درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

مینیسک زانو یک قطعه غضروفی شبیه به دیسک است که به عنوان یک ضربه‌گیر درونی در مفصل زانو عمل می‌کند. زانو دارای دو مینیسک است، یکی جانبی و دیگری میانی. هر کدام از مینیسک‌ها به عنوان یک بالشتک محافظ بین استخوان ران و استخوان ساق پا عمل می‌کنند. این دو مینیسک با جلوگیری از ساییدگی و فرسایش بیش از حد لبه‌های استخوان‌ها، آن‌ها را محافظت می‌کنند. همچنین، هر مینیسک زانو در هنگام پریدن و فرود آمدن به عنوان یک ضربه‌گیر عمل می‌کند و به توزیع یکنواخت مایع مفصلی و روان‌سازی و تغذیه زانو کمک می‌کند. آسیب دیدگی مینیسک‌ها از عواملی است که می‌تواند به درد زانو منجر شود. در صورت پارگی مینیسک زانو، مایع مفصلی طبیعی می‌تواند به خارج از مفصل نشت کند. بدن به طور مداوم در حال تولید مایع مفصلی و جذب مقدار اضافی آن است؛ اما، وقتی مایع از مفصل خارج می‌شود، یک کیست شکل می‌گیرد که به آن کیست مینیسک معروف است. دلیل باقی ماندن کیست، پارگی مینیسک است که ممکن است به شکل یک سویه یک‌طرفه عمل کند، به طوری که مایع می‌تواند وارد کیست شود، اما نمی‌تواند به محل اولیه خود برگردد. در ادامه، به بحث درباره علت پارگی مینیسک و درمان کیست زانو خواهیم پرداخت.

در کلینیک امید، درمان پارگی مینیسک زانو با رویکرد پلکانی و با کمک روش‌های کم تهاجمی و بدون جراحی انجام می‌شود. پزشکان متخصص این مرکز در برخورد با این عارضه و انتخاب روش درمان ، فاکتورهای خاصی را درنظر می‌گیرند از جمله:

 • شدت و حدت ضایعه
 • سن بیمار: درمان جوانان و افراد مسن متفاوت است.
 • شغل بیمار: درمان ورزشکاران حرفه ای با افراد عادی متفاوت است.
 • میزان علائم همراه : همراه بودن این عارضه با علائمی مانند قفل شدن و خالی کردن زانو در تعیین روش درمان اهمیت دارد.

پزشکان این مرکز با روش‌هایی مانند فیزیوتراپی، ورزش، حرکات اصلاحی، تزریق ازون و تزریق PRP اقدام به درمان پارگی‌های خفیف مینیسک می‌نمایند. در حقیقت جراحی برای درمان پارگی منیسک زانو نباید اولین گزینه درمانی باشد و تنها افرادی باید این جراحی را انجام دهند که با روش‌های بدون جراحی بهبود نیافته اند. در این کلینیک هدف ما درمان بیماران بدون استفاده از روش های جراحی پارگی مینیسک زانو می باشد، تا بیمار بتواند دامنه طبیعی حرکت زانو را به دست بیاورد و مانند قبل از آسیب دیدگی به فعالیت بپردازد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره  ۲۲۷۸۰۷۰۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

علائم

علائم پارگی مینیسک زانو از قرار زیر هستند:

 • انواع زانو درد، مخصوصا در یک طرف زانو
 • التهاب قسمت جانبی مفصل
 • ورم زانو در عرض 12 ساعت پس از آسیب دیدگی
 • قفل شدن زانو
  • قفل کردن زانو با توجه به علت قفل شدن زانو دو نوع عمومی دارد. یک نوع از قفل شدگی که در آن زانو به دلایل مکانیکی از حرکت باز می‌ایستد (قفل شدگی واقعی) و نوع دیگر قفل شدن زانو به دلیل وجود درد زیاد ایجاد می‌شود به طوری که شدت درد به فرد اجازه حرکت زانو را نمی‌دهد (قفل شدگی کاذب). قفل کردن واقعی به ندرت اتفاق می افتد.
 • گرفتگی زانو در حین حرکت، یا به طور کامل صاف نشدن زانو
 • صدای ترکیدگی داخل زانو در حین حرکت دادن آن
 • خالی کردن زانو یا ضعیف به نظر رسیدن آن

علت

soccer-meniscus-injury

علت پارگی مینیسک زانو در اغلب موارد، آسیب دیدگی زمانی رخ می‌دهد که فرد وقتی زانویش خمیده است و حداقل یکی از پاهای او روی زمین قرار دارد، بدن خود را سریع می‌چرخاند. در ادامه به بعضی از علت‌های شایع پارگی مینیسک زانو اشاره می‌شود:

 • سن (با افزایش سن مینیسک زانو دچار فرسایش می‌شود)
 • ورزش‌های برخوردی (برای مثال، فوتبال، هاکی، راگبی)
 • ورزش‌های رقابتی (دو، اسنوبورد و غیره)
 • بلند کردن جسم سنگین و خم شدن بیش از حد نیز از علل پارگی مینیسک زانو می باشد .
  پیچ خوردن پا در حین خم بودن زانو اغلب منجر به یک پارگی مینیسک زانوی حاد می‌شود که تقریبا از هر صد هزار نفر61 نفر آن را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. از سوی دیگر، افزایش سن از علل پارگی مینیسک بوده و  پارگی‌های تخریبی بیشتر در بین افراد بالای 65 سال که مینیسک آن‌ها ضعیف‌تر شده و انعطاف پذیری کمتری دارد، پیش می‌آید. حتی برخوردهای جزئی در بین افراد مسن منجر به بروز علائم پارگی مینیسک تخریبی می‌شود.

درجه بندی

طیف آسیب دیدگی های مینیسک از تخریب داخلی تا پارگی‌های شدید را شامل می‌شوند. برای درمان پارگی مینیسک و توصیف آسیب دیدگی های مینیسک از سیستم درجه بندی مناسبی استفاده می‌شود که در تصاویرم آرای قابل مشاهده است. در ادامه شکل‌های کیست مینیسک زانوی نرمال و آسیب دیده بر حسب درجه 1، 2 ، 3 و 4 در تصاویرم آرای آورده شده است. برای درمان کیست مینیسک زانو میتوان آن را با استفاده از یک سوزن تخلیه کرد (هر چند به علت لزجت و چسبندگی محتوای کیست می‌تواند دشوار باشد) اما از آنجا که پارگی در مینیسک اجازه‌ی نفوذ بیشتر مایع سینوویال به داخل کیست را می‌دهد، مجدداً باز می‌گردد. مدیریت کیست مینیسک معمولاً شامل یک اسکن MRI از زانو برای تعیین وجود پارگی مینیسک و موقعیت کیست می‌باشد.

 

 • مینیسک زانوی نرمال:

مینیسک نرمال مثلثی تیره است که راس تیز و افقی دارد.
0

 • پارگی درجه 1 مینیسک زانو:

پارگی‌های درجه یک، ناحیه دایره ای کوچکی در تصاویرم آرای است. ناحیه غیرنرمال تا سطح مفصل گسترش نمی‌یابد.این آسیب دیدگی ها از لحاظ علایم پارگی مینیسک به صورت بالینی چندان مهم نیستند، اما تا پارگی‌های شدیدتر قابل گسترش است.

1

 • پارگی مینیسک زانو درجه 2:

2

آسیب دیدگی های درجه دو در تصاویر ام آر ای به صورت یک خط نمایش داده می‌شود و تا سطح مفصل گسترش پیدا نمی‌کند. این پارگی مینیسک زانو از لحاظ گسترش مشابه پارگی‌های درجه یک هستند.

 • پارگی مینیسک درجه 3:

3

این آسیب دیدگی تا سطح مفصل گسترش پیدا می‌کند و با علائمی مثل قفل کردن و صدا دادن زانو مرتبط است. در صورت عدم درمان درد زانو، این پارگی‌ها تا پارگی‌های درجه 4 پیشرفت می‌کنند.

 • آسیب دیدگی های درجه 4 :

4

با چند تکه شدن مینیسک مشخص می‌شوند و همانند پارگی درجه سه، اغلب  باعث تق تق زانو و قفل شدن زانو می‌شود.

تشخیص

پزشک برای مقایسه زانوی آسیب دیده با زانوی سالم هر دو زانوی شما را معاینه می‌کند.پزشک زانوی آسیب دیده را برای بررسی و علایم پارگی مینیسک زانو از جمله ورم زانو ، التهاب و مایع داخل مفصل زانو را معاینه می‌کند. در صورتی که زانو قفل نکرده باشد، زانوی آسیب دیده شما را خم می‌کند و گرفتگی و تق تق زانو را بررسی می‌کند. پزشک همچنین دامنه حرکتی و سفتی مفصل زانو ی شما را ارزیابی می‌کند تا متوجه شود زانوی شما نسبت به فشار حساس است یا خیر. در صورتی که نتایج معاینه شما نشان دهنده این باشد که دچار پارگی مینیسک شده‌اید، آزمایشات دیگری مثل تصویر برداری با اشعه ایس، ام ار ای یا سی تی اسکن بر روی شما انجام می‌گیرد.

اقدامات اولیه

heat-cold-therapy

اقدامات اولیه در آسیب‌های منیسک زانو تا زمان مراجعه به پزشک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • محافظت در برابر آسیب دیدگی بیشتر
 • استراحت
 • قرار دادن یخ (برای مثال پیچیده شده در یک حوله) در ناحیه آسیب دیده به مدت بیست دقیقه با فواصل یک ساعته در زمانی که بیمار بیدار است و در طول 48 ساعت اول پس از آسیب دیدگی
 • بالا بردن اندام (بالاتر از سطح قلب)

در صورت مشاهده علائم پارگی مینیسک زانو باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درمان

درمان پارگی مینیسک زانو به شدت، محل و بیماری به وجود آوردنده آن، علائم همراه با پارگی، وضعیت، حرفه و سن بیمار بستگی دارد. اما در اغلب موارد، می‌توان با روش‌های درمانی حرفه‌ای و مبتکرانه از جراحی زانو خودداری کرد.

می‌توان پارگی‌های مینیسک زانو و رفع زانو درد را با ترکیبی از  روش‌های محافظه کارانه و غیرجراحی درمان کرد. این روش‌های درمان پارگی مینیسک زانو از قرار زیر هستند: دارو درمانی، فیزیوتراپی، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و تزریق اوزون، استفاده از زانوبندهای مخصوص و آموزش حرکات ورزشی و روش‌های مخصوص برای استحکام عضلات دور زانو به منظور پیشگیری از بی ثباتی زانو. در اغلب موارد، بیمار با روش‌های درمان زانو درد که در ادامه شرح داده می شود، به خوبی درمان می‌شود.

دارو درمانی

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را برای کمک به تسکین درد زانو می‌توان استفاده کرد. با این حال، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی را نباید در طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند، زیرا باعث مشکلات روده و معده می‌شود و حتی از توانایی طبیعی بدن در درمان خود جلوگیری می‌کنند.

گاهی اوقات برای پارگی منیسک زانو ، مکمل‌های طبیعی مثل گلوکوزامین، ام اس ام (msm)، کندرویتین یا اسید هیالورونیک برای کمک به استحکان بافت آسیب دیده تجویز می‌شود.

در صورتی که درد و التهاب ادامه داشته باشد، داروهای موضعی تجویزی یا تزریق استروئید یا کورتیزون برای شما ارائه می شو که به کاهش التهاب و ورم کمک می‌کنند.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی

13530256(300x300)

فیزیوتراپی با کنترل درد و ورم، ترمیم استحکام زانو و دامنه حرکتی زانوی شما، نقش مهمی در درمان آسیب دیدگی ناشی از پارگی مینیسک زانو ایفا می‌کنند.

فیزیوتراپیست حرکات ورزشی مخصوصی را برای حفظ استحکام شما در طول بهبودی طراحی می‌کند و به ترمیم دامنه حرکتی زانو کمک می‌کند. به شما یک برنامه ورزشی خانگی ارائه می‌شود که مخصوص وضعیت شما است.

برای اغلب درجات پارگی مینیسک زانو، حرکات ورزشی ساده به حفظ استحکام عضلانی در جلوی ران (عضلات چهار سر)، پشت ران (همسترینگ)، عضله ساق پا و باسن کمک می‌کنند. کل این نواحی در طول بهبودی زانو پس از آسیب دیدگی برای عملکرد کلی پای شما مهم هستند. حرکات ورزشی باید تنها با توصیه فیزیوتراپ و تنها در صورتی که دردی جزئی به بار بیاورند یا دردی نداشته باشند، انجام بگیرند.

در طول دوره بهبودی، فیزیوتراپ در مورد روش‌های حفظ تناسب اندام و سطح فعالیت توصیه‌هایی را برای شما ارائه می‌کند و به شما کمک می‌کند تا زمان از سرگیری کامل فعالیت‌های خود را تشخیص دهید. هدف ازدرمان های فیزیوتراپی بازگشت بیماربه نقطه ای است که بتواند فعالیت های خود را به صورت طبیعی وبدون ایجاد هیچ گونه مشکلی انجام دهد. حفظ حرکات صحیح یکی از مواردی است که باعث حفظ توانایی فرد درانجام فعالیت های روزمره میشود. فیزیوتراپی شامل تمریناتی است که برای حفظ استقامت ماهیچه ها واستفاده از آنها طراحی شده است  این درمان به شما نحوه صحیح حرکت از یک موقعیت به موقعیت دیگر را نشان میدهد وبه شما استفاده ازوسایل کمکی هنگام راه رفتن را آموزش میدهد و همچنین موجب کاهش زانو درد میشود.

اهداف درمان پارگی مینیسک زانو با فیزیوتراپی از قرار زیر است:

 • کاهش درد و التهاب 
 • بهبود دامنه حرکتی مفصل تا رسیدن به وضعیت نرمال
 • استحکام و تقویت زانو مخصوصا تقویت عضلات چهار سر ران و همسترینگ
 • استحکام اندام های تحتانی شامل عضلات ساق پا، باسن و عضلات لگن
 • بهبود هم ترازی کاسه زانو
 • نرمال کردن طول عضلات، بهبود تعادل، بهبود تکنیک و عملکرد برای مثال راه رفتن، دویدن، چمباتمه نشستن، پریدن و فرود آمدن
 • کاهش احتمال آسیب دیدگی مجدد

 

تزریق ازون

وجود تورم و التهاب در نتیجه پارگی مینیسک زانو موجب کاهش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می‌شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به زانو درد می‌شود. 

ازون یک روش درمانی تزریقی است که باعث ترمیم گردش خون می‌شود و مواد لازم برای درمان مینیسک و بافت‌های آسیب دیده دیگر را فراهم می‌کند.

تزریق اوزون ترکیبی از داروها است که سطوح درد را کاهش می‌دهند و دستگاه ایمنی بیش از حد فعال را به تعادل می‌رسانند. این تزریق همچنین شامل مواد مغذی مخصوصی برای درمان مینیسک آسیب دیده و اکسیژن/اوزون برای مشارکت فعالانه زانو در بازسازی می‌شوند.

تزریق این ترکیبات به بالا رفتن جریان خون در این بافت‌های آسیب دیده زانو کمک می‌کند.   تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق گاز ازون آغاز می‌شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل (در حدود سه تا پنج هفته) هر یک تا دو هفته تکرار می‌شود. تزریق ازون یا اوزون درمانی هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

تزریق prp

در روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، پلاکت‌های خون خود بیمار برای ترمیم مینیسک زانوی آسیب دیده استفاده می‌شود. این روش باعث تسکین درد و همچنین تسریع فرآیند بهبودی می‌شود.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. خون بیمار گرفته می‌شود و به مدت 15 دقیقه در یک سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا پلاکت‌های آن جدا شوند. سپس پلاسمای غنی از پلاکت به زانوی آسیب دیده تزریق می‌شود.

برخی از بیماران که آسیب دیدگی های وخیم‌تری دارند برای دستیبابی به نتایج قابل قبول به بیش از یک تزریق نیاز دارد. اغلب بیمارانی که تزریق prp انجام می‌دهند، متوجه می‌شوند که در عرض سه ماه می‌توانند اغلب کارهایی که قبل از پاره شدن مینسک انجام می‌دادند را دوباره انجام دهند.

زانوبند طبی

بستن زانو بند در هنگام پارگی مینیسک زانو باعث گرم نگه داشتن زانو (برای کاهش درد) می‌شود و همچنین زانو را ثابت نگه می‌دارد تا حرکاتی که باعث افزایش درد می‌شوند کاهش پیدا کنند (برای مثال حرکات از یک سمت به سمتی دیگر و حرکات چرخشی اغلب باعث وخامت درد ناشی از پارگی مینیسک می‌شوند). با این حال، اگر چه زانوبندها باعث ثبات بیشتر زانو می‌شوند، زانو شما هنوز کمی خالی می‌کند. در صورت استمرار این وضعیت، باید به پزشک مراجعه کنید. احتمالا پزشک برای کاهش درد ناشی از پارگی مینیسک زانو، دو زانو بند برایتان تجویز می کند.

پارگی مینیسک زانو مشکلی است که خیلی از افراد در طول زندگی خود تجربه می کنند. خوشبختانه با روش های درمانی موجود و در صورت اقدام به موقع (مراجعه به پزشک با ظاهر شدن نشانه های ذکر شده)، می توان بدون عمل جراحی اقدام به درمان پارگی ها مینیسک از درجه 1، 2 ،3 و 4 نمود. درمان جراحی این مشکل فقط در مورد تعداد کمی از بیماران که با درمان های دیگر بهبودی نمی یابند توصیه می شود.

مقالات مرتبط

36 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما یک سال ونیم پیش زانوی چپم به شدت درد گرفت و ورم زیادی کرد طوری که نمیتونسم شلوار بپوشم منظورم اینه پام نمیتونسم بلند کنم رفتم دکتر امارای دادم گفت مینیسکت پاره شده 20 جلسه فیزیوتراپی رفتم داروهای غضروف ساز خوردم الان نسبت اولش بهتر شدم راه میرم پله میرم به سختی ولی زانوم قفل نمیکنه چکار باید بکنم وزنم زیاده

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۵۲

   سلام وقت بخیر با توجه به شرح حالی که شما دادید غالباً برای این موارد می‌توان از روش‌های درمانی همچون تقویت عضلات پا و چهار سر زانو به کمک روش بیوفیدبک و همچنین انجام تزریق پی آر پی که با تغلیظ پلاکت های خونی شما انجام می شود بهره برد

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام من 17سال دارم و سه سال پیش باشگاه رزمی میرفتم حدود شش ماه که بعد از اون زانوی چپ من درد می‌گرفت و دیگه نرفتم تا حدود یک سال و نیم پیش که بعد از مدت ها وزنم زیاد شده بود و فوتبال بازی کردم درد بسیار شدیدی در زانوی چپم احساس کردم به طوری که راحت لنگ میزدم و با عصا راه میرفتم بعد از حدود یک هفته درد کاملا از بین رفت و دکتر رفتم و عکس گرفتیم متوجه شدیم پارگی مینیسک زانو دارم با چیزی که دکتر گفتند شل شدن رباط صلیبی که نیاز به جراحی داشت اما دکتر سه ماه فیزیوتراپی نوشتند و قرار شد که بعد از سه ماه دوباره به دکتر مراجعه کنم که کرونا اومد و حدود یک سال عقب افتاد الان بعد از یک سال زانوی راستم هم درد داره ولی تا زمانی که کار سنگین انجام ندم دردی ندارم خواستم بدونم آیا نیاز به عمل جراحی داره یانه؟

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۲۱

     تصویر خود ام آر آی رو بفرستید در واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تا بتوان نظر دقیق داد

     پاسخ
 • سلام بنده زانوی پام دررفته چون اب ریخته بودروی سرامیکای اشپزخانه ازلیوان وسرخوردم زانوم قفل کرد تانشستم قفلش بازشد ودرداک بود عکس گرفتم وجاانداختن ازهمون موقع گفت بایدپاتوصاف بذاری از ران روزمین ولی ب دلیل این ک پشت ساق پام ازقبل واریس داشت دردناک بود وتوراه رفتن اجازه نمی دادب جلو قدم بردارم رفتم دکتر طب سنتی گفتن عکس بگیرید بیارید بعد معاینه کردن وگفتن باید 4جلسه بیایدماساژدرمانی وبادکش بعد این هم باید زالوبندازید بعد4جلسه خیلی بهترشدم زانوم کاملاصاف شد فقط یکم بی جون بود وتوقدم برداشتن روب جلو یکم درد داشت عضله جلویی زانو دکترگفتن باز هفته ای یکبار بیاییدماساژ و بریدباشگاه برای حرکات اصلاحی تحت نظر مربی دوره دیده دراین زمینه جلسه اول مربی باشگاه گفتن ورم داره زانوتون وهنوز یکم لنگان لنگان راه میرید جناب دکتر بااین توصیفات ک عرض کردم چ کنم راه من درست بوده تاالان لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۶:۱۳

   این روش را ادامه دهید در صورتی که تا ۱۰ روز اینده پاسخ مناسب را دریافت نکردید باید معاینه شده و تزریق درون مفصل زانو انجام شود..
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام
    من ٤٣سال سن دارم ورزش ميكنم و بيشتر ميدوم حدود ٣ماه پيش از درد زانوى سمت چپ به دكتر مراجعه كردم كه گفت بايد ام ار اى بگيرم پس از ديدن ام ار اى گفتند پارگى مينيسك دارم و ٣عددژل غضروف ساز هفته اى ١عدد تزريق كردند خيلى بهتر شدم و راه رفتم معمولى شد تا اينكه در مجلسى هنگام رقصيدن زانوم صداى ترق داد و گرفت و كمى ورم كرد الان سه روزه گذشته و هنوز ورم و درد دارم
    واقعا نميدونم چه كنم ؟آيا دوباره برم دكتر ؟آيا درمانى هست؟ لطفا راهنمايى كنيدممنون ميشم

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴

     با توجه به اسیب ایجاد شده باید دارو تجویز شده و فیزیوتراپی انجام شود
     بعد از کاهش ورم مجدد معاینه شود و در صورت لزوم ام ار ای جدید تهیه کنید

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • با سلام و وقت بخیر
  من ۳۹ سال سن دارم ،بعد از انجام ام ار ای و معاینه دکتر تشخیص دادکه مینیسک زانوی چپ بنده پاره شده و حالا باید عمل بشه سوال من اینه که ممکنه با روشهای درمانی مرکز شما زانوی من بهبود پیدا کنه، علت پارگی هم جابجایی نادرست بعد از عمل سزارین توسط کادر پرستاری بیمارستان بود حدود ۲ ماه پیش ، ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۱۸

   لطفا تصویر ام ار ای را بررسی دقیق تر و ارائه راهکار درمانی در واتس اپ ارسال کنید
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰
   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام من حدود سه ماه پیش حین ورزش مشکلی برام پیش اومد که بعد از گرفتن MRI مشخص شد دچار پارگی در شاخ خلفی مینیسک مدیال وپارگی ACL از نوع partial شده ام . خواستم ببیینم راهی برای بهبود بدون جراحی وجود دارد . لازم بذکر است که در حالت عادی مشکل خاصی اعم از درد یا قفل کردن ویا خالی کردن زانو ندارم وفقط بعضی مواقع هنگام پله رفتن یا پیاده روی تند احساس درد میکنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.ضمنا سنم 43 سال میباشد.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۵

   شرح حال شما و سن بهترین راهکار تزریق پی آر پی در مفصل زانو و همچنین انجام یک دوره فیزیوتراپی تخصصی زانو می باشد تا بتوان ترمیم رباط و مینیسک آسیب دیده را انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من حدود هفت ماه پیش به دلیل پارگی رباط زانومو عمل کردم دکتر گفت مینیسکت پارگی جزیی داره و جراحی نکرد توصیه کرد با دارو و درمان خوب میشه نسبت به قبل بهتر شده ولی هنوزم احساس درد میکنم لطفا راهنمایی کنید با چه روشی این پارگی رو رفع کنم.ممنون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۸

   این مورد را می توان با تزریق گاز ازون و یا پی آر پی و انجام جلسات فیزیوتراپی درمان کرد

   پاسخ
 • با سلام
  تازگیها بعد از دویدن و ورزش بدن سازی که انجام میدم بخش داخلی زانوی چپم درد دارد وبا تشدید فعالیت خوب می شود ولی دوباره درد شروع می شود مخصوصا هتگام رانندگی درد مختصری دارم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۵:۳۳

   سلام
   احتمالا آسیب به منیسک زانو دارید که باید معاینه شده و ام ار ای تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام.
  10 سال پیش هنگام تمرین کاراته زانوی راستم پیچید طوری که گاهی زانو نعادل خود را نداشت . گاها رد میکرد به جای خنثی کردن فشار موقع راه رفتن و با مرافبتهای مختلف و ورزش رفع شد . سه ماه پیش دوباره اتفاق مشابه اقتاد در تمرین فوتبال که در مدت دوماه اسنراحت و ورزش تقریبا بهتر شده بود که دوباره در تمرینات پیچ خورد و حالت قفل ایجاد شدو تق کرد که با کمک دوستان کمی کشیدیم و تق دیگری کرد و جا افتاد . اما برای اولین بار ورم کرد . با مراقبت ورم گنترل شد اما اندگی التهاب هنوز باقی است . و مهمتر این که وقتی زانو را خم میکنم بین مفصل از سمت راست به اندازه یک ناخن انگشت در خد نیم سانت برآمدگی ایجاد میشود که تصور میکنم حالت عضروف ولی نرم داره .
  محتمل پارگی مینیسک است . الان راحت راه میروم و میدوم اما احساس میکنم تحت فشار باشم دوباره احتمال داره در بره و تعادل را بر هم بریزه .

  چه پیشنهادی دارید ؟ ممنون خواهم بود راهنمایی کنید . سپاس

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۵:۲۸

   با توجه به شرححال شما لازم هست پس از بررسی های لازم و تهیه ام ار ای تزریق در زانو انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من چن سال زانوم درد میکنه بعد از ام ار آی پا رگی مینیسک تشخیص دا ه شده شگا راه حل درمانی غیراز عمل دارید پنحاه ویکساله خانم و وزن بالا دا م

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۷

   با توجه به سن شما اگر پارگی و آزاد شدن منیسک در فضای مفصلی نباشد می توان به صورت غیرجراحی و با تزریق پی ار پی این درمان را انجام داد.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • مهرشاد ابوحمزه
  ۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶

  سلام. 49 سالمه وحدود 77 کیلو وزن دارم. زانوی چپم بدون ضربه خاصی، دچار دردی شد که فقط با عصا میتونم راه برم. طبق گزارش ام آر آی دچار پارگی درجه2 شاخ خلفی مینیسک میانی شدم. و پزشک پیشنهاد جراحی داده. بنظرتون روشهای دیگری برای درمان وجود داره؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۵:۱۹

   با توجه به سن شما پیشنهاد بر تزریق پی ار پی در زانو و انجام جلسات فیزیوتراپی تخصصی است

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • مهرشاد ابوحمزه
  ۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۸

  سلام. 49سالمه و 76 کیلو وزن دارم. در گزارش ام آر آی پارگی درجه2 شاخ خلفی مینیسیک میانی زانوی پای چپ ذکر شده، و دکتر گفته باید جراحی بشه. لازم به ذکره که درد زانوی چپم از حدود 3هفته قبل بدون هیچ ضربه خاصی شروع شد. موقع راه رفتن یا خم کردن بیشتر از 30 درجه در زانوی چپم درد زیادی حس میکنم و مجبورم با عصا زیر بغلی راه برم. در ظاهر زانوی چپم ورم یا قرمزی و التهاب زیادی دیده نمیشه. قفل شدگی هم نداشته(شاید بخاطر اینکه فشار زیادی بهش نیاوردم و بیشتر 30درجه خمش نکردم). ممنون میشم راهنمایی کنین شما در مرکزتون چه راه درمان دیگه ای غیر از جراحی رو مناسب میدونین؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۵۹

   با توجه به سن و شرح حال بهتر است تزریق پی ار پی برای شما انجام شده و جلسات محدودی فیزیوتراپی تخصصی

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • قمرفرجی یاسوج
    ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ۱۷:۰۹

    باسلام 51سال سن دارم مدتی است پشت زانوم دردداشت ام ارای گرفتم پزشکم میگه مینیسک زانوت باید ارترس عمل بشه ایامیشه ازطریق درمان بدون عمل بهبودیابد چه راهی دارد

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۲۲

     غالبا در این سن آسیب منیسک شایع است و نیازی به عمل ندارد. با توجه به شدت مشکل شما که با معاینه بالینی و عکس رادیوگرافی مشخص می شود می توان طیفی از درمان ها شامل فیزیوتراپی و یا تزریق پی ار پی و یا گاز ازون را پیشنهاد کرد.

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
   • سلام ۳۳سالمه و خانم در حمام سر خوردم و زانوی راستم پیچ خورد. در ام آر آی پارگی مینسک میانی درجه ۲ مشخص شد . در اولین روزها درد شدید داشتم. ولی کم کم با استراحت کامل درد کم تر شد و میتوانم راه بروم. آیا استراحت و دارو درمانی برای بهبود کافی است. صبر کنم یا اقدام دیگر مثل ورزش برای بهبود انجام دهم تا نیاز به عمل نباشد.

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵

     در صورتی که درد و ورم زانو ادامه داشته باشد باید فیزیوتراپی یا تزریق پی ار‌پی انجام شود تا ترمیم کامل اسیب شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام من22 سالمه و سربازم 5 ماه پیش پام درد داشت رفتم دکتر MRI گرفتم دکتر گفت درجه 2 دکتر قرص و آمپول تزویج کرد تا الان دردم کمتر نشده هیچ بیشتر هم شده بعضی وقت ها ازشدت درد پامو میچسبونم به بخاری تا دردش کمتر بشه من الان نمیدونم چیکار کنم تا پام خوب بشه لطفا منو راهنمایی فرماید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۱۲

   تصویر ام آر آی و گزارش آن را ارسال کنید در واتس آپ تا نظر دقیق تری داده شود

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من چهار روز پیش پام پیچ خورد ولی با بستن پا و قرص و پماد دکتر درد و ورم کمتر شده نیاز به ام ار ای؟؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۷ دی ۱۳۹۹ ۰۶:۰۳

   خیر احتمالا کشیدگی ساده باشد که با فیزیوتراپی خوب می شوند

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من ۲۷ سالم و وزنم ۵۹ یک هفته پیش هنگام بلند شدن از روی صندلی زانوی سمت راستم تق صدا کرد و درد ناچیزی گرفت ،بعدش ورزش کردم تی آر ایکس که بعد ازاون یکم شدت گرفت که پیش فیزیتراپیست رفتم گفتن با حرکات ورزش اصلاح میشود
  میشه ولی من درد پشت زانو دارم و گاهی اوقات تق صدا میده و سر میشود
  میشه لطفا بگید مشکل چیه و چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۰ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۱۸

   با توجه به علایم شما بهتر است ام آر آی از زانو تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • رحمان محمودی
  ۲۳ دی ۱۳۹۹ ۲۲:۳۹

  باسلام خدمت شماآقای دکتر،حدود6ماه پیش افتادم زانوم پیچ خوردبعدرفتم متخصص ارتوپدبرام ام آرآی نوشت جواب دکتربعدازدیدن ام آرآی استراحت وقرص وفیزیوتراپی بود25جلسه رفتم تاحدودی زانوم خوب شدولی الان هم بعداز6ماه هنوزهم وقتی که استراحت میکنم وبلندمیشم وراه میرم زانوم تاچنددقیقه دردداره ولنگان لنگان راه میرم بنظرجنابعالی مشکلم چی میتونه باشه جدیدن هم رفتم متخصص اون هم بعدازمعاینه مفصل چندبسته قرص وفیزیوتراپی تجویزکردندممنون میشم راهنماییم کنیدباتشکرسن 42سال جنسیت آقا

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۳۸

   دو احتمال برای این مورد وجود دارد یک آسیب منیسک و دومی ارتروز کشکک که باید برای بررسی دقیق تر آن و راهکار درمانی ام آر آی شما مطالعه شود
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک