علت و درمان قطعی آب آوردن زانو

86084-256450-1407219800

تماس با ما

اصلاح پزشکی افوژن در زانو در اصطلاح عامیانه “آب آوردن زانو” گفته می شود . مفصل زانو در حالت عادی کمتر از یک انس از نوعی مایع لیز و روان کننده در خود دارد. وارد شدن آسیب به زانو و التهاب آن موجب تجمع مقدار بیشتری از این مایع در زانو می شود. زمانی که این حالت اتفاق بیافتد مفصل زانو متورم و معمولا دردناک می شود. همچنین ممکن است شخص در خم کردن کامل زانوی خود مشکل داشته باشد.

شایع ترین علت ورم زانو ، بیماری آرتروز زانو و در نتیجه آن فرسایش بافت غضروفی درون زانو است. سایر دلایل آب آردن زانو شامل آسیب غضروفی مفصل زانو ، انواع آرتروز های التهابی ( مانند نقرس و روماتیسم) و عفونت مفصل زانو است.

در صورتی که دلیل التهاب زانو مشخص نباشد ، پزشک عمل آسپیراسیون را توسط یک سرنگ انجام می دهد، در این روش مقداری از مایع درون مفصلی به عنوان نمونه گرفته ، و آزمایش می شود، این کار با انجام بیهوشی موضعی انجام می شود. در این حالت خارج کردن مایع اضافی از مفصل زانو همچنین می تواند موجب کاهش درد و ورم زانو شود.

آب آوردن زانو می‌تواند نشانه آسیب جدی به زانو باشد. از طرفی ادامه پیدا کردن این حالت به مدت طولانی می‌تواند منجر به آسیب بافت مفصل، زوال غضروف و نرم شدن استخوان شود بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده علائم آب آوردن زانو حتما به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید. متخصصین کلینیک امید با داشتن تجربه بالا در تشخیص علل بیماری‌های زانو، در پی بردن به علت آب آوردن زانو و به کارگیری بهترین روش درمان آن به شما کمک خواهند کرد. متخصصین این کلینیک برای درمان آب آوردن زانو از رویکرد پلکانی استفاده می‌کنند و برای هر بیمار برنامه ریزی درمانی دارند. این روند از درمان‌های ساده‌تر مانند فیزیوتراپی و ورزش درمانی آغاز شده و در صورت لزوم  به سمت درمان‌های پیشرفته‌تر مانند انواع تزریق‌ها پیش می‌رود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌  ۲۲۷۸۰۷۰۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

علائم و نشانه ها

علائمی که نشان دهنده عارضه آب آوردن زانو و علت ورم زانو هستند معمولا شامل موارد زیر می شود :

تورم : ممکن است بافت اطراف زانوی شما به طور مشخص و قابل توجهی حالت پف کردگی داشته باشد . متورم شدن زانو خصوصا در صورت مقایسه کردن زانوی آسیب دیده با زانوی سالم بهتر معلوم میشود .

خشکی و بی حرکتی زانو : وجود مقداری اضافی از مایع مفصلی در زانوی شخص ممکن است باعث شود او نتواند زانوی خود را به راحتی خم و راست کند.

 به علت آب آوردن زانو در مواردی ممکن است زانوی شخص بسیار دردناک شود، تاحدی که بر اثر درد ، وزن آوردن روی زانو برای او غیر ممکن شود .

شما باید در صورت مشاهده علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید :

انجام مراقبت های خانگی و مصرف قرص های مسکن ( غیر تجویزی) درد و التهاب را کاهش نمی دهد .

یکی از زانو های شما قرمز شده است ، در آن احساس گرما میکنید و نسبت به لمس کردن حساس است ( در حالی که این حالت در زانوی دیگر نیست)

علت و دلایل

عمده ترین دلایل آب آوردن زانو به شرح زیر هستند :

آسیب ها : وارد شدن هر گونه آسیبی به مفصل زانو می تواند موجب تجمع مایع مفصلی اضافی در زانو شود . برخی از شایع ترین انواع آسیب که می تواند موجب آب آوردن زانو شود شامل موارد زیر می شود :

شکستگی استخوان

پارگی منیسک

پارگی رباط

آسیب بر اثر استفاده بیش از حد از مفصل

وجود بیماری های نهفته در شخص که به مفصل زانو آسیب وارد می کند( در ادامه آمده است)

بیماری هایی که میتوانند موجب آسیب به مفصل زانو شوند به قرار زیر هستند :

 • آرتروز زانو ( این بیماری شایع ترین دلیل آب آوردن زانو است)
 • روماتیسم
 • عفونت
 • نقرس
 • بورسیت
 • تشکیل کیست در زانو
 • خونریزی در مفصل زانو
 • وجود تومور در زانو

تشخیص

آب آوردن زانو به تنهایی یک بیماری نیست بلکه نشان دهنده وجود یک مشکل و بیماری دیگر مانند آرتروز ، آسیب یا عفونت در زانو است . پزشک ممکن است برای تشخیص علت آب آوردن زانو از یک یا چند روش که در ادامه آمده است استفاده کند :

 • تست اشعه ایکس
 • اولتراسوند
 • اسکن MRI
 • آزمایش خون ( برای تشخیص وجود عفونت ، التهاب ، روماتیسم ، اختلالات خونریزی و نقرس در زانو )
 • آزمایش مایع مفصلی : پزشک مقداری از مایع مفصلی را برای انجام ازمایش بیرون میکشد . این مایع برای بررسی وجود خون ، باکتری ،کریستال های اوریک اسید ( مربوط به بیماری نقرس) آزمایش می شود .

راه ها و روش های درمان

استفاده از دارو و روش های خارج کردن مایع مفصلی اضافه از زانو می تواند علائم ناشی آب آوردن زانو را بهبود بخشد اما درمان قطعی آب آوردن زانو بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد . روش های درمان آب آوردن زانو ( بسته به شدت ان) میتواند شامل موارد زیر باشد :

دارو

دارو : داروهایی که برای درمان آب آوردن زانو و یا دلیل ایجاد کننده آن تجویز میشوند شامل موارد زیر می شود

دارو های مسکن : این داروها برای کاهش درد تجویز میشوند. در صورتی که داروهای مسکن معمول در کاهش درد موثر نباشند پزشک مسکن های قوی تری برای کنترل درد تجویز می کند .

آنتی بیوتیک ها : در صورتی که آب آوردن زانو در نتیجه عفونت باشد ، پزشک برای رفع عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز می کند

کورتیکاستروئید ها : کورتیکاستروئید ها داروها ی ضد التهاب قوی هستند که ممکن است به صورت قرص و یا تزریق مستقیم در مفصل زانو تجویز شوند .

بیرون کشیدن مایع مفصلی

بیرون کشیدن مایع مفصلی در مواردی انجام می شود که ورم زانو به خودی خود بهبود نمیابد و یا وجود مایع مفصلی اضافی در حال آسیب زدن به مفصل زانو می باشد . در این روش ابتدا سطح پوست زانو ضد عفونی می شود و یک سرنگ در فضای داخل مفصل زانو فرو برده میشود، سپس ممکن است پزشک با دست زانو را ماساژ دهد تا تشکیل مایع مفصلی اضافی در زانو تا حداکثر میزان ممکن ایجاد شود و همزمان توسط سرنگ مایع اضافی را بیرون می کشد . معمولا بر روی مایع مفصلی بیرون کشیده آزمایش انجام می شود تا از نبود عفونت اطمینان حاصل شود .

تزریق کورتیزون

یک روش درمانی دیگر تزریق کورتیزون در مفصل زانو ، پس از بیرون کشیدن مایع مفصلی ، می باشد . کورتیزون یک داروی قوی است که آثار طولانی مدت در درمان ورم زانو و خشکی زانو دارد. نتایج تزریق کورتیزون در بیماران مختلف متفاوت است اما در اکثر موارد شخص کاهش قابل توجهی در میزان درد و ورم زانو را مشاهده میکند . این نتایج ممکن است بین چند هفته تا چند ماه دوام داشته باشند.

زانو بند طبی

پوشیدن زانو بند طبی می تواند برای حمایت از مفصل زانو و کاهش کشیدگی بافت های زانو ( در موارد آسیب زانو ) کمک کننده باشد. استفاده از زانو بند های طبی مخصوص ، خصوصا برای افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند مفید است چرا که میزان وارد آمدن فشار بر قسمت های آسیب دیده زانو را کاهش می دهد و این فشار را به قسمت های سالم مفصل منتقل می کند .

برای درمان ورم و آب آوردن زانو روش‌های درمانی دیگری مانند اوزون تراپی، تزریق پی آر پی و … نیز وجود دارد.

مراقبت های خانگی

در موارد آب آوردن زانو ، برای مراقبت از زانوی خود در خانه کارهای زیر را انجام دهید :

استراحت : هنگامی که هنوز زانوی شما دردناک و متورم است از وارد اوردن وزن بر روی زانوی خود خودداری کنید .

کمپرس سرد و بالا گرفتن زانو : سرما درمانی میتواند در کنترل درد و ورم زانو موثر باشد . هر ۲تا ۴ ساعت یک بار برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی زانوی خود کمپرس سرد قرار دهید . در زمان قرار دادن کمپرس سرد بر روی زانو به وسیله یک پشتی زانوی خود را بالا نگه دارید تا جایی که بالاتر از سطح قلب شما قرار گیرد .

مقالات اخیر

مطالب مرتبط

16 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • پسر من شانزده ساله است زانویش آب آورده دکتر میگه ازدواج فامیلی الان زانویش پایش حس دارد چکار کنیم

  پاسخ
  • دکتر محمد رضا امید ظهور
   12 نوامبر 2019 7:17 ق.ظ

   سلام برای این که بتوان تصمیم درمانی گرفت باید شرح حال دقیق بفرمایید و تصویر آزمایش و همچنین رادیوگرافی از زانو را به روئیت برسانید

   پاسخ
 • سلام پس از زایمانم ی زانوم ورم کرده رفتم دکتر گفت چون شیر بچه میدی هیچ دارویی نمیتوانیم تجویز کنیم الان بچه را از شیر گرفتم درد پام خیلی زیاد شده چه کنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:14 ق.ظ

   باید تحت معاینه بالینی انجام شود تا علت آب آوردن زانو شامل مشخص شود در معاینات بالینی نیاز به تهیه آزمایش عکس رادیوگرافی و حتی ام آر آی می باشد تا علت التهاب ها در زانو شما مشخص شود و و درمان آن با توجه به این موارد پیش گرفته شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام
  من ۱۵ سالم هست زیر زانو دو زانویم
  پُف کرده
  باید چکار کنم
  خواهش میکنم جواب بدین

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:21 ق.ظ

   باید حتما معاینه شده و ام ار ای تهیه شود تا بتوان تشخیص داد و درمان را درپیش گرفت

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر .مادرم چند سالی هست درد زانو دارد بردیم دکتر .دکتر گفت زانوش آب اورده .اگه میشه به ما یه راه حلی بگید .دکتر گفتش باید بالیزر باید اب زانوش رو خارج کنیم که ما ترسیدیم .خیلی ممنون میشم یه راه حلی به ما بگید.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:19 ق.ظ

   توضیحات شما کلی است و نمی توان نظر دقیق داد باید سن بیمار را بفدمایید و در صورتی که عکس رادیوگرافی دارد ارسال کنید ولی در این شرایط به صورت کلی می توان با تزریق گاز ازون التهاب و ورم زانو را درمان کرد
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید. پدر من ۵۰ ساله هستند و دچار این مشکل شدن چن سال پیش رفتیم دکتر و گفتن ک رباط صلیبی پاشون پاره شده و پدرم به دلیل کار کردنش آسیب پاش بیشتر شد و الان روی زانوشون خیلی آب آورده و درد خیلی زیادی داره میشه لطفا راهنماییمون کنین ک چیکار کنیم .خیلی ممنونم🙏

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    3 آگوست 2020 12:56 ب.ظ

    با توجه به ورم زانو آسیب موجود د سریع‌تر اقدامات لازم همچون تزریق دارو درمانی و فیزیوتراپی برای کاهش ورم انجام شود و پس از آن مطالعه و بررسی دقیق آسیب وارد شده به منظور ترمیم آن که می‌توان به کمک پی آر پی و یا آرتروسکوپی زانو انجام داد

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • سلام من زانوم خرده به دروآب برداشته دکتررفتم هرچی داروخوردم خوب نشده چیکارکنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:10 ق.ظ

   با توجه به شرح حال شما و ورم زانو بهترین راهکار برای شما تزریق به منظور کاهش التهاب و ورم در زانو و در کنار آن انجام جلسات مداوم فیزیوتراپی می باشد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سید حسین
  20 ژوئن 2020 5:17 ب.ظ

  سلام خسته نباشین. من مادرم . زانوش ورم کرده و نمیتونه تکون بده.پیش دکتر رفتیم . امپول duro_medrol.40 تجویز کرد ..
  میخواستم بدونم که واسه اب زانو این امپول تجویز میشه؟
  قرص گلوگزامین۵۰۰تجویز کرده

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:03 ق.ظ

   این مورد کورتون می باشد که با هدف کاهش التهاب و ورم زانو تجویز شده است. می توان جایگزین ان از گاز ازون استفاده کرد که تاثیرگذاری مشابه را داشته و ضرری ندارد و در کنار آن فیزیوتراپی زانو به مدت ۶ جلسه انجام داد.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام ببخشید من یه مدت میشه که قرص استروژن دونژگه مصرف میکنم بخاطر درآوردن رحم و تخمدانم .متوجه شدم که زانوم آب آورده .ممکن هست به خاطر مصرف اون قرص باشه؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   3 آگوست 2020 12:57 ب.ظ

   این مورد بایستی که بررسی شده و آزمایش خون از شما تهیه شود تا علت‌های زمینه اگر دارد آن را درمان کنیم

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس