صدا دادن و تق تق زانو : علت و درمان

صدا دادن زانو و درد آن یکی از مشکلات شایع در افراد است و می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود. اصطلاح دیگری که برای صدا دادن و تق تق زانو استفاده می‌شود، واژه کریپتوس است که به معنی مفصل صدادار است. این صدا معمولا به شکل تق تق کردن، صدای شکستگی یا صداهای مشابه در مفصل زانو شنیده می‌شود.

علت صدای زانو را می توان به سه گروه اصلی زیر طبقه بندی کرد

 • صدا دادن زانو بدون درد
 • صدا دادن زانو در زمان آسیب دیدگیدرمان
 • صدا دادن مکرر زانو که در نتیجه آسیب دیدگی خاص ایجاد نشده است.

صدا دادن و تق تق زانو در صورتی که با درد همراه باشد می تواند نشانه آسیب به تاندون ها، لیگامنت ها یا بافت غضروفی زانو باشد. در صورت مشاهده این علامت حتما به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید.

در کلینیک تخصصی زانو ، متخصصین با تجربه در زمینه بیماری های زانو نسبت تشخیص علت اصلی به وجود آورنده این علائم و ارائه بهترین شیوه درمانی به بیماران کمک می کنند . برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت میتوانید با شماره 09025804413 تماس حاصل نمایید.

صدا دادن زانو بدون درد


اگر صدا دادن  و تق تق کردن زانو بدون هر گونه درد یا علائم مربوط به آن اتفاق افتد، معمولاً به خاطر تشکیل حباب های گاز داخل مفصل و ترکیدن این حباب ها است و یا رباط ها و تاندون ها بر روی مفصل کشیده شده و باعث ایجاد صدا می شود.

علت صدا دادن زانو

حباب های گاز

تغییر در فشار وارد شده به مفصل زانو می تواند باعث ایجاد حباب های بسیار کوچک گاز شود و این حباب ها به آرامی در محل مفاصل تشکیل می شود. هنگامی که این حباب ها به سرعت بترکد، از خود یک صدای خاص ایجاد می کند. اصطلاح تکنیکی استفاده شده برای این شرایط خلاء زایی یا حفره زایی است. در این شرایط مشکلی برای فرد ایجاد نشده و اعتقادی که بر اساس آن این مسئله می تواند باعث ابتلا به بیماری آرتروز زانو شود، صحیح نمی باشد. با وجودی که سن عامل اصلی برای ابتلا به آرتروز زانو است، اما ممکن است بعضی اوقات جوانان نیز دچار ابتلا به این بیماری شوند . در بعضی از افراد، این مشکل می‌تواند جنبه ارثی داشته باشد. اما برای سایر افراد، ارتروز زانو می‌تواند در نتیجه وارد شدن آسیب یا عفونت و یا حتی اضافه وزن ایجاد شود.

رباط ها و تاندون ها

رباط‌ها و تاندون‌ها از بافت‌های نرمی هستند که در اطراف تمام مفاصل بدن انسان قرار دارند. گاهی اوقات، هنگامی که شما یک مفصل را حرکت می‌دهید (مانند مفصل زانو)، یک رباط یا تاندون به آرامی کشیده می‌شود و باعث برآمدگی کوچکی در آن می‌شود. در این حالت، با بازگشت رباط یا تاندون به محل اولیه، یک صدای خاص از آن شنیده می‌شود. باید توضیح داد که اگر این صدا در مفصل زانو بدون درد شنیده شود، هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند و این صدا به معنای مستعد بودن شما برای ایجاد آسیب در مفصل زانو نیست.

صدا دادن زانو با یک آسیب دیدگی

اگر در زمان وارد شدن آسیب به زانو صدای بلند شنیده شود، این موضوع معمولاً نشان دهنده وارد شدن آسیب به رباط مفصل است. دو رباط اصلی موجود در مفصل زانو که باعث ایجاد درد زانو و صدا دادن آن در هنگام ایجاد آسیب دیدگی می شود عبارت از رباط صلیبی جلویی (ACL) و رباط جانبی میانی (MCL) است.

آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی

رباط صلیبی جلویی در مرکز زانو ممکن است بیش از حد کشیده شده و پاره شود. آسیب دیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو معمولاً به خاطر خم شدن زانو به دو طرف، پیچ خوردن یا کاهش سرعت به صورت یکباره، و خم شدن بیش از حد پا به سمت عقب اتفاق می افتد.

علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو عبارت است از:

-تقریباً در 50% موارد آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو با صدا پاپ همراه است که بلافاصله در محل ورم و درد مشاهده می شود

علامت کلاسیک دیگر آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو احساس خالی شدن زانو است.

آسیب دیدگی رباط جانبی میانی

رباط جانبی میانی در سمت داخل مفصل زانو قرار دارد و کشیدگی بیش از حد آن می تواند باعث پارگی رباط زانو شود. این آسیب دیدگی معمولاً به خاطر وارد شدن فشار از سمت خارج مفصل زانو در نتیجه انجام فعالیت هایی مثل تکل زدن در فوتبال و پیچ خوردن ناگهانی در اسکی ایجاد می شود.

علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط جانبی میانی عبارتند از: درد داخلی مفصل زانو، احساس کشیدگی و پارگی رباط زانو، ورم کردن، بی ثباتی، و ایجاد مشکل در خم کردن پا.

علت و دلایل


دلیل صدا دان زانو

گاهی اوقات درد زانو و علت تق تق زانو آن با گذشت زمان ایجاد می شود، بدن اینکه هیچ دلیل آسیب دیدگی مشخصی وجود داشته باشد. صدا دادن و تق تق زانو در این حالت به دفعات تکرار می شود و علت صدا دادن زانو را می توان به یکی از شرایط زیر نسبت داد:

 • پارگی غضروف یا مینیسک: پارگی مینیسک زانو که یک غضروف خاص در مفصل است می تواند باعث صدا کردن مفصل زانو شود. هنگامی که مینیسک پاره می شود، بخش های کوچکی از آن ممکن است در مفصل زانو گیر کند و به این ترتیب حرکت زانو باعث صدا دادن آن می شود. در این شرایط درد زانو و صدا دادن آن بطور مکرر احساس شده و قطع می شود و این شرایط در تمام زمان هایی که بخش پاره شده در اطراف مفصل حرکت می کند، احساس می شود. نوع درمان مینیسک زانو بسته به نوع پارگی و اندازه آن و محل آن و مدت زمانی که از پارگی گذشته، متفاوت است.
 • آرتروز: بیماری آرتروز باعث فرسایش غضروف می شود. با نازک شدن غضروف، سطح مفصل سفت شده و سایش بین استخوان ها باعث ایجاد مشکل کریپتوس می شود. این مشکل بیشتر در افراد بالای 50 سال مشاهده می شود و با گذشت زمان به تدریج پیشرفت می کند. مشکل کریپتوس ایجاد شده به خاطر بیماری آرتروز یک مشکل دائمی است و به صورت موقت احساس نمی شود.
 • کندرو مالاسی پاتلا: این بیماری مربوط به آسیب دیدگی و التهاب غضروف موجود در پشت کشک زانو (پاتلا) است. در این حالت سایش ایجاد شده بین پشت استخوان کشکک زانو و استخوان فیمور زیر آن (استخوان ران) می تواند باعث ایجاد درد زانو و صدا دادن آن شود. این مشکل می تواند افراد سالمی را که فعالیت های ورزشی انجام می دهند و نیز افراد جوان را تحت تاثیر خود قرار دهد. این شرایط بیشتر در بین خانم ها مشاهده می شود و یک مشکل به نسبت دائمی می باشد. در این حالت معمولاً کرپیتوس را می توان به همراه احساس کردن صدا با قرار دادن دست در جلوی زانو و خم و راست کردن مفصل آن مشاهده کرد.
 • زانوی دونده: زانوی دونده مشکلی است که در آن حرکت های خاص و مکرر کشکک زانو باعث ایجاد احساس درد در بخش جلوی زانو می شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد صدا در زمان سایش استخوان کشکک در برابر استخوان فیمور شود و معمولاً با احساس خرد شدن هنگام حرکت دادن زانو همراه است. این مشکل معمولاً با انجام فعالیت های طولانی مثل دویدن و پایین آمدن از پله ها یا پس از بی تحرکی طولانی مثل کار کردن پشت میز در محل کار تشدید می شود.

در هر حال به خاطر داشته باشید اگر مفصل زانوی شما صدا می دهد و باعث ایجاد درد نمی شود، نیازی به نگرانی وجود ندارد. این شرایط کاملاً عادی است و نیازی به نگرانی به خاطر آن نیست. در این حالت ممکن است بتوان با انجام حرکت های تمرینی تقویت عضلات پا صدای ایجاد شده به خاطر حرکت های مفصل را کاهش داده و حذف کرد.

تنها راه مطمئن برای تشخیص علت علائم مشاهده شده در مفصل زانو و درمان صدای زانو ملاقات با پزشک متخصص است اما با مطالعه این مطلب شما می توانید با تعدادی از اصلی ترین دلایل درد زانو و صدا دادن آن آشنا شوید. در هر حال لازم است با پزشک برای انجام معاینات کامل و مشخص کردن هر گونه آسیب دیدگی جدی احتمالی در ارتباط با مشکلات مفصل زانو ملاقات نمایید.

راه و روش های درمان


درمان صدا دادن زانو

درصورتیکه صدا و تق تق زانو همراه باعلائم دیگری مانند درد همراه باشد جای نگرانی است و باید به سرعت آن را درمان کنید برای رسیدن به این هدف و درمان آرتروز زانو باید علت دقیق بروز صدا در زانو مشخص شود. پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی کسی است که میتواند برای تشخیص علل صدا دادن زانو به شما کمک کند او به صورت فیزیکی شما را معاینه میکند و در صورت نیاز انجام تست های دیگری را توصیه میکند انجام دادن این تست ها میتواند به پزشک برای تشخیص دلایل پنهان ایجاد صدا و درمان تق تق زانو کمک کند .

وقتی علت تق تق کردن زانو دقیقاً مشخص شود، پزشک برای شما داروهایی را تجویز می‌کند و به شما توصیه می‌کند تمرینات خاصی را انجام دهید تا به حالت طبیعی برگردید. این داروها شامل مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب بدون استروئید هستند. علاوه بر درمان‌های پزشکی، شما می‌توانید درمان‌های خانگی را نیز برای ریکاوری خود و از بین بردن صدای زانو انجام دهید. همچنین، انجام تمرینات استقامتی بوسیله پزشک فیزیوتراپی به شما پیشنهاد می‌شود.

 پیشگیری


اکثراین صداها زمانی ایجاد می شود که شما خم می شوید در اینجا موارد ساده ای ذکر شده است که از ایجاد صدا و تق تق زانو جلوگیری میکند

 • خم کردن زانوبه صورت مطلوب و درست : زانوی خود رابه صورتیکه بروی انگشتان پا قرار بگیرد خم نکنید
 • استقامت ساق پا : ایجاد استقامت درساق پا باعث استقامت زانو و همسترینگ میشود
 • بهبود حرکت مچ پا
 • جلوگیری ازانجام فعالیت هایی که باعث آسیب رسیدن به زانو میشود ازانجام حرکات دردناکی که باعث تاخیر در روند بهبودی زانو میشود جلوگیری کنید
 • استفاده ازمحافظ وباندهای کشی برای زانو هم میتواند به شما کمک کند
مقالات مرتبط

50 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • زانو ی من خیلی صدا میده وازنوک
  انگشتام تاباسنم درد میکند

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۶:۱۷

   توضیحات شما کلی است و نمی توان نظر دقیق داد باید سن بیمار را بفدمایید و در صورتی که عکس رادیوگرافی دارد ارسال کنید
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • زهراترابی
  ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۷:۴۷

  سلام خانمی ۴۰ساله هستم براثرپایین آمدن پله ها سر زانو ام صدای تق داده همراه بادرد درحال حاضر سرزانوام ورم کرده وزیر زانو درد میکند، درمان چیست؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴

   با توجه به شرح حال و سن به احتمال بسیار زیاد التهاب در مفصل زانو و ساختارهای زیر کشکک ایجاد شده است که باید دارو استفاده کرده و در کنار آن فیزیوتراپی انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام من سنم ۳۶ سالمه از وسط ماه جنوری زانو درد پیدا کردم بطوریکه زانوم رو نمیتونستم حرکت بدم بعدا مدت طولانی همینجور بود کم کم خوب شد ولی بعد چند ماه دوباره درد درقسمت زانوم و مفصل عقب زانو پیدا کردم و هم وقتی زانوم را حرکت میدم صدا مثل خرد شدن چیزی کوچک میشنوم و زانو ام رو نمیتونم حرکت بدم و بعضا زانوم جا خالی میکند و درد شدید احساس میکنم ناگاه

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۴

    با توجه به علایم شما باید حتما معاینه شده ام آر آی از زانو ها تهیه شود

    پاسخ
 • سلام خانمی سی و چهار ساله هستم . بعد از اتمام شیر دهی. زانوم بدون درد خیلی صدا داره. به نظرتون باید چیکار کنم. کمبود کلسیم هم میتونن باعث بروز این مشکل باشه. مرسی

  پاسخ
 • سلام ۲۸ سالمه وقتی زانومو خم میکنم یا باز میکنم صدا میده ولی درد نداره فقط زانوی راستمه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۰۶

   باید ورزش های تقویتی عضلات چهار سر زانو را انجام دهید

   پاسخ
   • باسلام …خانمی ۳۰ساله هستم ک موقع نماز خوندن بدون هیچ دردی زانوهام صدامیدن…..دلیلش چیه آقای دکتر….باتشکر.عاقبتتون هم بخیر باشه انشالله

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۰۳

     بهتر است نماز را روی صندلی بخوانید
     احتمال ارتروز زانو در شما زیاد است
     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام و خسته نباشی خدمت شما ببخشید من حدود دوسه ماه پیش در فوتبال بجای توپ باقدرت سایه توپو زدم که بعدش زانوم ورم کردالان بعداز سه ماه تق تق زیادمیکنه بدونه درد هست سنم سی ساله باید چیکار کنم تا صدای تق تق نکنه باتشکر از جواب شما؟!

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵

   این مورد را باید جلسات فیزیوتراپی انجام داد و در کنار آن دارو باید تجویز شود

   پاسخ
   • سلام من کنکوری هستم براهمین چندماهه تحرکم خیلی کم بوده و باعث شده که اخیرا گاهی توی زانوم احساس سوزش دارم و وقتی هم خم میکنم زانومو صدا میده بدون درد.
    میخواستم بدونم مشکل چیه و چیکار میتونم بکنم

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۷ دی ۱۳۹۹ ۰۶:۰۵

     تمرینات تقویتی عضلات چهارسر زانو را سرچ کنید و انجام دهید

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام ۲۷ سالمه خودمو برای مسابقات کشوری پاورلیفتینگ آماده کردم زانو هام داغون شده هم صدا هم درد میکنه چیکار باید کنم تا حالا هم پیش هیچ پزشکی نرفتم بیشترم صبح ها دردمیکنه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۳

   با توجه به درد صبح گاهی باید بررسی های کامل برای شما انجام شود از جمله آزمایش خون و عکس رادیوگرافی از زانو ها
   غالبا با تجویز دارو و همچنین ورزش درمانی این موارد برطرف می شود

   پاسخ
 • سلام آقا ۳۰ ساله هستم هردو زانوهام موقع خم و راست شدن در هر شرایطی نشسته ایستاده و غیره صدای تیک تیک مثل نرم شدن نان خشک میدهد و هیچگونه درد و علایم مشابهی ندارد چند سالی هست اما این اواخر بیشتر شده علت و درمان چیست؟ ممنونم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۵:۲۷

   با توجه به شرح حال احتنالا ساییدگی کشکک هست که باید معاینه شده و عکس رادیوگرافی قبل از شروع درمان تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید دختری هستم ۱۸ساله یکی از زانو هام موقع بلند شدن تق تق صدا میده دکتر هم رفتم ولی گفتن مشکل خاصی ندارم میشه بگید چکار کنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۳۴

   فقط باید تمرینات تقویتی زانو رو انجام داد
   می توان به کمک بیوفیدبک دینامیک این مورد را انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام دکتر
  با تشکر از مطالب مفیدتان
  پسرم 6 سالشه و زانوش زیاد صدای تق تق میده ولی درد نداره اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱

   با توجه به سن احتمالا مشکل ژنتیکی است و باید تمرینات تقویتی زانو را انجام دهد ، در مرکز می توان به کمک دستگاه بیوفیدبک دینامیک این کار را انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • علی قریانی
  ۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳

  سلام من ۱۹ سالمه و از بچگی زانو درد دارم و سه چهار ساله ک شروع کرده ب صدا دادن

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۹

   در صورتی که مدارک پزشکی دارید از طریق واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
   • سلام من 15سالمه از 1سال پیش دوتا زانو هام تق تق میکنن ب صورت مکرر

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۱۰

     با توجه به شما و احتمال نرمی کشکک و بیماری ازگود اشلاتر بهتر است معاینه شده و عکس رادیوگرافی تهیه شود تا بتوان به موقع درمان لازم را انجام داد

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام خانمی ۲۸ ساله هستم که حدود۶ ماه هست که درد زانو دارم که به همراه صدا و درد هست حدودا ۵ ماه پیش ۱۰ دانه قرص غضروف ساز استفاده کردم یه مقدار بهتر شدم ولی الان دوباره یه ماه هست که موقع سرپا شدن و نشستن زانوم صدا میده و درد میگیرهبازم قرص مصرف کردم ولی تاثیری نداشت

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۵

   برای کاهش این صداهای مفصلی باید تمرینات تقویتی زانو را انجام دهید. البته در مرکز می توان به کمک تکنولوژی بیوفیدبک دینامیک به این مورد کمک کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید دختری ۲۳ ساله هستم ب مدت ۲سال اوایل فقط زانو هام موقع بلند شدن تق تق صدا میداد وبه مرور زمان صدا ها بیشتر شد و الان زانو هام خیلی درد میگیرن مشکلش چی میتونه باشه؟؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۵:۱۸

   با توجه به شرح حال باید نعاینه شده و عکس رادیوگرافی تهیه شود احتنالا ساییدگی کشکک دارید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • لیلاپورنصیر
  ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰

  سلام خانمی۲۲ساله هستم زانوی راستم خیلی صدامیده ودردهم داره و الان نزدیک۲یک هفتس وقتی پامودراز میکنم احساس سنگینی روی زانوم واحساس میکنم زانوم انگارنبض داره ومیپره نمیدونم چیکارکنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۲

   سلام به احتنالازیاد التهاب خفیف هست و در کنار آن گرفتگی عضلانی دارید
   اگر تا ده روز خوب نشد باید دارو تجویز شده و فیزیوتراپی و ماساژ عضلات پا انجام دهد

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید
    من خانمی ۱۸ ساله ام که سال هاست ورزش میکنم
    حدودیک سال که زانوم هام تق تق میکنه وجدیداهم صداوهم تق تق زانوهام خیلی شده وگه تقه نکنه تاشب زانوم دردمیکنه
    کم کم دارم بعضی اوقات درددرزانوهام احساس میکنم
    کشاله رانمم دردمیگیره وباید ی حرکت کششی برم وتقه کنه ک خوب بشه

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۲۰

     با توجه به علایم بهتر است از زانوی شما عکس رادیوگرافی تهیه شود تا بتوان علت صدا را مشخص کرد ودرمان

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
   • سلام من دختر ۱۷ساله ام نزدیک ۴ساله پام صدا تق تق شدید میده هرکسی پیشم میشینه میخوام بشینمو پاشم میگه گوشتم ریخت هم صدا میده هم درد میکنه باید چیکار کنم

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵

     باید ورزش های تقویتی برای افزایش ثبات و استحکام در مفاصل رو انجام بدید

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام من 17 سالمه درد زانو و ورم دارم و وقتی زانو مو خم و راست میکنم تق تق صدا میده چیکار کنم؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۰۱

   باید حتما معاینه شده و ام ار ای تهیه شود
   آسیب به زانو دارید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام
  من خانمی سی و شش ساله هستم. حدود ده سال پیش که کوهنوردی و شنا کار می کردم زانوی چپم درد گرفت. گاهی خوب میشد و هرازچندگاه بر میگشت. وقتی ورزشم را عوض کردم و کیک بوکس را شروع کردم بهتر شد و بعد از یک سال دیگه درد نمی کرد.چیزی حدود پنج سال. انقدر که حتی دیگه یادم نمیومد کدوم زانو بوده. از زمان قرنطینه که باشگاهها بسته شدند، دو را شروع کردم. و الان بعد از دو ماه روزی حدود هشت کیلومتر دویدن زانو درد برگشته. لازمه ذکر کنم که ماهیچه های پاهایم قوی هستند و کفش مخصوص دو می پوشم. نباید بدوم دیگه؟ احتمال آرتروز هست؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵

   با توجه به شرح حال احتمالا نرمی کشکک دارید که باید عکس رادیوگرافی از زانو ها تهیه شود و درمان فیزیوتراپی و کفی طبی بگیرید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام. وقتی. چهار زانو میشینم وقتی. میخواهم راست. بشم. زانو م برای. مدت. 10ثانیه. درد شدید. میگیره. با کمی. راه رفتن. خوب میشه. علت چیه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۷ دی ۱۳۹۹ ۰۶:۱۰

   ساختار های زانوی شما دچار گرفتگی می شود که بهتر است این عمل را انجام ندهید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من ۳۲ سالمه مدت ۱ سال و نیمه هر روز ۸ کیلومتر پیاده روی میکنم چند وقتی هست از زانو هام هنگام خم شدن صدای قرژ قرژ میشنوم انگار که بین دوتا سطح ماسه ریخته باشی

  و مورد دوم فقط کتف چپم صدای تق تق میده درگیر بودن عضلات که هنگام آزاد شدم صدا میده رو متوجه میشم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۷ دی ۱۳۹۹ ۰۶:۰۰

   با توجه با توضیحات شما باید معاینه شده و عکس رادیوگرافی تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام زانوم دردنمیکنه فقط خم میکنم تق تق صدامیده ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۳۶

   در صورتی که سن پایین ۴۰ سال دارید تمرینات تقویتی عضلات چهارسر زانو را انجام دهید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من ۲۸ ساله هستم
  عادت به چهارزانو نشستن دارم، زانوهام وقتی طولانی مدت خم باشن درد میگیرن و حین تغییر وضعیت از خم به کشیده تق تق صدا میدن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک