گردن درد و راهکارهایی برای تسکین درد و خشکی عضلات گردن

گردن درد یکی از آزاردهنده‌ترین دردهایی است که می‌توانید تجربه کنید، زیرا می‌تواند بر توانایی حرکت طبیعی شما تأثیر بگذارد و به راحتی به سایر قسمت‌های بدن مانند شانه‌ها و پشت سرایت کند. یکی از شایع ترین دلایل گردن درد بالا رفتن سن است. با افزایش سن، احتمال ساییدگی و پارگی مهره‌ها، دیسک‌ها و اعصاب ستون فقرات بیشتر می‌شود که اغلب منجر به درد گردن می‌شود. از علل دیگر گردن درد می‌توان به آسیب‌های حرکتی مکرر، وضعیت نامناسب در هنگام نشستن و خوابیدن و استرس اشاره کرد.

اگر از گردن درد رنج می‌برید، مهم است که بدانید چه چیزی باعث درد می‌شود، علائم خود را بدانید و راه‌های موثری برای تسکین گردن درد بیابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمانهای بدون جراحی گردن درد، فیزیوتراپی گردن و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید با شماره تلفنهای ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ و۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی می‌تواند باعث درد گردن شود؟


در اینجا تمام عواملی که می‌توانند باعث درد گردن شوند، آورده شده است:

دلایل گردن درد

 

 • وضعیت نامناسب: قرار گرفتن سر به مدت طولانی به حالت خم شده یا در موقعیت های نامناسب دیگر بی‌شک منجر به درد می‌شود. باید از موقعیت‌هایی مانند به خواب رفتن در حالت نشسته و موقعیت سر به یک طرف یا نگه داشتن تلفن بین گوش و شانه خودداری کنید.
 • کار روی میز: این مورد نیز مربوط به همان وضعیت قرارگیری بدن است. داشتن صفحه نمایش خیلی پایین و نشستن به مدت طولانی تنها چند عاملی است که می‌تواند بر ستون فقرات و گردن شما تأثیر بگذارد.
 • حالت خوابیدن/کیفیت بالش: خوابیدن به پهلو یا پشت بهترین حالت برای گردن شماست. خوابیدن روی شکم به این معناست که تمام شب گردن خود را می‌توانید به پهلو بچرخانید. شما همچنین به یک بالش مناسب نیاز دارید تا سر شما را به طور یکنواخت نگه دارد. این بدان معناست که بالشی نرم‌تر یا نازک‌تر برای خوابیدن به پشت نسبت به زمانی که به پهلو می‌خوابید، استفاده کنید.
 • استفاده از فناوری: اگر به طور مداوم با لپ‌تاپ کار می‌کنید یا اگر اغلب گوشی هوشمند خود را چک می‌کنید یا از تبلت استفاده می‌کنید، نسبت به زمانی که گردن‌تان صاف است، فشار روی گردن پنج برابر بیشتر می‌شود.
 • آسیب‌ها: ضربه به سر یا گردن می تواند باعث ناهمترازی‌هایی شود که منجر به درد طولانی مدت گردن می‌شود. ترومای شدید ‌میتواند منجر به شکستگی و سایر آسیب‌های خطرناک‌تر شود. تصادفات رانندگی و آسیب‌های ورزشی دو مورد از رایج‌ترین انواع ضربه‌های سر و گردن هستند؛ اما لغزش و افتادن، حمله، یا هر نوع ضربه دیگر به سر یا گردن نیز می‌تواند عامل درد مزمن گردن باشد.
 • دیسک‌های کم آب ستون فقرات: بین استخوان‌های ستون فقرات دیسک‌ها هستند، دیسک‌ها پدهای ضخیمی مانند بالشتک‌هایی هستند که تمام فعالیت‌ها از قبیل بلند کردن، چرخاندن و سایر فعالیت‌های فیزیکی را که انجام می‌دهید جذب می‌کنند. مواد ژل مانند داخل این دیسک‌ها می‌تواند با گذشت زمان خشک شود. این باعث می‌شود استخوان‌های شما به یکدیگر ساییده شوند که می‌تواند بسیار دردناک باشد. سیگار کشیدن در واقع می‌تواند با محدود کردن جریان مناسب خون به این بافت اسفنجی نرم، باعث تحلیل زودرس دیسک‌ها شود.
 • فرسودگی: در حالی که اکثرا گردن درد به دلیل ساییدگی و پارگی غیر طبیعی رخ می‌دهد، پیری نیز می‌تواند در ایجاد این عارضه نقش داشته باشد. با این حال، حتی اگر مسن‌تر هستید، حتماً چکاپ گردن را انجام دهید. مطالعات نشان داده‌اند که گردن درد مزمن میزان مرگ و میر را افزایش می‌دهد، بنابراین باید همیشه از این درد پیشگیری کنید.
 • رادیکولوپاتی گردن: اگر تا به حال دچار گردن درد و درد در یک بازو شده‌اید، ممکن است مبتلا به شرایطی به نام رادیکولوپاتی گردنی باشید. رادیکولوپاتی گردن زمانی رخ می‌دهد که یک عصب نخاعی در گردن شما فشرده می‌شود (که معمولاً به آن عصب فشرده می‌گویند). این عارضه می‌تواند باعث درد، ضعف و دشواری در انجام کارهای عادی مانند نشستن، استفاده از بازوها یا خواب راحت شود. اکثر دوره‌های رادیکولوپاتی گردن سه تا شش هفته طول می‌کشد.
 • استرس: بدن استرس را در گردن و شانه‌ها ذخیره می‌کند و باعث می‌شود عضلات منقبض شوند. این به نوبه خود می‌تواند منجر به درد یا سفتی در گردن شود.

علائم گردن درد


ممکن است در ابتدا فکر کنید که علامت اصلی گردن درد، تنها درد است، درست است؟ اما ممکن است علائم دیگری مرتبط با گردن درد خود را تجربه کنید. در اینجا برخی از رایج ترین علائم گردن درد آورده شده است:

علائم گردن درد

 

 • درد/ سفتی گردن– به جای درد شدید، ممکن است درد مبهم و دردناکی را تجربه کنید. یا ممکن است تنها زمانی احساس درد کنید که گردن خود را به طرق خاصی حرکت می‌دهید.
 • محدوده حرکت محدود– ممکن است به دلیل درد نتوانید گردن خود را به موقعیت‌های خاصی حرکت دهید، یا ممکن است گردن شما در موقعیت‌های خاصی قفل شود.
 • گزگز یا بی‌حسی– این می‌تواند در خود گردن رخ دهد یا تا شانه‌ها یا حتی پایین بازوها گسترش یابد. در واقع، اعصابی که به سمت پایین بازوها امتداد می‌یابند، از گردن شروع می‌شوند، بنابراین ممکن است درد تا دور دست‌ها یا آرنج‌ها و سوزن سوزن شدن تا دست‌ها را تجربه کنید.
 • سردرد– گردن درد اغلب پیش زمینه سر درد، به ویژه سردرد تنشی یا میگرن است.
 • مشکل در خوابیدن– اگر گردن شما درد می‌کند، خوابیدن سخت است. حتی اگر در طول شب گردن خود را در موقعیت اشتباه قرار دهید، ممکن است با درد از خواب بیدار شوید.

آزمایش و تشخیص وضعیت


تشخیص وضعیت شامل انجام آزمایشات زیاد و رد احتمالات دیگر است. انجام آزمایش همچنین شامل بررسی حرکات فیزیکی غیرعادی است. پزشک شما شروع به پرسیدن چندین سوال در مورد علائم شما خواهد کرد. معاینه فیزیکی شامل تست رفلکس‌ها، بررسی ضعف یا بی حسی عضلانی و نقایص حسی است.

 • اشعه ایکس: برای بررسی خارهای استخوانی و سایر ناهنجاری‌های استخوانی می‌توان ازاشعه ایکس استفاده کرد.
 • سی تی اسکن: سی تی اسکن می‌تواند به پزشک کمک کند تا تصاویر واضح‌تری از گردن شما داشته باشد.
 • اسکن ام آر آی: اسکن ام آر آی با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی تصاویری تولید می‌کند، این می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا در صورت وجود، اعصاب فشرده شده را پیدا کند.
 • نوار عصب و عضله: از نوار عصب و عضله برای بررسی عملکرد طبیعی اعصاب شما استفاده می‌شود. این تست تضمین می‌کند که انرژی الکتریکی اعصاب شما به خوبی کار می‌کند.

درمان گردن درد مزمن


درمان‌های خانگی اغلب ممکن است به عنوان بهترین وسیله برای کنترل درد مزمن گردن عمل کنند. اگر درد به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه یابد، ممکن است به درمان‌های تهاجمی‌تری نیاز باشد.

استراحت

درست مانند مچ پا یا ساق پایی که رگ به رگ شده یا تحت فشار قرار گرفته و با استراحت بهبود می‌یابد، گردن آسیب دیده نیز با استراحت بهبود می‌یابد. البته این بدان معنا نیست که باید 16 ساعت در روز بخوابید: روی صندلی، کاناپه یا تخت، موقعیتی راحت پیدا کنید که کمترین فشار و درد را بر گردن اعمال می‌کند و مدتی در آنجا بمانید، به همین راحتی. گاهی اوقات قرار دادن یک حوله در زیر گردن با نگه داشتن سر و گردن در حالت ‘خنثی’ یا صاف نیز می‌تواند به تسکین گردن درد کمک کند.

مسکن‌ها

مصرف داروهای بدون نسخه یک ابزار موثر برای مدیریت گردن درد مزمن است. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن (با نام تجاری Advil یا Motrin) و ناپروکسن (Aleve، Naprosyn) گزینه‌های خوبی هستند. برخی از افراد ممکن است به مسکن‌هایی مانند استامینوفن (تیلنول) و آسپرین بهتر پاسخ دهند: همه اینها بستگی به این دارد که چه چیزی نتیجه‌ی بهتری برای شما دارد.

استفاده از گرما و سرما 

برای کاهش ترمیم و بهبودی، در ایام ابتدایی بعد از کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن، توصیه می‌شود در مدت ۱ تا ۲ روز اول از یخ استفاده کنید. این کار به کاهش تورم کمک می‌کند. پس از این مدت، استفاده از پوشش‌های گرم حرارتی برای تسکین عضلات تنشیده توصیه می‌شود. اما اگر شما با مشکلات مانند آسیب دیسک گردن، استخوان‌ها یا مفاصل فاست مبتلا هستید، هیچ یک از این روش‌ها ممکن است به طور کامل مؤثر نباشند. در این موارد، استفاده از این روش‌ها تنها در صورتی مناسب است که شما راحتی بیشتری حاصل کند.

گرمادرمانی برای گردن درد

بهبود وضعیت قرارگیری بدن

این یک عامل اصلی در گردن درد ساده و مزمن است. خیلی ساده سر و گردن خود را صاف و عمودی نگه دارید و مطمئن شوید که کمرتان نیز صاف و درست است. به این شکل:

 • درست روی صندلی بنشینید.
 • هنگامی که روی مبل هستید به هیچ وجه قوز نکنید.
 • روی صندلی بدون تکیه‌گاه مانند نیمکت و صندلی پیانو ننشینید.
 • رایانه را در سطح چشم خود قرار دهید.
 • روی صندلی خود به جلو یا عقب خم نشوید.
 • صفحه کلید و ماوس خود را در جایی قرار دهید که برای دسترسی به آنها نیازی به کشش نداشته باشید و به راحتی در دسترس باشند (باید با زاویه 90 درجه بازو از بدن تایپ کنید)

فیزیوتراپی و ورزش

قبل از انجام هر گونه تمرین کششی یا انعطاف‌پذیری برای کاهش درد طولانی مدت گردن خود، حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آسیب بیشتری به ستون فقرات گردنی خود وارد نمی‌کنید.

فیزیوتراپی برای گردن درد

مطالعات نشان داده اند که انجام تمرینات قدرتی و استقامتی با وزنه‌های سبک یا نوارهای مقاومتی سبک می‌تواند درد مزمن گردن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. تحت نظارت یک فیزیوتراپیست معتبر، حفظ سطح فعالیت ثابت، رژیم کششی و تقویت روتین برای گردن و ستون فقرات می‌تواند جریان خون کلی به ستون فقرات را بهبود بخشد، آن را سالم نگه دارد و به تلاش‌های مداوم بدن شما برای بهبودی کمک کند.

در برخی موارد، تکنیکی به نام کشش گردن ممکن است برای دور کردن آرام سر از بدن استفاده شود. این کار فشار روی دیسک‌ها را کاهش می‌دهد.

این ورزش‌ها می‌توانند در درمان گردن درد موثر باشند. آنها می‌توانند با باز کردن مهره‌ها تنش در ستون فقرات را کاهش دهند و می‌توانند استرس را در عضلات گردن کاهش دهند. می‌توانید این تمرینات را در خانه امتحان کنید، اما اگر گردن درد شما بهبود نیافت، ممکن است بخواهید از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید.

 • پایین آوردن چانه– ابتدا، صاف در مقابل یک دیوار ایستاده و هر دو پا را به اندازه عرض شانه باز کنید. سپس، در حالی که سرتان همچنان با دیوار تماس دارد، چانه خود را به سمت قفسه سینه‌تان بکشید.10 ثانیه نگه دارید و تا 10 مرتبه تکرار کنید. شما باید این کشش را در قسمت بالای کمر و گردن خود احساس کنید.
 • کشش گردن– این کشش مانند حرکت پایین آوردن چانه شروع می‌شود. از حالت ایستاده خنثی، در حالی که سر خود را به عقب حرکت می‌دهید، به آرامی به سمت بالا نگاه کنید. شانه‌ها و پشت خود را صاف نگه دارید. نگاه خود را به سمت بالا نگه دارید و سپس به جلو نگاه کنید. این کشش را تا 10 بار تکرار کنید.
 • چرخش گردن– یکی دیگر از کشش‌های آسان که می‌توانید در هر زمان انجام دهید، چرخش گردن است. در حالت خنثی یا نشسته یا ایستاده شروع کنید، اما مطمئن شوید که ستون فقرات شما صاف است. با حرکت دادن سر خود به صورت دایره‌ای شروع کنید، انگار که دایره‌های کوچکی را با بینی خود می‌کشید. شعاع این دایره‌ها را به آرامی افزایش دهید تا به اندازه یک بشقاب شود. سپس جهت را برعکس کنید و اندازه دایره‌ها را کاهش دهید.

تزریقات درمانی برای گردن درد 

اگر دارو درد گردن شما را از بین نبرد، پزشکان ممکن است قبل از جراحی، تزریق مسکن را توصیه کنند.

تزریقات درمانی برای گردن درد

تزریق کورتیکواستروئید 

اگر گردن درد ناشی از فشار دادن عصب یا فتق دیسک باشد، پزشک ممکن است تزریق کورتون را توصیه کند. اغلب اوقات، پزشکان تزریق را تنها پس از درمان‌های محافظه کارانه دیگر، مانند داروهای استروئیدی، توصیه می‌کنند.

استروئیدها دارای خواص ضدالتهابی قوی هستند. آنها را می‌توان به طور مستقیم در اطراف یک عصب در ستون فقرات در طی روشی به نام بلوک عصبی، یا به کانال نخاعی در اطراف فضای پر از مایع که طناب نخاعی را احاطه کرده است در روشی به نام تزریق اپیدورال تزریق کرد.

پزشکان این تزریقات را تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند و متخصصان کنترل درد و رادیولوژیست‌های ما از اشعه ایکس برای اطمینان از تزریق استروئیدها در محل صحیح استفاده می‌کنند. این روش معمولا کمتر از 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

تسکین درد ناشی از تزریق استروئید ممکن است از یک هفته تا یک سال یا بیشتر طول بکشد.

تزریق استروئید اپیدورال

تزریق استروئید اپیدورال به پزشکان امکان می‌دهد تا دارو را مستقیماً در فضای پر از مایع اطراف ریشه‌های عصبی و نخاع در کانال نخاعی تزریق کنند. این نوع تزریق برای افرادی که با فشار عصبی مواجه هستند یا تنگی نخاع گردنی دارند، مفید است. استروئیدهای کورتیکواستروئید و بی‌حس کننده موضعی در این دارو ترکیب شده‌اند و باعث کاهش التهاب در کانال نخاعی و تسکین درد می‌شوند. کارشناسان کنترل درد با استفاده از اشعه ایکس ویدئویی زنده، سوزن را به محل صحیح در ستون فقرات هدایت می‌کنند.

اثرات این تزریق‌ها معمولاً در 48 تا 72 ساعت احساس می‌شود، اما ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا درد به طور کامل تسکین یابد. در برخی افراد، تسکین ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد و در برخی دیگر این نوع تزریق ممکن است موثر نباشد. به طور کلی، نمی‌توان پیش بینی کرد که تزریق استروئید اپیدورال برای هر فرد به چه میزان موثر خواهد بود.

تزریقات مفصل فاست

مفاصل فاست مفاصلی هستند که استخوان‌های ستون فقرات را که مهره نامیده می‌شوند در امتداد ستون فقرات به هم متصل می‌کنند. این مفاصل باعث انعطاف و حرکت ستون فقرات می‌شوند. اگر هر یک از این مفاصل تحریک یا ملتهب شوند- به عنوان مثال به دلیل آرتروز ستون فقرات- مفصل ضخیم و بزرگ شده می‌تواند به سوراخ عصبی نفوذ کند و به طور دردناکی روی ریشه‌های عصبی مجاور فشار وارد کند.

تزریق مفصل فاست که به آن بلوک فاست نیز گفته می‌شود، تزریق بی‌حسی موضعی و کورتیکواستروئیدها است که پزشکان مستقیماً در مفصل آسیب دیده قرار می‌دهند. بی‌حسی باعث تسکین موقت درد می‌شود و کورتیکواستروئیدها التهاب مفصل و ریشه‌های عصبی آسیب دیده را کاهش می‌دهند.

پزشکان از یک دستگاه اشعه ایکس ویژه به نام فلوروسکوپ استفاده می‌کنند که تصاویر زنده از ستون فقرات و مفاصل را ارائه می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که تزریق به مفصل فاست هدایت می‌شود. این روش بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. اکثر افراد هیچ عارضه جانبی ندارند، همان روز به خانه بازمی‌گردند و می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را در روز بعد از سر بگیرند.

جراحی

زمانی که درمان‌های محافظه‌کارانه‌تر به کاهش درد مزمن گردن پس از هشت هفته کمک نکرده‌اند، یا اگر از درد، ضعف یا بی‌حسی در شانه‌ها، بازوها یا دست‌های خود رنج می‌برید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به جراحی فکر کنید. بسته به تشخیص و سن شما، چندین گزینه جراحی در دسترس است:

 • دﻳﺴﻜﻜﺘﻮﻣﻲ ﻗﺪاﻣﻲ ﮔﺮدن و ﻓﻴﻮژن (ACDF). این رایج‌ترین جراحی گردن است که در طی آن کل دیسک آسیب دیده از جلو، یا قدامی یا گردن برداشته می‌شود. سپس دو مهره از طریق جراحی با هم ترکیب می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که ستون فقرات پس از آن ثابت می‌ماند.
 • رفع فشار خلفی گردن/ میکرودیسککتومی. زمانی که فقط بخشی از دیسک نیاز به برداشتن داشته باشد و نیازی به همجوشی ستون فقرات نباشد، انجام جراحی از طریق پشت یا خلفی گردن امکان پذیر است. این فقط در صورتی توصیه می‌شود که قسمت آسیب دیده دیسک خیلی نزدیک به نخاع باشد که از پشت گردن می‌گذرد.
 • تعویض دیسک. دیسک‌های مصنوعی اکنون برای جایگزینی کامل دیسک آسیب دیده در دسترس هستند. در حالی که این روش نسبتاً جدید است و هنوز مطالعات طولانی مدتی در دسترس نیست، جایگزینی دیسک مصنوعی گردن انعطاف پذیری و حرکت بیشتری را در گردن نسبت به روش‌های دﻳﺴﻜﻜﺘﻮﻣﻲ ﻗﺪاﻣﻲ ﮔﺮدن یا تعویض دیسک حفظ می‌کند.
 • فورامینوتومی خلفی گردن. اگر شکاف ستون فقرات (فورامن) از طریق فتق دیسک یا ایجاد یک خار استخوانی باریک شود، ممکن است جراح از پشت گردن بخشی از دیسک آسیب دیده را بردارد. یا قطعه غیرطبیعی استخوان را قطع کند. این روش نخاع را در معرض خطر قرار می‌دهد، اما از نیاز به انجام هر گونه همجوشی ستون فقرات جلوگیری می‌کند.
 • رفع فشار ستون فقرات. در برخی موارد که خود نخاع توسط خارهای استخوانی یا تورم فشرده می‌شود (وضعیتی که به عنوان تنگی نخاع شناخته می‌شود)، گزینه برداشتن قسمتی از مهره یا کل مهره برای رفع مشکل وجود دارد.
 • جراحی کورپکتومی قدامی گردن حداقل یک بدن مهره (استخوان جلوی مهره) به اضافه دیسک‌های بالا و پایین استخوان مهره آسیب‌دیده را برمی‌دارد. سپس استخوان‌ها با استفاده از پیوند استخوان به یکدیگر متصل می‌شوند.
 • جراحی لامینکتومی خلفی گردن، قسمت پشتی مهره به نام لامینا را خارج می‌کند. این روش به شما این امکان را می‌دهد تا انعطاف پذیری طبیعی گردن خود را بیشتر حفظ کنید، مگر اینکه عمل فیوژن ستون فقرات نیز مورد نیاز باشد.
 • جراحی لامینوپلاستی خلفی گردن، به جای برداشتن لامینا و انجام برخی بازسازی استخوان برای باز کردن فضای بیشتری در کانال نخاع، لامینای آسیب دیده را برش می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک