betterknees1_0

تماس با ما

روماتیسم مفصلی بیماری ای است که نه فقط مفصل زانو که  کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد . بیماری روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی مزمن است که در آن سیستم ایمنی به مفاصل حمله ور می شود. روماتیسم مفصلی معمولا در یک الگوی متقارن بوجود می آید و هر دو دست، زانو، ساق پا، پا، باسن، آرنج و شانه را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از علائم روماتیسم مفصلی التهاب مفصل، درد مفصل، سفتی و بد شکلی می شود. این بیماری همچنین بر بافت ها و ارگان های دیگر از قبیل قلب، پوست و شش ها اثر گذار است. علائم روماتیسم پا همچنین می تواند باعث تب، خستگی ، کاهش وزن و علائم شبیه آنفولانزا شود.

لباس پوشیدن، بستن بد کفش ها یا راه رفتن به سمت خوردو ممکن است با ابتلا به آرتریت روماتوئید زانو دشوار شود.روشی برای درمان روماتیسم مفصلی به صورت قطعی وجود ندارد اما با درمان تهاحمی و اولیه، اغلب موارد رماتیسم زانو  را می توان مدیریت کرد.

[alert type=”info” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left”]در کلینیک تخصصی امید متخصصان با استفاده از بهترین روش های نوین و غیر تهاجمی به کنترل بیماری روماتیسم ، کاهش و بهبود درد و التهابات ناشی از آن کمک می کنند . استفاده از این روش ها در این کلینیک باعث کنترل پیشروی از بیماری شده، همچنین عوارض ناشی از آن را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و از انجام عمل جراحی برای بیماران پیشگیری می کند.[/alert]

تاثیر روماتیسم بر زانو چیست ؟

روماتیسم مفصلی باعث می شود که مفاصل ملتهب، گرم و ورم کرده شود. اگر چه آرتروز زانو باعث درد و سفتی می شود، درد مفصل مبتلا به روماتیسم مفصلی می تواند شدیدتر باشد(روماتیسم زانو).

عموما، یک کیسه کوچک که با بافت رقیقی که سینویوم نامیده می شود دور غضروف در لبه های استخوان هایی که به همدیگر وصل می شوند تا یک مفصل را تشکیل دهند، قرار دارد. غضروف یک ماده نرم است که امکان حرکت آسان را فراهم می کند.

سینویوم مایعی را ترشح می کند. این مایع به روان سازی مفاصل کمک می کند. وقتی مفاصل بخوبی روان سازی شدند، به نرمی و بدون درد حرکت می کنند.

علائم  و نشانه ها

نشانه ها و علائم روماتیسم مفصلی از قرار زیر هستند:

  • درد
  • ورم، التهاب
  • سفتی
  • گرمی دور مفاصل زانو
  • خستگی مفرط

علت و دلایل

علت های واقعی رماتیسم مفصلی هنوز به درستی درک نشده اند. می دانیم که روماتیسم مفصلی زمانی بوجود می آید که سیستم ایمنی خود بدن به خوبی کار نمی کند. روماتیسم مفصلی به عوامل ژنتیکی مرتبط است. عوامل محیطی نیز می توانند با تحریک رویدادهایی که منجر به فعالیت بیش از حد مستمر سیستم ایمنی می شوند، در ابتلا به این بیمار نقش داشته باشند.

تشخیص

o-ADHD-MEDICATION-FOR-CHILDREN-facebook

پزشک عمومی یک معاینه فیزیکی انجام می دهد، مفاصل شما را برای پیدا کردن هر گونه التهاب و نحوه حرکت آنها بررسی می کند. به خاطر داشته باشید که تمامی علائم خود را به پزشک اطلاع دهید، نه فقط علائمی که فکر می کنید اهمیت دارند، زیر این کار به پزشک کمک می کند تا تشخیص صحیحی داشته باشد. در صورتی که پزشک حدس بزند که به روماتیسم مفصلی زانو دچار شده اید، برای کمک به تایید تشخیص آزمایشات خونی را سازماندهی می کند.

راه و روش های درمان

روشی برای درمان روماتیسم وجود ندارد . با این حال، درمان آن باعث کاهش علائم و بهبود وضعیت بیمار می شود. اهداف اصلی درمان روماتیسم مفصلی از قرار زیر هستند:

•    کاهش فعالیت بیماری تا حد امکان به منظور جلوگیری از آسیب وارد شدن به مفصل تا حد امکان به درمان روماتیسم زانو کمک مینماید.

•    کاهش درد و سفتی عضلات آسیب دیده تا حد امکان

•    به حداقل رساندن ناتوانی ناشی از درد، آسیب مفصلی یا بدشکلی

•    برای درمان علائم دیگر بیماری در صورت بروز

•    برای کاهش خطر ابتلاه به بیماری های مرتبط مثل بیماری قلبی عروقی یا پوکی استخوان

روش های درمانی مخصوص بیماری روماتیسم مفصلی از قرار زیر است:

دارو

pills

برای کاهش علائم، مسکن ها و داروهای ضد التهابی اولین اقدام درمانی هستند. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی داروهایی هستند که به صورت گسترده برای کنترل علت روماتیسم مفصلی بکار برده می شوند کورتیکواستروئیدها .( استروئیدها) نیز داروهای رایجی برای این بیماری هستند. کورتیکواستروئیدها به سرعت کار می کنند تا التهاب و درد را برطرف کنند. کورتیکواسترودیدهای دهانی گاهی اوقات در سطوح اولیه بیماری روماتیسم مفصلی برای بیمارانی که نمی توانند

کورتیکواستروئیدهای  ضدالتهابی غیراستروئیدی را تحمل کنند، بکار برده می شود. کورتیکواستروئیدها همچنین گاهی اوقات مستقیم به مفاصل برای تسکین بروز ناگهانی بیماری تزریق می شوند.، اما بیشتر از سه یا چهار تزریق را به یک مفصل مشخص در یک سال توصیه نمی کنیم.

فیزیوتراپی و ورزش

103059719_physiotherapy_342x198[1]

وقتی التهاب و درد مفصلی دارید که ناشی از روماتیسم مفصلی باشد، انگیزه داشتن برای حرکت کردن کار دشواری است. اما ورزش بخش مهمی از مدیریت علائم روماتیسم مفصلی است و این دانش باید به شما کمک کند تا خود را فعال کنید. فیزیوتراپیست ما یک برنامه ورزشی مشخص برای بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی ارائه می کند و نحوه انجام حرکات ورزشی را او آموزش می دهد.

واقعیت این است که ورزش یک روش درمانی غیر جراحی فوق العاده برای روماتیسم مفصلی به منظور کاهش درد شما است. برخی از مزایای انجام  حرکات ورزشی مناسب برای افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی از قرار زیر هستند:

•    باعث بهبود استحکام مفصل می شود. مفاصل سالم تحرک راحت تر و دامنه حرکتی بیشتر را امکان پذیر می سازند.

•    عضلات را استحکام می بخشد و استخوان های متراکم تری را می سازد: حرکات ورزشی نرم مثل راه رفتن، شنا کردن و دوچرخه سواری عضلات و استخوان ها را بدون وارد کردن فشار غیرضروری بر مفاصل استحکام می بخشند.

•    برای سلامت روانی شما مناسب است. ورزش استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهند که مشکلات روانی هستند که ممکن است در طول ابتلا به روماتیسم مفصلی به آنها دچار شود.

•    وزن اضافی  را از روی مفاصل برمی دارد: در صورتی که به روماتیسم مفصلی دچار شده باشید، مفاصل شما از قبل فرسوده شده اند. .وزن اضافی حتی فشار بیشتری بر روی مفاصل شما وارد می کند. کاهش وزن باعث رفع فشار از روی مفاصل خسته می شود و از این رو درد شما را کاهش می دهد.

زانو بند طبی

زانو بندهای مخصوص بیماری روماتیسم مفصلی برای تسکین درد و ورم مربوط به روماتیسم مفصلی طراحی می شوند.

زانو بنددهای  مخصوص آرتریت با کاهش فشاری که به قسمت های دچار آرتریت زانو وارد می شود و محافظت و گرما کار می کنند

زانو بندها با ارائه گرما و انقباض به کاهش درد و ورم ناشی از آرتریت کمک می کنند.

زانو بندها از رباط ها محافظت می کنند و به کاهش وزنی که بر زانو وارد می شود کمک می کنند.

متخصصین ما در این کلینیک زانوبندهای مخصوصی را با توجه به بیماری شما فراهم می کنند و نحوه استفاده مناسب از آنها را به شما آموزش می دهند.

تزریق اوزون

Ozonoterapia1

روش اوزون درمانی برای انواع مختلفی از دردهای ماهچه ای و مفصلی در زانو  و همچنین روماتیسم مفصلی زانو مفید است. در موارد آسیب به رباط های زانو ، تزریق اوزن باعث بازگشت جریان خون به بافت ها میشود وبا مهیا کردن مواد لازم برای بافت های آسیب دیده باعث بهبودی این بافت ها می شود .

در این روش درمانی ترکیبی برای روماتیسم مفصلی زانو از اوزون،پروکائین،ویتامین بی ۱۲ و مواد دیگردربافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان متصل شده است تزریق می شود این تزریق درمفصل زانوی آسیب دیده انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تاباعث شود سلول ها با کمک این رسوبات بافت ها ی رباط های آسیب دیده را ترمیم کنند . این تزریق باید هر۲-۱ هفته یکبار تکرارشود بعد از اولین یا دومین جلسه اوزون درمانی بیماران به نتیجه دلخواه دست خواهند یافت.

تزریق PRP

پلاسمای غنی از پلاکت از پلاکت های غلیظ شده خود بیمار گرفته می شود. پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد زیادی است. این فاکتورهای رشد بهبودی را سرعت می بخشند.

تزریق PRP باعث کمک به درمان طبیعی آسیب دیدگی ها توسط بدن می شود. هدف از تزریق PRP نه تنها برطرف کردن علائم است، بلکه بهبودی را نیز در بر می گیرد. در بعضی از موارد، تزریق PRP باعث می شود که بیمار دیگر نیازی به دارو و جراحی برای درمان رماتیسم زانو نداشته باشد.

تزریق PRP برای درمان آسیب دیدگی های تاندون، رباط، غضروف و استخوان های زانو و همچنین آرتریت مورد استفاده قرار می گیرد.

در طول این روش، میزان کمی از خون بیمار گرفته می شود و سپس در سرعت بالا چرخانده می شود. پلاکت ها غلیظ می شوند.سپس این مایع دور یا نزدیک ناحیه آسیب دیده زانو تزریق می شوند.غلظت فاکتورهای رشد پلاسمای غنی از پلاکت در این سطح سه تا پنج برابر بیشتر از خون نرمال انسان است.

پزشک بسته به آسیب دیدگی درحال درمان و واکنش اولیه بیمار به درمان یک یا چند تزریق را توصیه می کند. پزشک از فراصوت یا تصویر اشعه ایکس به عنوان راهنمایی برای تزریق PRP استفاده می کند. با توجه به اینکه پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود فرد گرفته می شود، یک روش بسیار ایمن است و خطر واکنش نشان دادن به آن صفر است.

مقالات اخیر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس