علت درد زانو هنگام خم کردن: زانو درد موقع خم و راست

درد زانو هنگام خم شدن یک مشکل شایع است. در هنگام خم شدن زانو نیرویی تا هفت برابر وزن بدن می‌تواند به همان صورت خم شده به زانو وارد شود، بنابراین جای تعجب نیست که زانو درد مشکلی شایع است. خم شدن زانو ممکن است بعد از آسیب دیدگی به طور ناگهانی شروع شود یا بسته به علت آن به تدریج و در طول زمان به وجود بیاید. چندین علت مختلف برای زانو درد در هنگام خم شدن وجود دارد، اما به طور کلی همه آنها ناشی از وجود مشکلی در یک (یا بیشتر) ساختار در ناحیه زانو یا اطراف آن است که بر نحوه حرکت آن تأثیر می‌گذارد. این باعث می‌شود که نیروها از قسمت‌های مختلف زانو عبور کنند و باعث فشار بیش از حد در قسمت‌های خاصی شوند، که منجر به درد زانو می‌شود. این مقاله با نگاهی به آنچه که برای زانو در حین حرکت اتفاق میافتد، انواع مختلف خم شدن زانو و شایع ترین دلایل زانو درد هنگام خم شدن و گزینه‌های درمانی را معرفی می‌کند.

متخصصین کلینیک توان‌بخشی و فیزیوتراپی امید برای درمان انواع مشکلات زانو ، ابتدا با استفاده از معاینات دقیق و بررسی وجود دردهای ارجاعی و انجام تصویربرداری‌های لازم از زانو و سپس با ارائه برنامه درمانی اثربخش و پیشرفته با رویکرد پلکانی یعنی شروع درمان با روش‌های درمانی ساده مانند دارو و فیزیوتراپی و سپس متدهای پیشرفته مانند انواع تزریق‌ها ازجمله اوزون،آستروئیدو پی‌آر‌پی به شما در غلبه به درد زانو هنگام خم کردن کمک می‌کنند. تزریقات در کلینیک امید تحت هدایت دستگاه سونوگرافی انجام می‌پذیرد. در صورت نیاز به جراحی پزشکان ما شما را به جراح متخصص ارجاع می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن­‌ 09025804413 تماس حاصل فرمایید.

 

نقش زانو چیست؟


زانو یک مفصل لولا مانند است، به این معنی که حرکت اصلی آن خم و صاف شدن است. با حرکت دادن زانو، یکسری اتفاقات می‌افتد:

عضلات

آنها به صورت جفت کار می‌کنند با استراحت یکی و انقباض دیگری، تا اجازه حرکت داده شود. برای خم شدن زانوی خود، عضلات همسترینگ را منقبض می‌کنید و عضلات چهار سر ران ریلکس می‌شوند.

استخوان‌ها

استخوان ران (فمور) و استخوان تیبیا باید حرکت کنند و چرخش داشته باشند تا حرکتی یکدست ایجاد کنند. پاتلا (کشکک زانو) در حالی که از طریق شیار روی استخوان ران حرکت می‌کند تغییر کرده، کج می‌شود و می‌چرخد​​- موقعیت و حرکت پاتلا توسط عضلات اطراف کنترل می‌شود.

غضروف

غضروف مخصوص جذب شوک بوده و در خط زانو قرار گرفته (معروف به منیسک) و قابلیت انعطاف و کمی تغییر شکل دارد که سبب می‌شود تا از گرفتگی آن جلوگیری شود.

 لیگامان

 لیگامان‌ها با جلوگیری از حرکت بیش از حد استخوان‌ها به کنترل حرکت و حفظ ثبات آن کمک می‌کنند. دو جفت لیگامان وجود دارد، رباط های صلیبی در وسط مفصل و رباط های کولاترال در اطراف. همه این ساختارها باید به طور صحیح با یکدیگر کار کنند تا امکان حرکت صاف و بدون درد فراهم شود. بروز مشکل در هر یک از این مناطق می‌تواند منجر به درد زانو در هنگام خم شدن شود. به عنوان مثال، در صورت وجود ضعف عضلانی یا ناپایداری رباط، استخوان‌ها ممکن است کمی از موقعیت خود خارج شوند و باعث می‌شود که آنها به سایر ساختارهای زانو آسیب وارد کنند.

چرا خم شدن پا باعث درد زانو می‌شود؟


چرا خم شدن پا باعث درد زانو می‌شود

درد زانو هنگام خم شدن می‌تواند به این دو نوع تقسیم شود:

تحمل وزن

وقتی نیرویی به زانو وارد می‌شود مانند خم شدن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها و نشستن در صندلی.

بدون تحمل وزن

وقتی که زانو را خم می‌کنید، مثلاً هنگام نشستن روی صندلی و حرکت دادن زانو یا ایستادن، بر روی زانو فشار وارد می‌شود، اما با بالا آمدن پا از کف زمین، فشار از روی آن برداشته می‌شود.

در هنگام وجود وزن روی زانو، مانند هنگام خم شدن، درد زانو بدتر می‌شود که به دلیل فشرده سازی و فشار وارد آمدن به ساختارهای مختلف زانو، است.

نباید تعجب آور باشد وقتی که می‌فهمیم نیروها در نقاط مختلف زانو چقدر تشدید می‌شوند. به عنوان مثال، هنگام خم کردن زانو برای بالا رفتن از پله‌ها، نیرویی تقریباً سه برابر وزن بدن از زانو عبور می‌کند. هنگام اسکات زدن نیز نیرویی هفت برابر وزن بدن حتی بیشتر به آن وارد می‌شود و هنگام پرش نیز یک نیروی عظیم ده برابر وزن بدن به بخشی از زانو وارد می‌شود.

بنابراین بیایید به شایع ترین دلایل درد زانو هنگام خم شدن بپردازیم.

چه عواملی باعث درد زانو در هنگام خم شدن می‌شوند؟


چه عواملی باعث درد زانو در هنگام خم شدن می‌شوند

زانوی دونده

با این نام فریب نخورید. این دلیل شایع دردهای زانو هنگام خم شدن به همان اندازه دوندگان ممکن است کارمندان پشت میز نشین را نیز تحت تأثیر قرار دهد! همچنين به عنوان درد قدامي زانو يا سندرم درد پاتلوفمورال شناخته شده است.

درد زانو چیست؟

مشکلات حرکتی کشکک زانو، استرس و اصطکاک اضافی را روی غضروف ایجاد می‌کند، زیرا زانو خم و راست می‌شود.

علل

 ضعف عضلانی و یا گرفتگی یا تغییرات بیومکانیک مانند قوس پا و زاویه لگن می‌تواند از علل ایجاد درد زانو باشد.

علائم

درد زانو در هنگام خم شدن زانو شایعترین علامت است و تمایل دارد که در قسمت جلوی زانو باشد، درست در زیر و در طرفین زانو. ممکن است در طول فعالیت‌های خمشی مانند اسکات زدن یا پایین آمدن از پله‌ها اتفاق بیفتد، یا هنگامی که زانو را به علت نشستن طولانی مدت خم می‌کنید مثلاً رانندگی یا تماشای تلویزیون. یکی دیگر از ویژگی‌های متداول، صدای تق تق شکستن در هنگام خم شدن و صاف کردن زانو است.

شروع

علائم به تدریج توسعه می‌یابند.

بورسیت زانو

بورسیت کیسه‌های کوچک و پر از مایعی هستند که برای کاهش اصطکاک بین استخوان و بافت‌های نرم قرار می‌گیرند.

بورسیت چیست

بورسیت به التهاب یک یا چند بورس واقع در اطراف زانو گفته می‌شود.

علل

فشار طولانی مدت و تکراری، اصطکاک بیش از حد، افتادن یا وارد آمدن ضربه به زانو.

علائم

درد با حرکات زانو- بستگی به محل بورسا دارد.

شروع

در بیشتر موارد، دارای شروع تدریجی است اما می‌تواند ناگهان پس از آسیب دیدگی هم ایجاد شود.

زانوی خدمتکاران

زانوی خدمتکاران یک علت شایع تورم و درد زانو در هنگام خم شدن در افرادی است که مدت زمان زیادی زانو می‌زنند.

زانوی خدمتکاران چیست؟

التهاب بر روی بورسای پتلا درست در زیر و جلوی زانو مشاهده شده است.

علل

زانو زدن طولانی مدت و مکرر به عنوان مثال برای افرادی که دارای مشاغل خانگی یا بازرگانی هستند، یا مثلاً وقتی ضربه‌ای به زانو وارد می‌شود. یا افتادن روی زانو

علائم

درد زانو در هنگام خم شدن و صاف کردن زانو، تورم در قسمت جلوی زانو

شروع

معمولاً به تدریج ایجاد می‌شود مگر اینکه نیروی مستقیمی به زانو وارد شود.

کیست نانوایی

کیست نانوایی چیست

تورم بورسیت سمی ممبران در پشت زانو

علل

مایع اضافی در مفصل زانو به پشت بورس می‌رود و در نتیجه سبب تورم می‌شود. معمولاً در اثر آرتروز ایجاد می‌شود اما با هر مشکلی که باعث تورم مفصل زانو شود هم ایجاد می‌شود، به عنوان مثال پارگی غضروف یا نقرس.

علائم

گرفتگی و درد زانو هنگام خم شدن و صاف کردن زانو، با فعالیت کردن بدتر و با استراحت بهتر می‌شود. افراد اغلب می‌توانند برآمدگی کوچکی را در قسمت پشت زانوی خود احساس کنند که مانند یک بادکنک پر آب احساس می‌شود.

شروع

علائم آن به تدریج توسعه می‌یابد.

کشیدگی زانو

زانو چهار رباط دارد که به کنترل پایداری زانو کمک می‌کنند. رباط های صلیبی در داخل مفصل و رباط های کولترال در هر دو طرف زانو قرار گرفته‌اند.

این عارضه چیست؟

 یکی از لیگامان‌های زانو دچار کشیدگی و پارگی می‌شود. بسته به میزان آسیب دیدن رباط آسیب دیده، سه درجه مختلف از کشیدگی زانو وجود دارد

وارد آمدن نیروی بیش از حد از طریق زانو یا پیچ خوردگی ناگهانی یا زانو

علائم

درد با فعالیت و مشکل در خم شدن و صاف کردن زانو ایجاد می‌شود. زانو متورم و ناپایدار است. هرچه صدمات شدیدتر باشد، علائم آن نیز شدیدتر می‌شود.

شروع

آسیب دیدگی فوری یا در طی روزهای بعد

پارگی منیسک

منیسک یک لایه غضروف مخصوص و ضخیم ویژه است که مفصل زانو را می‌پوشاند تا از زانو محافظت شود. همچنین به انتقال درست نیروها از زانو کمک می‌کند. پارگی منیسک یک دلیل شایع در هنگام بروز درد زانو است.

چیست

پاره شدن یا پارگی در منیسک باعث التهاب و کاهش ضربه گیری مفصل می‌شود. بعضی اوقات قطعه پاره شده در محدود مفصل گیر می‌کند.

علل

پارگی یا پیچاندن ناگهانی زانو هنگام ثابت بودن کف پا

علائم

درد زانو هنگام خم شدن به خصوص بالا رفتن از پله‌ها و یا چمباتمه زدن. ممکن است حرکت زانو را محدود کنند و در برخی موارد وقتی قطعه پاره شده در مفصل قفل می‌شود و زانو گیر می‌کند. این زانو به احتمال زیاد متورم خواهد شد.

شروع

ممکن است به تدریج از ساییدگی و پارگی و یا پیچاندن ناگهانی زانو ناگهان پس از آسیب دیدگی مانند پیچاندن زانو هنگام ثابت شدن پا، رشد کند.

آرتروز زانو

آرتروز به معنای “التهاب مفصل” است و میلیون‌ها انسان در سراسر جهان را درگیر می‌کند. بیش از 200 نوع ورم مفصل وجود دارد، اما موردی که بیشتر در هنگام خم شدن باعث ایجاد درد در زانو می‌شود، آرتروز است.

آرتروز زانو چیست

استئوآرتروز حالتی است که به علت نازک شدن و سایش و پارگی غضروف مفصل زانو وجود دارد و باعث ایجاد توده های استخوانی در مفصل می‌شود. این امر منجر به اصطکاک بیش از حد از طریق استخوان‌های زانو می‌شود.

علل

علل بسیاری برای ورم مفاصل وجود دارد از جمله وارد آمدن صدمات قبلی به زانو، ژنتیک، اضافه وزن و بیومکانیک تغییر یافته و نحوه تغییر وارد آمدن نیروها به زانو.

علائم

درد زانو، بخصوص اگر اولین چیزی که در صبح یا بعد از نشستن طولانی مدت حس می‌کنید، وقتی سعی می‌کنید زانوی خود را خم کنید. اغلب هنگام خم شدن یا صاف کردن زانو کاملاً درد زانو وجود دارد که مفصل شروع به سفت شدن می‌کند. با حرکت ملایم درد کم می‌شود اما اگر بیش از حد انجام دهید، به خصوص خم کردن زانو مانند راه رفتن روی پله‌ها یا خم شدن به پایین، بدتر می‌شود.

شروع

علائم به تدریج با گذشت زمان توسعه می‌یابند و اغلب می‌آیند و می‌روند. استئوآرتریت بیشتر در افراد بالای 65 سال دیده می‌شود.

سایر علل درد زانو در هنگام خم شدن


سایر علل درد زانو در هنگام خم شدن

سایر علل کمتر شایع درد زانو در هنگام خم شدن شامل موارد زیر است.

تاندونیت زانو: التهاب و پارگی تاندون پاتلار درست زیر زانو است که معمولاً بعد از حرکات طولانی پرشی یا لگد زدن اتفاق می‌افتد. بارزترین ویژگی تاندونیت زانو این است که اگر روی تاندون فشار بیاورید، دردناک می‌شود.

  • سندرم باند ایلیوتیبیال (ITBS): تحریک و التهاب باند فیبری ضخیم در قسمت بیرونی ران و زانو. این بیماری معمولاً در اثر استفاده بیش از حد زانو ایجاد می‌شود و بیشتر اوقات روی دونده‌ها تأثیر می‌گذارد. در طرف خارجی زانو درد وجود دارد و ممکن است در هنگام خم شدن زانو احساس درد وجود داشته باشد.
  • ازگود شلاتر: این عارضه یکی از دلایل عمده زانو درد در نوجوانان است. معمولاً با رشد ناگهانی همراه است و استخوان‌ها سریعتر از بافت نرم رشد می‌کنند که منجر به تنش بیش از حد در تاندون زانو می‌شود و به استخوان زیرین آسیب می‌رساند.

گزینه‌های درمانی


تقریباً هر مشکلی در زانو ممکن است در حین حرکت دادن آن باعث درد شود. اگر هیچ کدام از این موارد درمانی کاملاً مناسب به نظر نمی‌رسیدند، برای کمک بیشتر به پزشک مراجعه کنید تا آن مشکلی که در زانوی شما ایجاد شده است را تشخیص دهید. بهترین نوع درمان بستگی به علت درد دارد. برخی از گزینه‌های درمانی عبارتند از:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک