هالوکس والگوس یا انحراف شست پا از چیست و چه درمانی مناسب است؟

بونیون (Hallux Valgus) نام یک ناهنجاری در مفصل متاتارسوفالانژی است که مربوط به مفصلی است که انگشت بزرگ پا را به بخش اصلی پا متصل می‌کند. این وضعیت منجر به بروز یک برآمدگی استخوانی دردناک در قسمت داخلی مفصل انگشت بزرگ پا می‌شود. هالوکس به معنی انحراف به سمت داخل و والگوس به معنی انحراف به سمت خارج است. هالوکس والگوس در اثر التهاب مفصل شکل می‌گیرد. این وضعیت باعث درد شدیدی می‌شود زیرا مفصل در هنگام قدم زدن استفاده می‌شود.

همانند بسیاری از شرایط پزشکی، هالوکس والگوس بهتر است در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، زمانی که درمان کمتر تهاجمی است. با این حال، در برخی موارد، وقتی هالوکس والگوس به مراحل پیشرفته‌تر و باعث درد شدید و مشکلات حرکتی می‌شود و از شرکت در فعالیت‌های روزمره شما باز می‌دارد، جراحی ممکن است بهترین راه حل برای اصلاح ناهنجاری باشد و بهبودی شما را به همراه داشته باشد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا فهمیده و چگونگی بوجود آمدن هالوکس والگوس و روش‌های درمان آن را بیاموزید.

هالگوس والگوس معمولاً با گذشت زمان بدتر می‌شود. در صورتی که این عارضه درمان نشود، می تواند به دلیل آسیب طولانی مدت ناشی از مفصل شست پا، باعث ایجاد شرایطی مانند آرتریت شود. هالگوس والگوس درمان نشده همچنین می‌تواند منجر به زوال غضروف در مفصل و همچنین انگشت متقاطع شود، جایی که انگشت دوم روی انگشت شست پا قرار می‌گیرد. بونیون‌ها بدون جراحی قابل درمان هستند.

پزشکان در کلینیک توانبخشی امید بهترین درمان‌ها را برای مشکلات کف پا و مچ پا به بیماران ارائه می‌دهند. می توانید از آنها کمک بخواهید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان هالوکس والگوس، انحراف شست پا و یا برای رزرو نوبت در  کلینیک توانبخشی امید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰ و ۰۲۱۲۲۷۸۰۷۰۲ تماس حاصل فرمایید.

علل هالوکس والگوس


چندین علت ممکن برای هالوکس والگوس وجود دارد:

 • ساختار ضعیف پا که معمولاً منجر به هالوکس والگوس می‌شود، اغلب ارثی است، به این معنی که احتمالاً یک جزء ژنتیکی قوی در رشد آن وجود دارد. التهاب ناشی از آرتریت در پا نیز می‌تواند منجر به ایجاد هالوکس والگوس شود.
 • معمولاً اعتقاد بر این است که کفش‌های نامناسب باعث ایجاد هالوکس والگوس و بونیون می‌شوند، اما به نظر می‌رسد که واقعاً اینطور نیست. اگرچه کفش‌های تنگ یا پاشنه بلند ممکن است علائم را بدتر کنند.
 • هالگوس والگوس می‌تواند هر کسی را درگیر کند، اما در زنان 10 برابر بیشتر از مردان رخ می‌دهد. خانم‌ها اصولا از کفش‌های تنگ و باریک مانند کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌کنند. هنگام راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند، وزن بدن به جلو منتقل می‌شود و به انگشت شست پا فشار می‌آورد.
 • ورزشکارانی مانند بازیکنان فوتبال، دوندگان، و به ویژه رقصندگان باله که پاهایشان فشار مکرر را تحمل می‌کنند، در معرض افزایش خطر ایجاد هالگوس والگوس هستند. به خصوص ورزشکارانی که بیش از حد به سمت داخل چرخش می‌کنند، مستعد ابتلا به هالگوس والگوس هستند، زیرا در مرحله شروع به دویدن، فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کنند.

علائم


علائم بونیونبارزترین علامت هالوکس والگوس یک برآمدگی استخوانی در پایه انگشت شست پا است که انگشت پا به سمت داخل است. علائم دیگر عبارتند از:

 • تورم و قرمزی اطراف مفصل شست پا
 • درد و حساسیت مداوم یا متناوب
 • احساس سوزش عصب مانند روی برآمدگی
 • ایجاد میخچه یا پینه روی برآمدگی
 • سفتی و محدودیت حرکت انگشت شست پا که ممکن است راه رفتن را دشوار کند.

پزشک می‌تواند با معاینه فیزیکی پای شما، هالوکس والگوس را شناسایی کند. اگر چه پزشک می‌تواند بر اساس ظاهر فیزیکی انگشت پا و علائم، مشکل شما را تشخیص دهد، اما برای یافتن علت و شدت آن، اشعه ایکس را تجویز می‌کند. اشعه ایکس نشان می‌دهد که استخوان‌ها چقدر از هم‌ترازی خارج شده‌اند.

درمان


درمان به شدت انحراف شست پا بستگی دارد. در بسیاری از موارد، درد را می‌توان از طریق درمان‌های غیرجراحی کنترل کرد. این درمان‌ها عبارتند از:

کفشتان را عوض کنید

کفشتان را عوض کنیدانواع مختلفی از درمان‌های غیر تهاجمی وجود دارد که ممکن است هالوکس والگوس دردناک شما را تسکین دهد. اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهید عوض کردن کفش است. پوشیدن کفش‌های مناسب با فضای کافی در قسمت پنجه، فشار وارده بر انگشتان پا و مفصل متاتارسوفالنژیال را کاهش می‌دهد. در برخی موارد، هنگامی که فشار به مرور زمان کاهش یابد، التهاب فروکش کرده و مفصل به حالت مناسب باز می‌گردد.

وزن خود را کنترل کنید 

هرچه پاهای ما فشار بیشتری برای پخش کردن داشته باشند، فشار بیشتری روی مفاصل انگشتان پا وارد می‌شود. به همین دلیل، اگر مقداری وزن کم کنید، فشار کمتری به مفصل شست پا وارد خواهید کرد. حمل وزن بیشتر می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای هالوکس والگوس قرار دهد، و در عوض، کنترل وزن می‌تواند خطر یا علائم مرتبط با هالوکس والگوس فعلی شما را کاهش دهد.

یخ 

سرما درمانی نیز می‌تواند در مدیریت انحراف شست پا یا هالگوس والگوس مفید باشد. نگه داشتن کیسه یخ روی هالگوس والگوس به مدت 10 تا 15 دقیقه می‌تواند به آرام کردن التهاب و تورم در ناحیه کمک کند، که باعث کوچکتر شدن محل شده و هنگام قرار گرفتن در کفش کمتر تحریک می‌شود. استفاده از یخ به تنهایی این مشکل را اصلاح نمی‌کند، اما در صورت نیاز به پوشیدن کفش در آینده نزدیک، می‌تواند باعث کاهش درد و بدتر شدن آنها شود. استفاده از یخ زمانی که با سایر تکنیک‌های ذکر شده در بالا همراه شود می‌تواند کمک کننده باشد.

دارو 

می‌توانید از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید که به کاهش تورم و درد کمک می‌کند. اگر هالگوس والگوس شما ناشی از آرتریت باشد، ممکن است یک ضد التهاب متفاوت برای شما تجویز شود.

کفی‌ کفش

کفی‌های طبی نیز می‌توانند به محافظت از مفصل شست پا در برابر فشار در داخل کفش کمک کنند، و می‌توانند به نحوه جابجایی پاهای ما در حین راه رفتن کمک کنند و همچنین به محافظت از مفصل شست پا کمک می‌کنند. شما می‌توانید یک گزینه بدون نسخه را انتخاب کنید، یا می‌توانید با یک متخصص پا مشورت کنید و یک کفی سفارشی دریافت کنید.

پدهای بونیون

پدهای بونیونپد بونیون یک تکه پارچه نرم است که در جایی که مفصل انگشت شست پا به داخل کفش ساییده می‌شود، در کفش قرار می‌گیرد. به این ترتیب بین مفصل و سطح ساییده شده آن مقداری بالشتک اضافی وجود دارد که می‌تواند به محافظت از ناحیه کمک کند. پدها در یک کفش گشادتر بهتر عمل می‌کنند!

جراحی 

در صورتی که هالگوس والگوس فعالیت‌های روزانه شما را محدود می‌کند و درمان‌های محافظه کارانه با شکست مواجه می‌شوند، جراحی ممکن است بهترین گزینه باشد. اغلب جراح با برش رباط‌های مفصل، استخوان پشت انگشت شست پا را دوباره تراز می‌کند. در موارد شدیدتر، ممکن است لازم باشد بخشی از استخوان برداشته شود و با پیچ در جای خود قرار گیرد. برخی از عوارض احتمالی پس از جراحی وجود دارد که عبارتند از:

 • تأخیر یا عدم بهبود استخوان، یا بهبودی در موقعیت نامناسب.
 • آسیب به اعصاب پای شما.
 • بافت اسکار ضخیم شده.
 • درد و تورم طولانی مدت.
 • سفتی در مفصل انگشت پا.

بهبودی پس از جراحی معمولاً 6 هفته تا 6 ماه طول می‌کشد. پس از عمل جراحی، برای محافظت از پای خود باید از گچ یا بوت جراحی استفاده کنید. همچنین باید از خیس کردن بخیه‌ها خودداری کنید. در چند هفته اول تا زمان بهبود زخم‌ها نمی‌توانید وزن‌تان را روی پای خود تحمل کنید و به کمک عصا، واکر یا اسکوتر زانو نیاز دارید. تا جایی که ممکن است از پاهای خود کار نکشید و از ارتفاع برای کاهش زمان بهبودی و التهاب استفاده کنید. جراحی اصلاح هالگوس والگوس بسیار موفقیت آمیز است. شما باید پس از جراحی بسیار مراقب باشید تا مطمئن شوید که پای شما به درستی بهبود می‌یابد.

بازگشت 

عود هالگوس والگوس اصلاح شده با جراحی در 16 درصد موارد گزارش شده است. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که برآمدگی استخوانی کنده می‌شود اما تغییر شکل زیرین اصلاح نمی‌شود. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای کمک به جلوگیری از عود هالگوس والگوس وجود دارد. استفاده از آتل نرم در شب می‌تواند از جابجایی انگشت پا جلوگیری کند. ارتزهای سفارشی نیز مفید هستند، زیرا برای حفظ مفاصل پا در یک راستا طراحی شده‌اند و باعث ثبات مفصل شست پا می‌شوند. در نهایت، پوشیدن کفش‌های حمایتی خطر عود را کاهش می‌دهد. اگر مجبورید کفش پاشنه بلند بپوشید، این کار را در حد اعتدال انجام دهید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک