genu-varum

مشاهده علائم زانو و پای پرانتزی در بین کودکان تازه راه افتاده بسیار عادی و متداول است. این کودکان بطور عادی دارای یک فاصله مشخص بین زانوهای خود و بخش پایین پا در هنگام ایستادن (در حالتی که پاها در کنار یکدیگر قرار گرفته) هستند. پای پرانتزی می تواند یک یا هر دو پای فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد، و والدین یا پزشک متخصص اطفال می توانند شروع ایجاد انحنا و خمیدگی به خارج را در سنین پایین مشخص نمایند.

علائم و نشانه ها

علائم زانوی پرانتزی بیشتر در هنگام راه رفتن یا ایستادن فرد مشخص می شود. یکی از علائم رایج پای پرانتزی وجود ایراد و عدم هماهنگی در الگوی راه رفتن فرد است. علامت دیگر قابل مشاهده در کودکان تازه راه افتاده دچار مشکل پا پرانتزی در اصطلاح تخصصی «به داخل بودن پا» یا «چرخش پا به داخل» نامیده می شود. کودکان دچار مشکل پای پرانتزی معمولاً با مشکل در دستیابی به مراحل اصلی زندگی خود مواجه نمی شوند، اما این مشکل می تواند تا حدودی برای فرد نگران کننده باشد. با وجودی که زانوی پرانتزی معمولاً باعث ایجاد درد نمی شود، ادامه یافتن این مشکل در دوران نوجوانی می تواند باعث ناراحتی در لگن یا درد زانو یا قوزک پا به خاطر افزایش فشار وارد شده به این مفاصل شود. افراد دچار این مشکل همچنین بطور مکرر در هنگام ایستادن یا راه رفتن دچار لغزش یا از دست دادن تعادل خود می شوند.

علت ها و دلایل

اکثر کودکان دچار زانوی پرانتزی به صورت فیزیولوژیک دچار این مشکل می شوند و نیازی به نگرانی درباره شرایط آنها نیست. در اکثر موارد این شرایط بطور خود به خود اصلاح شده و نمی تواند بر توانایی حرکتی کودک تاثیر گذارد. همچنین این مشکل عوارض طولانی مدت برای فرد ایجاد نمی کند.

کودکانی که مشکل زانو پرانتزی آنها شدید باشد، ممکن است در ارتباط با ابتلا به بیماری بلونت مورد معاینه قرار گیرند. این بیماری باعث ایجاد مشکل در رشد استخوان تیبیا یا ناحیه بالای استخوان ساق پا می شود. برای کودکان زیر ۲ سال پزشک احتمالاً نمی تواند ایجاد پای پرانتزی در نتیجه مشکلات فیزیولوژیک را بطور دقیق تشخیص دهد، اما این تشخیص با رسیدن کودک به ۳ سالگی امکان پذیر خواهد بود. در صورتی که شرایط زانو پرانتزی به خودی خود بر طرف نشود، پزشک احتمالاً از عکس رادیولوژی پا به منظور تشخیص ابتلای کودک به بیماری بلونت استفاده نماید.

علاوه بر این، بیماری راشیتیسم نیز می تواند باعث ایجاد شرایط زانو پرانتزی در بین کودکان شود. این بیماری استخوانی می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های دیگر نیز در استخوان های فرد شود. راشیتیسم به ندرت در کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود، زیرا این بیماری در نتیجه فقر ویتامین دی (D)، کلسیم، و فسفر در رژیم غذایی کودک ایجاد می گردد. بسیاری از مواد غذایی در کشورهای توسعه یافته با این ویتامین ها غنی می شوند تا به این ترتیب اطمینان حاصل شود کودکان و افراد بزرگسال، سطح مناسبی از این ویتامین ها و مواد معدنی را در رژیم غذایی خود مصرف می نمایند.

تشخیص

پزشک برای ارزیابی زانو پرانتزی وضعیت بیمار را از نظر فیزیکی معاینه می نماید. در صورتی که کودک زیر ۲ سال داشته باشد و مشکل زانو پرانتزی وی متقارن باشد (مقدار زانو پرانتزی در هر دو پا یکسان باشد)، پزشک احتمالاً بیان می کند که در حال حاضر نیازی به انجام آزمایش های بیشتر برای تشخیص دقیق مشکل نیست. به هر حال، اگر پزشک متوجه شود مشکل زانو پرانتزی در یک پای بیمار بیشتر از پای دیگر وی است، ممکن است از عکس رادیولوژی برای بررسی دقیق تر مشکل استفاده نماید. به این ترتیب، عکس رادیولوژی تهیه شده از پاهای کودک در حالت ایستاده می تواند ابتلای کودک به بیماری بلونت یا راشیتیسم را مشخص نماید.

در صورتی که کودک بیشتر از ۲ و نیم سال داشته و مشکل زانو پرانتزی به صورت قرینه باشد، پزشک به احتمال زیاد از عکس رادیولوژی برای بررسی دقیق تر مشکل استفاده می نماید. در این شرایط احتمال ابتلای کودک به بیماری بلونت یا راشیتیسم بیشتر است. در صورتی که عکس رادیولوژی تهیه شده از ناحیه پا علائم ابتلا به بیماری راشیتیسم را نشان دهد، پزشک احتمالاً از آزمایش خون برای تایید ابتلای فرد به این بیماری استفاده می نماید.

عوارض

افراد دچار مشکل زانو پرانتزی معمولاً بیشتر از سایر افراد به آرتروز در سنین پایین مبتلا می شوند و این شرایط بطور خاص در مواردی مشاهده می شود که آرتروز ریشه فامیلی داشته باشد. در این حالت، وضعیت پا باعث وارد شدن فشار غیر عادی به مفاصل زانو و قوزک می شود و در نهایت می تواند التهاب این مفاصل را به همراه داشته باشد. این شرایط می تواند باعث از بین رفتن غضروف و بافت های اطراف مفصل شده و راه رفتن فرد را با مشکل روبرو نماید. در کنار ابتلا به آرتروز، افراد دچار مشکل زانو پرانتزی با درد و التهاب مزمن در ناحیه قوزک، زانو، و لگن مواجه می شوند و این شرایط می تواند وضعیت قرارگیری بدن و الگوی راه رفتن بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، این افراد ممکن است از درد روانی ناشی از ظاهر خود رنج برده و دچار آسیب شوند.

زمان مراجعه به پزشک

در اکثر موارد، وضعیت کودک شما کاملاً عادی است و مشکل زانو پرانتزی وی به خودی خود با گذشت یک دوره زمانی کوتاه بر طرف می شود. به هر حال، در صورتی که شما نگران این مسئله هستید، لازم است کودک خود را به پزشک نشان داده و به وی اجازه دهید وضعیت راه رفتن کودک را بررسی نماید. در صورتی که این شرایط نیازمند نگرانی باشد، پزشک این مسئله را برای شما مشخص خواهد کرد. در این حالت می توان به نکات زیر توجه کرد:

•    اکثر کودکان تا زمان رسیدن به سه سالگی با مشکل زانو پرانتزی رشد می کنند. در صورتی که کودک همچنان به این مشکل در این سن دچار باشد، لازم است با پزشک در این رابطه ملاقات شود.

•    اگر این مشکل فقط بر یک طرف بدن تاثیر گذاشته یا با گذشت زمان به جای بهبود یافتن، تشدید گردد، لازم است جهت بررسی مشکل به مطب پزشک مراجعه شود.
به خاطر داشته باشید در صورت مشاهده شرایط زیر لازم است در ارتباط با وضعیت زانو پرانتزی پای کودک با پزشک ملاقات شود:

•    تشدید وضعیت مشکل زانو پرانتزی و بر طرف نشدن آن برای مدت ۲ سال

•    پرانتزی بودن یک پای کودک بیشتر از پای دیگر

•    چرخش انگشتان پا به داخل در هنگام راه رفتن (در اصطلاح به این مشکل «به داخل بودن پا» یا «پنجه کبوتری» می گویند)

•    کوتاه بودن قد کودک در مقایسه با سن وی، مشکلات راه رفتن و مشکلات مربوط به صاف ایستادن

•    ایجاد درد پا در کودکان یا مشکل در هنگام راه رفتن به خاطر زاویه زانوها یا پاها

در هر حالت، در صورتی که درباره نحوه راه رفتن کودک خود نگران هستید، با پزشک در این رابطه ملاقات نمایید، زیرا همواره بهتر است به جای نگرانی، خیال خود را راحت کنید.

[alert type=”info” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left”]کلینیک امید با طراحی برنامه های درمانی ویژه اقدام به درمان انواع مشکلات پای کودکان از جمله زانو پرانتزی می نماید. با مراجعه به موقع به مطب متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، درمان زانو پرانتزی بدون نیاز به عمل جراحی ممکن خواهد بود. به هر حال، کلینیک امید از موثرترین روش ها و ابزارهای درمانی برای درمان مشکلات پای کودکان استفاده می نماید.[/alert]

راه ها و و روش های درمان

درمان بدون جراحی

روش های درمانی غیر جراحی قابل استفاده برای مشکل زانو پرانتزی به شرح زیر هستند:

بریس

در این رابطه می توان از بریس یا روش های مشابه آن برای درمان پای پرانتزی مشکل استفاده کرد. در طول زمانی که کودک تازه راه افتاده و نیز در اوایل دوران کودکی، پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند از بریس پا، کفش های طبی، و یا گچ گرفتن برای درمان زانو پرانتزی استفاده نماید. این ابزارها می توانند برای بعضی کودکان موفقیت آمیز بوده و برای برخی بیماران دیگر نتیجه مناسب نداشته باشد. علاوه بر این، استفاده از بریس و روش های درمانی مشابه برای نوجوانان و افراد بزرگسال نیز امکان پذیر است. استفاده از بریس های شبانه می تواند به تدریج وضعیت پا را اصلاح کرده و ساختارهای آن را در موقعیت مناسب قرار دهد.

 فیزیوتراپی و ورزش

تمرین های حرکتی زانو پرانتزی به منظور تقویت عضلات اطراف مفصل زانو و بالای ران طراحی شده و می تواند با گذشت زمان موقعیت اندام های پا را اصلاح نماید. با وجودی که اکثر تمرین های ورزشی نمی تواند تاثیر زیاد بر مشکل زانو پرانتزی داشته باشد، بعضی از تکنیک های ورزشی همچون یوگا می تواند به بهبود وضعیت قرارگیری زانو کمک کرده و شدت مشکل را کاهش دهد. علاوه بر این، برای درمان زانوی پرانتزی علیرغم غیر قابل اجتناب بودن عمل جراحی برای مواردی که مشکل شدید باشد، تمرین های حرکتی با دست می تواند برای کودکانی که مشکل آنها به موقع و در سنین پایین شناسایی و تشخیص داده شده باشد، موثر واقع شود.

ماساژ و درمان های دستی

در صورتی که کودک شما دچار مشکل زانو پرانتزی است، ماساژ درمانی تحت نظارت متخصص فیزیوتراپی می تواند به تقویت عضلات پای بیمار کمک موثر نماید. در طول جلسات ماساژ درمانی، فیزیوتراپ به صورت مکرر پاهای کودک را به جلو و عقب برای یک مدت زمانی خاص حرکت می دهد. این نوع درمان دستی می تواند در تقویت پاها در دوره رشد موثر باشد. یک تمرین حرکتی خاص قابل استفاده در این حالت خم کردن زانوی کودک است که می توان این حرکت را در زمان دراز کشیدن برای کودک انجام داد. به این منظور، لازم است یکی از پاهای کودک را بلند کرده و زانوی وی را خم کنید. سپس پای کودک را به سمت سینه به سمت عقب فشار داده و به آرامی به حالت اولیه باز گردانید. تکرار کردن این حرکت می تواند به درمان زانوی پرانتزی کودک کمک موثر نماید.

  کفش ها و کفی های طبی

مشکل زانو پرانتزی در مواردی که باعث چرخش قوزک یا مچ پا می شود، می تواند باعث از بین رفتن ثبات و هماهنگی کلی اعضای بدن شود. در صورتی که این مشکل درمان نشده به حال خود رها شود، می تواند باعث نا پایداری مزمن قوزک پا گردد.
 
افراد دچار مشکل زانو پرانتزی در مقایسه با سایر افراد بیشتر با پیچ خوردن پا و ضعیف شدن پیش رونده رباط ها مواجه می شوند. استفاده از کفش های طبی در این شرایط می تواند به حفظ تعادل فرد کمک کرده و احتمال ایجاد آسیب دیدگی را کاهش دهد. استفاده از کفش های کشیده با سر پنجه های پهن با تخت مناسب و تثبیت کننده پاشنه در این حالت می تواند به کاهش مشخص درد و ناراحتی مزمن ناشی از زانو پرانتزی با بهبود هماهنگی بخش های مختلف پا کمک نماید.

مقالات اخیر

مطالب مرتبط

40 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • افسانه پیرنیاری
  30 اکتبر 2019 7:30 ب.ظ

  با سلام. من حدود ۴۰ سال سن دارم . در زمان کودکی به دلیل عارضه راشیتیسم در بیمارستان جهت جراحی بستری شدم ولی دکتر مرا با عنوان نمودن اینکه در صورت جراحی قدم کوتاه میماند عمل نکرد. و تا کنون این عارضه با من بوده. من به دنبال روش غیر جراحی جهت اصلاح پا پرانتز هستم . سوال من این است که با توجه به اینکه فاصله دو زانو ۴ انگشت میباشد آیا امکان اصلاح پا پرانتزی حداقل تا ۴۰ یا ۵۰ درصد با فیزیوتراپی و یا ارتط درمانی رمانی یا هر روش ممکن دیگری وجود دارد؟با تشکر

  پاسخ
  • دکتر محمد رضا امید ظهور
   12 نوامبر 2019 7:17 ق.ظ

   سلام
   با توجه به گزارشی که ارسال نمودید بهترین کاری که بتوان برای شما انجام داد استفاده از زانو بند مخصوص و همچنین کفی طبی است تا بتواند با ایجاد توازن در نیرو ها در اندام های تحتانی جلوی پیشرفت این عارضه را بگیرد و همچنین آموزش ورزش هایی که به واسطه ان بتوان عضلات اطراف ساق و زانو را تقویت کرد

   پاسخ
   • سلام من ۲۳سالمه زانوهای منم حدود۴سانت فاصله دارن آیا راه حلی به غیر از جراهی وجود داره

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     28 ژوئن 2020 6:02 ق.ظ

     سلام لطفا تصویر زانو ها را در شماره تلگرام یا واتس اپ ارسال کنید تا بتوان نظر دقیق تری ارائه نمود.

     ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

     پاسخ
 • سلام برادرم دراثرآسیب ورزشی زانودردگرفته تصویربرداری کرده ژنووالگوس و تغییرات خفیف DjDدیده شده چکاربایدکنه ؟۲۱سالشه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   23 فوریه 2020 6:01 ق.ظ

   لطفا تصویر مدارک پزشکی رو در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا نطر دقیق تر داده بشه

   پاسخ
 • باسلام و عرض ادب
  من نوجوانی ۱۶ ساله هستم و متاسفاًنه دچار این نوع بیماری (پرانتزی بودن زانو ها ) هستم و میخواستم بدون در این سن من بهترین روش برای درمان این نوع بیماری چیست ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:19 ق.ظ

   با توجه به سن شما میتوان از ورزش درمانی تخصصی زانو بند مخصوص و کفی های طبی برای درمان استفاده کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام
  من یک پسر ۱۶ساله هستم پاهام پرانتزی هست به طوری که شب درد زیادی داره پاهام باید برای درمان چه کار. کنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:19 ق.ظ

   سلام وقت بخیر با توجه به موردی که اشاره کردید حتماً بایستی معاینه بالینی از زانوی شما انجام شده و عکس رادیوگرافی تهیه شود که علت این دردها مشخص شده و درمان آن را در پیش بگیریم که غالباً در این سن به خصوص در پسرها کندگی تاندون کشکک اتفاق می‌افتد که می‌توان آن را با فیزیوتراپی تخصصی درمان کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • زینب رنجبر
  1 ژوئن 2020 1:27 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر … من ۲۷ سالمه و پای سمت چپم مشکل پرانتزی بودن داره . این مشکل در چند نفر دیگه از اقوام و خانواده هم وجود داره . آیا من میتونم الان برای اصلاح این مشکل و درمانش کاری انجام بدم ؟

  پاسخ
 • سلام من ۱۶ سالمه و در اثر فوتبال بازی کردن پاهام پرانتزی شده و بعضی وقتا که میدوم داخل پاهام درد میگیره
  خواستم بتونم با حرکات اصلاحی ( ورزش) پاهام به حالت عادی بر میگرده

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 ژوئن 2020 11:15 ق.ظ

   با توجه به سن شما می توان با کمک زانو بند کفی های طبی مخصوص و همچنین این ورزش درمانی اصلاح زانوی پرانتزی را انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • کیومرعلیپور
  14 ژوئن 2020 11:03 ق.ظ

  سلام . من پاهای پرانتزی دارم و در ناحیه زانو درد مداوم دارم و در حالت نشسته بیشتر هم میشه برای درمان چه روشی بهتره .۳۸ سال سن دارم.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:24 ق.ظ

   باید ورزش درمانی انجام داده و کفی طبی تهیه کنید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • س.من ۲۴سالمه یه هفته هس که زانودرددارم زانوهام کمی پرانتزیه چیکاربایدبکنم؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:21 ق.ظ

   غالبا درد با توجه به شرایط شما را می توان با دارو و فیزیوتراپی درمان نمود.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من دختری ۱۶ ساله هستم مبتلا به زانوی پرانتزی و صافی کف پا هستم بعد از اینکه زیاد میدوم و راه میروم زانوها و کف پایم درد میگیرد
  چطور میتوانم درمانش کنم؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:19 ق.ظ

   سن طلایی درمان شما رو به اتمام است و باید هرچه سریع تر اقدام کنید تا بتوان با کمک زانوبند مخصوص و کفی طبی به همراه ورزش های خاص آن و شاید فیزیوتراپی بتوان کمک کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام روزتون سرشاراز حس خوب زندگی من خانمی ۶۳ساله هستم چند سال هست متوجه پای پرانتزیم شدم به اندازه دودست مرتب ورزش وکارهایی که فیزیوتراپ ومربی ها گفتن انجام میدم آیا میشه برای درمان کامل کاری انجام داد این مسئله آزارم میده ممنون منو راهنمایی کنید سپاسگزار ودر ضمن هیچ دردی در رابطه با ارتروز و…ندارم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:16 ق.ظ

   متاسفانه در این سن نمی توان زانوی ضربدری را درمان نمود و فقط باید از پشرفت و بیشتر شدن ان پیشگیری کرد که ان هم با کفی مخصوص و زانوبند امکان پذیر است.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام ۲۷ سالمه پای پرانتزی خفیف دارم وقتی صاف می ایستم و تکیه میدم به دیوار بین زانو هام فاصله هست تقریبا به اندازه پهنای چهار انگشت …. اطلاعی ندارم از این که علتش چی بوده ولی فک کنم عادات اشتباه در بچگی برای نشستن یا راه رفتن باعث این شده. چند درصد احتمال داره با روش های معمول بجز جراحی فرم پاهامو اصلاح کنم . چون واقعا نگاه میکنم ب عکسام بی ریختن پاهام

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:12 ق.ظ

   با توجه به توضیحات شما باید ورزش درمانی انجام داده و کفی طبی برای پای شما ساخته شود.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام
  من ۱۷ شال دارم و متاسفانه به دلیل داشتن نرمی استخوان دچار پا پرانتزی رو با بیرون شدم
  اگر میشود در جهت بهبود این مشکل راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:09 ق.ظ

   در سنین نوجوانی و جوانی می توان با کمک کفی های مخصوص و همچنین زانوبند خاص مشکل به درمان آن کمک کر

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.پسری ۱۷ ساله هستم که فکر کنم به خاطر فوتبال،دچار پای پرانتزی شدم.بعضی اوقات زانوهایم درد میگیره.میخواستم بپرسم روشی برای درمان پاهام وجود داره؟ممنون از سایت بسیار خوبتون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:07 ق.ظ

   بله درمان مشکل زانوی شما را می‌توان با جلسات فیزیوتراپی و همچنین استفاده از زانوبند پیش برد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • فاطمه شاهسونزاده
  19 ژوئن 2020 11:12 ق.ظ

  سلام من حدودا ۲۰ سال دارم و خب پاهایم پرانتزی هست از بچگی (دوران دبستان) میخواستم بدونم بدون جراحی امکان این هست که استخوان بندی پاهایم صاف و سالم شود؟چه کارهایی باید انجام دهم؟نیاز هست به چه دکتری بروم؟ایا باشگاه رفتن تاثیری دارد ممنون میشم از راهنمایی ایندتون💖💯🌸

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:06 ق.ظ

   درمانهای غیر جراحی که بتوان برای مشکل زانوی پرانتزی انجام‌داد شامل استفاده از زانوبند و کفی های مخصوص و در کنار آن انجام مداوم ورزش های اصلاحی تحت نظارت فیزیوتراپی است و یا روش بیوفیدبک می‌باشد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • باسلام پسری شانزده ساله دارم که سال گذشته پای چپش از ساق پا و پشت پا دچار شکستگی شد جراحی شد و پلاتین در ساق پایش ءداشتند حال بعد یکسال پسرمدر راه رفتن مشکل دارد و پایش را میکشد با دکتر دیگری مشاوره داشتم با دیدن پای پسرم علت را در پرانتزی بودن پا میداند .پسرمن تا قبل از شکستگی پا این مشکل رو نداشت حال من باید در مورد پای پسرم چه کنم تا مًل سابق راه بره.ممنون میشم از راهنمایتون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:04 ق.ظ

   به منظور بررسی دقیق تر علت لنگش پا در فرزند شما باید حتماً معاینه بالینی انجام شده و پس از مطالعه عکس های رادیوگرافی تست عصب از پاها تهیه شود تا از سلامت عصبهای پا اطمینان حاصل نمود در صورتی که الگوی بیومکانیکال زانو و ساق پا به هم خورده باشد می توان آن را به کمک کفی طبی و همچنین توانبخشی عصبی درمان نمود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من ۱۷ سالمه پاهام از زانو به پاین پرانتزی هسته آیا اگه من زانو بند بگیرم و ورزش کنم پاهام درست می شه یا نه لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 ژوئن 2020 6:02 ق.ظ

   با توجه به شرح حال شما احتمالا ساق پای شما پرانتزی است که باید پیشگیری های لازم را از تشدید شدن این مورد و درد های مرتبط با آن انجام داد که شامل ورزش درمانی و استفاده از کفی طبی مخصوص است.
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • باسلام من دختری ۱۴ساله هستم که دوسال پیش متوجه شدم که زانوهام خیلی کجه وانحراف داره وبابت این موضوع خیلی ناراحتم ونمیدانم بایدبه چه متخصص وپزشکی باید مراجعه کنم وآیادرمان میشه لطفا راهنمایی کنیدممنون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   1 آگوست 2020 4:17 ق.ظ

   بله با توجه به اتمام دوره بلوغ شما باید سریع تر فرآیند درمانی آغاز شود.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر
  راستش من پاهام به اندازه اینکه ۳ انگشت از بینشون راحت رد بشه فاصله داره و دچار عارضه پای پرانتزی هستم
  ۱۶ سالم هست
  موقع راه رفتن یا نشستن اصلا اذیتم نمیکنه
  به نظر خودم از خیلی وقت پیش این مشکل رو داشتم
  دکتر هم رفتم ولیبه من گفتن فقط درصورت جراحی درمان میشه
  ولی چون هنوز ازمایش خون ندادم نمیدونم مشکلم از تیرویید یا چیز دیگه هست یا کمبود ویتامین
  فعلا فقط قرص کلسیم مصرف میکنم و از تمرینات کششی استفاده میکنم
  میشه لطفا یه راهنمایی بکنین که ایا میشه بدون جراحی این عارضه رو درمان کنم؟
  ممنون ازتون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   3 آگوست 2020 12:54 ب.ظ

   با توجه به سن شما بهترین راهکار تهیه کفی طبی مخصوص و در کنار آن انجام ورزش های اختصاصی در جهت اصلاح زانوی پرانتزی می باشد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من ۱۸ سالمه پای های من پرانتزی است آیا راه حلی برای درمان پای من هست

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   3 آگوست 2020 12:56 ب.ظ

   درمان غیر جراحی زانوی پرانتزی در سنین نوجوانی بستگی به شدت آن دارد در شدت های خفیف و متوسط می توان با کمک کفی طبی و ورزشهای مخصوص این مشکل تا ۳۰ تا ۴۰ درصد درمان انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس