تست مک موری برای تشخیص آسیب مینیسک زانو چگونه انجام می شود؟

آسیب‌های زانو ممکن است به هر دلیلی ایجاد شوند و باعث ایجاد درد  و التهاب شوند که این امر می‌تواند در راه رفتن و ورزش کردن یا انجام سایر وظایف روزمره اختلال ایجاد کند. اشاره دقیق به این مشکل می‌تواند دشوار باشد. در بسیاری از موارد توضیح اینکه درد چه زمانی اتفاق افتاده است – به عنوان مثال هنگام بالا رفتن از پله‌ها یا دویدن-  بسیار آسان‌تر از گفتن این است که درد در کجای زانو احساس می‌شود. یکی از شایع‌ترین صدمات زانو، پارگی غضروف داخلی احاطه کننده مفصل است. در این نوع از آسیب‌ها تشخیص با انجام تست مک موری می‌تواند بسیار ساده باشد.

تست مک موری توسط دکتر زانو باید انجام شود. نحوه انجام این تست در این صفحه برایتان توضح داده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های 09107803155 و 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

تست مک موری


آزمایش مک موری (که تست چرخش مک موری نیز نامیده می‌شود) برای تشخیص فرسایش و پارگی داخلی در مفصل زانو استفاده می‌شود. این تست شامل فرایندی است که در آن زانو به صورت سیستمیک چرخانده می‌شود تا محل احتمالی پارگی غضروف (که مینیسک‌زانو نامیده می‌شود) در آن مشخص گردد.

مینیسک پاره شده  یک آسیب شایع است که به دلیل پیچ خوردگی زانو همراه با فشار، در حین ورزش کردن، دویدن یا در هنگام سقوط از ارتفاع یا قدم برداشتن اشتباه اتفاق می‌افتد. اگرچه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که انجام MRI  (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) اولین قدم برای تشخیص این نوع از آسیب است؛ اما اغلب آزمایش مک موری برای ارائه یک تشخیص قطعی کافی است.

تست مک موری چگونه انجام می‌شود؟ 


آزمایش مک موری به منظور ارزیابی آسیب شناسی مینیسک زانو استفاده می‌شود. برای انجام این آزمایش، ابتدا بیمار باید دراز بکشد و پاهای خود را آرام کند. پزشک با یک دست پاشنه پا را در دست گرفته و با دست دیگر زانوی بیمار را نگه می‌دارد. در همین حالت، پزشک با انگشت شست خود به صورت جانبی با خط مفصل در تماس قرار می‌دهد و انگشت اشاره خود را در وسط آن قرار می‌دهد. سپس، پزشک برای ارزیابی مینیسک زانوی میانی، لگن و زانوی بیمار را خم کرده و سپس زانو را به سمت خارج چرخانده و می‌کشد. اگر در طول انجام این آزمایش، صدای کلیکی دردناک شنیده شود یا احساس شود، یا اگر زانو در طول انجام آزمایش محدود شود، نتیجه آزمایش مثبت تلقی می‌شود.

روش‌­های دیگر تشخیص آسیب مینیسک زانو علاوه بر تست مک موری چیست؟


متخصص زانو در صورت نیاز از روش­های تشخیصی دیگر علاوه بر تست مک موری و یا تصویربردرای ام آر آی برای شناسایی دقیق مینیسک زانو استفاده می‌­کند.

تست Ege

تست Egeیک مانور خاص برای تشخیص پارگی مینیسک است. در آزمایش Ege شما باید زانوها و پاهای خود را از هم فاصله بدهید (در حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر). برای بررسی پارگی مینیسک از شما خواسته می‌شود انگشتان پای خود را به سمت خارج چرخانده و زانوی خود را به سمت خارج بچرخانید. سپس باید حرکت اسکوات را انجام داده و مجدداً به آرامی بایستید. فردی که زانوی شما را معاینه می‌کند، آماده شنیدن هرگونه صدای کلیک مانند یا درد در ناحیه مینیسک خواهد بود.

برای تست پارگی مینیسک جانبی از شما خواسته می‌شود تا انگشتان پا را به سمت داخل بچرخانید تا حداکثر چرخش داخلی زانو را ایجاد نمایید؛ سپس حرکت اسکوات را انجام داده و به آرامی بایستید.

معمولاً هنگامی که زانو در حدود ۹۰ درجه خمیده می‌شود، درد احساس شده یا صدای کلیک مانند شنیده می‌شود. از آنجا که اغلب افراد حتی بدون داشتن پارگی‌ مینیسک نمی‌توانند حرکت اسکوات را انجام دهند، شما می‌توانید در صورت لزوم از یک پشتیبان استفاده کنید. یک تست مثبت یا شنیدن صدای کلیک مانند یا احساس درد، نشانه پارگی مینیسک زانو است.

حساسیت خط مفصل 

حساسیت خط مفصل یک آزمایش نه چندان خاص برای تشخیص پارگی مینیسک است. ناحیه مینیسک احساس می‌شود و مثبت بودن تست نشان می‌دهد که محل درد ناحیه پارگی مینیسک است.

بهترین تست کدام است؟


 مطالعات بسیاری روی هر سه تست تشخیص پارگی مینیسک انجام شده است. هیچکدام از این آزمایش‌ها به میزان قابل توجهی از سایرین بهتر نیستند؛ اما ترکیب آنها می‌تواند به تشخیص پارگی مینیسک کمک کند. همچنین انجام اسکن MRI می‌تواند در تعیین وجود و میزان پارگی مینیسک مفید باشد.

آیا یک پارگی مینیسک می‌تواند به خودی خود بهبود پیدا کند؟


ترمیم پارگی مینیسک به میزان خون رسانی به مینیسک‌زانوی شما بستگی دارد که البته میزان این خونرسانی محدود است. مینیسک زانوی شما مواد مغذی مورد نیاز خود را از خون و مایع سینوویال درون کپسول مفصل دریافت می‌کند. مینیسک زانوی شما دو ناحیه مجزا دارد که توانایی آن برای بهبودی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما این دو ناحیه را منطقه سفید و منطقه قرمز می‌نامیم.

منطقه قرمز

 منطقه قرمز دارای خونرسانی است. به این معنا که می‌تواند به طور طبیعی بهبود پیدا کند. «پارگی طولی» نوعی از پارگی مینیسک است که احتمالاً به طور طبیعی بهبود پیدا می‌کند. لبه خارجی مینیسک از طریق کپسول سینوویال خونرسانی می‌شود. پارگی‌های جانبی مینیسک ممکن است بدون نیاز به عمل جراحی بهبود پیدا کنند.

 منطقه سفید

 منطقه سفید خون رسانی نمی‌شود و به طور طبیعی بهبود پیدا نمی‌کند. بخش داخلی مینیسک، مواد مغذی مورد نیاز خود را از مایع سینوویال می‌گیرد. به همین دلیل پارگی مینیسک داخلی معمولاً به دلیل فقدان خون کافی برای ایجاد واکنش ضد التهاب، بهبود پیدا نمی‌کند. این آسیب‌ها معمولاً برای برداشتن قسمت پاره شده، به عمل جراحی احتیاج دارند.

گزینه‌های درمانی برای پارگی مینیسک زانو 


پارگی مینیسک کوچک یا پارگی در منطقه قرمز معمولاً به سرعت به درمان فیزیوتراپی پاسخ می‌دهد. یکی از نقش‌های اصلی مینیسک زانوی شما جذب شوک و ضربه است. خوشبختانه عضلات شما هم کمک فنرهای حیاتی اطراف زانو هستند. محققان دریافته‌اند که اگر شما عضلات پای خود را تقویت کنید با افزایش قدرت عضلانی و افزایش ثبات زانو، فشار روی استخوان کاهش پیدا می‌کند.

درمان فیزیوتراپی شما به اهداف زیر انجام می‌شود:

  • کاهش درد و التهاب
  • بازگرداندن دامنه حرکتی طبیعی مفصل
  • تقویت زانو: عضلات چهار سر ران و عضلات همسترینگ
  • تقویت اندام‌های تحتانی: عضلات ساق پا، ماهیچه‌های لگن و کفل
  • بهبود تراز و تعادل پاتلوفمورال (کشکک زانو)
  • طبیعی کردن طول عضلات، پیشگیری از آسیب و بهبود تعادل میان تکنیک و عملکرد- به عنوان مثال راه رفتن، دویدن، حرکت اسکوات، پریدن و فرود آمدن.
  • به حداقل رساندن احتمال آسیب مجدد

آسیب‌های مینیسک معمولاً با سایر صدمات زانو همراه هستند که ممکن است آنها نیز به درمان احتیاج داشته باشند.

درمان، اولیه گام پس از متوجه شدن مینیسک زانو با تست مک موری، ام آر ای و سایر تست­‌ها می­باشد.

 پارگی مینیسک در صورت درمان نشدن می‌تواند بدتر شده و در فضای داخلی مفصل زانو شل شود. قطعات مینیسک می‌توانند منجر به قفل شدن زانو و درد شدید آن شوند. پارگی مینیسک درمان نشده همچنین می‌تواند باعث افزایش اندازه پارگی شده و ناحیه آسیب دیده مینیسک را گسترش دهد.

چقدر طول می‌کشد تا پارگی مینیسک بدون عمل جراحی بهبود پیدا کند؟


در صورت آسیب دیدگی مینیسک در منطقه قرمز، بهبود کامل پارگی مینیسک شما معمولاً ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد. همانطور که قبلا گفته شد، برخی از پارگی‌های مینیسک برای درمان به عمل جراحی احتیاج دارند. فیزیوتراپیست شما درباره احتمالات مربوط به آسیب دیدگی زانو، شما را راهنمایی خواهد کرد.پس از تشخیص پارگی مینیسک زانو با تست مک موری و سایر روش‌های تشخیص، بسیار مهم است که از انجام فعالیت‌ها و تمرین‌هایی که باعث وارد شدن فشار بیش از حد به مینیسک زانوی شما می‌شوند خودداری کنید و بهبودی خود را بیش از این به تاخیر نیندازید. در برخی موارد ممکن است فیزیوتراپیست به شما توصیه کند از انداختن وزن خود روی زانو خودداری کنید. ممکن است در این موارد استفاده از عصا توصیه شود. در هر صورت، مدت زمان لازم برای درمان در افراد مختلف متفاوت است؛ بنابراین در این باره از فیزیوتراپیست خود راهنمایی بخواهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک