شما تجویز می‌کند. این آزمایشات هر گونه پارگی و کشیدگی رباط صلیبی را نشان می‌دهند. گاهی اوقات، تصویربرداری از زانو با اشعه ایکس نیز توصیه می‌شود.

درمان

اقدامات اولیه در کشیدگی رباط صلیبی و آسیب به رباط‌های زانو تا زمان مراجعه به پزشک، شامل موارد زیر می شود:

 • پس از آسیب دیدگی بین 48 تا72 ساعت به پای خود استراحت دهید
 • یخ باید به محض آسیب دیدگی زانو روی زانو قرار داده شود و پس از مرتبه اول،هر دو ساعت یکبار، یخ باید به مدت 15 دقیقه روی زانو قرار داده شود.
 • فشار (البته نه فشار خیلی زیاد که باعث آسیب شود) با استفاده از بانداژ فشاری باعث کاهش ورم و کمک به استراحت مفصل زانو می‌شود
 • بالا بردن پا به منظور کاهش ورم موثر می باشد. هدف این است که زانوی آسیب دیده شما بالاتر از سطح قلب قرار گیرد.
 • اجتناب از گرم کردن زانو برای مثال، حمام آب گرم، بالشتک‌های گرمایی به مدت 72ساعت
 • اجتناب از دویدن یا هر نوع ورزش دیگر که باعث آسیب دیدگی بیشتر می‌شود
 • اجتناب از ماساژ به مدت 72 ساعت که باعث افزایش خونریزی و ورم می‌شود

برای درمان پارگی رباط‌ زانو به ندرت به جراحی نیاز است. برخی از روش‌های درمانی ساده در کنار توانبخشی، به بیمار این امکان را می‌دهد تا بتواند به سطح فعالیت قبلی خود برسد. اهداف اصلی درمان پارگی رباط صلیبی زانو به شرح زیر می باشد:

 • کاهش درد و ورم
 • بازیابی دامنه حرکتی به طور کامل
 • بهبود استقامت و ثبات مفصل
 • بازگشت به سطح فعالیت کامل

بیمارانی که روش‌های درمان غیر از عمل رباط صلیبی برای آن‌ها توصیه می‌شود می‌توانند از دارو درمانی، فیزیوتراپی، زانوبندهای مخصوص و تزریق ازون و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به مفصل زانو استفاده کنند که فرآیند بهبودی را سرعت می‌بخشند. بیماران پس از اتمام دوره درمانی، می‌توانند دامنه حرکتی و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند. این روش‌های درمانی در ادامه توضیح داده می‌شود.

دارو

کنترل درد برای مراقبت مناسب از بیمار بسیار اهمیت دارد. داروی مسکن با اثرات ضد دردی که دارد برای بیمارانی که صدمه یا آسیب دیدگی دائمی دارند مؤثر است. برای کاهش ورم و درد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی تجویز می‌شود. داروهای مخدر نیز برای مدت کوتاهی پس از آسیب دیدگی حاد تجویز می‌شوند.

فیزیوتراپی و ورزش

فیزیوتراپ برای درمان پارگی رباط زانو، برنامه ای مخصوص را برای شما طراحی می‌کند که سرعت بهبودی را تسریع می‌کند و به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. زمان بهبودی متغیر است، اما عموماً بین 2 تا 12 هفته طول می‌کشد. اهداف فیزیوتراپیست برای درمان پارگی رباط‌ پا از قرار زیر است:

 • کاهش درد و ورم: فیزیوتراپ ها از روش‌ها و فن آوری های متعددی برای کنترل و کاهش درد و ورم استفاده می‌کند که شامل یخ درمانی، گرما درمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست، بستن نوار، حرکات ورزشی و روش‌های درمان با دست مثل ماساژ می‌شود.
 • بهبود دامنه حرکتی، انعطاف پذیری، استحکام و تعادل: فیزیوتراپ ورزش های درمانی پارگی رباط صلیبی زانو را با حرکات پسیو شروع می‌کند تا به آرامی پا و مفصل زانوی شما را حرکت دهند و به مرور این تمرین ها به حرکات ورزشی و کششی فعالی که خود شما آنها را انجام می‌دهید پیشرفت می‌کند. فیزیوتراپ نحوه کشش عضلات با حرکات ورزشی سبک را آموزش می‌دهد. او حرکات ورزشی و تجهیزات ورزشی مناسب برای بازیابی استحکام، شتاب و بهبود تعادل شما را انتخاب کرده و شیوه انجام آنها را آموزش می‌دهد.

در کلینیک امید، فیزیوتراپیست های ما در زمینه انتخاب بهترین روش‌های درمانی و ورزش‌ها برای کمک به بهبودی شما، بازگشت به سبک زندگی نرمال و رسیدن سریع تر به اهداف خودتان از بهبودی کارآزموده و مجرب هستند. فیزیوتراپ های این مرکز به شما کمک می‌کند تا اهداف بهبودی مرتبط با زندگی روزمره، ورزشی و کاری خود را تعیین کنید. برنامه درمانی به شما کمک می‌کند تا به راحت‌ترین، بی خطرترین و موثرترین شکل به این اهداف دست پیدا کنید.

ازن تراپی

روش ازن درمانی برای انواع مختلفی ازدردهای ماهیچه ای و مفصلی در زانو مفید است. در موارد پارگی رباط صلیبی زانو، تزریق ازون باعث بهبود گردش خون به بافت‌ها می‌شود وبا مهیا کردن مواد لازم برای بافت‌های آسیب دیده باعث بهبودی این بافت‌ها می‌شود.

در این روش درمانی ترکیبی از ازون، پروکائین، ویتامین بی 12 و مواد دیگر در بافت های نرم، لیگامان ها یا تاندون‌هایی که به استخوان متصل شده است تزریق می‌شود. این تزریق در مفصل زانوی آسیب دیده انجام می‌شود و باعث درمان تورم و افزایش جریان خون می‌شود، در نتیجه رسوبات فیبری را تحریک می‌کند تا باعث شود سلول‌ها با کمک این رسوبات بافت‌های رباط‌ آسیب دیده را ترمیم کنند. این تزریق باید هر2-1 هفته یکبار تکرار شود، بعد از 1 الی 3 جلسه ازن درمانی بیماران به نتیجه دلخواه دست خواهند یافت.

پلاسمای غنی از پلاکت (تزریق PRP)

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک روش درمانی موثر برای پارگی رباط زانو است. این روش از پلاکت‌های غلیظ شده بیمار برای تهیه پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌کند. پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد زیادی است که بهبودی را تسریع می‌دهند.

تزریق PRP بهبودی طبیعی آسیب دیدگی‌ها را توسط بدن تسهیل می‌کند. هدف از تزریق PRP نه تنها برطرف کردن علائم درد است، بلکه شامل بهبودی و بازگشت به وضعیت بیمار قبل از آسیب می‌شود. در برخی موارد، تزریق PRP می‌تواند به بیمار اجازه دهد که از داروها و جراحی‌های دیگر خودداری کند. تزریق PRP برای درمان آسیب‌های تاندون، رباط، غضروف و استخوان‌های زانو و همچنین در آرتریت استفاده می‌شود.

در این روش، یک مقدار کمی از خون بیمار گرفته می‌شود و سپس با سرعت بالا (با استفاده از سانتریفیوژ) چرخانده می‌شود تا پلاکت‌ها غلیظ شوند. سپس پلاکت‌ها در نزدیکی یا دور از ناحیه آسیب دیده زانو تزریق می‌شوند. غلظت فاکتورهای رشد پلاسمای غنی از پلاکت در این محل سه تا پنج برابر بیشتر از خون طبیعی انسان است.

پزشک بسته به شدت پارگی رباط زانو و واکنش اولیه بیمار نسبت به درمان، ممکن است یک یا چند تزریق PRP را توصیه کند. با توجه به اینکه PRP از خون خود فرد تهیه می‌شود، این روش بسیار ایمن است و خطر واکنش نشان دادن به آن صفر است.

زانو بند طبی

375x321_knee_ligament_injuries_ref_guide

در صورتی که در اثر پارگی رباط زانو، زانو بی ثبات به نظر برسد، بستن زانو بند طبی بسیار موثر می باشد. افراد عموما بستن زانو بند را مؤثر می‌بینند، زیرا مانع از حرکات جانبی زانو می‌شود. پزشک با توجه به شدت آسیب دیدگی، زانوبندی را برای شما تجویز می‌کند که مانع از خم شدن یا صاف شدن زانو می‌شود. زانوبندها روش بسیار خوبی برای کاهش درد و بی ثباتی، بهبود عملکرد و جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر رباط تا زمان بهبودی هستند.

برای درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی روش های دیگری همچون شاک ویو تراپی، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست و … نیز وجود دارد.

طول درمان

طول دوره بهبودی به شدت آسیب دیدگی و میزان پیروی از برنامه درمانی بستگی دارد. افرادی که به خوبی از برنامه درمان آسیب های ورزشی زانو  تبعیت می‌کنند نسبت به افرادی که برنامه درمانی خود را کامل نمی‌کنند سریع تر بهبودی پیدا می‌کنند و در آینده کمتر به مشکلات زانو مبتلا می‌شوند.

پارگی رباط زانو می‌تواند از درجه خفیف تا پارگی کامل را شامل شود. درمان این آسیب‌دیدگی (بجزء پارگی کامل رباط) در ابتدا با روش‌های بدون جراحی مانند ورزش، فیزیوتراپی، تزریق PRP، ازن تراپی و… می باشد، پزشک با تشخیص درجه آسیب‌دیدگی درمان مناسب را پیشنهاد می‌کند. در اکثر موارد درمان پارگی رباط زانو با روش‌های ذکرشده امکان‌پذیر بوده و درمان جراحی تنها در موارد اندکی تجویز می‌شود.

مقالات مرتبط

48 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام .دوماه پیش حین ورزش زانوی پام پیچ خورد یه صدا داد که خودم شنیدم رفتم دکتر MRIانجام دادم دکتر گفت رباط صلیبی پاره شده ACLباید عمل کنی دکتر دیگه م رفتم گفت واجب نیس که عمل کنی برو فیزیوتراپی حالا موندم عمل کنم یا نه .خواهشا راهنمایی کنید.ممنون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۹

   لطفا تصویر ام آر آی و گزارش آن را در واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا نظر دقیق تر داده شود

   پاسخ
 • عبدالله ملک محمدی
  ۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۷:۴۲

  با سلام من چند سال پیش از ارتفاع افتادم و در حال حاضر درد در ناحیه مچ، زانو،و پیوند ران به لگن دارم چه اقدامی بایستی انجام بدم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۳

   باید معاینه شده و عکس های رادیوگرافی تهیه شود

   پاسخ
   • محمددوکانه ای
    ۲۵ آذر ۱۳۹۹ ۱۸:۳۰

    من فوتسالیست هستم و بعد از تکل درد شدیدی از ناحیه کنار زانو احساس کردم و بعد از ۴روز هنوز درد دارم اما در روز های اولیه آسیب دیدگی سخت بود که پای خود را به صورت راست قرار بدم اما بهتر شده ولی درد هنوز حس میشه

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۷ دی ۱۳۹۹ ۰۶:۰۵

     التهاب در پی آسیب به زانو ایجاد شده است که باید معاینه انجام شود تا با توجه به شدت آن درمان بگیرد که می تواند از دارو درمانی تا فیزیوتراپی انجام شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
    • محمدرضا هکی
     ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۱۲

     سلام.من سرکار زانوم پیچ خورده حالا رگهای پشت پام به شدت درد میکنه و وقتی میخوام بشینم زانوم صدا میده میشه راهنمایی کنید ممنون

     پاسخ
     • دکتر بهنود صمدی
      ۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۱۸

      این پیج خوردگی در زانو موجب آسیب به لیگامان ها و منیسک می شود به منظور بررسی دقیق تر باید معاینه بالینی انجام شود تا بتوان درمان آن را انجام داد

      ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

  • سلام ممنون از مطالب خوبتون. من نزدیک دوماهه زانوم درد می‌کنه که فکرمی‌کنم از ورزش و کشیدگی زانو باشه اصلا ورم و کبودی نداره.نسبت به روزهای اول بهتر شده ولی کامل خوب نشده(میتونم تکون بدم و تا کنم ولی نمیتونم چهار زانو بشیم)تو این اوضاع هم نمیتونم به دکتر برم به نظرتون زانوم مشکل خاصی داره؟ لازمه حتما برم دکتر؟

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    ۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۳۸

    بفرمائید چند سالتون هست ؟

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
   • سلام.من ی ماه پیش پام تو فوتبال از ناحیه زانو ی صدای داد ولی فقط دو روز درد داشتم پام نه ورم کرد و نه کبودی داشت بعد سه روز میتونستم پام جم کنم و هیچ ایرادی نداشت ولی الان ازناحیه زانو کمی احساس درد میکنم و نمیتونم راحت فوتبال بازی کنم نظرتون چی هس؟

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۲۳

     التهاب مزمن دارد که می توان به کمک ورزش درمانی های و فیزیوتراپی آن را درمان کرد

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
  • من دوماه پیش تصادف کردم و زانو چپ ام درد شدید گرفت و زمان راه رفتن احساس خالی شدن زانو بهم دست میداد وبا مراجعه به پزشک و گرفتن ام ار ای مشخص شده که رباط صلیبی خلفی ومنیسک داخلی پاره کی جزیی وکوچک دارد وبه چند تا پزشک مراجعه کردم که یک دوتاشون می گفتن باید جراحی بشه ولی یکی شون گفت باید گچ بگیریم نیاز نیست فعلا جراحی خلاصه دوما تو گچ بود و بعد از گچ در اوردم و زانو خم راست نمیشه و وقتی بهش فشار میارم و نرمشی میکنم باهاش درد شدید میگیره
   ایا خوب شده یا باید ام ار ای بگیرم ببینم وضعیتش چطوره؟

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    ۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۱۹

    تصویر ام آر آی رو در شماره واتس آپ ارسال نمایید تا بتوان نظر دقیق داد ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

    پاسخ
 • امروز رفتم دوچرخه سواری و از دوچرخه افتادم زانوم پیچ خورد هیچ کبودی و نداره ورم هم خیلی خیلی کم، ولی بشدت درد دارم طوری که نمیتونم تکون بخورم
  یخ گذاشتم و با اتل مقوایی ؛زانوم رو اتل بستم
  نمیخوام تو این کرونا برم دکتر
  (ایران نیستم)
  چکار کنم به نظرتون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۲۳

   در مواقع این چنینی بدون شک باید عکس رادیوگرافی از موضع آسیب تهیه شود. پیشنهادمیکنم به پزشک مراجعه نمایید
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • فرهاد مهدیان نیک
  ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۵:۱۲

  با سلام خدمت شما و تشکر از اطلاعات جامعی که در سایت خود قرار داده اید. نزدیک به دو ماه است که پای چپ بنده بشدت تیر می کشد . این درد از قسمت لگن شروع و تا سمت چپ زانو و قسمت پائینی زانو ادامه دارد . اما شدت درد در قسمت چپ زانو بیشتر بوده و با کوچکترین حرکت انحرافی بشدت تیر می کشد بطوریکه حالت ضعف به بنده دست می دهد. این مشکل از زمانی آغاز شد که بنده در منزل روی زمین نشسته بودم و وقتی خواستم بلند شوم صدای خفیفی در پای چپ خود شنیدم. با تشکر.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۰۲

   به نظر می رسد مشکل شما از کمر و یا لگن باشد که باید معاینه شده و ام ار ای تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام من دوسال پیش با موتور به زمین خوردم و زانوم پیچ خورد و ورم کرد و خونریزی زیر پوستی دکتر گفت هیچی لازم نیس بعد تقریبا دو سال یک ضربه کوچک ب زانوم خورد و دوباره ورم کرد و خونریزی زیر پوست و الان وقتی یه خورده بیشتر کلاچ ماشین یا وزن بیشتر یا پیاده روی انجام میدم وقتی زو پام می ایستم می لرزه و قدرتی نداره و اینکه تقریبا پام صاف نمیشه ده درجه به پشت باقی می مونه ایا رباط و مینیسک کانل پاره شده؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۰۸

   شما آسیب به ساختار کپسولی زانو دارید که باید معاینه شده و ام آر آی از زانو تهیه شود تا بتوان درمان مورد نظر را برای شما انجام دادد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام من از ارتفاع افتادم ی لحظه زانوی راستم خالی کرد الان ی کم ورم کرد ولی درد نداشت برای راه رفتنم مشکلی نداشتم بعد حدود۶،۷دیروز دوباره خالی کرد بعد دوباره بالای زانوم ورم کرد ولی بازم ن خون مردگی داره ن درد

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    ۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۳۴

    احتمال آسیب دیدگی منیسک هست که باید معاینه شده و ام آر آی تهیه شود

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • امیر خانلو
  ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۹

  با سلام و تشکر از سایت پرمحتوا
  من 3ماه پیش موقع دویدن در فوتسال زانوی چپم دچار مشکل شد خودمم نفهمیدم یهو چی شد اون شب زیادی درد داشت
  بعد هم اهمیت ندادم و باز هم فوتبال رفتم.الان 45 روزه دیگه بازی نکردم ولی هنوز موقع بستن زانویم احساس درد دارم رادیولوژی هم رفتم گفت چیزی نیست و قرص ب100 و ملوکسیکام و پماد پیروکسیکام داد ولی اثر نکردن لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۳۸

   با توجه به مواردی که گفتید بهتر است یا دوره فیزیوتراپی انجام دهید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب من هفته پیش در حین فوتبال زانوی پام پیچید و همزمان دوتا صدای پارگی تو زانوم احساس کردم شب یخ گذاشتم ولی پام یه کم ورم کرد اما کبودی و خونریزی نداشت الان راحت راه میرم و حتی از پله هم بالا میرم ولی زانوم کاملا خم نمیشه اما بی ثباتی تو زانوم ندارم ولی وقتی مچ پامو نگه میدارم و از پشت استخوان زانو رو به جلو فشار میدم یه جابجایی رخ میده و صدا میده خیلی نگران پارگی رباط هستم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۳۸

   بله احتمالا بسیار پارگی رباط دارید که باید معاینه شده و ام آر آی تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام. وقتتون بخیر. من درحین راه رفتن وقتی زانوم خم بود سرخوردم و افتادم زمین بعد درد در قسمت زیر زانو و کنار اون دارم که اوایل نمیتونستم روی پام به طور کامل بایستم. دکتر عمومی هم بلد نبود چند بار پامو محکم خم و راست کرد بعد از اون احساس میکنم زانوم روی هم ساییده میشه. بعد از 2 هفته کاملا خوب شدم ولی مثلا الان یه چند بار که از پله بالا و پایین میرم بازم دردش برمیگرده. باید چه اقدانی کنم؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۰۷:۲۱

   بله احتمالا اسیب به غضروف کشکک دارید که باید دارو تجویز شده و جلسات فیزیوتراپی انجام شود
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام. ممنون که پاسخ سوال پایین من رو دادین. یه مورد رو اضافه کنم که من زانوم به زمين هیچ برخوردی نداشته و ضربه ای بهش وارد نشده حالا چه تشخیصی میدین ممنون میشم پاسخ بدین . سلام. وقتتون بخیر. من درحین راه رفتن وقتی زانوم خم بود سرخوردم و افتادم زمین بعد درد در قسمت زیر زانو و کنار اون دارم که اوایل نمیتونستم روی پام به طور کامل بایستم. دکتر عمومی هم بلد نبود چند بار پامو محکم خم و راست کرد بعد از اون احساس میکنم زانوم روی هم ساییده میشه. بعد از ۲ هفته کاملا خوب شدم ولی مثلا الان یه چند بار که از پله بالا و پایین میرم بازم دردش برمیگرده. باید چه اقدامی کنم؟

    پاسخ
 • سلام وقت بخیر.من پارسال در هنگام ورزش وقتی که از بند ورزشی اویزون بودم از ارتفاع یک متری با خود زانو محکم خوردم به زمین و زانوم خیلی درد گرفت و کلی ورم کرد و یه مقدار هم کبود شد.و ورمش تا چندروز باقی موند.همون روز وقتی که خواب بودم و دردم یکم کم شده بود تو خواب و بیداری خواستم برم تو اتاق و پای اسیب دیدمو کامل میزاشتم رو زمین مثل حالت عادی که بعد چند قدم درد فوق العاده شدیدی گرفت در حدی که نتونستم ادامه راه رو برم و نشستم از شدت درد گریه کردم.تا یک هفته پامو نمیتونستم زمین بزارم و می لنگیدم.تا دوهفته نمیتونستم پامو خم و راست کنم و بعد 1ماه دوباره به باشگاه برگشتم ولی مربیم حرکات سبک میداد بهم که به زانوم فشار نیاد.تا3-4ماه حین حرکت و یا دویدن درد داشتم.بعد از اون دردش کمتر شد و تقریبا خوب شد.ولی هر از چندگاهی درد میگیره و بعد چند ساعت یا یک روز خوب میشه.ایا طبیعیه؟احتمال پارگی رباط صلیبی رو میدین؟ پارسال اصلا نتونستم دکتر برم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۰۷:۲۰

   خیر این مورد طبیعی نیست و احتمال بسیار زیاد کپسول مفصلی اسیب دارد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • محمدرضا رضایی
    ۱۹ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۲۳

    سلام بنده 2 سال پیش حین فوتبال بازی کردن زانوم به شدت آسیب دید« با زمین بر خورد کردم » به دکتر ارتوپد مراجعه کردم ام ار ای دادم بعد بهم گفتن رباط صلیبی زانوت کشیده شده فیزیوتراپی رفتم یه مدت درد و ورمش از بین رفت اما دوباره که فوتبال بازی کردم یه ضربه به همون زانوم وارد شد الان خیلی زانوم خالی می‌کنه یا خود به خود سنگین میشه دردم دارم چیکار کنم احتمال داره رباط پاره شده باشه

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۲۲ دی ۱۳۹۹ ۰۵:۳۹

     در اینگونه موارد که درمان فیزیوتراپی به صورت کامل التهاب را از بین نبرده و ترمیم انجام نشده است می توان تزریق پی آر پی انجام داد

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • با سلام… میخوام بدونم کسی که رباط یا تاندون زانوش پاره شده خود به خود بعد از 1 الی2 ماه خوب میشه یا نه؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۰۷:۲۰

   در صور تی که پارگی کامل باشد خیر این امکان نیست

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • باسلام و احترام .۳ ۴ روز پیش در فوتسال یکمی تغییر جهت داشتم و بعد زانوم کم کم شروع ب درد کرد و رفتم خونه یخ گذاشتم…هیییچ ورمی نکرد و کامل هم از ابتدای ماجرا جمع میشد ولی قسمت پشت زانوم متمایل به بیرون موقع صاف کردن کامل پا درد میگرفت…حتی وقتی عضله ۴ سر رانم رو میخواستم سفت کنم پشت زانوم متمایل ب بیرون زانو درد میگرفت و اجازه نمیداد…قرص ملوکسیکام استفاده کردم و درد تا ۹۰ درصد از بین رفته…موقع تغییر جهت ی صدایی مثل تقه دادن خیییلی ریز احساس کردم.لازم ب ذکراست ک بنده سابقه ی عمل جراحی رباط صلیبی در زانوی پای دیگر رو دارم و صدایی ک از زانویم در ۳ ۴ روز پیش شنیدم آن صدایی نبود ک ۵ ۶ سال پیش موقع پارگی رباط در زانوی دیگرم شنیدم .صدا بصورت ی صدای تقه ریز از اطراف کشکک بود.نظرتون چی هست..الان ی درد جزئی در همون رگ پشت زانوم ک متمایل ب بیرون زانو هست حس میکنم

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۱۲

     احتمال آسیب به ساختار های زانو وجود دارد بنابراین باید معاینه شده و ام آر آی تهیه شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • امیر شراهی
  ۱۰ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۲۸

  سلام
  ده سال پیش تو باشگاه رزمی زانوی چپم پیچید و درد گرفت، صبح که از خواب بیدار شدم پام قفل کرده بود و حرکتی نمیکرد، بعد ام آر آی دکتر گفت تاندون صلیبی تو طول پاره شده که نیاز به جراحی نداره، بعد از اون هرسال با سرد شدن هوا زانوی چپم درد میگیره و باید گرم نگهدارم، دیشب دوباره بعد فوتبال احساس درد تو زانوی چپم کردم ولی ضربه ای نخورده بود و الان نمیتونم کامل پامو باز کنم و یا به طرفین بچرخونم و روی پای چپم کامل بایستم، لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۰۷:۱۷

   با توجه به شرح حال به نظر اسیب منیسک می باشد که باید ام ار ای تهیه شود و طبق میزان آسیب درمان را در نظر گرفت

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سید مسعود
  ۱۴ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶

  سلام من حدود دو هفته پیش زانو ام در بازی فوتبال چرخش کرد ابتدا درد نمود و بعد دیگر درد نکرد و دامنه حرکتی آن آسیب ندیده اما به اندازه کم ورم دارد چه کار باید کنم ممنون از شما.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۰ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۱۷

   التهاب کپسول مفصلی این ورم را ایجاد کرده است که باید دارو تجویز شده و جلسات فیزیوتراپی انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام.حدود ی دوهفته پیش تو فوتسال فشار ناگهانی ب زانو چپم اومد و فیزیوتراپ گفت ک لیگمان کلترال داخلی پاره شده و رفتم ارتوپد گفتن فقط کشیدگی رباط هست .الان بعد دوهفته از گچ دراوردم ؛دردی هم ندادم نیاز ب فیزیوتراپی هست و یا با ورزش تو خونه کفایت میکنه؟ممنون از شما

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۴۳

     بهتر هست بعد از این مدت بی حرکتی زانو چند جلسه ای فیزیوتراپی انجام شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام.من یه ماه پیش تو فوتبال از ناحیه زانو راست پام یه صدای داد ولی پام پیچ نخورد فقط دو روز درد داشتم و پام خب شد میتونستم راحت راه برم پامو جم کنم و هیچ موردی نداشت حتی پام هم ورم یاکبودی نداشت والان راحت نمیتونم فوتبال بازی کنم کمی درد دارم اگه راهنمایی کنید ممنونم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۲۳

   التهاب مزمن دارد که می توان به کمک ورزش درمانی های و فیزیوتراپی آن را درمان کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب من حدود ۱۱ روز پیش داخل منزل بخاطر ی حادثه پام پیچ خوردهمینطور ک ایستاده بودم با زنو اومدم رو زمین از بالای زانوم تا پایین زانوم ورم کرد رفتم بیمارستان عکس از زانوم گرفتن گفتن استخونها سالمن دکتر ارتوپدهم گفتن ک رباط ها اسیب دیده اتل بندی کردن الان ی هفته هست ک زانومو اتل بندی کردم از زانوم تا انگشتای پام ورم داره و خیلی درد داره اتل رو هم باز کردم گفتم شاید بخاطر اتل ورم کرده اما ورمش نخوابیده باید چیکارکنم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک