علت قفل شدن مفصل زانو و درمان آن

relieve-arthritis-pain-in-shoulder-foot-ray-x-normal-philadelphia-pennsylvania-31629

تماس با ما

مشکل قفل کردن زانو به حالتی اطلاق میشود که در آن شخص در هنگام صاف کردن زانو خود با رسیدن به یک زاویه مشخصی زانو درد شدیدی را حس میکند . در هنگام صاف کردن زانو ، در زاویه ای بین ۱۰ تا ۳۰ درجه ، مفصل زانو ، برای جلوگیری از بروز علل زانو درد ، باز نمیشود و شخص به صاف کردن زانوی خود نیست و در صورت تلاش برای باز کردن زانوی خود درد شدیدی را احساس می کند . در اکثر موارد دلیل به وجود امدن این حالت پارگی مینیسک زانو ، ناهنجاری مادر زادی در شخص یا بیماری مانند آرتروز زانو است و در ادامه به بحث آسیب های غضروفی زانو و علائم آن نیز می پردازیم.

[alert type=”info” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left”]

برنامه درمانی در کلینیک تخصصی امید پس از معاینه دقیق توسط متخصصان برای هر بیمار براساس سن و نوع فعالیت وی مشخص می‌شود. رویکرد این کلینیک به صورت پلکانی است و از درمان‌های ساده مانند انواع روش‌های توانبخشی و فیزیوتراپی، تجویز دارو و ورزش درمانی آغاز می‌شود و در صورت لزوم از روش‌های پیشرفته‌تر مانند انواع تزریق‌ها مانند تزریق گاز اوزون استفاده خواهد شد. در صورتی که این روش‌ها برای بهبودی بیمار موثر نباشند متخصصین ما بیمار را برای انجام جراحی ارجاع خواهند داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۸۸۸۹۸۴۴۰-۰۲۱  و  ۲۲۷۸۰۷۰۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.[/alert]

مفصل زانو از قسمت های زیر تشکیل شده است :

 • غضروف ها : مینیسک داخلی و خارجی زانو
 • رباط ها : رباط های صلیبی قدامی و خلفی و رباط های طرفی
 • غشای سینویال
 • استخوان ها : سر استخوان ران و سر استخوان ساق پا

قفل شدن زانو میتواند به دلیل التهاب غشای سینویال ، آسیب غضروفی زانو ، پارگی رباط و شکستگی استخوان کشکک، ران یا ساق اتفاق بیافتد. عناصر تشکیل دهنده مفصل زانو متراکم هستند و فضای موجود در مفصل زانو بسیار محدود و باریک است. به همین جهت آسیب و تروما و بیماری هایی که موجب ایجاد لخته خون، ترشح مایع از غشا یا التهاب غشای سینویال شود ، به فضای داخل مفصل آسیب می رساند و از حرکت دادن و باز کردن زانو جلوگیری کرده و موجب خشکی زانو می گردد.

توانایی خم کردن و صاف کردن زانو به توازن صحیح منیسکهای زانو و پایداری رباط های قدامی و خلفی زانو بستگی دارد.بروز اختلال در حرکت زانو هنگام تلاش فرد برای صاف کردن پای خود ممکن است به علت پارگی مینیسک زانو و وجود تکه های بافت پاره شده منیسک که در فضای مفصل رها هستند ایجاد می شود.

مفصل زانو دارای دو بافت غضروفی مانند محکم به نام منیسک است. منیسک داخلی در قسمت مرکزی مفصلی زانو و منیسک خارجی در قسمت بیرونی آن قراردارد. هر دو منیسک ها در بین دو استخوان ساق پا و رانی ( در میانه مفصله زانو) قرار دارند.

ساییدگی مفصل زانو و پارگی منیسک موجب می شود تکه های بزرگی از بافت های پاره شده منیسک در میانه مفصل زانو رها شوند. این تکه های رها شده در زانو مانع حرکت زانو در هنگام صاف کردن ان می شود و حالت قفل شدن زانو را ایجاد کرده و مانع حرکت دادن نرمال زانو می شود.

عدم وجود توازن و راستای طبیعی در ماهیچه ها و استخوان های پا در اثر رگ به رگ شدن و آسیب نیز می تواند موجب قفل شدن زانو شود . در این موارد زانو حالت خشکی و سفتی پیدا میکند و درد شدیدی دارد. برای درمان قفل شدن زانو تشخیص علت قفل شدن مفصل زانو و علائم اولیه آن، بسیار حائز اهمیت است .

علائم و نشانه ها

از علائم قفل شدن زانو می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 • تب : در نتیجه عفونت در مفصل زانو
 • درد شدید در هنگام تلاش برای صاف کردن زانو
 • عدم توانایی حرکت دادن زانو : شخص به سختی میتواند روی پای آسیب دیده بایستد
 • درد و حساسیت هنگام لمس کردن زانو
 • بی حرکت ماندن زانو در یک زاویه ، معمولا زاویه ۴۵ درجه
 • شخص نمیتواند زانوی خود را صاف کند ، تنها میتوان با احتیاط و با کمک هر دو دست زانو را باز کرد
 • صدا دادن و تق تق زانو : حرکت دادن زانو ( مثلا به علت وجود تکه های پاره شده منیسک در زانو) با صدا همراه است و صدا دان زانو نیز با درد شدید همراه است

علت و دلایل

قفل شدن زانو بر اثر یک اختلال فیزیکی در مفصل زانو ایجاد می شود. قفل شدن زانو موجب درد شدید در زانو هنگام تلاش فرد برای باز کردن یا صاف کردن زانو می شود

قفل شدن زانو به دلیل اختلال فیزیکی در مفصل زانو

وجود تکه های غضروفی و یا استخوانی جدا شده از مفصل زانو که درون مفصل زانو گیر افتاده اند

نوعی پارگی شدید مینیک زانو که مانع حرکت دادن مفصل زانو می شود

شکستگی استحوان ران یا ساق پا ، در قسمت مفصل زانو

عوارض جراحی مفصل زانو : عمل جراحی بازسازی و درمان پارگی رباط صلیبی زانو گاهی با عارضه ی قفل شدن زانو همراه است

آرتروز زانو : قفل شدن زانو در بیماران مبتلا به آرتروز زانو با درد شدیدی همراه است . با بالا رفتن سن احتمال بروز علائم ارتروز زانو و حالت قفل شدن زانو ها افزایش می یابد . در این عارضه ، به مرور زمان غضروفی که دوسر استخوان ها در مفصل زانو را پوشانده است فرسایش میابد و در صورت عدم درمان آرتروز زانو بافت آن ممکن است خرد و تکه تکه شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علائم و درمان آرتروز زانو کلیک کنید

آسیب های رباط های زانو : آسیب به رباط های زانو موجب قفل کردن زانو و همچنین ناپایداری زانو و در بعضی موارد خالی کردن زانو در شخص می شود . در این حالت درد زانو  با باز کردن مفصل زانو و وزن آوردن روی زانوی اسیب دیده بیشتر می شود.

وجود تکه های بافت رها شده در مفصل زانو : وجود تکه هایی از بافت جدا شده از بدن که درون مفصل گیر افتاده اند ( به غیر از غضروف زانو) نیز میتواند موجب درد شدید و قفل شدن زانو شود.

التهاب مفصل زانو : التهاب مفصل زانو موجب تورم آن می شود . تورم و ترشح مایع در زانو مانع از باز کردن زانو می شود و موجب درد شدید ، اسپاسم عضلانی و نهایتا قفل شدن زانو می شود .

دررفتگی کشکک زانو : دررفتگی شدید کشکک زانو مانع باز کردن زانو و موجب احساس درد شدید هنگام تلاش برای باز کردن زانو می شود و به این ترتیب حرکت زانو را مختل می کند .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره درمان در رفتگی کشکک زانو کلیک کنید

پارگی پرده ی پلیکا درون زانو : التهاب مایع سینوویال درون مفصل زانو موجب آسیب رساندن به پرده پلیکا درون زانو و در نتیجه زانودرد و عدم توانایی صاف کردن زانو می شود.

بیماری استئوکندریت دیسکان : در این بیماری غضروف زانو کاملا فرسایش میابد و در ادامه تکه ای از استخوان مفصل زانو از آن جدا شده و درون مفصل گیر می افتد . این بیماری می تواند از علت قفل شدن زانو باشد و مانع از حرکت دادن مفصل زانو و درد شدید زانو می شود .

تشخیص

آزمایشات خون

اندازه گیری تعداد گلبول های سفید خون : افزایش گلبول های سفید نشانه عفونت است

وجود فاکتورهای مرتبط با بیماری روماتیسم در خون

بالا بودن سرعت رسوب گلبول های قرمز در خون که در ارتروز التهابی ، روماتیسم و بیماری لوپوس مشاهده می شود

بالا رفتن اسید اوریک در خون که میتواند نشانه نقرس باشد

آزمایش مایع سینوویال

مایع سینوویال ( مایع درون مفصلی) برای تشخیص مواردی تست می شود از جمله : وجود ملکول های خون در امایع مفصلی برای تشخیص خونریزی در مفصل زانو ، تعداد گلبول های سفید برای تشخیص عفونت ، وجود سلول های غضروفی در مایع مفصلی و وجود کریستال های تشکیل شده از اوریک اسید برای تشخیص بیماری نقرس

آزمایش رادیوگرافی 

این تست برای تشخیص علت قفل کردن زانو می تواند مفید باشد

آزمایش اسکن MRI

اسکن MRI برای تشخیص موارد زیر می تواند مفید باشد :

 • علائم پارگی مینیسک زانو
 • پارگی یا جابه جایی رباط ها
 • شکستگی یا دررفتگی کشکک زانو
 • شکستگی استخوان ران یا ساق ( در نزدیکی زانو)

راه ها و روش های درمان

انتخاب روش درمان قفل کردن زانو بستگی به علت ایجاد کننده قفل شدن زانو دارد .  روش های معمول درمان قفل شدن زانو عبارتند از :

 • استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا NSADs
 • استفاده از داروهای شل کننده عضلات
 • گرما درمانی و سرما درمانی
 • فیزیوتراپی برای قفل شدن زانو : انجام ورزش و حرکات اصلاحی ، کشش عضلات ، ماساژ و درمان های دستی جهت درمان درد زانو و قفل شدن زانو 
 • جراحی از جمله جراحی برای خارج کردن تکه های غضروف رها شده در مفصل ، جراحی خارج کردن یا بازسازی یا پیوند منیسک زانو ، تعویض مفصل زانو
مقالات اخیر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس