سوالات متداول پارگی رباط صلیبی زانو و درمان به روش جراحی

رباط صلیبی قدامی (anterior cruciate ligament) که به ACL نیز معروف است یکی از چهار رباط اصلی زانو است و نقش اصلی را در حفظ ثبات زانو ایفا می‌کند. این بخشی از شبکه پیچیده تاندون‌ها و رباط‌ها است که به تثبیت و حمایت از زانو کمک می‌کند. رباط صلیبی زانو به ویژه در اثر فعالیت‌های ورزشی یا در نتیجه ضربه آسیب‌پذیر است و پارگی رباط صلیبی یک آسیب شایع در ورزشکاران در تمام سطوح است. این امر به ویژه در ورزش‌هایی که دارای دویدن، پرش و چرخش زیادی هستند مانند فوتبال، بسکتبال، اسکی و فوتبال امریکایی بسیار زیاد اتفاق می‌افتد. جراحی رباط صلیبی زانو اغلب برای ترمیم پارگی مورد نیاز است.

رباط صلیبی زانو چگونه پاره می‌شود؟ 

پارگی جزئی یا کامل رباط صلیبی اغلب با یک حرکت پیچش ناگهانی اتفاق می‌افتد که در آن فرد به سرعت متوقف شده و جهت خود را تغییر می‌دهد، به خصوص هنگام چرخش‌های محوری یا فرود پس از پرش. ضربه ناگهانی به زانو نیز می‌تواند منجر به پاره شدن رباط صلیبی زانو شود.

وقتی رباط صلیبی زانو پاره شود چه اتفاقی می‌افتد؟ 

ورزشکارانی که دارای پارگی رباط صلیبی زانو هستند، در زمان آسیب‌دیدگی اغلب از زانوی خود صدای “پوپ” می‌شنوند یا آن را احساس می‌کنند. در این حالت زانو به سرعت متورم شده و فرد در بسیاری از موارد در زانوی خود احساس ناپایداری می‌کند. پارگی رباط صلیبی قدامی زانو اغلب با صدمات دیگری به زانو همراه است مانند صدمه به غضروف یا سایر رباط‌های زانو.

اگر فکر کنم که رباط صلیبی زانوی من پاره شده چه کاری باید انجام دهم؟

بلافاصله پس از آسیب به رباط صلیبی زانو، کاهش التهاب در زانوی شما با استفاده از یخ و مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن از اهمیت بالایی برخوردار است. سپس باید هر چه سریع‌تر با یک جراح ارتوپدی یا پزشک ورزشی مشورت کنید. برای تقویت عضلات اطراف و بهبود دامنه حرکت زانو، فیزیوتراپی بسیار مهم است.

پارگی رباط صلیبی زانو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پارگی رباط صلیبی زانو چگونه تشخیص داده می‌شود

پزشک شما معمولاً می‌تواند رباط صلیبی پاره شده را از طریق معاینه بدنی تشخیص دهد، اگرچه MRI نیز برای تعیین اینکه آیا صدماتی به سایر قسمت‌های زانو وارد شده یا خیر بسیار مفید و ضروری است.

جراحی رباط صلیبی زانو چه زمانی توصیه می‌شود؟ 

برخی از صدمات رباط صلیبی زانو را می‌توان به تنهایی با فیزیوتراپی درمان کرد و بسته به شدت آسیب‌دیدگی ممکن است شما حتی بدون جراحی نیز بتوانید یک زندگی سالم داشته باشید. با این وجود، اگر یک ورزشکار هستید و می‌خواهید در سطح بالایی فعالیت خود را ادامه دهید یا فعالیت‌ بدنی زیادی دارید، جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو اغلب مورد نیاز خواهد بود.

در بیشتر موارد، ترمیم یا اتصال مجدد رباط صلیبی پاره شده امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل پزشکان از روش “بازسازی” رباط صلیبی از طریق جراحی استفاده می‌کنند. جراح شما به احتمال زیاد به ایجاد یک رباط صلیبی کاملاً جدید برای شما نیاز خواهد داشت. رباط صلیبی جدید شما از پیوندی از بافت جایگزین، یا از تاندون همسترینگ یا پاتلا، یا از آلوگرافت (بافت اهدا کننده انسان) ساخته می‌شود. اما ترمیم با استفاده از جراحی آرتروسکوپی از طریق چندین برش کوچک در اطراف زانو انجام می‌شود.

روش جراحی بازسازی رباط صلیبی زانو چگونه انجام می‌شود؟ 

عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی زانو از چندین مرحله اصلی تشکیل شده است، اما ممکن است این مراحل در موارد مختلف متفاوت باشد:

 • جراح برش‌های کوچکی را در اطراف مفصل زانوی شما ایجاد می‌کند و یک پورتال ورودی برای آرتروسکوپ و ابزار جراحی ایجاد می‌کند.
 • پزشک آرتروسکوپ را به زانوی شما وارد کرده و از محلول سالین را برای گسترش فضای اطراف مفصل استفاده می‌کند. این امر فضایی را برای وسایل جراحی از جمله دوربین آرتروسکوپی فراهم می‌کند. این وسیله فیلم را به مانیتور می‌فرستد تا جراح بتواند داخل مفصل زانوی شما را ببیند.
 • جراح شما ساختارهای اطراف رباط صلیبی پاره شده را ارزیابی می‌کند، از جمله غضروف منیسک و غضروف مفصلی. اگر در نتیجه آسیب‌دیدگی، هر کدام از این بافت‌های نرم دچار آسیب شده باشند، جراح آن‌ها را ترمیم می‌کند.
 • بعد از آن نوبت قرار دادن پیوند (مگر اینکه از بافت اهدا کننده بجای بافت بدن خودتان استفاده شود) است. قسمتی از تاندون از قسمت دیگری از بدن شما برای ایجاد پیوند بریده شده است. سپس هردو انتهای آن به شاخه‌های استخوانی گرفته شده از پاتلا و استخوان درشت‌نی وصل می‌شود. این شاخه‌ها به لنگر انداختن پیوندی که تبدیل به رباط صلیبی جدید شما شده است، کمک می‌کنند.
 • جراح رباط صلیبی جدید شما را با استفاده از یک سیم راهنمای انعطاف‌پذیر وارد استخوان فمور و استخوان تیبیا می‌کند.
 • پیچ‌هایی برای اطمینان از شاخه‌های استخوانی استفاده می‌شوند. با گذشت زمان، این شاخه‌ها به استخوان اطراف خود متصل می‌شوند.
 • ابزارهای جراحی برای تکمیل عمل از بدن بیمار خارج می‌شوند.

زمان بهبودی بعد از جراحی رباط صلیبی چقدر است؟ 

زمان بهبودی بعد از جراحی رباط صلیبی چقدر است؟

شما قادر خواهید بود در روز عمل با عصا و بریس پا راه بروید. با این وجود، معمولاً شش ماه طول می‌کشد تا پس از ترمیم رباط صلیبی زانو بتوانید بسته به سطح رقابت و نوع فعالیت‌های خود، به ورزش و فعالیت‌های خود برگردید.

شما با انجام تمرینات ورزشی، خیلی زود بعد از جراحی می‌توانید فیزیوتراپی را شروع کنید:

 • تمرینات تقویتی و دامنه حرکت در اوایل دوره بهبودی آغاز می‌شود.
 • تمرینات دویدن از حدود چهار ماه بعد از عمل شروع می‌شود.
 • تمرینات محوری حدوداً پنج ماه بعد از عمل آغاز می‌شود.
 • بازگشت به ورزش مورد نظر شما احتمالاً از حدود شش ماه بعد از عمل آغاز می‌شود.

آرتروسکوپی در مقایسه با بازسازی رباط صلیبی از طریق جراحی باز، دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد. اما برای دستیابی به یک نتیجه موفقیت‌آمیز، بسیار مهم است که توانبخشی شما بوسیله یک فیزیوتراپیست حرفه‌ای تحت نظارت قرار بگیرد و ویزیت‌های بعدی را با جراح خود پیگیری کنید.

آیا می‌توانم جراحی پارگی رباط صلیبی خود را به تأخیر بیاندازم؟ 

به طور کلی، جراحی ترمیمی ضروری نیست و می‌تواند با تأخیر در کارها و برنامه‌های شخصی به تأخیر بیفتد. در این مدت باید از ورزش و تغییر فعالیت‌های خود جلوگیری کنید. ادامه فعالیت‌های تناسب اندام مهم است و دوچرخه‌سواری نیز ورزشی ایده‌آل برای شرایط فعلی شما است.

اگر جراحات دیگری نیز مانند پارگی منیسک در پای شما ایجاد شود که نیاز به ترمیم داشته باشد، ممکن است به شما توصیه شود زودتر از موعد جراحی را انجام دهید.

آیا پارگی رباط صلیبی زانو می‌تواند بهبود یابد؟ 

پارگی رباط صلیبی قدامی در اکثر موارد به صورت کامل رخ می‌دهد و در این حالت، احتمال بهبودی بسیار کم است. یکی از دلایل این امر، وجود مایع مفصلی در مفصل زانو است که در ناحیه پاره شده قرار دارد و از بهبودی کامل جلوگیری می‌کند.

احیاناً، بهبودی در موارد محدودی رخ می‌دهد و می‌تواند استحکام کافی را برای زانو فراهم کند. از سوی دیگر، ممکن است رباط بهبود یابد اما طولانی‌تر از حد معمول باشد. در این حالت، هنوز ممکن است زانو ناپایدار باشد. پارگی جزئی رباط صلیبی قدامی بسیار کمتر شایع است. حتی در صورت وجود پارگی جزئی، ممکن است مفصل زانو به اندازه کافی پایدار باشد و حتی نیاز به ترمیم نباشد.

چه مدت بعد از بازسازی رباط صلیبی باید از بریس استفاده شود؟ 

پزشکان توصیه می‌کنند که پس از بازسازی همسترینگ، بریس باید به مدت سه هفته پوشیده شود.

بعد از بازسازی رباط صلیبی به چه توانبخشی نیاز دارم؟

بعد از بازسازی رباط صلیبی به چه توانبخشی نیاز دارم؟

در صورت پارگی رباط صلیبی قدامی زانو و بازسازی آن، بهتر است که یک فیزیوتراپیست بر بهبودی شما نظارت داشته باشد. وظیفه فیزیوتراپیست این است که شما را در تمریناتی که انجام می‌دهید راهنمایی کند. سپس آن تمرینات را به مدت بیست تا سی دقیقه، سه بار در روز در شش هفته اول انجام دهید. توصیه می‌شود در شش هفته اول، هر دو هفته یک بار به فیزیوتراپیست خود مراجعه کنید و بعد از آن تعداد انجام حرکات را کاهش دهید.

چه مدت بعد از جراحی رباط صلیبی می‌توانم رانندگی کنم؟ 

شما تا شش هفته بعد از عمل جراحی نباید رانندگی کنید، به استثنای اینکه اگر بازسازی رباط صلیبی شما در زانوی چپ انجام شده باشد، می‌توانید بعد از سه هفته با اتومبیل‌های اتوماتیک رانندگی کنید. شما باید بتوانید به مدت 1 دقیقه روی یک پا بایستید تا در رانندگی برای شما مناسب باشد.

چه مدت بعد از جراحی رباط صلیبی می‌توانم به سر کار خود برگردم؟ 

بهتر است حداقل یک هفته بعد از عمل جراحی در خانه استراحت کنید و سر کار نروید. کارهای بدنی سبک را می‌توانید شش هفته بعد از عمل دوباره از سر بگیرید، اما این زمان در جراحی دستی معمولا به دوازده هفته افزایش پیدا می‌کند.

اگر شغل شما به گونه‌ای است که باید روی نردبان، داربست یا سقف راه بروید، باید چهار ماه بعد از عمل جراحی کار خود را آغاز کنید.

چه مدت بعد از بازسازی رباط صلیبی می‌توانم ورزش کنم؟ 

شنا و دوچرخه می‌تواند شش هفته بعد از عمل شروع شود. دویدن تقریباً دوازده تا چهارده هفته بعد از عمل جراحی آغاز می‌شود. بازگشت به فعالیت‌های ورزشی رقابتی و ورزش‌هایی که نیاز به پیچش و چرخش دارند تا یازده ماه پس از عمل جراحی نباید انجام شود.

مقالات مرتبط

26 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام من دو سال پیش وقتی والیبال بازی میکردم درحین فرود امدن روی زمین پام پیچ خورد انگار که فکر کردم در رفته خیلی دردوباد کردنتونستم پام رو تاچند روز تکان بدم دکترزیاد رفتم هرکی یه چیزی گفت پای من هم بعد چند هفته تونستم راه برم ودرد هم نداشتم فقط جزعی ولی زانوم موقع راه رفتن یایه زره کج بشه خالی میکنه وچند ساعت درد میکنه وبعد درست میشه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۶:۲۲

   لطفا تصویر ام ار ای زانو را در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید بررسی شود و نظر تخصصی دریافت کنید

   پاسخ
   • بنده سال۹۷ با دوچرخه افتادم که متآسفانه پارگی کامل رباط صلیبیpclداشتم و عمل نکردم با چند جلیه فزیوتراپی و بعد از ۲ماه کاملآ خوب شد….تا ایینکه سال۹۹پارگی کامل همون پاmclدر فوتبال اتفاق افتاد و الان خیلی درد دارم و از عمل میترسم

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۵:۲۶

     به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

     ۱. سن بیمار
     ۲. شرح حال بیماری
     ۳. تصویر مدارک پزشکی
     ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

     ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

     پاسخ
    • سلام من 3 ماه پیش در سالن فوتسال پام در حین چرخش چرخید و پیچید تو و پارگی داشت که نیاز به عمل داشت و نرفتم حالا رباط میتونه خودش رو بازسازی کنه؟؟
     و اینکه نمیتونم بدوم
     19 سالمه و اینکه اگه عمل انجام بدم میتونم برگردم و فوتسال بازی کنم یا خیر
     ممنون از آقای دکتر صمدی

     پاسخ
     • دکتر بهنود صمدی
      ۲۰ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۲۰

      خیر متاسفانه بازسازی رباط نمی شود
      برای جواب دادن به سوال بعدی باید معاینه شده و ام آر آی شما بررسی شود

      ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

 • سلام خسته نباشید من سی وشش سالمه و زن حدود هشتاد کیلو با قد صدو هفتادوهشت حدوداً،، در خانه پایم پیچ میخوره محکم به زمین میخورم رباط صلیبی زانو پاره می‌شود با مینیسک اطراف زانو هایم وحدود هفت ماهه که عمل کردم ولی ولی هنوز درراه رفتن مشکل دارم در حین راه رفتن احساس میکنم پایم کوتاه می‌شود و می‌خواهم بخورم به زمین یا دولا می‌شود پایم ودرد بدی به همراه می‌آورد الان احساس میکنم که رباط صلیبی باز پاره شده حین راه رفتن خیلی درد میگرد میشه منو راهنمای کنید چیکار کنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۷:۳۶

   با توجه به شرح حال باید ام ار ای مجدد تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   من ۱۷ سالمه و دو روز پیش توی فوتبال زانوم ضربه خورد.
   رفتم پیش دکتر گفت که pcl زانوم کامل پاره شده و باید استراحت کنم و بعدش برم فیزیوتراپی و بعد از دو ماه باید عمل کنم.
   سوال من اینه آیا میتونم دوباره فوتبال بازی کنم؟
   عمل کنم بهتره یا بذارم به صورت تدریجی پام ترمیم بشه؟

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۴

    درصورتی که پارگی کامل باشد باید عمل کنید و پس از آن با انجام فیزیوتراپی تخصصی می توانید ورزش کنید

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
   • با سلام بنده آقای 37ساله هستم ام آر آی انجام دادم پارگی مینیسک و رباط نشون داده به نظرتان عمل کنم بهتره یا با فیزیوتراپی درمان میشه؟

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۲۰ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۱۹

     تصویر ام آر آی و علائم خود را در شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال نمایید تا بتوان نظر دقیق داد

     پاسخ
   • سلام من ۶ ماه پیش جراحی acl و ترمیم مینیسک انجام دادم، بعد از ۶ ماه زانوم ورم داره و هنوز با وجود چندین جلسه فیزیو تراپی هنوز زانوم صاف نشده و هنگامی که صافش میکنم کمی از زانوم تا کف پام تیر میکشه لطفا راهنمایی کنید مرسی

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     ۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۳۸

     با توجه به توضیح شما برای برطرف شدن این موارد باید فیزیوتراپی تخصصصی انجام شده و کفی طبی مناسب برای پای شما ساخته شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام جناب دکتر
  حدود دو ماه هست عمل ترمیم رباط صلیبی و مینیکس انجام دادم ولی هنوز وقتی راه میذم یه خورده درد میکنه و یهو تیر میکشه زانوم اطراف کشکک زانوم این درد طبیعی هست ؟!

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۶

   با توجه به زمان گذشته بعد از عمل این درد طبیعی نیست و باید برای درمان آن فیزیوتراپی تخصصی انجام شود.

   پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشی
  بنده در سال 96 برج یازده
  دچار پارگی رباط صلیبی شدم و مینیسک پام آسیب دیده
  بنظر شما عمل کنم خوب میشه
  درضمن کار من جوشکاری هست
  کی می تونم برگردم سرکارم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۸

   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ واتس آپ

   پاسخ
 • مسعود بیات
  ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۳

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من تقریبا دو ماه پیش رباط صلیبیو عمل کردم و حدود 2 روز هست ک زانوم درد میکنه و داغه از یخ ک استفاده میکنم بهتر میشه ولی بعد از چند دقیقه استفاده از یخ باز داغ میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۱۲

   با توجه به توضیحات شما التهاب درون مفصل می باشد که باید معاینه شده و ام آر آی تهیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • عباس امین پور
  ۲ دی ۱۳۹۹ ۱۷:۴۶

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما،من حدودا ده روز پیش جراحی ربات صلیبی پای چپ انجام دادم و روز قبل بخیه های‌جراحی را کشیدم و قراراست از فردا فیزیوتراپی را شروع کنم اما ناگهان و یکدفعه در حال استراحت و دراز کشیده روی تخت با درد شدیدی و ناگهانی مواجه شدم که شبیه دردی بود که موقع پارگی رباط بهم دست داده بود
  سوال من اینه که من نه فشاری رو پای بوده و روز قبلم که دکتر دید گفت مشکلی نداره و همچی خوب داشت پیش میرفت با این شرایط درد احساس بدی نسبت به این نوع درد شدید و ناگهانی دارم میشه راهنمایی کنید مشکل میتونه چی باشه؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۳۶

   این مورد خاصی نیست در صورتی که با انجام فیزیوتراپی ادامه داشت باید معاینه شوید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • حسن علی وند
  ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۴۵

  سلام روزتون به خیر باشه من در تصادف رباط سلیبی پای سمت چپ پاره نیاز به عما دارد

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   ۲۲ دی ۱۳۹۹ ۰۵:۳۹

   سلام وقت بخیر
   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  حدود یکسال پیش تو فوتسال دچار پارگی مینیسک و acl شدم میخوام بدونم که اگه الان عمل کنم عملم میتونه موفقیت آمیز باشه و من بتونم دوباره فوتبال بازی کنم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک