علت درد جلوی زانو و زیر کشکک و درمان آن

Knee-Pain-Acupuncture-1-672x372

تماس با ما

منظور از درد جلوی زانو نوعی از زانو درد است که درناحیه کشکک زانو و اطراف آن احساس می شود . درد در جلوی زانو می تواند بر اثر دلایل مختلفی ایجاد شود . شایع ترین بیماری هایی که موجب درد جلوی زانو می شوند نرمی غضروف زانو ( نرم شدن و تحلیل رفتن بافت غضروفی در زیر کشکک زانو) و بیماری پتلوفمورال یا زانوی دوندگان می باشد . همان‌طور که از نام آن پیداست، سندرم زانوی دوندگان ، یک عارضه‌ی شایع در میان دوندگان می‌باشد. البته این عارضه می‌تواند در هر فردی که در فعالیت‌های خود، زانوی خود را زیاد خم می‌کند ایجاد شود؛ فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و پرش. این عارضه معمولاً با درد اطراف کشکک زانو همراه است.در ادامه دلایل ایجاد این بیماری ها و درد جلوی زانو ، سایر علائم همراه با درد جلوی زانو ، روش تشخیص علت زانو درد و درمان زانودرد بررسی شده است و سپس به درمان درد جلوی زانو نیز می پردازیم.

بیماری اسگودشلاتر ( تورم و درد زیر زانو) در کودکان در حال رشد و نوجوانان دیده می‌شود به‌خصوص کسانی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت فعال دارند. در این سن معمولاً سرعت رشد استخوان‌ها بیش از عضلات و تاندون‌ها بوده و درنتیجه ممکن است این عضلات و تاندون‌ها سفت شوند. درد زیر کشکک در ورزشکاران جوان که به فعالیت‌هایی مانند دویدن و پریدن مشغول‌اند بیشترین شیوع را دارد.

علت ودلایل

کشکک زانو استخوانی است که در قسمت جلویی مفصل زانو قرار دارد . زمانی که شما زانوی خود را خم و راست می کنید استخوان کشکک بر روی دو استخوان تشکیل دهنده مفصل زانو حرکت میکند. تاندون های قوی می توانند کشکک زانو را به خوبی به استخوان ها و ماهیچه های اطراف زانو اتصال دهند ( تاندون ها رشته های محکمی هستند که مفاصل را به استخوان متصل میکنند) این تاندون ها شامل این موارد می شوند :

تاندون های کشکک زانو که کشکک زانو را به استخوان ساق پا متصل میکنند .

تاندوون های چهار سر رانی که عضلات رات پا را به کشکک زانو متصل می کند .

درد جلوی زانو زمانی اتفاق می افتد که کشکک زانو به درستی در محل خود حرکت نمی کند و یا با قسمت تحتانی استخوان ران سایش پیدا می کند . این حالت ممکن است بر اثر دلایل زیر اتفاق بیافتد :

کشکک زانو در موقعیت طبیعی خود قرار ندارد ( جا به جایی کشکک زانو )

عضلات جلو و پشت ساق پا دچار گرفتگی یا ضعف شده اند

شخص فعالیت شدیدی دارد که فشاری بیش از حد بر کشکک زانو وارد می کند ( مانند دویدن ، پرش، چرخش زانو در هنگام انجام فعالیت هایی از قبیل اسکی یا فوتبال)

وجود حالت صافی کف پا در شخص

درد جلوی زانو در افراد زیر بیشتر مشاهده می شود :

افرادی که اضافه وزن دارند

افرادی که سابقه در رفتگی ، شکستگی و یا سایر آسیب های کشکک زانو را دارند

ورزشکارانی خصوصا از رشته های اسکی ، دو ، پرش از مانع ، دوچرخه سواری و فوتبال که تمرینات شدید و مداوم دارند

سایر دلایلی که میتواند موجب درد جلو زانو شود آرتروز زانو ، گیر افتادگی مایع درون مفصلی و سندم پلیکا می باشد .

علائم ونشانه ها

سایر علائم همراه با درد جلوی زانو :

درد جلوی زانو معمولا به صورت درد تیر کشنده ای است که درپشت کشکک زانو ، قسمت زیرین کشکک زانو و در کناره های کشکک زانو احساس می شود . معمولا درد کشکک زانو همراه با احساس ساییدگی کشکک زانو در هنگام خم کردن زانو می باشد . در جلوی زانو ممکن است در هنگام انجام فعالیت های زیر شدت پیدا کند :

  • خم کردن زانو ها
  • پایین رفتن از پله ها
  • دویدن در یک سطح سراشیبی
  • تلاش برای ایستادن پس از نشستن طولانی

تشخیص

پزشک برای تشخیص علت درد جلوی زانو ابتدا شخص را معاینه فیزیکی میکند . پزشک وجود علائمی مانند حساست به لمس ، ورم و عدم وجود راستای مناسب کشکک زانو با استخوان ساق پا را بررسی می کند .

ممکن است شخص در هنگام خم کردن زانوی خود احساس ساییدگی کند و صدای قیژ قیژ از درون زانو شنیده شود و فشار آوردن بر روی کشکک زانو در حالی که پا ها صاف هستند ، دردناک باشد . نتایج اشعه ایکس میتوانند ابتلای فرد با آرتروز زانو و کجی کشکک زانو را نشان دهند.

راه ها و روش های درمان

در اکثر مواقع احساس درد در جلوی زانو نشانه کندرومالاسی کشکک یا بیماری پتلوفمورال می باشد . در صورت احساس درد در جلوی زانو یا سایر علائم مرتبط که در بالا ذکر شدند حتما به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید . انجام به موقع درمان درد جلوی زانو تاثیر بالایی در موفقیت و نتایج آن دارد.

متخصصین کلینیک امید با تشخیص علت درد کشکک زانو و طرح ریزی برنامه درمانی مناسب اقدام به درمان قطعی این علائم کرده و از پیشروی آسیب و لزوم انجام جراحی پیشگیری می کنند.

استراحت دادن به زانو برای مدت زمان کوتاه و استفاده از داروهای ضد التهاب و درد مانند ایبوبروفن، ناپروکسن و آسپرین می تواند در تسکین درد و التهاب کشکک زانو موثر باشد .

سایر روش های درمان درد جلو زانو و مراقبت های توصیه شده یرای آن شامل موارد زیر می شود :

  • اصلاح روش های تمرین و حرکت دادن زانو(انجام ورزش و حرکات اصلاحی)
  • کاهش وزن ( در صورت لزوم)
  • استفاده از کفش ها و کفی های طبی مخصوص ( برای افراد مبتلا به کف پای صاف)
  • استفاده از تکنیک های تیپینگ ( taping ) برای قرار دادن کشکک در محل مناسب خود
  • پوشیدن کفش طبی مناسب و استاندارد برای ورزش و دویدن نیز در درمان درد زانو موثر است.

فوتبالیست‌ها هنگام تمرین و در هر مسابقه مدت زیادی می‌دوند و دچار آسیب‌دیدگی‌هایی می‌شوند که در میان مانند دوندگان شایع است، همچنین حرکت‌های سریعی که برای گرفتن توپ انجام می‌دهند نیز گاهی صدمات جدی را به دنبال دارد. آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد، مانند پیچ خوردن و رگ به رگ شدن مچ پا و کشیدگی تاندون آشیل در میان بازیکنان راگبی و فوتبال شایع است.

آن گروه از ورزشکاران که مانند بازیکنان فوتبال و راگبی کفش ورزشی مخصوص به پا می‌کنند، به کفی فوتبالی خاصی برای کفش‌های جذب خود نیاز دارند. این کفی‌ها باید هیل کاپ و نگهدارنده گودی کف پا داشته باشند تا بیشینه پایداری را به دست دهند. به علاوه کفی باید خاصیت ضربه‌گیری داشته باشد تا فشار و کشش روی عضله‌ها را کاهش دهد و از آسیب دیدگی جلوگیری کند.