زانو درد، علت و درمان

درد زانو واژه ای است که برای درد در ناحیه مفصل زانو، زیر زانو، جلوی زانو و پشت زانو استفاده می شود. درد زانو می تواند ناشی از آسیب دیدگی، زانوی ضربدری، زانوی پرانتزی یا پاکمانی، التهاب یا عفونت باشد و باید حرکات اصلاحی زانو پرانتزی و ضربدری انجام شود.

علت زانو درد به سن فرد بستگی دارد. برای مثال، زانو درد در نوجوانی ناشی از بیماری ازگود اشلاتر است، در حالی که درد زانو در افراد میانسال و سالمند می تواند ناشی از بیماری آرتروز  و ساییدگی مفصل زانو باشد.

بسیاری از افراد ممکن است در طول شب  و هنگام خواب به زانودرد مبتلا شوند و این  زانو درد آن قدر غیر قابل تحمل باشد که مانع از آرامش و خواب شبانه این گروه از افراد گردد.یکی از شایع ترین علت زانو درد در خواب، استئونکروز است. استئونکروز به معنای مرگ استخوان می باشد.در طی بیماری استئونکروز، استخوان ها جریان خون خود را از دست می دهند و شروع به مردن و از بین رفتن می کنند.

در کلینیک امید، انواع روش های بدون جراحی برای درمان درد زانو بیماران استفاده می شود. در این کلینیک اصل بر این است که با روش های کم تهاجمی و بدون جراحی زانو درد درمان شود، زیرا علاوه بر اینکه در تحقیقات و پژوهش های علمی، اثر بخشی این روش ها به اثبات رسیده است، عوارض و خطرات ناشی از عمل جراحی (مانند چسبندگی و عفونت) را به دنبال ندارند.

علائم و نشانه ها

علائم انواع زانو درد بر اساس میزان پیچیدگی بیماری و آسیب دیدگی به صورت خفیف وشدید طبقه بندی میشود.

علایم و نشانه های عمومی و رایج درد زانو:
۱- سخت شدن مفصل و ناتوانی در خم و راست کردن آن

۲- گرم شدن مفصل هنگام لمس آن

۳- شنیدن صداهای غیرطبیعی مانند صدای تق تق کردن زانو هنگام حرکت مفصل

علایم و نشانه های جدی:
۱- بروز زانو درد همراه با قرمزی، تورم وتب

۲- ناتوانی در ایستادن

۳- لنگان لنگان راه رفتن

۴- خم شدن زانو هنگام ایستادن

۵- بروز بی حسی در مفصل آسیب دیده

۶- علایم قابل مشاهده مانند بدشکلی استخوان

علائمی که همراه با زانو درد ظاهر می شوند، عبارتند از:

  • ورم
  • التهاب
  • کبودی زانو

علایم دیگر زانو درد شامل تب، درد زانو و قرمزی پوست زانو می شود.

علت

در ادامه مشکلاتی که می توانند علت درد زانو باشند، شرح داده می شود.

  1. التهاب تاندون ها

یکی از علل زانو درد تاندون ها هستند، (عضلات طناب مانند متصل کننده بافت ها به استخوان) که در زانو و مفاصل دیگر با حرکت مکرر یا سنگین ممکن است به شدت دچار التهاب شوند. التهاب تاندون یک آسیب دیدگی ورزشی شایع است که با استفاده بیش از حد از ورزش زانو درد و مشکلات آن توصیه می‌گردند شامل ورزش‌های تقویتی و کششی برای عضلات و مفاصل زانو می‌باشند، مهم‌ترین اقدام برای پیشگیری از بروز علت زانو درد خصوصا زانو درد ناشی از فشار مضاعف به زانو و دردهای مزمن زانو، این است که عضلات پای خود را با ورزش برای تقویت زانو ، تقویت کنید تا این عضلات به خوبی از مفصل زانوی شما پشتیبانی کنند. در صورتی که عضلات شما ضعیف باشند نمی‌توانند به خوبی از مفصل زانو پشتیبانی کنند و فشار‌های وارده به زانو را جذب کنند و در نتیجه فشار زیادی به مفصل زانو وارد شده و دچار آسیب‌دیدگی می‌شود و یا ساختارهای آن دچار التهاب می‌شوند.

زانوبندهای طبی روشی فوق العاده برای محافظت از مفصل زانو، کاهش درد و التهاب، حفظ گرما و  تسریع درمان درد زانو هستند. استفاده از زانوبند طبی باعث می‌شود که فعالیت‌های ورزشی و روزمره با رفع زانو درد  آسان تر صورت بگیرد.