کیست بیکر یا کیست پشت زانویی، نوعی ورم در پشت زانو می‌باشد. این عارضه معمولاً براثر آسیب‌دیدگی و بیماری‌های زمینه‌ای در مفصل زانو ایجاد می‌شود. کیست بیکر هم افراد جوان وهم افراد سالخورده را درگیر می‌کند با این ‌حال بعید است که موجب بروز عوارض در کودکان شود. احتمالاً این کیست‌ها خو دبه ‌خود از بین می‌روند. معمولاً در هنگام بروز این عارضه در افراد جوان‌تر، از قسمت کیست به سمت مفصل زانو هیچ اتصالی برقرار نمی‌شود اما در افراد مسن این‌گونه نیست و در هنگام ابتلا، این اتصال برقرار می‌شود که معمولاً این نشان‌دهنده وجود اختلالات دیگر می‌باشد. همچنین کیست‌های بیکر در افراد مسن‌تر دارای دیواره‌های ضخیم‌تری هستند، اجزای کیست و بقایای آن در مایع سینوویال موجود در کیست شناور می‌شوند. گاهی این حالت از بیماری پیچیده و مشکل‌ساز دانسته می‌شود.

به علت اینکه علائم کیست بیکر بسیار خفیف هستند و ممکن است خود به‌ خود اندازه آن کاهش یابد حتی اگر مجدداً نیز عود کند ممکن است بیماران جهت درمان تعلل کنند. بااین‌وجود دلایل منطقی برای انجام درمان صحیح وجود دارد. ما روش‌های درمانی آسپیره کردن (کشیدن) مایع تحت هدایت التراسوند به همراه تزریق متوالی کورتیزون، پرولوتراپی، پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت)، دارو، فیزیوتراپی، طب سوزنی، تمرینات فعال، روش بیوفیدبک و ابزارهای کمکی نظیر بریس، استفاده از دستگاه محرک الکتریکی عصب از راه پوست و دستگاه میکرودرم و ارتز را به بیمارانی پیشنهاد می‌کنیم که از کیست بیکر رنج می‌برند.

کیست پشت زانو چیست؟


کیست پشت زانو چیستدر گودی پشت زانو یک حفره یا کیسه کوچک حاوی مایع وجود دارد به لغزندگی مفاصل کمک می‌کند. حالت غیرعادی مسئله زمانی روی می‌دهد که مفصل پشت زانو متورم شود و بر اثر آن در کیسه پشت زانو ورم ایجاد گردد. معمولاً وجود اختلالات زمینه‌ای در زانو مانند آسیب‌دیدگی مینیسک می‌تواند میزان مایع سینوویال را که یک مایع لغزنده طبیعی در زانو می‌باشد را افزایش دهد. سپس این مایع به حفره پشت زانو روانه و موجب بزرگ شدن این حفره و تورم آن می‌شود. این تورم موجب بروز کیست پشت زانو یا کیست بیکر می‌گردد.

علل بروز عارضه کیست پشت زانو


مایع درون مفصل، به زانو کمک می‌کند تا زانو به نرمی حرکت کند. کیست بیکر زمانی ایجاد می‌شود که میزان این مایع زیاد شود. مایع اضافی مفصل، به پشت زانو هل داده می‌شود. دلایلی که این مایع اضافی ممکن است بر اثر آنها به وجود آید عبارتند از:

 • آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین نوع بیماری است که به همراه کیست بیکر دیده می‌شود.
 • پارگی غضروف نظیر پارگی مینیسک زانو
 • آسیب‌دیدگی یا تصادف
 • وجود عفونت در مفصل

بروز کیست پشت زانو در کودکان ممکن است به علت بیماری بورس باشد. بورس کیسه‌ کوچک حاوی مایع است که در میان استخوان و بافت نرم ایجاد می‌شود.

عوامل خطرساز


 عواملی که احتمال بروز عارضه کیست بیکر را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • استئوآرتریت
 • روماتیسم مفصلی زانو
 • آرتریت عفونی
 • نقرص (نقرس) زانو
 • آسیب‌دیدگی قبلی یا پارگی غضروف
 • سابقه تزریق کورتیکوستروئید در اطراف زانو
 • داشتن عمل جراحی زانو در گذشته
 • سینوویت زانو

 علائم


کیست بیکر یک ورم یا توده گرد است که در پشت زانو ایجاد می‌گردد. این عارضه اغلب به اندازه یک توپ گلف می‌باشد اما ممکن است اندازه آن به مرور زمان تغییر کند. بر اثر این عارضه، فشاری در پشت مفصل زانو حس می‌شود که این احساس ممکن است به عضله پشت ساق پا منتقل شود. در این عارضه بیمار در خم کردن مفصل زانو دچار مشکل می‌گردد. اگر چراغ‌ها را خاموش و چراغ‌قوه را روشن کرده و نور آن را روی ورم قرار دهیم این احتمال وجود دارد که در اطراف برجستگی، برافروختگی یا التهاب دیده شود که این نشانه دهنده این است که ورم پر از مایع می‌باشد.

تشخیص


پزشک در مورد علائم و سابقه بیماری، از شما سؤالاتی خواهد پرسید. وی برای یافتن یک توده نرم در پشت زانو معاینه جسمی را انجام می‌دهد. دامنه حرکت در هر دو زانو بررسی و مقایسه می‌شود. همچنین ممکن است پزشک نور خاصی را بر روی کیست قرار دهد. تابش نور نشان می‌دهد که کیست پر از مایع شده و جامد نمی‌باشد.

برای یافتن علت بیماری، اندازه و وسعت کیست گاهی به انجام تصویربرداری از زانو نیاز می‌شود. تصویربرداری با استفاده از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • التراسوند
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • در صورت وجود عفونت، آزمایش خون نیز انجام می‌شود.

درمان


استراحت کردن مهم است. از انجام فعالیت‌هایی که بیماری را وخیم‌تر می‌کنند پرهیز کنید. در صورت امکان شیوه تمرین خود را عوض کنید برای مثال ورزش‌های شنا، دوچرخه‌سواری و یا اسکی فضایی را جایگزین دویدن کنید. احتمال آن وجود دارد که علایم کیست بیکر زانو خودبه‌خود به‌راحتی از بین برود. در بسیاری از اوقات عارضه کیست بیکر نیازی به درمان ندارد و به خودی خود از بین می‌رود. اگر اندازه کیست بسیار بزرگ است و درد زیادی ایجاد کرده، پزشک ممکن است درمان‌های ذکرشده در زیر استفاده کند:

داروها

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ممکن است جهت کاهش التهاب، یک داروی کورتیکواستروئید نظیر کورتیزون را به درون زانو تزریق کند. این کار می تواند درد را کاهش دهد اما همیشه از عود مجدد کیست پیشگیری نمی کند. در درمان ورم پشت زانو ( کیست بیکر) همچنین از روش های تزریق prp (پی ار پی) و اوزون تراپی برای کاهش درد والتهاب ناشی از آن استفاده می شود.

فیزیوتراپی

یخ گذاری، بانداژهای فشاری و چوب های زیربغل می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. تمرین های ملایم دامنه حرکتی و تمرین های تقویتی در عضلات اطراف زانو  نیز می تواند به کاهش علائم بیماری و حفظ عملکرد زانو کمک کند.  متخصص طب فیزیکی ممکن است از تمرینات انعطاف‌پذیری و کششی در قسمت  پایین تنه برای کمک به بهبود تعادل زانو استفاده کند.

فیزیوتراپی برای درمان کیست پشت زانو

در درمان کیست بیکر با روش های طب فیزیکی، فیزیوتراپی از روش‌های دیگری نیز در کنار انجام حرکات اصلاحی نیز استفاده می شود از جمله:

 • تحریک الکتریکی عصب از راه پوست
 • آب درمانی
 • شاک‌ویو تراپی
 • بیوفیدبک تراپی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با پنهان کردن کیست بیکر می‌تواند به افراد کمک کند. با تمرکز بر مشکلات زمینه‌ای در زانو معمولاً می‌توان تورم، درد و ناراحتی ناشی از کیست بیکر را تسکین داد.

لیزر درمانی

ما به شما روش لیزرتراپی سرد را جهت کاهش تورم و بهبود توانایی بدن در به حرکت در آوردن مایع به شکل صحیح، توصیه می کنیم. لیزردرمانی سرد نوعی از درمان لیزر کم‌توان می باشد که عمدتا جهت کاهش تورم و التهاب بدن استفاده می شود.

تخلیه مایع

تخلیه مایع برای درمان کیست پشت زانو

متخصص طب فیزیکی ممکن است با استفاده از یک سوزن مایع را از مفصل زانو خارج کند. به این سوزن، سوزن اسپیراسیون گفته می‌شود و فرایند درمان تحت هدایت التراسوند انجام می‌شود.

عمل جراحی

معمولاً این تصور وجود دارد که پزشکان بیشتر از آنکه کیست بیکر را درمان کند به درمان عوامل زمینه‌ای می‌پردازند. اگر پزشکتان تشخیص دهد که پارگی غضروف موجب تولید بیش ‌از حد مایع سینوویال شده است وی عمل جراحی را جهت حذف یا بازسازی غضروف پاره شده توصیه می‌کند.

در برخی از نمونه‌ها، خصوصاً اگر به عارضه استئوآرتریت مبتلا هستید، حتی پس‌ از اینکه پزشک علل زمینه‌ای را درمان کرده باشد ممکن است که کیست از بین نرود. درصورتی ‌که کیست بهتر نشد موجب بروز درد می‌شود و در توانایی شما برای خم کردن زانویتان اختلال ایجاد می‌کند. یا اگر علیرغم کشیدن مایع، کیست مجدداً عود کند و مانع از عملکرد زانو شود احتمال دارد که نیاز باشد که برای برداشتن کیست، انجام عمل جراحی بررسی شود.

مقالات مرتبط

44 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ناشناس
  28 مهر 1398 05:45

  سلام من کیست بکر دارم حدود یک هفته س ک درد شروع شده دکتر هم دارو داده ولی بهتر نمیشه باید برم سرکار چطور میتونید راهنمایی کنید ک از دردش خلاص بشم

  پاسخ
  • دکتر محمد رضا امید ظهور
   21 آبان 1398 07:20

   سلام در مورد کیست های پشت زانو می توان فیزیوتراپس اختصاصی انجام داد و یا اینکه برای سرعت بخشیدن به درمتن می توان تزریق گاز ازون در کیست و تخلیه آن را انجام داد

   پاسخ
   • سلام مادرم کیست زانوداره وخیلی دردمیکشه چون دیابتی ومریض قلبی هست وغصه وجوش میخوره وهمینطوراستراحت ان چنان هم نمیکنه الان چه کنیم

    پاسخ
 • سلام
  جند روزه قسمت راست پشت زانو به اندازه بادام متورم شده و درد میزنه به کشاله رون علت چی میتونه باشه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   14 دی 1398 07:38

   احتمالا کیست هست که باید بررسی و معاینه شود

   پاسخ
 • رامین شهوندی
  22 دی 1398 20:02

  با سلام با توجه به اسیب دیدگی زانو در گذشته حدود یکساله در گودی زانویم به اندازه یک گردو متورم شده و سفت میباشد که در موقع نشستن وراه رفتن در سر بالایی فشار زیادی وارد میکند ودر ناحیه زانو احساس درد میکنم توصیه شما در مورد درمان این عارضه چیست/

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   25 دی 1398 07:34

   با توجه به توضیحات شما باید حدود ۱۵ جلسه فیزیوتراپی تخصصی انجام شود

   پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید من کیست بیکر دارم و دو و میدانی هم ۴۰۰ متر تمرین میکنم حدود سه ماه پیش اسپیراسیون کردم مایعش کشیده شد بعد دو هفته استراحت دوباره به حالت عادی برگشت الان دو کار میکنم روز به روز هم بزرگتر میشه اما درد نداره نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید با طب سنتی میشه حلش کرد یا باید عمل بشه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   25 دی 1398 07:33

   اقدام اولی که می توان انجام داد علاوه بر کشیدن مایع گاز ازون نیز تزریق کرد در صورتی که پاسخ نگیرید باید جراحی شود ولی به هر صورت امکان عود پس از جراحی هم وجود دارد

   پاسخ
 • سلام بعد عمل اصلاح زانوی پرانتزی تو زانوی راستم کیست بوجود اومده علتش میتونه جراحی بد باشه؟یا علتش ضعف عضلاته؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   4 اسفند 1398 06:02

   لطفا تصویر مدارک پزشکی رو در تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
 • افسانه ریگی
  1 اسفند 1398 20:43

  سلام من کیست زانو دارم حالا چهارماه خیلی شب ها در میکشم دکترا گفتن باید عمل بشی ولی میترسم عمل کنم میترسم ب رگهای پام آسیب برسه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   4 اسفند 1398 06:00

   سلام لطفا تصویر مدارک پزشکی رو در تلگرام یا واتس اپ بفرستید
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام
    خسته نباشید
    چند سالی است که ‌گاهی زانو درد اطراف بالای کشکک و زیر زانو میگیرم عکس و ام‌ارای گرفتم گفتند در فضای مفصلی نوک استخوان و یا ذره ای وجود دارد که باعث این مشکل شده و همچنین کیست بیکر‌ داری
    چند سوزن و پماد و قرص دادن ولی ۲۴ ساعت درد کم‌و یا زیاد دارم‌و حالت‌داغی و یا یک حالت خاص اطراف زانو حتی در استراحت
    لطفا راهنمایی فرمائید. با سپاس

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     28 مهر 1399 12:04

     با توجه به موارد ذکر شده می توان فیزیوتراپی انجام داد و یا تزریق گاز ازون
     البته سن شما هم تعیین کننده است

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام من کیست بیکر دارم دکتر رفتم قرص امگا بهم داد ولی الان ۲ ماه که مصرف کردم اصلا فرقی نکرده ودرد دارم وقتی پام رو جمع میکنم پام خشک میشه چکار باید کرد ممنون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 فروردین 1399 05:38

   سلام باید فیزیوتراپی شده و یا تزریق انجام شود.
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • ناشناس
    11 دی 1399 12:42

    سلام؛شش ماهی هست کیست زانو دارم اول کوچیک بود ودرد نداشت ولی چند روزی هست ورم کرده کمی درد داره آیا خود به خودی خوب میشه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     20 دی 1399 13:20

     تصویر ام آر آی را در شماره واتس آپ ارسال نمایید تا بتوان نظر دقیق داد ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

     پاسخ
 • سلام ببخشید چند روزه که پشت پا م سفت شده.ممکن کیست باشه.دکتر هم نرفتم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   31 فروردین 1399 06:03

   سلام خیر دقیق‌نمی توان گفت کیست هست شاید گرفتگی عضله پشت زانو باشد، یا کیست، یا برجستگی استخوانی‌
   که باید مورد بررسی قرار گیرد.

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام من هفته پیش مینیسک زانوم پاره شدعکس انداختم دکترگفت کیست بیکرهم داری عمل بشی بهتره( آرتروسکوپی) چندسال بعدارتروزمیشه دردهم دارم بنظرتون چیکارکنم میترسم

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     12 مهر 1399 07:36

     به منظور بررسی دقیق تر تصاویر پدارک پزشکی رو در واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

     پاسخ
 • سجاد کلانتری
  24 اسفند 1398 01:54

  سلام وقت به خیر،۵۷ سال دارم هفته ای ۲ تا ۳ روز پیاده‌روی می کنم هربارحدود۴۰ دقیقه،یک روز انتهای پیاده روی هنگام بالا رفتن از پله ها(تقریبا ۲۰ پله)ز انو وپشت زانو به شدن شروع به درد کرد.وپشت زانو به اندازه یک بادام (حدود یک سانت) ور م کرده ودو روز است که درد دارم،لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   31 فروردین 1399 05:59

   سلام وقت بخیر احتمالاً این مورد کیست که پشت زانو یا التهاب تاندون های اطراف زانو ست که با فیزیوتراپی و دارو درمانی قابل درمان است

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سیما عزیزی
  31 فروردین 1399 14:00

  سلام خانم۴۶ ساله هستم درروستا کشاورز کارم زیاده ۹ ماه که زیرزانو راست یک کیست بیکر درومده سوناگرافی دادم داروداد پزشک گفت چیزی نیست خودشخوب میشه اماخوب نشده بزرگترهم شده زیاد که کار کنم دردهم میکنه دردش به کف پا سمت راست میزنه سرماهم به شدت اذیت میشم ممنون میشم باید چکار کنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   24 خرداد 1399 12:20

   سلام با توجه به شرایط شما باید تزریق در این کیست انجام شده و دارو تجویز شود و درصورت لزوم ۵ جلسه فیزیوتراپی شوید.

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام مادرم کیست بیکر دارد ناحیه پشت زانو اش بسیار زیاد ورم کرده قبلا نرم بود و حالا خیلی بزرگ و سفت شده دکتر مراجعه کردیم گفته باید مایع آن کشیده شود و بجاش کروتیزون تزریق شود و اگر جواب نداد بعدا بیارید عمل کنم حالا سوالم از شما اینست راه بهتر درمان آن چیست که کاملا خوب شود و دیگر عود نکند اگر جراحی کنیم کیست را بردارد دوباره عود مجدد نمی کند آیا جراحی خطرناک است یا خیر ؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 تیر 1399 06:03

   واقعیت این است که برای کیست بیکر زانو ان قطعی وجود ندارد و می‌توان این را پیش‌بینی کرد که پس از درمان مجدد خود داشته باشد اما به صورت کلی آن چیست که بتوان بیشترین نتیجه را از آن گرفت تزریق گاز اوزون و تخلیه کیست به همراه جلسات مداوم فیزیوتراپی می باشد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • زبردست
  8 تیر 1399 09:45

  سلام آقای دکتر بنده ۴۰ سالم هست به دنبال آسیب دیدگی مفصل زانوام در مسابقه فوتبال در ۶ سال پش الان یک کسیت در گودی زانو به سمت قسمت بیرونی زانو دارم که برخی اوقات خیلی درد دارم و برخی اوقات اصلادرد ندارم ۱۰ جلسه فیزوتراپی رفتم کلی دارو غضروف ساز و کلسیم مصرف کردم ولی کماکان دردرو گاهی وقت ها دارم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   11 مرداد 1399 04:27

   با توجه به شرح حال شما می توان به منظور برطرف کردن کامل این کیست تزریق گاز ازون در موضع انجام داد.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام،
    پای چپم مصنویه همیشه کیست در میاره ، از یک جوش کوچک شروع میشه وفشار میدم، وادامه داره تا تبدیل به تکه استخوان میشه، بعدش شروع میکنه به عفونت‌زایی وچرک تولید میکنه وباد میکنه به اندازه یک تخم‌مرغ ودرد، تا اینکه بر اثر فشار که م‌وقع راه رفتن‌بهش‌میاد‌‌ سرباز میکنه ، اما ریشه هست، قسمتی از پروتز که با پا درگیر است همیشه کیست درمیاره، الان هم ۷ دارم اما یکیش که گفتم بزرگ شده ودرد میکنه ونمیتونم پروتزم‌‌را پام کنم ، ایا خطر داره؟ تشکر

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     8 مهر 1399 10:38

     بله ایراد از پروتز شما است
     باید اون قسمت سوکت پروتز تعویض شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام من کیست بیکر دارم حدودن ۳ سال دکتر رفتم داو داده ولی خوب نشده درد بتمام پام زده نم توانم راه بروم دکتر بخاطر پوکی استخونه مگه باید پیاده روی کنی لطفاً راهنما کیند ممنونم از تبریز

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   12 مهر 1399 08:06

   برای درمان آن دو راهکار وجود دارد، تزریق گاز ازون و یا جراحی

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام.
  آقای دکتر من ۲۶ سالمه. الان ۱۰ روزی میشه که پشت زانو درد میکنه میزنه به رونم و پام. انگار احساس میکنم رگم کشیده میشه. رفتم دکتر گفت کیست بکر هست فقط باید استراحت کنی.
  میخواستم نظر شمارو هم بدونم که خطری چیزی نداره؟؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 مهر 1399 11:53

   با توجه به سن می توان دارو تجویز شود و ابدرمانی کنید اما اگر به خاطر شرایط کرونا این امکان نیست می توان با تزریق گاز ازون این کیست بیکر را درمان کرد.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر بنده ۳۸ سالمه .توی فوتبال دچارپارگی جزیی رباط زانوشدم . در جواب ام آر ای نوشته شده که کیست بیکر و غصروف سازی زیادی دارم .
  ولی هیچ دردی ندارم .به نظر شما باید چکارکنم.
  مممون از راهنمایی شما

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   14 مهر 1399 05:38

   هیچ اقدام خاصی غیر از انجام ورزش های تقویتی زانو نیاز نیست

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام ..همسر من دچار ورم ساق پاشده ….با استراحت کمی از تورم پا کم شده ..با مراجعه به پزشک عروق و سونوگرافی معلوم شد که کیست پشت زانو داره ..این کیست در ظاهر مشخص نیست اما باعث انسداد جریان خون در ساق پا شده ..نظر شما چیست …البته در اولین فرصت پیش دکتر ارتوپد خواهیم رفت …

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   23 آذر 1399 06:09

   در صورتی که کیست پشت زانو انسداد عروقی داده است حتما باید جراحی و تخلیه شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • ناشناس
  11 دی 1399 12:43

  سلام؛شش ماهی هست کیست زانو دارم اول کوچیک بود ودرد نداشت ولی چند روزی هست ورم کرده کمی درد داره آیا خود به خودی خوب میشه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   20 دی 1399 13:19

   تصویر ام آر آی را در شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک