درمان کجی،انحراف و جابجایی کشکک زانو

استخوان پاتلا یا استخوان کشکک زانو یکی از سه استخوان تشکیل دهنده مفصل زانو است. هر یک از این استخوان ها دارای یک لایه خارجی محافظ تشکیل شده از غضروف است که تماس بدون اصطکاک سطح خارجی استخوان ها به یکدیگر را امکان پذیر می کند. علاوه بر این استخوان کشکک در یک تاندون قرار دارد. در حقیقت این تاندون عضلات استخوان چهار سر ران را به استخوان ساق پا (درشت نی) در زیر زانو متصل می نماید.

dolor_rodilla1

دررفتگی جزئی استخوان کشکک چیست؟

استخوان کشکک به سمت بالا و پایین در یک حفره در انتهای استخوان ران حرکت کرده و باعث خم شدن زانو می شود. این حفره در اصطلاح حفره منقاری نام دارد. استخوان کشکک به صورتی طراحی شده که در مرکز این حفره قرار گیرد و در داخل این حفره حرکت کند. در بعضی افراد، استخوان کشکک به سمت خارج حفره زانو حرکت می کند. با ایجاد این مشکل، استخوان کشکک در مرکز حفره قرار نمی گیرد که در اصطلاح به این مشکل دررفتگی کشکک زانو می گویند.

در این حالت با توجه به شدت جابجایی کشکک زانو، حرکت نامناسب این استخوان ممکن است هیچ علائمی را برای بیمار به همراه نداشته باشد، یا ممکن است باعث خارج شدن استخوان کشکک از محل قرار گیری صحیح آن شود که در این حالت استخوان کشکک بطور کامل از حفره آن خارج می شود. در اکثر موارد، انحراف کشکک زانو به علت دررفتگی کشکک زانو در هنگام انجام فعالیت باعث ناراحتی فرد می شود و در اصطلاح به درد ایجاد شده در اطراف استخوان کشکک سندروم درد پاتلوفمورال (PFPS) می گویند.

j

علائم و نشانه ها

از علائم دررفتگی کشکک زانو جزئی یا خارج شدن کامل زانو از محل قرارگیری آن به شرح زیر است:

 • خم شدن زانو و عدم امکان تحمل وزن شما بر روی آن
 • منحرف شدن کشکک زانو به یک طرف
 • گیر کردن زانو در زمان حرکت
 • درد در قسمت جلوی زانو که با انجام فعالیت افزایش پیدا می کند
 • درد در هنگام نشستن
 • سفت شدن زانو
 • صدای تق تق یا شکستگی یا صدا دادن زانو در زمان حرکت مفصل زانو
 • ورم و التهاب

علت و دلایل

استخوان کشکک زانو عضلات جلوی ران را به استخوان ساق پا یا درشت نی متصل می کند. با خم کردن یا صاف کردن پا، استخوان کشکک به سمت بالا یا پایین در محل قرارگیری خود کشیده می شود.

استخوان ران (فیمور) یک فرو رفتگی به شکل وی (V) در قسمت انتهایی خود دارد تا بتواند با وضعیت حرکت های استخوان کشکک هماهنگ شود. در یک زانوی نرمال، استخوان کشک به خوبی در این فرو رفتگی قرار می گیرد. اما اگر این حفره نا متقارن بوده یا بسیار کم عمق باشد، استخوان کشکک ممکن است از آن خارج شود و در نتیجه این موضوع دررفتگی جزئی استخوان کشکک و کجی کشکک زانو ایجاد خواهد شد.

تشخیص

برای تشخیص مشکل پزشک معاینات فیزیکی لازم را از شما به عمل آورده و از شما می خواهد که راه رفته و زانوی خود را خم و راست کنید. در این زمان پزشک به دقت نواحی اطراف کشکک زانو را بررسی کرده و ارزیابی های لازم را برای تشخیص این موضوع که آیا استخوان شما در محل مناسب قرار دارد یا خیر یا عضلات شما ضعیف شده است، به عمل می آورد. علاوه بر این پزشک می تواند از عکس برداری رادیولوژی برای تعیین نحوه قرارگیری کشکک زانو در محل آن استفاده کند. علاوه بر این پزشک به دنبال حذف سایر دلایل احتمالی ایجاد درد همچون پارگی غضروف یا رباط زانو نیز خواهد بود.

راه و روش درمان

12321323494985632116

اکثر مشکلات مربوط به حرکت استخوان کشکک را می توان بطور موثر بدون نیاز به عمل جراحی درمان کرد. درمان های بدون جراحی می تواند شامل استراحت، انجام حرکت های کششی و تقویتی منظم، استفاده از محافظ و بریس زانو، یخ درمانی، و نیز استفاده کوتاه مدت از داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs) باشد.

برای درمان دررفتگی کشکک زانو ، ابتدا باید آن را جا انداخت. درمان‌های معمول نیمه دررفتگی کشکک زانو، انجام فیزیوتراپی ، زانوبند و کفش مناسب می باشد .

فیزیوتراپی: متخصص فیزیوتراپی برنامه تمرینی خاصی را برای تقویت عضله چهار سر به بیمار آموزش می‌دهد تا به این ترتیب عضله نیروی لازم را برای کشاندن کشکک به جای خود پیدا کند. به علاوه تقویت عضله‌های دور کننده (ابداکتور) و خم کننده (فلکسور) مفصل ران نیز کنترل بهتر کشکک زانو را موجب می‌شود.

زانوبند: با نوار بستن زانو یا استفاده از زانوبند در بعضی موارد مفید است، هر چند این روش راه‌حلی بلندمدت نیست. دکتر وریانی پیشنهاد می‌دهند که کودکان آسیب دیده ۳ تا ۴ هفته زانوبند ببندند تا زانو در زمان التیام یافتن پایدار شود.

کفش مناسب: انتخاب کفش مناسب برای کنترل و بهبود شیوه گام برداشتن هنگام دویدن مفید است و کفش مناسب فشار روی کاسه زانو را کاهش می‌دهد.

دارو

برای کنترل درد اولیه ناشی از مشکل می توان از داروهای مسکن و ضد التهاب با تجویز پزشک استفاده کرد. داروهای مسکن مثل ایبو پروفن یا ناپروکسین سدیم می توانند کاهش موقف درد مربوط به در رفتگی استخوان کشکک را برای بیمار به همراه داشته باشند و از داروهای ضد التهاب برای کاهش مقدار التهاب و ورم ایجاد شده در زانو استفاده می شود. سایر درمان های قابل استفاده برای این مشکل به شرح زیر هستند:

فیزیوتراپی و حرکت های ورزشی

در این حالت متخصص فیزیوتراپی از یک برنامه توان بخشی عمومی برای مفصل زانو جهت بهبود بیمار استفاده می کند که در عمل شامل حرکت های تقویتی، نرمش های انعطاف پذیری، و تکنیک های اصلاحی و تحریکی (بایو فیدبک) است و آموزش صحیح نحوه انجام این حرکت ها مهمترین بخش از برنامه درمانی بیمار می باشد.

علاوه بر این در این برنامه حرکتی تقویت عضلات چهار سر زانو رایج ترین برنامه تجویز شده برای درمان ناهنجاری حرکتی استخوان کشکک است. در این حالت حرکت های تمرینی افزایش دهنده انعطاف پذیری و تقویت کننده عضلات اطراف مفصل لگن نیز می تواند به رفع مشکل بیمار کمک موثر نماید.

استفاده از بریس ها و ابزارهای محافظ

بریس های تثبیت کننده استخوان کشکک زانو به منظور کمک به قرارگیری مناسب این استخوان پس از در رفتن یا خارج شدن آن از محل صحیح قرار گیری طراحی شده اند. علاوه بر این بستن کشکک زانو می تواند یک جایگزین مناسب برای استفاده از بریس های زانو باشد.

در این حالت بریس های تثبیت کننده کشکک یا سایر ابزارهای محافظ می توانند به کاهش احتمال قرارگیری نامناسب بعدی استخوان کشکک یا در رفتگی مجدد آن کمک کنند و ممکن است نقش موثر در کاهش احساس بی ثباتی زانو داشته باشند.

پس از خارج شدن استخوان کشکک از محل یا در رفتگی آن، هدف بلند مدت درمان بازگرداندن فرد به فعالیت های عادی است. اغلب افرادی که با این مشکل مواجه می شوند بیان کرده اند که هنگام استفاده از بریس های تثبیت کننده استخوان کشکک احساس بهتری درباره پایداری و ثبات زانوی خود داشته اند.

مطالب مرتبط

42 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • نفیسه دمیرچی
  22 دسامبر 2019 8:27 ق.ظ

  من ۴ ماه پیش پام تا زانو رفت تو جدول وقتی درش آوردن باد کرده بود و کبود بود ولی میتونستم راه برم ولی بعد ۴ ماه الان درد دارم و زانوم کمی کج شده ولی میتونم به راحتی راه برم
  بنظرتون دررفته

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   4 ژانویه 2020 7:38 ق.ظ

   آیا تصویر رادیوگرافی یا ام ار ای دارید؟ اگر دارید برای بنده ارسال در واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید و اگر ندارید برای معاینه تشریف بیارید

   پاسخ
   • سلام دکتر
    پسر من ۱۵ سالشه. گاهی پیش میاد که بعد از فعالیت انگار که مفصل پاهاش جابجا میشه و با درد شدید روی زمین میفته. بعد از ام آر آی زانو دکتر گفت که مشکل خاصی نداره و کشکک زانوش کمی انحنا داره و قرص گاباپنتین و آمپول بتامتازون و سلکسیب براش تجویز کرد. ولی احساس میکنم باید بیشتر پیگیری کنم.توصیه شما رو ممنون میشم بدونم

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     11 ژانویه 2021 5:39 ق.ظ

     در این سنین بیشتر باید بیومکانیک پاها و ستون فقرات را بررسی و درمان کرد

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام
  ببخشید برای کودک چهارساله ای که زانوهاش بیرون زدگی پیدا کرده و ساق پاهاش بسیارلاغر است و عضله نمیگیرد و کف پاهاش صافه چکارباید کرد .متشکرم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   15 ژانویه 2020 8:34 ق.ظ

   باید بررسی شده و سپس ویتامین تجویز شود و ورزش های مخصوص به همراه کفی طبی

   پاسخ
 • سلام
  من مادرم چهل و پنج سالشه و پاهاش از سال ها پیش واریس داره
  ب علاوه تقریبا ده سال پیش پا درد گرفت و متوجه شد یکی از زانوهاش کجه
  میگه از بچگی اینطور بوده الان یه مدتیه ضرب دیده و باد کرده و نمیتونه خم و راستش کنه و زانوش خیلی کجه..کشکک رو ب تو کج شده و باعث شده پاش رو به بیرون بیاد خیلی نگرانشم اصلا حاضر نیست دکتر و درمان بره فقط کار میکنه
  ب نظزتون مشکل جدی ایه؟ اگه درمن نشه در اینده چ عواقبی داره؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   3 فوریه 2020 7:12 ق.ظ

   بله حتما مشکل جدی است و باید معاینه بالینی شده و عکس های رادیوگرافی تهیه شود
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • صدیقه ویانجی
  1 ژوئن 2020 7:06 ق.ظ

  سلام دکتر مادرم چند ساله پاهاش داره کج میشه این تازگیها یکی ازپاهاش کج تر شده که موقع راه رفتن بعضی وقتها به زمین میافته زانوهاش هم صدا میکنه دکتر امپول وقرص الفن ایکس بهش میده سن مادرم شصد هست ممنون میشم به من بگین چیکار براش می توانم بکنم محل سکونت ما تربت حیدریه است

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:19 ق.ظ

   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن
   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام
  من ۱۷ سال سن دارم کشکک زانوم کج شده و زانوم سفت شده و عضلات آن منقبض شده و هنگامی که می نشینم احساس درد دارم.والبته در کودکی نمی توانستم چهار زانو بنشینم . به نظر شما الان من باید چیکار کنم؟….و چجوری درمان کنم….

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:18 ق.ظ

   سلام

   می توان درمان آین مورد انحراف کشکک رو با فیزیوتراپی تخصص انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • فاطمه پازشگر
  1 ژوئن 2020 1:45 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  من از کودکی زانوهام هر دو پام به طرف داخل چرخیده اما وقتی دو پام رو کنار هم قرار میدم هم زانو هام به هم میچسبه هم مچ یعنی پام x نیست از نظر ظاهری هم فکر میکنم کشکک زانوم چرخش داره و استخوان ران
  بیماریم چیست؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:16 ق.ظ

   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام من ۱۷ سال سن دارم…و کشکک زانوم منحرف شده و زانوم سفت شده. و عضلات منقبض شده و هنگامی که می نشینم احساس درد دارم……
  و می خواستم بدونم چطوری باید درمان کنم….؟…

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:15 ق.ظ

   انحراف کشکک زانو را می توان با روش های فیزیوتراپی تخصصی و بانداژ های مخصوص درمان نمود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • طاها ولیزاده
  15 ژوئن 2020 6:17 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من پسرم ۱۳ سالشه از بچگی چهار زانو نمی توانست بنشینه الان هم زانو هاش به داخل چرخش پیدا کرده وکج راه می‌رود لطفااقای دکتر علت این مشکل چیست ممنون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:20 ق.ظ

   با توجه به شرح حال بیمار باید عکس رادیوگرافی تهیه شود با بتوان برای ایشان تصمیم گیری لازم را انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر
  مشکل من اینه ساق پام با زانو م تراز و بهتره بگم مساوی نیست واین بیماری درست چهارساله که به دنبال من اومده واینو بگم که این بیماری ازپدرم موروثی هست و من ازاین بیماری رنج میکشم و زیاد هم نمیتونم راه برم لطفا راهنمایی های لازم را برای این بنده حقیر بفرمایید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:19 ق.ظ

   باید معاینه شده و عکس رادیوگرافی تهیه شود تا بتوان دقیق تر نظر دادد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام دکتر پاهای من یک حالتی که داشت از مربی ورزشیم پرسیدم اون گفت احتمالا انحراف ساق است باید بری ارتوپد اما خیلی میترسم من ۱۴ سالمه میشه با ورزش درمان کنم ؟؟؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:12 ق.ظ

   سن طلایی درمان شما در حال اتمام می‌باشد به همین منظور سریعتر باید برای ساق پای شما وسیله خاصی تهیه شود و در کنار آن کفی طبی مخصوص استفاده کنید و جلسات تمرین درمانی را در پیش بگیرید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من یک چند وقته که متوجه شدم پاهام حالت خاصی دارن از مربی ورزشیم پرسیدم اون گفت احتمالا انحراف ساق پا است من ۱۴ سالمه میشه با ورزش درمان کنم خیلی خیلی می ترسم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:11 ق.ظ

   سن طلایی درمان شما در حال اتمام می‌باشد به همین منظور سریعتر باید برای ساق پای شما وسیله خاصی تهیه شود و در کنار آن کفی طبی مخصوص استفاده کنید و جلسات تمرین درمانی را در پیش بگیرید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام سال ۹۶ تاندون و مینیسک زانوی پای چپ رو عمل کردم تا به امروز هم ورم داره و هم راه می رم درد داره و متاسفانه کج داره میشه .واز پله بالا می ره حس می کنم داخل زانوم خالی هست .

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:05 ق.ظ

   با توجه به مواردی که توضیح دادید در ارتباط با زانوی شما باید اقدامات زیر انجام شود یک تهیه زانو بند ۲ تهیه کفی طبی مخصوص و سه انجام فیزیوتراپی و ورزش درمانی

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • باسلام . یه پسرسه سال نیم دارم که زانو پای راستش رو به داخل میره هرچه سنش بالاتر میره زانوش داره کج تر میشه بردمش دکتر شیراز میگه تاهفده سال باید عمل بشه که جلو بدتر شدنش بگیریم یعنی خوب نمیشه ایا به نظرشما عمل بشه بهتره یا یه متخصص دیگه هم ببریمش

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   3 آگوست 2020 12:57 ب.ظ

   با توجه به سن ایشان که بهترین فرصت انجام درمانهای غیر جراحی می باشد باید سریعتر زانوبند مخصوص برایشان تهیه شده در جهت اصلاح کجی زانو انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام نوه ی من یک پسر دو ساله است که هر دو زانوی او به طرف بیرون کج است البته این عارضه در زانوی چپ او بیشتر مشهود می باشد و از زمانی که شروع به راه رفتن نموده به این صورت بوده حتی بیش از ۱۰ جلسه ورزش درمانی نزد یک پزشک متخصص بردیم لیکن افاقه نشد در آخرین مرحله یک دکتر جراح گفت که باید جراحی شود . آیا جراحی در این سن برای کودک دو ساله آخرین درمان است یا راههای درمانی دیگری هم وجود دارد خواهش می کنم ما رو راهنمایی فرمائید. متشکرم.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   19 اکتبر 2020 11:03 ق.ظ

   سلام با توجه به در صورتی که بیومکانیک مفاصل پا به هم خورده باشد باید از وسایل کمکی همچون زانوبند و کفش طبی استفاده کنند . در مورد نوع شما باید عکس رادیوگرافی رو بررسی کنیم

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید …من ۱۸ سالمه و پاهام از ران تا زانو طبیعی و صاف هستش ولی از زانو به بعد ( ماهچه های ساق پام)‌به بیرون متمایله ….لطفا بگین چیکار کنم …ایا پای پرانتزیه؟ یا شکل ایکسه؟ …لطفا کمکم کنید

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر من زانوم انگار انحراف داره مخصوصا وقتی شلوار جذب میپوشم کاملا مشخص و اذیتم میکنه مفصلش صدا میده گاهی باید چیکار کنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   5 اکتبر 2020 5:32 ق.ظ

   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   واتس اپ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  بنده ۲۲ساله هستم و یه سال میشه زانو هام از پایین به بیرون مایل شدع و استخوان ساق الان زیر زانو دیگه قرار نداره ولی خفیه اما زانوم یکم بیرون زده وباعث بد شکلی پام شده ،ممنون میشم راهنمایی کنید ،
  ارادتمندشما

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   29 سپتامبر 2020 9:10 ق.ظ

   با توجه به سن فقط می توان به کمک کفی های مخصوص و ورزش های اصلاحی از بیشتر شدن آن جلوگیری کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام‌من ۱۷ سالمه زانوهم ضربدری بود یکی از پاهامو عمل کردم کشکک پام در میرفت ولی اون پامو عمل نکردم الان با مدل پاهام که یکی صافه بکی تو رفتگی داره مشکل دارم خیلی حس بدی دارم ظاهر پامو میبینم بنظرتون بدون عمل میشه درمان کرد که اون پامو مثل اونی که عمل کردم صاف کنم

  پاسخ
 • بهاره اکبری
  15 دسامبر 2020 10:15 ق.ظ

  سلام دکتر من یکی زانوهام داره کج میشه نه درد دارم ونه ضربه ای خورده ایا میتونم کاری کنم که بیشتر از کج نشه ممنونم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   27 دسامبر 2020 6:07 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من ۳۸ سالمه و حدود ۴ سال پیش تصادف کردم و مینیسک زانوی چپم پاره شد و بعد از ۴ سال حدود ۶ ماه است که درد پاهایم شروع شده و این درد در ناحیه دو زانو و ران پاها است به طوری که وقتی سرما به آن می خورد دردش بیشتر می شود وقتی روی دو زانو می نشینم درد از زانو شروع می شود و به ران و کمر ادامه دارد گاهی اوقات پاهایم مخصوصا ساف پا و زانو و ران سرد می شود و در این موقع علاوه بر درد پاهایم سوزش دارند به نظر شما باید حکار کرد؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   6 ژانویه 2021 7:20 ق.ظ

   برخی از علائم شما مربوط به کمر می باشد که باید تحت معاینه قرار گرفته و بررسی شود. البته برای زانو پیشنهاد فیزیوتراپی تخصصی می شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس