درمان زانو درد در سرما: علت افزایش درد زانو درفصل زمستان

درمان زانو درد در سرما: علت افزایش درد زانو درفصل زمستان


بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که زانوها و مفاصل دیگرشان در هوای سرد درد می‌گیرد. این ممکن است به نظر خنده‌دار بیاید، اما در واقعیت اینگونه است. هوای سرد تأثیری بر بدن و به ویژه بر زانوها دارد.

اگرچه درد مفصل ممکن است نشانه‌ای از آسیب دیدگی یا بیماری‌های خطرناک دیگر باشد، اما درد و خشکی مفاصل به طور جزئی و سبک ممکن است با هوای سرد ارتباط داشته باشد. اغلب فیزیوتراپیست‌ها و پزشکان با بیمارانی روبرو می‌شوند که در هنگام بارندگی یا در هوای سرد، به ویژه پس از مدت زمان طولانی راه رفتن یا فعالیت‌های فیزیکی، از درد، خشکی و درهم‌گیری مفاصل رنج می‌برند. این درد ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن احساس شود، اما بیشتر در مفاصلی که باید وزن بدن را تحمل کنند، مانند زانوها، مچ پا و لگن، احساس می‌شود.

اگر زانوی شما در هوای سرد اذیت می‌شود، ممکن است شما یکی از هزاران نفر باشید که از این علائم رنج می‌برند، اما راه‌های متعددی برای تسکین درد وجود دارد. این شامل انجام فعالیت بیشتر، انجام تمرینات کششی، رژیم غذایی مناسب، استفاده از بندهای زانو یا زانوبندها است.

بهترین روش برای محافظت از زانوها، فعال بودن و داشتن سبک زندگی سالم است. داشتن نگرش مثبت و فعالیت در فصل زمستان، راه عالی برای ارتقای سلامت عمومی شما است. همچنین، پوشیدن لباس‌های گرم و گرم کردن بدن و زانوهای خود قبل از شروع فعالیت‌ها در هوای سرد، توصیه می‌شود.

اگر برای مدتی طولانی دچار درد زانو هستید که با به کارگیری اقدامات درمانی خانگی بهبود نمی‌یابد یا با علائم دیگری همراه است باید به یک پزشک مراجعه کنید. متخصصین کلینیک توان‌بخشی و فیزیوتراپی امید پس از معاینه بیمار، برنامه درمانی با رویکرد پلکانی را برای وی تجویز خواهند کرد. درمان در این رویکرد از روش‌های ساده آغاز می‌شود و در صورت لزوم درمان‌های پیچیده‌تر تجویز خواهند شد.

 هوای سرد چه تأثیری بر درد زانو دارد؟


این که هوای سرد باعث درد مفاصل می‌شود برای افرادی که درد زانو را در ماه‌های زمستان تجربه نکرده‌اند کمی غیرعادی به نظر می‌رسد. حقیقت این است که یک چیز در هوای سرد بر مفاصل ما تأثیر می‌گذارد اما هنوز کاملاً مشخص نشده است که چه چیزی باعث زانو درد ما در این فصل می‌شود. تحقیقات کافی برای اثبات این که چه اتفاقی در هوای سرد در بدن ما می‌افتد انجام نشده است اما چند تئوری در این رابطه وجود دارد.

 فشار بارومتریک

یکی از فرضیه‌ها این است که علت تأثیر کاهش یا افت دما بر مفاصل به فشار بارومتریک ارتباط دارد. زمانی که دما کاهش می‌یابد باعث می‌شد که تاندون‌ها، عضلات و بافت‌های اطراف آن‌ها توسعه یابند. در نتیجه، فضای کمتری در بدن به خصوص در مفاصل باقی می‌ماند که باعث ایجاد درد می‌شود. تئوری آن این است که سرما و کاهش دما و تغییر در فشار بارومتریک باعث بروز واکنش‌های التهابی در مفاصل می‌شود و ممکن است در گردش جریان خون تغییر ایجاد کرده و منجر حساسیت فیبر عصبی شود و زانوها دچار درد شوند. اگر مفاصل به آرتروز مبتلا باشند یا اگر شما دچار آسیب‌دیدگی‌های دیگری هم شده باشید این احساس به مراتب شدیدتر می‌شود. درد افراد مبتلا به درد مزمن در هوای سرد افزایش می‌یابد و آن‌ها به دنبال راهی برای کاهش درد زانوی خود خواهند بود.

 گرم نگه داشتن بدن در هوای سرد

بر اساس یک فرضیه دیگر، بدن سعی می‌کند گرمای خود را در هوای سرد حفظ کند بنابراین گرمای بیشتری به ارگان‌های داخلی حیاتی مانند ریه‌ها و قلب می‌فرستد و در نتیجه جریان خون در ارگان‌های محیطی کاهش می‌یابد. محدود شدن گردش جریان خون در بازوها، پاها، شانه‌ها و مفاصل زانو باعث سردتر شدن و خشک شدن بیشتر آن‌ها می‌شود. در نتیجه ما احساس درد و ناراحتی خواهیم داشت.

 آیا همه افراد مستعد زانو درد در هوای سرد هستند؟


افراد مختلف به گونه‌های متفاوتی نسبت به هوای سرد واکنش نشان می‌دهند. همه ما در هنگام سرد شدن هوا دچار زانو درد نمی‌شویم. بدن هر فرد به تغییرات دمایی و فشار بارومتریک واکنش نشان می‌دهد اما لزوماً این واکنش به اندازه افراد مبتلا به دردهای مزمن، ناراحت‌کننده و شدید نیست. سالمندان نیز ممکن است دچار درد و خشک‌شدگی حاد شوند که غالباً به بی‌تحرکی و همچنین بیماری‌های آن‌ها ارتباط دارد. افرادی که به آرتروز مبتلا هستند نیز ممکن است در ماه‌های زمستان دچار درد بیشتری شوند.

به علاوه، هوای بد بر خلق و خوی ما نیز تأثیر دارد و همه چیزها را تشدید می‌کند. اگر شما احساس ناراحتی می‌کنید یا افسرده هستید ممکن است درک شما از درد نیز افزایش یابد.

 زانوهای سرد چیست؟


زانوهای سرد چیست

برخی افراد از سرد بودن زانوهای خود شاکی هستند که ربطی به هوا ندارد اما این احساس در هوای سرد تشدید می‌شود. احساس مشکلات حرکتی، سرما و زانو درد مانع عملکرد صحیح شما شده و باعث ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شود. در اینجا لیستی از شایع‌ترین محرک‌های پدیده زانوی سرد ارائه شده است:

پوکی استخوان 

آرتروز باعث التهاب در مفاصل شده و یکی از مهم‌ترین دلایل زانو درد در افراد است. این عارضه به دلیل فرسودگی و ساییدگی غضروف درون مفصل ایجاد می‌شود. افرادی که از آرتروز رنج می‌برند دچار تورم، خشکی و درد شده و آستانه درد آن‌ها در زانو غالباً پایین‌تر است. علائم آن‌ها معمولاً با کاهش دما و قرار گرفتن در معرض هوای سرد تشدید می‌شود. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که زنان مبتلا به زانوی سرد در هوای سرد بیش از مردان اذیت می‌شوند.

 نوروپاتی محیطی 

در مواردی که عصب‌های محیطی دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند، شما دچار نوروپاتی محیطی می‌شوید که بر دست‌ها و پاهای شما اثر می‌گذارد و ممکن است زانوهای شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اساساً، این بیماری به این دلیل ایجاد می‌شود که ارتباط خوبی بین سیستم اعصاب مرکزی و بقیه بدن وجود ندارد. اگر این تبادل ارتباطی به درستی انجام نشد باعث بروز درد، حساسیت به لمس یا بیحسی در دست‌ها و پاها می‌شود. نوروپاتی محیطی به دلیل ابتلا به عفونت‌ها، بیماری‌های خود ایمنی یا بیماری‌های دیگر مانند دیابت اتفاق میافتد.

 پدیده رینود 

این بیماری به دلیل تنگی عروق خونی ایجاد می‌شود و ممکن است با استرس یا دمای سرد تحریک شود. به دلیل اسپاسم عروقی یا وازواسپاسم ممکن است انگشتان دست‌ها انگشتان پاهای شما سرد و بیحس شده و رنگ آن‌ها تغییر کند. این بیماری همچنین بر پاها و زانوها نیز تأثیر داشته و ممکن است یکی از دلایل ابتلا به زانو درد در هوای سرد باشد.

بیماری‌های خطرناک و جدی دیگر نیز که باعث زانو درد می‌شوند ممکن است در هوای سرد تشدید شوند. اگر شما هر یک از این علائم را دارید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


با این که درد خفیف زانو ناشی از سرمای هوا خیلی آزاردهنده نیست اما بهتر است همیشه با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که مشکل و نگرانی جدی وجود ندارد. اگر دچار درد شدید هستید که پس از انجام اقدامات که در ادامه توضیح داده شده است تسکین نمی‌یابد باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر شما متوجه چیز غیرعادی یا علائم جدید مرتبط با مفاصل مانند قرمزی، تورم یا مشکلات عمومی در هنگام استفاده از زانو شده‌اید باید با یک پزشک مشورت کنید. اگر شما دچار درد شدیدی شده‌اید که مانع انجام وظایف روزمره می‌شود باید حتماً به یک پزشک مراجعه کنید.

 چگونه می‌توان زانو درد را کاهش داد؟


در صورت ابتلا به زانو درد یا هر گونه خشک‌شدگی یا درد در مفاصل همیشه به دنبال بهترین روش برای کاهش ناراحتی هستیم. زمانی که هوا سرد شده و زانو درد ما تشدید می‌شود، روش‌های ساده‌ای برای کاهش این درد وجود دارد. رویکردهای مختلفی نظیر پیروی از یک رژیم غذایی بهتر، حرکات و فعالیت‌های بیشتر و استفاده از وسایل کمکی وجود دارد که باعث می‌شود ما در هوای سرد زمستانی احساس بهتری داشته باشیم.

 رژیم غذایی سالم‌تر 

یکی از بهترین روش‌های ارتقای سلامت عمومی، حفظ یک شیوه بهتر زندگی شامل ایجاد تغییرات در رژیم غذایی است. وزن کمتر به معنی فشار کمتر بر مفاصل و در نتیجه درد کمتر آن‌ها است. شما می‌توانید از رویکردهای مختلف برای بهبود احساس خود به خصوص در ماه‌های سرد سال استفاده کنید.

کلید تقویت مفاصل پیروی از یک رژیم غذایی سالم‌تر است. دانستن این که چه غذاهایی برای کاهش درد شما مفید هستند و از مصرف چه غذاهایی باید به این منظور اجتناب کنید می‌تواند بسیار مؤثر باشد. بهتر است با یک متخصص تغذیه که می‌تواند نیازهای فردی و سبک زندگی عمومی شما را اصلاح کند مشورت کنید.

به طور عمومی بهتر است بیشتر از غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند مغزیجات و ماهی سالمون استفاده کنید. این غذاها از بروز التهاب پیشگیری می‌کنند. ویتامین K درد را کاهش داده و شما می‌توانید آن را از گیاهان سبز مانند اسفناج، کلم و کلم پیچ دریافت کنید. ویتامین C نیز به کاهش تحلیل غضروف‌ها و در نتیجه کاهش درد در افراد مستعد ابتلا به آرتروز کمک می‌کند. پرتقال، فلفل قرمز شیرین، گوجه و میوه‌ها و سبزیجات دیگر که سرشار از ویتامین ث هستند باید بخشی از رژیم غذایی شما هم در ماه‌های سرد سال و هم در ماه‌های دیگر باشند.

همچنین شما باید از مصرف برخی غذاها مانند روغن ذرت که سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است و باعث تحریک التهاب می‌شود پرهیز کنید. غلات تصفیه‌شده نیز تأثیر منفی مشابه دارند در حالی که غلات کامل که سرشار ای فیبر هستند به کاهش درد کمک می‌کنند.

 مصرف مکمل‌ها 

برخی مکمل‌ها مستقیماً با تغذیه غضروف و افزایش روان کاری آن‌ها به تقویت مفاصل کمک می‌کنند. گلوکوزامین و کوندروتین برای این منظور بسیار مفید هستند. مصرف ویتامین D3 نیز برای تقویت استخوان‌ها به خصوص در فصول سرد سال ضروری است. همیشه با یک پزشک متخصص که در تجویز مقادیر درست این مکمل‌ها تبحر دارد و واکنش و تداخل آن‌ها را با داروهایی که مصرف می‌کنید می‌شناسد مشورت کنید.

 خوب بخوابید 

خواب نیز برای بهبود عملکرد بدن ما ضروری و حیاتی است. یک خواب شبانه خوب باعث کاهش استرس شده و به احیای دوباره بدن پس از یک روز فعال کمک می‌کند.

 فعال باشید 

در حالی که دوندگان غالباً از زانو درد در زمستان شکایت دارند اما بهترین روش برای کاهش ناراحتی، تمرین صحیح و فعال ماندن است. تمرینات ورزشی واقعاً به روانکاری مفاصل کمک کرده و در نتیجه باعث کاهش ناراحتی‌ها می‌شوند؛ بنابراین شما باید به تمرینات ورزششی خود ادامه دهید – شما می‌توانید بسته به ترجیحات شخصی خود هم در منزل و هم در فضای باز ورزش کنید، نکته مهم در هنگام ورزش کردن این است که قبل از شروع ورزش حتماً بدن خود را گرم کنید تا خشکی مفاصل کاهش یافته و از آسیب‌دیدگی شما جلوگیری شود.

در مواردی که در فضای باز می‌دوید باید لباس مناسب بپوشید تا سردتان نشود.

تقویت عضلات و استخوان‌ها به کمک ورزش به کاهش فشار وارده بر مفاصل و جلوگیری از آسیب‌دیدگی‌ها کمک کرده و دردهایی که احتمالاً وجود دارند را کاهش می‌دهد. همچنین شما نباید بیش از حد تمرین کنید و فشار غیرضروری به مفاصل خود وارد نمایید.

 آیا استفاده از بریس های زانو مفید است؟

اگر شما در زانوی خود احساس درد و ناراحتی دارید ممکن است علامت وجود مشکل در مفصل شما باشد. غالباً مشکل خفیف است و تنها چیزی که شما به آن نیاز دارید، حمایت از زانو است تا بتوانید به فعالیت‌های روزمره و تمرینات ورزشی خود ادامه دهید.

بریس های زانو یا زانوبندهای طبی به کاهش درد در بسیاری از شرایط کمک می‌کنند؛ البته اگر نوع آن‌ها به درستی انتخاب شده باشد. شما باید بدانید که زانوی شما به چه نوع حمایتی نیاز دارد و سپس از یک بریس متناسب با آن استفاده کنید. زانوبندهای طبی، فشار و حمایت بهتری برای زانو تأمین کرده و از آسیب‌دیدگی آن جلوگیری می‌کنند. آن‌ها به کاهش درد زانو در هوای سرد کمک کرده و شما با استفاده از آن‌ها مطابق دستورالعمل سازنده یا پزشک می‌توانید کماکان سطح فعالیت‌های خود را حفظ کنید.

دوندگان و ورزشکاران فعال نسبت به مزیت‌های استفاده از زانوبند در هنگام تمرین آگاه هستند.

 مصرف استامینوفن و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی

حتی اگر ترجیح دهید که درد زانوی خود را به جای مصرف دارو با ایجاد تغییرات در سبک زندگی خود درمان کنید اما ممکن است زمانی که درد زانوی شما به دلیل سرمای هوا تشدید می‌شود به مصرف مسکن‌های بدون نیاز به نسخه پزشک نیاز داشته باشید. برای اجتناب از بروز عوارض جانبی ناشی از مصرف این داروها باید برای مدت کوتاهی از دوز پایین این داروها استفاده کنید و همیشه قبل از شروع مصرف در مورد این که آیا مصرف این داروها برای شما مناسب است یا نه با پزشک خود مشورد کنید.

 ماساژ

بله، شما مجاز هستید که از ماساژ استفاده کنید. معمولاً منشأ درد، مفصل و گاهی اوقات نیز عضلات اطراف مفصل است. یک ساعت ماساژ یک مرتبه در هفته به مدت حداقل 8 هفته به کاهش درد کمک می‌کند.

 طب سوزنی

طب سوزنی یکی دیگر از روش‌ها برای افرادی است که به دنبال درمان زانو درد خود هستند. به نظر می‌رسد طب سوزنی در کاهش درد مؤثر واقع می‌شود. همچنین شما باید روش‌هایی برای ریلکسیشن و داشتن احساس سلامت عمومی پیدا کنید.

 راه‌های پیشگیری از زانو درد مبتلایان به آرتروز در فصل سرما 


وقتی زمستان نزدیک می‌شود، افراد مبتلا به آرتروز دچار نگرانی و ترس می‌شوند. آن‌ها بدون اغراق، زمستان را در استخوان‌ها خود احساس می‌کنند. هوای سرد باعث تشدید درد و خشک‌شدگی مفاصل می‌شود و به همین دلیل این افراد در این فصل راحت نیستند.

یادآوری چند نکته به افراد مبتلا آرتروز کمک می‌کند که در هوای سرد دوام بیاورند و احتمالاً از آن لذت هم ببرند. این توصیه‌ها به نظر ساده می‌رسند. شاید پس از شنیدن این توصیه شما باورتان نشود اما بسیاری از افراد که این پیشنهادهای ساده را به کار برده‌اند توانسته‌اند تحمل خود را در هوای سرد افزایش دهند. برخی از این توصیه‌ها عبارتند از:

 لباس گرم و چند لایه بپوشید 

زیاد لباس بپوشید. کمد شما باید پر از ژاکت یا کت، سوئیشرت، شلوار گرم و شلوار بلند باشد. چند لایه لباس بپوشید. از پیراهن‌های یقه اسکی و لباس‌های زیر گرم استفاده کنید.

همیشه در هوای آزاد از کلاه، روسری و دستکش استفاده کنید. دستکش را فقط به این دلیل که کاملاً مناسب انگشتان شما نیستید نادیده نگیرید. در این موارد از دستکش‌های پنجه‌ای استفاده کنید. فقط باید حتماً دستان خود را بپوشانید

در مورد چکمه نیز باید مد را فراموش کنید: چکمه‌هایی بپوشید که ضد آب باشند. شما باید پاهای خود را خشک نگه دارید تا گرم بمانند.

 گرما را کاهش ندهید

افراد مبتلا به آرتروز در این روزها و با این سن نباید به فکر هزینه گاز و صرفه‌جویی در هزینه‌ها با کاهش مصرف گاز باشند. ممکن است شما وسوسه شوید که برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، گرما را کاهش دهید؛ اما این هزینه را شما به گونه‌ای دیگر خواهید پرداخت.

دمای منزل را به اندازه معقول تنظیم کنید – دمایی که در آن احساس راحتی می‌کنید. از یک ترموستات قابل برنامه‌ریزی استفاده کنید تا بتوانید زمان‌هایی که در منزل نیستید دما را پایین بیاورید و درست قبل از این که وارد منزل شوید، دمای منزل شما افزایش یابد. با این که استفاده از یک ترموستات قابل برنامه‌ریزی مؤثر است اما دمای منزل زمانی که شما در خانه هستید باید گرم باشد.

 از تشک برقی استفاده کنید 

در فصل زمستان از تشک برقی یا پدهای گرمایی استفاده کنید. تشک برقی برای حفظ گرمای بدن شما در هنگامی که استراحت می‌کنید یا خوابیده‌اید مؤثرتر است. استفاده از پدهای گرمایی در هوای سرد نیز برای گرمای موضعی در محل مفاصلی که خشک شده و دردناک هستند مفید است. تشک‌های برقی و پدهای گرمایی مختلف و متنوعی در بازار وجود دارند. یکی از آن‌ها که به افزایش آرامش شما در گرما کمک می‌کند را انتخاب کنید.

 قبل از خروج از منزل دو بار فکر کنید 

بیرون رفتن بدون فکر کردن ساده است – دویدن به سمت خارج از منزل برای دریافت بسته پستی بدون استفاده از یک ژاکت یا نشستن در اتومبیل بدون کت برای رفتن به خرید، ساده است. چه مشکلی وجود دارد؟ شما سرما می‌خورید بنابراین یک قانون داشته باشید و آن را همیشه رعایت کنید: بدون پوشیدن لباس مناسب از منزل خارج نشوید.

 برای جارو کردن برگ‌ها و پارو کردن برف از منزل خارج نشوید 

برخی افراد فکر می‌کنند که چون فعالیت‌های فیزیکی برای آن‌ها خوب است می‌توانند مقداری برگ‌ها را جارو کرده یا برف را پارو کنند اما آیا شما واقعاً می‌خواهید در هوای سرد فعالیت فیزیکی داشته باشید؟ خوب، یک روش دیگر پیدا کنید.

ورزش کردن در زمستان قطعاً از اهمیت زیادی برخوردار است. ماندن در منزل ممکن است باعث شد که شما دچار رخوت شده و از نظر فیزیکی نیز فعال نباشید. اگر شما در شب‌های تابستان پیاده‌روی می‌کرده‌اید، هوای سرد شما را از این کار بازمی‌دارد اما شما باید تمرینات ورزشی سبک خود را مطابق برنامه ادامه دهید.

 نوشیدنی گرم 

یک فنجان هات چاکلت یا چای داغ شما را کاملاً گرم می‌کنند. نوشیدنی‌های داغ، تسکین‌دهنده، آرامش‌بخش و گرم‌کننده هستند. روز خود را با یک نوشیدنی گرم شروع کرده و به پایان برسانید. چای داغ یا هات چاکلت بسیار خوب هستند و باید همیشه آن‌ها را در دسترس خود داشته باشید.

 رعایت ایمنی 

زمانی که به دلیل سرمای هوا، زمین یخ زده و لغزنده است، افراد مبتلا به آرتروز باید از مفاصل خود به طور مضاعف محافظت کنند. اگر شما از منزل خارج می‌شوید از کفش‌های تخت با کف مناسب استفاده کنید و سعی کنید روی سطحی راه بروید که به نظر می‌رسد لغزنده و لیز نیستند.

درمان کجی، انحراف و جابجایی کشکک زانو

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک