Pain-behind-knee

تماس با ما

زانو اصلی ترین مفصل متحمل شونده وزن در بدن و مفصل به کار گرفته شده در هنگام حرکت است. هر چند احساس درد خفیف یا دردهای مقطعی در پشت زانو در میان تمامی سنین رایج است، اما احساس درد متوسط تا شدید در پشت زانو می تواند زمینه ساز ناتوانی در حرکت در سنین میانسالی و پیری باشد. دلیل درد شدید در پشت زانو در میان افراد جوان معمولا فعالیت های فیزیکی شدید و استفتده بیش از حد از مفصل زانو است که می تواند به التهاب، درد، محدودیت حرکتی و ورم پشت زانو شود.

متخصصین کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی امید پس از معاینه دقیق بیمار برای درمان آسیب‌های زانو از جمله درد پشت زانو از رویکرد درمان پلکانی استفاده می‌کنند. متخصصین این کلینیک از روش‌های ساده‌تر مانند ورزش درمانی و فیزیوتراپی به عنوان اولین گام درمان بیمار بهره می‌گیرند و اگر این روش‌ها تاثیر لازم را نداشت از روش‌های پیشرفته‌تر مانند انواع تزریق‌ها استفاده خواهند کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌  ۲۲۷۸۰۷۰۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

Untitled

علت و دلایل

یکی از ساده‌ترین و شایع‌ترین علت‌های درد پشت زانو گرفتگی عضلات پشت زانو یا تریگرپوینت در عضله پوپلیتئوس است که با درمان‌های ساده تحت نظر متخصص رفع می‌شود. یکی دیگر از علت‌ها، دردهای ارجاعی از نواحی ذیگر بدن مانند کمر است که با معاینه دقیق توسط متخصص قابل تشخیص و درمان است. برخی دلایل رایج درد پشت زانو عبارتند از :

آرتروز

آرتروز ( با التهاب مفصل زانو) دارای علائمی مانند قرمزی ، ورم ، احساس گرما در مفصل و درد متوسط تا شدیدی است که بعد از فعالیت های فیزیکی تشدید می شود . بیماری آرتروز زانو اشکال مختلفی دارد اما شایع ترین شکل آرتروز زانو که موجب درد در پشت زانو می شود استئو آرتریت و روماتوئید آرتریت(روماتیسم) می باشد که موجب درد و محدودیت حرکتی زانو بر اثر فرسایش بافت غضروفی بین مفاصل می شود.

آسیب رباط های زانو

ورزشکاران و افرادی که فعالیت فیزیکی بالایی دارند معمولا بر اثر آسیبهای رباط های زانو ( که موجب پایداری زانو می شوند) دچار  احساس ناراحتی و درد در پشت زانو خود می شوند . رباط هایی که در زانو بیش از همه به علت استفاده بیش از حد یا حرکات ناصحیح شخص دچار اسیب می شوند رباط صلیبی قدامی یا ACL و رباط صلیبی خلفی یا PCL و رباط جانبی داخلی MCL هستند. بسته به شدت آسیب و علائم درد پشت زانو که در شخص بروز کرده است درمان این آسیب ها می تواند به روش جراحی یا غیر جراحی باشد.

آسیب رباط های زانوآسیب تاندون کشکک زانو

التهاب تاندون کشکک زانو در اکثر مواقع برای ورزشکارانی اتفاق می افتد که بدون گرم کردن کافی قبل از تمرین به انجام فعالیت های شدید بدنی میپردازند. به این آسیب اصطلاحا ” زانوی جهندگان” نیز گفته می شوند چرا که بیشتر از همه در میان ورزشکارانی شایع است که حرکات جهشی بلند انجام میدهند و از ماهیچه ها و تاندون های زانوی خود بیش از حد استفاده میکنند.

پارگی منیسک

پارگی رباط زانو داخلی یا خارجی معمولا در نتیجه فعالیت های شدید ورزشی اتفاق می افتد و می تواند به احساس درد شدید در پشت زانو منجر شود . پارگی منیسک زانو همچنین ممکن است در نتیجه فرسایش زیاد استخوان های زانو اتفاق بیافتد.

کیست بیکر : کیست بیکر بیماری است که در نتیجه وارد شدن فشار بیش از حد به قسمت پشتی زانو به نام پوپلیتال ایجاد میشود. این فشار موجب بیرون زدگی مایع غضروفی پشت زانو می شود. این اسیب در افراد مسن بیشتر شایع است و ممکن است شبیه به یک غده بدخیم به نظر برسد.

پارگی مینسک زانو

لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی ( ترومبوز)

ترومبوز یا لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی عمدتا در افرادی گزارش می شود که یکی از سوابق پزشکی زیر راداشته باشند : کمبود پروتئین c یا s ، اختلالات انعقادی مزمن، عدم تحرک ، افرادی که اخیرا عمل جراحی انجام داده اند و یا هر سابقه پزشکی که منجر شدت یافتن انعقاد خون و ایجاد لخته خون در رگ های عمقی پا میشود. در این حالت بر اثر ایسکمی( کم رسانی خون به بافت ها) در حین فعالیت و نرسیدن اکسیژن به اندام ها بر اثر گرفتگی رگ های خونی ، علائم درد و احساس ناراحتی در پشت زانو و پشت ران در فرد ایجاد می شود.

ترومبوز

چاقی و فشار بیش از حد به مفصل

چاقی ( به معنای شاخص توده بدنی بالای ۲۸ ) موجب ایجاد تغییرات فرسایشی در بافت های اتصال دهنده در مفصل زانو می شود. در این موارد بهترین درمان کم کردن وزن است.

فشار وارد کردن بیش از حد به زانو ( ماهیچه ها ، تاندون ها و دیگر قسمت های زانو ) نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد کننده درد پشت زانو می باشد.

سایر علت ها

سایر علت درد پشت زانو شامل میتواند شکستگی و دررفتگی مفصل زانو یا استخوان های ران و ساق پا باشد که منجر به تورم ، قرمزی و درد شدیدی می شود که با کوچکترین حرکت پا شدت میابد. شکستگی زانو میتواند بر اثر یک حادثه یا بر اثر بیماری( درموارد ضعیف بدن استخوان ها در اثر کمبود مواد معدنی یا استفاده طولانی مدت از استروئید) رخ دهد . به علاوه ضعف ماهیچه های ران پا بر اثر استفاده بیش از حد ، التهاب مزمن و اختلالات اندوکرینوجیکتا ممکن است علت درد پشت زانو باشد . در نهایت روند طبیعی بالا رفتن سن در بدن و سوئ تغذیه نیز میتواند موجب درد پشت زانو شود .

راه ها و روش های درمان

متخصصین طب فیزیکی پس از معاینه دقیق بیمار با کمک روش‌های درمانی پلکانی به درمان درد پشت زانو اقدام می‌کنند. روش درمان درد پشت زانو بسته به علت ایجاد کننده آن میتواند بسیار متفاوت باشد . انجام فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی معمولا در موارد آسیب های رباط زانو و بیماری آرتروز تجویز می شود . در ۷۰ تا ۹۰ درصد مواقع احساس درد در پشت زانو که شدید نیست به خوبی به روش های درمانی غیر جراحی پاسخ میدهد. برخی از روش های درمانی معمول که در این موارد تجویز میشوند در ادامه بررسی شده اند :

استراحت

بهترین راه برای کمک به بدن برای بهبودی پس از یک بیماری یا آسیب کوچک استراحت کردن است . استراحت دادن به زانو خصوصا در حالتی که ( با گذاشتن یک شی در زیر آن) آن را بالا نگه داشته اید به علت کاهش جریان خون در ناحیه اسیب دیده ، به بهبود احساس درد ضربانی در زانو و درمان درد در پشت زانو  کمک میکند .

سرما درمانی

استفاده از کمپرس سرد یک راه طبیعی برای کاهش التهاب است . استفاده از کمپرس گرم پس از آسیب اشتباه است چرا که رگ های خونی را منبسط میکند .و موجب ایجاد جریان خون بیشتر در محل اسیب دیدگی و بیشتر شدن درد و نارحتی شخص می شود.

زانو بند طبی

 

 1

 

 

استراحت و محدود کردن حرکت زانو به بهبود هرچه بیشتر زانوی اسیب دیده کمک میکند ، اما به منظور اختلال ایجاد نکردن در فعالیت های روزمره به شدت توصیه میشود برای پایدار کردن و حفاظت از مفصل زانو از زانو بند طبی مخصوص استفاده کنید . زانو بند طبی به پایدار کردن لیگامنتهای زانو و بافتهای هبند اطراف زانو و در نتیجه کالهش فشار و علائم ناشی از آسیب رباط زانو کمک فراوانی میکند.

حرکات اصلاحی

4

3

2

انجام حرکات اصلاحی با فشار و شدت بسیار کم میتواند به بهبود جریان خون در عضو اسیب دیده و تمرین دادن و تقویت ماهیچه ها و بافتهای همبند زانو کمک کند. البته این حرکات باید با توجه و دقت انجام شوند و به مفصل و بافت های زانو فشار بیش از حد وارد نشود . انجام حرکات تقویت کننده و حرکات متعادل کننده عضلات همچنین از بازگشت علائم در آینده جلوگیری میکند و استقامت را در افراد ورزشکار بالا میبرد.

فیزیوتراپی

درمان آسیب های زانو توسط فیزیوتراپی چند هفته به طول می انجامد . حرکات اصلاحی که توسط فیزیوتراپ به شما داده میشوند تمرینات ساده ای هستند که به روشی ایمن به بازیابی توان حرکتی شما کمک میکنند و انجام آن ها زمان زیادی از شما نمی گیرد. انجام اکثر این تمرینات بدون درد هستند اما برخی از انها ممکن است رباطهای شما را تا نقطه ای کش دهد که کمی احساس ناراحتی کنید اما شما نباید از انجام دادن این تمرینات ( تحت نظر فیزیوتراپیست) نگرانی داشته باشید . فیزیوتراپیست می تواند برنامه تمرینی مخصوص شرایط و نوع اسیب شما تدوین کند .

کفش های طبی مخصوص

5

در اغلب موارد انتخاب کفش نامناسب موجب وارد آمدن فشار بیش از حد به مفصل زانو و منجر به فرسایش یافتن بافت های همبند در مفاصل در پاها ( لگن و زانو و مچ پا) می شود . انتخاب صحیح کفش به کاهش فشار و احتمال اسیب به رباط های زانو کمک میکند .

دارو ، تزریق، جراحی

در صورت وجودآسیب های جدی به زانو ممکن است نیاز به روش های درمانی جدی تر و کامل تر باشد . دارو درمانی ، انجام تزریقات مخصوص و جراحی در مواردی که درد تسکین نمیابد و مدت زمان زیادی از اسیب گذشته است تجویز میشوند.

مقالات اخیر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس