اسکن کف پا

GaitScan_3D_Pressure

با توجه به اينكه ما در هر قدم گذاشتن و برداشتن مراحل مختلفي را در پاشنه  پنجه پا كف پا وحتي عضلات ساق پا ران و لگن طي مي كنيم كه در حد چند صدم ثانيه مي باشد  ارزيابي آن حتي توسط متبحرترين پزشكان بسيار مشكل مي باشد.

دستگاه اسكن علاوه بر ارزيابي طرز راه رفتن مشكلات كف پا را اسكن كرده و الگوي مناسبي را به شكل سه بعدي درصفحه مونيتورمجسم مي كند كه مي تواندجزئيات مشكلات كف پا را نشان دهد وبراساس آن هم مي تواند كفي مناسب و منطبق  بر اصول علمي براي بيمار ساخت.

اين كفي مناسب  متناسب با مشخصات هر فردي مي تواند الگوی غلط راه رفتن را  اصلاح كند. لذا يك معاينه دقيق توسط پزشک مجرب و متخصص در اين زمينه و در دستگاه اسكن مي تواند بسياری از مشكلات كف پا را در قالب كفي مناسب برطرف كند.

هم اکنون با وجود دستگاه های اسکنر (High Technology) کلیه قوس ها و ناهنجاری های کف پای هر فرد قابل بررسی و درمان است و تجویز و ساخت کفی مناسب در مرکز اسکن کف پا بر اساس اندازه گیری توسط یک پردازشگر سریع و دستور به یک ماشین تراش کامپیوتری (CNC) انجام می شود.

optimal_gait_scan

لازم به ذکر است قوس کف پای هر فرد ، درست مانند اثر انگشت، اختصاصی خود اوست. چنان چه این قوس توسط دستگاه ۳D SCAN به دقت اندازه گیری نشود ، منجر به تجویز کفی هایی می شود که از پیش آماده شده و به فروش می رشد. قدر مسلم قوس این کفی ها به لحاظ ارتفاع و محل قرارگیری مناسب آن فرد نیست و حتی می تواند منجر به تشدید اختلالات پا شود.

این سیستم ارزیابی با استفاده از تعیین نحوه توزیع فشار های کف پایی و همچنین تعیین محل مرکز ثقل بدن و بررسی نقاط پر فشار و کم فشار و همچنین ارزیابی طریقه راه رفتن ، جهت معاینه و تشخیص انواع اختلالات پا و سایر اندام ها مورد استفاده قرار گرفته و بر اساس نتایج ارزیابی آن، روش درمانی مناسب و نحوه اعمال اصلاحات مشخص می شود. مکانیسم عملکرد آن توسط سنسور های حساس به فشار تعبیه شده در دستگاه می باشد

این سیستم بخصوص در افراد مبتلا به دیابت در تشخیص نقاط مستعد زخم و تعیین رویکرد درمانی مناسب ( تجویز کفش ، صندل و یا کفی) جهت کاهش خطر بروز زخم کاربرد دارد.

از دیگر کاربرد های این سیستم می توان به سنجش تعادل در بیماران مبتلا به اختلالات سیستم عصبی و عضلانی ، MS  افراد مبتلا به بدشکلی های پا و بی ثباتی های مچ پا، افراد سکته ای ، سالمندان و افراد قطع عضو اشاره کرد