صدا دادن و تق تق زانو : علت و درمان

158

تماس با ما

درد زانو و صدا دادن آن یک مشکل معمول در بین افراد است و می تواند در نتیجه تعدادی از عوامل مختلف ایجاد شود. اصطلاح دیگری که برای صدا دادن و تق تق زانو استفاده می شود واژه کریپتوس است که در واقع به معنی مفصل صدا دار می باشد و این صدا معمولاً به شکل تق تق کردن، صدای شکستگی یا صداهای مانند آن در مفصل زانو شنیده می شود.

علت صدای زانو را می توان به سه گروه اصلی زیر طبقه بندی کرد

-صدا دادن زانو بدون درد

-صدا دادن زانو در زمان آسیب دیدگیدرمان

-صدا دادن مکرر زانو که در نتیجه آسیب دیدگی خاص ایجاد نشده است.

صدا دادن و تق تق زانو در صورتی که با درد همراه باشد می تواند نشانه آسیب به تاندون ها ، لیگامنت ها یا بافت غضروفی زانو باشد . در صورت مشاهده این علامت حتما به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید .

در کلینیک تخصصی زانو ، متخصصین با تجربه در زمینه بیماری های زانو نسبت تشخیص علت اصلی به وجود آورنده این علائم و ارائه بهترین شیوه درمانی به بیماران کمک می کنند .

صدا دادن زانو بدون درد

اگر صدا دادن  و تق تق کردن زانو بدون هر گونه درد یا علائم مربوط به آن اتفاق افتد، معمولاً به خاطر تشکیل حباب های گاز داخل مفصل و ترکیدن این حباب ها است و یا رباط ها و تاندون ها بر روی مفصل کشیده شده و باعث ایجاد صدا می شود.

حباب های گاز

تغییر در فشار وارد شده به مفصل زانو می تواند باعث ایجاد حباب های بسیار کوچک گاز شود و این حباب ها به آرامی در محل مفاصل تشکیل می شود. هنگامی که این حباب ها به سرعت بترکد، از خود یک صدای خاص ایجاد می کند. اصطلاح تکنیکی استفاده شده برای این شرایط خلاء زایی یا حفره زایی است. در این شرایط مشکلی برای فرد ایجاد نشده و اعتقادی که بر اساس آن این مسئله می تواند باعث ابتلا به بیماری آرتروز زانو شود، صحیح نمی باشد. با وجودی که سن عامل اصلی برای ابتلا به آرتروز زانو است، اما ممکن است بعضی اوقات جوانان نیز دچار ابتلا به این بیماری شوند . در بعضی از افراد، این مشکل می‌تواند جنبه ارثی داشته باشد. اما برای سایر افراد، ارتروز زانو می‌تواند در نتیجه وارد شدن آسیب یا عفونت و یا حتی اضافه وزن ایجاد شود.

رباط ها و تاندون ها

رباط ها و تاندون ها بافت های نرمی هستند که در اطراف همه مفاصل  بدن انسان قرار گرفته اند. گاهی اوقات، هنگامی که شما یک مفصل را حرکت می دهید (برای مثال مفصل زانو)، یک رباط یا تاندون به آرامی کشیده می شود و برآمدگی کوچکی در آن ایجاد می گردد. در ادامه با بازگشتن رباط یا تاندون به محل اولیه یک صدای خاص از آن شنیده خواهد شد. دوباره باید بیان کرد در صورتی که شنیده شدن این صدا در مفصل زانو بدون درد است، هیچ خطری شما را تهدید نمی کند و به خاطر این صدا شما مستعد ایجاد آسیب در مفصل زانو نیستید.

صدا دادن زانو با یک آسیب دیدگی

اگر در زمان وارد شدن آسیب به زانو صدای بلند شنیده شود، این موضوع معمولاً نشان دهنده وارد شدن آسیب به رباط مفصل است. دو رباط اصلی موجود در مفصل زانو که باعث ایجاد درد زانو و صدا دادن آن در هنگام ایجاد آسیب دیدگی می شود عبارت از رباط صلیبی جلویی (ACL) و رباط جانبی میانی (MCL) است.

آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی

رباط صلیبی جلویی در مرکز زانو ممکن است بیش از حد کشیده شده و پاره شود. آسیب دیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو معمولاً به خاطر خم شدن زانو به دو طرف، پیچ خوردن یا کاهش سرعت به صورت یکباره، و خم شدن بیش از حد پا به سمت عقب اتفاق می افتد.

علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو عبارت است از:

-تقریباً در ۵۰% موارد آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو با صدا پاپ همراه است که بلافاصله در محل ورم و درد مشاهده می شود

علامت کلاسیک دیگر آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو احساس خالی شدن زانو است.

آسیب دیدگی رباط جانبی میانی

رباط جانبی میانی در سمت داخل مفصل زانو قرار دارد و کشیدگی بیش از حد آن می تواند باعث پارگی رباط زانو شود. این آسیب دیدگی معمولاً به خاطر وارد شدن فشار از سمت خارج مفصل زانو در نتیجه انجام فعالیت هایی مثل تکل زدن در فوتبال و پیچ خوردن ناگهانی در اسکی ایجاد می شود.

علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط جانبی میانی عبارتند از: درد داخلی مفصل زانو، احساس کشیدگی و پارگی رباط زانو، ورم کردن، بی ثباتی، و ایجاد مشکل در خم کردن پا.

علت و دلایل

Knee

گاهی اوقات درد زانو و علت تق تق زانو آن با گذشت زمان ایجاد می شود، بدن اینکه هیچ دلیل آسیب دیدگی مشخصی وجود داشته باشد. صدا دادن و تق تق زانو در این حالت به دفعات تکرار می شود و علت صدا دادن زانو را می توان به یکی از شرایط زیر نسبت داد:

  • پارگی غضروف یا مینیسک: پارگی مینیسک زانو که یک غضروف خاص در مفصل است می تواند باعث صدا کردن مفصل زانو شود. هنگامی که مینیسک پاره می شود، بخش های کوچکی از آن ممکن است در مفصل زانو گیر کند و به این ترتیب حرکت زانو باعث صدا دادن آن می شود. در این شرایط درد زانو و صدا دادن آن بطور مکرر احساس شده و قطع می شود و این شرایط در تمام زمان هایی که بخش پاره شده در اطراف مفصل حرکت می کند، احساس می شود. نوع درمان مینیسک زانو بسته به نوع پارگی و اندازه آن و محل آن و مدت زمانی که از پارگی گذشته، متفاوت است.
  • آرتروز: بیماری آرتروز باعث فرسایش غضروف می شود. با نازک شدن غضروف، سطح مفصل سفت شده و سایش بین استخوان ها باعث ایجاد مشکل کریپتوس می شود. این مشکل بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال مشاهده می شود و با گذشت زمان به تدریج پیشرفت می کند. مشکل کریپتوس ایجاد شده به خاطر بیماری آرتروز یک مشکل دائمی است و به صورت موقت احساس نمی شود.
  • کندرو مالاسی پاتلا: این بیماری مربوط به آسیب دیدگی و التهاب غضروف موجود در پشت کشک زانو (پاتلا) است. در این حالت سایش ایجاد شده بین پشت استخوان کشکک زانو و استخوان فیمور زیر آن (استخوان ران) می تواند باعث ایجاد درد زانو و صدا دادن آن شود. این مشکل می تواند افراد سالمی را که فعالیت های ورزشی انجام می دهند و نیز افراد جوان را تحت تاثیر خود قرار دهد. این شرایط بیشتر در بین خانم ها مشاهده می شود و یک مشکل به نسبت دائمی می باشد. در این حالت معمولاً کرپیتوس را می توان به همراه احساس کردن صدا با قرار دادن دست در جلوی زانو و خم و راست کردن مفصل آن مشاهده کرد.
  • زانوی دونده: زانوی دونده مشکلی است که در آن حرکت های خاص و مکرر کشکک زانو باعث ایجاد احساس درد در بخش جلوی زانو می شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد صدا در زمان سایش استخوان کشکک در برابر استخوان فیمور شود و معمولاً با احساس خرد شدن هنگام حرکت دادن زانو همراه است. این مشکل معمولاً با انجام فعالیت های طولانی مثل دویدن و پایین آمدن از پله ها یا پس از بی تحرکی طولانی مثل کار کردن پشت میز در محل کار تشدید می شود.

در هر حال به خاطر داشته باشید اگر مفصل زانوی شما صدا می دهد و باعث ایجاد درد نمی شود، نیازی به نگرانی وجود ندارد. این شرایط کاملاً عادی است و نیازی به نگرانی به خاطر آن نیست. در این حالت ممکن است بتوان با انجام حرکت های تمرینی تقویت عضلات پا صدای ایجاد شده به خاطر حرکت های مفصل را کاهش داده و حذف کرد.

تنها راه مطمئن برای تشخیص علت علائم مشاهده شده در مفصل زانو و درمان صدای زانو ملاقات با پزشک متخصص است اما با مطالعه این مطلب شما می توانید با تعدادی از اصلی ترین دلایل درد زانو و صدا دادن آن آشنا شوید. در هر حال لازم است با پزشک برای انجام معاینات کامل و مشخص کردن هر گونه آسیب دیدگی جدی احتمالی در ارتباط با مشکلات مفصل زانو ملاقات نمایید.

راه و روش های درمان

li

درصورتیکه صدا و تق تق زانو همراه باعلائم دیگری مانند درد همراه باشد جای نگرانی است و باید به سرعت آن را درمان کنید برای رسیدن به این هدف و درمان آرتروز زانو باید علت دقیق بروز صدا در زانو مشخص شود. پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی کسی است که میتواند برای تشخیص علل صدا دادن زانو به شما کمک کند او به صورت فیزیکی شما را معاینه میکند و در صورت نیاز انجام تست های دیگری را توصیه میکند انجام دادن این تست ها میتواند به پزشک برای تشخیص دلایل پنهان ایجاد صدا و درمان تق تق زانو کمک کند .

زمانیکه به طور دقیق علت تق تق کردن زانو مشخص شد پزشک برای شما داروهایی را تجویز میکند و به شما توصیه میکند برای برگشت به حالت طبیعی تمرینات خاصی را انجام دهید این داروها شامل مسکن ها و داروهای ضدالتهاب بدون استروئید است علاوه بر درمان های پزشکی شما می توانید درمان هایی را درخانه برای ریکاوری خود و از بین بردن صدای زانو انجام دهید هم چنین انجام تمرینات استقامتی بوسیله پزشک فیزیوتراپی به شما پیشنهاد می شود.

 پیشگیری

اکثراین صداها زمانی ایجاد می شود که شما خم می شوید در اینجا موارد ساده ای ذکر شده است که از ایجاد صدا و تق تق زانو جلوگیری میکند

  • خم کردن زانوبه صورت مطلوب و درست : زانوی خود رابه صورتیکه بروی انگشتان پا قرار بگیرد خم نکنید
  • استقامت ساق پا : ایجاد استقامت درساق پا باعث استقامت زانو و همسترینگ میشود
  • بهبود حرکت مچ پا
  • جلوگیری ازانجام فعالیت هایی که باعث آسیب رسیدن به زانو میشود ازانجام حرکات دردناکی که باعث تاخیر در روند بهبودی زانو میشود جلوگیری کنید
  • استفاده ازمحافظ وباندهای کشی برای زانو هم میتواند به شما کمک کند