کریستیانو رونالدو و درمان تاندونوسیس(التهاب تاندون زانو)آن با اوزون تراپی

همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، ورزشکاران همواره در جستجوی روش‌های جدید برای بهبود و بهبودی از آسیب‌دیدگی‌ها هستند. طبق آخرین اخبار، کریستیانو رونالدو، فوتبالیست معروف رئال مادرید، برای درمان مشکلات زانوی خود و رفع این ناراحتی آزاردهنده، چند جلسه از درمان اوزون تراپی استفاده کرده است. این فوتبالیست معروف از آسیب دیدگی تاندون ران خود، که یک عارضه ناراحت کننده است، رنج می‌برد و زمان برای بهبود آن واقعاً زمان‌بر است. التهاب تاندون زانو یک عارضه است که به تدریج بدون علت واضحی رخ می‌دهد، بنابراین به نظر می‌رسد وضعیت رونالدو برای مدت زمان طولانی زیر نظر این آسیب‌دیدگی قرار گرفته باشد. درمان این ناراحتی آزاردهنده معمولاً دشوارتر از پیچ خوردگی مچ پا است، زیرا پیچ خوردن مچ پا یک نقطه پایانی طبیعی دارد، در حالی که مشکلات تاندون به ظاهر برای مدت طولانی ادامه دارد.

تماس با ما

آسیب‌های ورزشی در میان ورزشکاران شیوع بالایی دارد و معمولاً پی‌آمد استفاده بیش از حد از تاندون‌ها است که به تاندونوسیس یا التهاب تاندون می‌انجامد. اگر شما نیز از التهاب تاندون دست، انگشت، مچ دست، آرنج، پا یا شانه رنج می‌برید، اوزون تراپی را به عنوان بهترین روش درمان عارضه به شما توصیه می‌کنیم. متخصصین کلینیک تخصصی زانوی امید برای کاهش درد و بازیابی عملکرد تاندون از روش اوزون تراپی بهره می‌گیرند. اوزون‌تراپی درمانی ایمن و موثر به شمار می‌رود. ورزشکاران مشهور و موفقی چون کریستیانو رونالدو نیز این درمان را برای ماندن در یا بازگشت به سطح اول رقابت‌های ورزشی انتخاب کرده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تاندون و سپس و درمان آن با اوزون‌تراپی یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی امید می‌توانید با شماره‌  ۲۲۷۸۰۷۰۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

تاندونوسیس اصطلاح رایجی است که برای اشاره کردن به مشکل رونالدو به کار برده می‌شود، البته اصطلاحات دیگری چون تاندونیت و تاندینوپاتی نیز برای این عارضه استفاده می‌شود. بحث‌های پایان‌ناپذیری بر سر نام اصلی این مشکل درگرفته است که جزییات آن گیج کننده و البته بدون اهمیت است، درهر حال کنترل این آسیب‌دیدگی در مراحل اولیه و پایانی متفاوت است. ورزشکاران نیز از این موضوع مطلع هستند و امروزه بیش از گذشته از واژگان تخصصی پزشکی آگاهی دارند؛ به علاوه اینترنت دسترسی به اطلاعات را بسیار آسان کرده است. اگرچه اطلاعات وب‌سایت‌ها با هم متفاوت است و همیشه دقیق و یا صحیح نیست، رونالدو و هم‌بازی‌هایش درمان‌های مناسب برای اکثر آسیب‌دیدگی‌ها را از راه تجربه مستقیم و بدون واسطه می‌شناسند.

اصطلاح “تاندونیت” در اصل اشاره به التهاب تاندون دارد. سردرگمی غالباً از این موضوع نشأت می‌گیرد که این عارضه ماه‌های متمادی طول کشیده است و مدت‌ها است که التهاب اولیه برطرف شده، اما تاندون هنوز التیام نیافته است. عارضه پس از سپری شدن دوره التهاب به “تاندونوسیس” تبدیل می‌شود که به تحلیل رفتن تاندون در واکنش به استفاده نامناسب مزمن و درازمدت اشاره دارد. اصطلاح پوششی تاندینوپاتی است که در سراسر جهان نشان دهنده نوعی آسیب‌دیدگی تاندون است که دوره التهاب آن سپری شده است و موضع آسیب‌دیده دیگر داغ و ملتهب نیست.

تاندینوپاتی شایع‌ترین مشکل تاندون کشکک زانو، موسوم به تاندون آشیل، و تاندون شانه است، هرچند ناحیه‌های دیگر بدن نیز مستعد این عارضه هستند. تاندینوپاتی برای فوتبالیست یک دردسر بزرگ است، چون حرکت‌های خاصی مانند پریدن، استپ و تغییر جهت این آسیب‌دیدگی را تشدید می‌کند. رونالدو مدت‌ها است که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند و اکنون تصمیم گرفته است با بهره‌گیری از یکی از پیشرفته‌ترین درمان‌های طب ورزشی برای همیشه با این دردسر خداحافظی کند، انتخاب این فوتبالیست محبوب کاربرد اوزون تراپی است.

اوزون تراپی روشی موثر برای تسکین درد و ترمیم بافت است. اوزون گاز فعالی است که از مولکول اکسیژن و یک اتم اضافی اکسیژن تشکیل شده است. این گاز فعال مستقیماً در بافت‌های آسیب‌دیده در محل درد و التهاب مزمن تزریق می‌شود. در مورد رونالدو اوزون مستقیماً در تاندون کشکک زانو تزریق می‌شود و میزان اکسیژن را در ناحیه آسیب‌دیده افزایش می‌دهد. بالا رفتن مقدار اکسیژن فرایند التیام را شتاب می‌دهد.

اثر درمان ظرف مدت بسیار کوتاهی مشخص می‌شود و چون اکسیژن اضافی یک محرک است، ترمیم بافت بهبود می‌یابد. تزریق مستقیم در تاندون معمولاً توصیه نمی‌شود، اما این منع تزریق معمولاً درباره استروئید درست است و در مورد اوزون صحت ندارد؛ چرا که آمپول استروئید تاثیر نامطلوبی بر ساختار تاندون دارد و در بسیاری از موارد به پارگی تاندون منجر می‌شود. حال آن که اوزون در مقایسه با استروئید محرکی بهبود دهنده است و کاملاً برای درمان آسیب‌دیدگی‌های تاندون ایمن است.

فوتبالیست‌ها از تمام این نکات آگاهی دارند، همواره اطلاعات خود درباره جدیدترین روش‌های درمان آسیب‌های ورزشی و کاربردهای خاص آنها را به روز می‌کنند و از گروه پزشکی تیم می‌خواهند که از این روش‌ها بهره بگیرند. از این گذشته فوتبالیست‌ها به ورزش‌های دیگر نیز توجه می‌کنند. ورزشکاران پس از آسیب‌دیدگی با یکدیگر درباره علائم خود صحبت می‌کنند و همیشه در رختکن فوتبالیست‌هایی را می‌بینید که در حال مقایسه شدت آسیب‌ها و درمان‌های انجام شده هستند. فوتبالیست‌ها معمولاً تجارب مربوط به درمان‌های موفق پیشین در باشگاه‌های قبلی را با هم‌تیمی‌های خود به اشتراک می‌گذارند. زمانی که لوکا مودریچ سال گذشته تحت درمان قرار گرفت، رونالدو نیز در نظر داشت مانند لوکا درمان با سلول‌های بنیادی را شروع کند، اما مودریچ به او هشدار داد که این روش بسیار تهاجمی است و اثر درمانی آن ارزش تحمل چنان مداخله شدیدی را در مراحل پیشرفته عارضه ندارد.

اما ازآنجایی که مشکل رونالدو با گذشت زمان حل نشد، رونالدو به وضوح متوجه شد که درمان‌های معمول نمی‌تواند نتیجه مناسبی را به دست دهد. تاندینوپاتی مزمن احتمالاً یکی از دشوارترین و غیرقابل پیش‌بینی‌ترین عارضه‌هایی است که متخصصین فیزیوتراپی در باشگاه‌های فوتبال با آن روبرو می‌شوند.

آسیب‌دیدگی‌های تاندون به دلیل نشان دادن واکنش آهسته به درمان شهرت دارند. ناراحتی در مراحل اولیه جزئی و بی‌اهمیت است. تاندون صبح‌ها سفت است و پس از مدتی شل می‌شود و به حالت طبیعی برمی‌گردد؛ به این ترتیب مشکل تا فردا صبح به فراموشی سپرده می‌شود. سفتی و گرفتگی صبحگاهی تاندون نشانه‌ی معمول التهاب تاندون است؛ در این مرحله تاندونیت بیشتر تحریکی جزئی است تا دردی آشکار و طاقت‌فرسا. اما با مزمن شدن آسیب‌دیدگی درد و ناراحتی آن نیز بیشتر و بیشتر می‌شود و به یک دردسر واقعی تبدیل می‌شود. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، دوره التهاب پس از گذشت چند ماه سپری شده و التهاب از بین رفته است و حال فوتبالیست با تاندینوپاتی مزمن فرساینده دست و پنجه نرم می‌کند.

تفاوت بین تاندونیت و تاندینوپاتی یا تاندونوسیس به وجود رسوبات زائد اطراف تاندون آسیب‌دیده و درد و خشکی تشدید شونده مربوط می‌شود. چون خون‌رسانی تاندون‌ها بسیار پایین است، محبوبیت درمان‌هایی مانند اوزون تراپی و درمان با سلول‌های بنیادی در پزشکی ورزشی رو به افزایش است، چرا که این درمان‌ها مقدار بیشتری از خون سرشار از اکسیژن را به ساختارهای آسیب‌دیده تحویل می‌دهند و فرایند التیام را تسریع و تسهیل می‌کنند. با این حال بسیاری از پزشکان علی‌رغم تایید این نظریه هنوز متقاعد نشده‌اند که این درمان‌ها می‌توانند چنین تاثیر قابل توجهی داشته باشند.

به این ترتیب رونالدو بی‌صبرانه منتظر نتیجه درمان است و علی‌رغم درد زانو تمرین‌ها و بازی کردن را ادامه می‌دهد. در واقع بازی رونالدو آن‌قدر درخشان است که مشکل است بتوانید متوجه آسیب‌دیدگی وی بشوید. درهر حال ماهیت آسیب‌دیدگی‌های تاندون به گونه‌ای است که تیم پزشکی نمی‌تواند زمان معینی را برای درمان قطعی آن اعلام کند. در این مرحله از عارضه بازیکنان غالباً در دور باطلی از تمرین، بازی، غیبت یک یا دو روزه و سپس ازسرگیری تمرین و بازی گرفتار می‌شوند. گذر زمان فقط این شرایط را وخیم‌تر می‌کند، بنابراین رونالدو باید دیر یا زود مدتی به خود استراحت بدهد و به درمان جدی عارضه بپردازد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک