مگنت تراپی زانو: فواید ،کاربرد و انواع مگنت تراپی برای درد زانو

تا زمانی که درد زانو تجربه نکنید، شاید نتوانید به اندازه کافی ارزش و اهمیت زانو را درک کنید. اما در برخی افراد، درد زانو به گونه‌ای شدید می‌شود که افراد قادر به راه رفتن صحیح و انجام فعالیت‌های روزمره خود نمی‌باشند. مگنت‌تراپی به استفاده از مغناطیس و میدان الکترومغناطیسی برای تحریک فرآیند ترمیم بدن معروف است و از بیش از ۵۰ سال پیش در سراسر جهان استفاده می‌شود. امروزه، مگنت‌تراپی در حوزه پزشکی کاربردهای فراوانی دارد و می‌تواند منجر به تحریک گردش خون، کاهش درد از جمله درد زانو، و تسریع فرآیند بهبود بافت‌های آسیب دیده شود.

درد احساسی است که به علت تحریک شدن پایانه‌های عصبی کوچک که گیرنده‌های درد نام دارند به وجود می‌‌آید. گیرنده‌های در یک سیستم مهم هستند که در مواردی که یک اختلال از قبیل آسیب دیدگی، عفونت، التهاب یا سایر بیماری‌ها به وجود می‌‌آید به بدن هشدار خواهند داد. از آن جایی که رشته‌های عصبی در هنگام گذر از سراسر بدن به هم متصل می‌‌شوند همیشه منبع بروز در مشخص نیست. هر نوع دردی که شدید و مداوم یا بازگشت کننده باشد یا با سایر علائم نشانه‌ها همراه شود باید توسط پزشک بررسی گردد. پس از آن که علت بروز درد مشخص شد و پزشک یک فرآیند درمانی مناسب را شروع کرد شما می‌توانید از مزایای استفاده از مگنت تراپی بهره مند شوید و عواملی از قبیل وجود عفونت مانعی برای انجام این روش نیست. در صورتی که قصد انجام مگنت تراپی را دارید بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت پا امید با شماره تلفن­‌های  0218889844402122780702 تماس حاصل فرمایید.

علل درد زانو چیست؟ 


علل درد زانو چیست؟

ساختارهای متعددی در زانو نقش دارند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

  • شایع ترین علت بروز درد زانو یک نوع آسیب دیدگی زانو است. زانو یک ساختاری پیچیده است که از تعداد متعددی استخوان، رباط (که وظیفه متصل کردن استخوان‌ها را بر عهده دارند)، تاندون که وظیفه متصل کردن استخوان‌ها به عضلات را برعهده دارد و سایر ساختارها ساخته شده است.
  • شایع ترین علت درد زانو پارگی رباط صلیبی است که استخوان فمور یا همان استخوان ران را به استخوان تیبیا یا ساق متصل می‌کند. رباط صلیبی پا آنقدر قوی است که از حرکت کردن بیش از حد استخوان‌ها و خارج از دامنه معمولی خود جلوگیری می‌کند.
  • مینیسک همانند رباط صلیبی دچار پارگی می‌شود. مینیسک شبیه ضربه گیر زانو عمل می‌‌کند. مینیسک زانو بین استخوان ران و ساق پا متصل شده است.
  • زانو همچنین دارای بالشتک کوچکی است که بورس نام دارد و از فضای بین تاندون و استخوان محافظت می‌کند. در صورتی که بورس به علت آسیب دیدگی دچار التهاب شود به این وضعیت بورسیت گفته می‌شود و می‌تواند باعث بروز درد زانو شود. تاندون اصلی زانو که به آن تاندون کشکک گفته می‌شود می‌تواند باعث بروز درد زانو و التهاب شود که به این وضعیت تاندونیت پلانتار گفته می‌شود. در نهایت یک نوع آسیب دیدگی شایع که باعث بروز درد زانو می‌‌شود شکستگی است که یک یا چند عدد از استخوان‌های زانو دچار شکستگی می‌شوند.
  • مشکلی که در ارتباط با شکستگی استخوان پا به وجود ندارد این است که می‌‌تواند باعث تغییر نحوه راه رفتن شما شود. به عنوان مثال اگر پای شما دچار شکستگی شده است یا به شدت آسیب دیده باشد به منظور جلوگیری از بروز درد شما وزن بدن خود را به طرف دیگر منتقل می‌کنید تا به پای آسیب دیده خود فشار وارد نکنید. این مسئله باعث بروز مشکل می‌شود که در بلند مدت این وضعیت می‌تواند باعث آسیب دیدگی مفصل زانو شده و این امر یکی از دلایل احتمالی بروز آرتروز، التهاب و تخریب مفصل است که در این حالت مفصل زانو آسیب می‌بیند.
  • آرتروز به اشکال مختلف از قبیل تحلیل رفتگی مفصل که به آن استئوآرتریت گفته می‌شود و نوع عفونی آن که به آن آرتریت عفونی می‌گویند و نوع دیگر آن که آرتریت روماتوئید نام دارد و یک نوع بیماری خود ایمنی است تقسیم می‌شود. منظور از اختلال خود ایمنی است که سلول‌های محافظ بدن و مولکول‌ها به خود بدن حمله می‌کند و شروع به تخریب آن خواهند کرد.

پس از تشخیص علت درد زانو،متناسب با شرایط بیمار ،مناسب ترین روش درمان توسط پزشک ارائه می­شود. امروزه مگنت تراپی یکی از بهترین و موثرترین روش‌­های درمان درد در مفاصل زانو می­باشد. طول درمان و تعداد جلسات لازم برای مگنت تراپی زانو قبل از شروع این تراپی برای بیمار شرح داده می­شود.

 انواع مگنت تراپی  


انواع مگنت تراپی زانو

مگنت تراپی یک پدیده طبیعی است که در آن برخی مواد خاص می‌‌توانند به جذب یکدیگر بپردازند این امر بدین علت به وجود می‌‌آید که اتم‌ها از هسته‌هایی با بار مثبت و بار منفی و الکترون ساخته شده‌اند. الکترون‌های در حال حرکت به ایجاد یک جریان الکتریکی خفیف می‌پردازند که یک میدان مغناطیسی را به وجود بیاورند. در صورتی که الکترون‌ها به صورت جفت وجود داشته باشند این چرخش در جهات مخالف و میدان مغناطیسی باعث می‌‌شود که آنها به خنثی کردن یکدیگر بپردازند. در صورتی که یک یا چند الکترون جفت خود را از دست بدهند چرخش آنها متوقف می‌‌شود و این امر باعث تولید یک میدان مغناطیسی خواهد شد. اتم‌های آهن دارای الکترون جفت نشده در حال حرکت در اطراف هسته مرکزی هستند و می‌توانند یک میدان مغناطیسی قوی را به وجود بیاورند.

 مگنت نادر زمین  

مگنت نادر زمی‌ن از مواد متالیک گروه نادر زمین ساخته شده است. این مگنت‌ها سبک تر هستند و در مقایسه با مگنت فلز یا آهن قوی تر می‌باشند و سایز آنها کوچک است. مگنت تراپی نادر زمین معمولاً شامل یک آلیاژ است که حاوی آهن، نئودیمیوم کربن و می‌باشد که شما می‌توانید آن را با استفاده از یک چسب به بدن خود متصل کنید یا مثل جواهرات و طلا به بدن خود آویزان نمایید. استفاده از این نوع مگنت در مقایسه با مگنت‌های قدیمی و سنگین آهنی که به کمربند لباس متصل می‌شدند راحت ‌تر است. میدان الکترومغناطیسی مورد استفاده در مگنت تراپی استاتیک با استفاده از یک مگنت یا چند مگنت به وجود می‌‌آید و مواردی که باید در منزل استفاده شوند هم به صورت دستبند و هم به صورت گردنبند وجود دارد. مگنت استاتیک را می‌‌توان درون کفش قرار داد یا دور مفصل پیچید یا به صورت دستکش استفاده کرد تا به درمان نقاط دردناک بپردازد. مگنت تراپی استاتیک با شانس موفقیت ۸۵% در کاهش درد همراه است که معمولاً قوی ‌تر از داروهای مسکن است و عوارض جانبی بسیار کمتری همراه می‌باشد. به طور کلی فرآیند بهبود به سرعت سپری می‌شود و معمولاً طی مدت ۳۰ دقیقه پس از شروع درمان درد عضله از بین خواهد رفت.

 میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی  

تحریک میدان مغناطیسی کوچک، که به عنوان میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی شناخته می‌شوند، با استفاده از یک ژنراتور برای تولید میدان الکترومغناطیسی انجام می‌شود. این نوع میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی برای بهبود شکستگی‌های استخوان بسیار موثر هستند و درصد موفقیت این روش در تحریک فرآیند تولید استخوان جدید حدود ۸۷ درصد است. استفاده از میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی با موفقیت منجر به کاهش درد، التهاب و تورم ناشی از جراحی ارتوپدی در مفاصل حیاتی بدن مانند پارگی روتاتور کاف شانه، جراحی تعویض مفصل لگن یا زانو می‌شود و فرآیند بهبود را تسریع می‌کند. در افراد مبتلا به استئوآرتریت، مگنت تراپی پالسی نه تنها بهبود درد و سفتی مفصل را ایجاد می‌کند، بلکه فرآیند ترمیم غضروف را تحریک می‌کند و خاصیت ضد التهابی دارد که باعث ارتقاء فرآیند بازسازی استخوان می‌شود. به همین دلیل، مگنت تراپی پالسی به عنوان یک روش موثر در درمان آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 چگونه مگنت تراپی باعث کاهش درد می‌شود؟


چگونه مگنت تراپی باعث کاهش درد زانو می‌شود؟

هنوز به طور کامل مکانیسم اثر مگنت تراپی در کاهش درد شناخته نشده است اما تحقیقات جدید نشان داده که برخی مکانیسم‌ها در فرایند ترمیم و جوان سازی بافت‌های آسیب دیده نقش دارند. این امر شامل تحریک فرایند انتقال سلول‌ها، تمایز گذاری و تکثیر سلول‌های تحریک کننده، فاکتورهای رشد، نیتریک اسید که باعث گشاد شدن عروق خونی می‌شود، تعدیل سیتوکین برای کاهش التهاب است این تاثیرات را می‌‌توان در دوران استفاده از مگنت تراپی با فرکانس پایین و شدت کم به دست آورد. هریک از سلول‌های بدن به تولید میدان الکترومغناطیسی می‌‌پردازند که این میدان درون سلول و اطراف آن حرکت می‌‌کند. میدان مغناطیسی ایجاد شده در اطراف غشای سلولی برای ادامه زندگی، بهبود عملکرد سلول، انتقال پیام‌های مغز و اعصاب، انقباض عضلات و بهبود ضربان قلب ضروری است. اختلالات دردناک و تحلیل برنده از قبیل استئوآرتریت و عدم مطابقت مفصل که با درد مزمن زانو و آسیب دیدگی‌هایی از قبیل کشیدگی عضله پیچ خوردگی رباط همراه است باعث بروز التهاب می‌شود التهاب باعث تغییر مسیر انتقال یون‌ها و اختلال در میدان الکترومغناطیسی طبیعی سلول‌ها خواهد شد و باعث بروز درد، تورم یا سفتی و حساسیت می‌‌شود. هنگامی‌ که مگنت تراپی روی بدن شروع می‌‌شود به ایجاد تاثیرات فیزیولوژیکی می‌‌پردازد که تصور می‌شود با کمک فرکانس طبیعی الکترومغناطیسی به وجود می‌‌آید. تحقیقات نشان داده که مگنت تراپی با مکانیزم‌های زیر همراه است:

 مگنت تراپی باعث افزایش گردش مایعات و خون می‌شود

مگنت تراپی باعث باز شدن مویرگ‌های کوچک بدن می‌شود تا میزان خونرسانی به یک ناحیه افزایش پیدا کند و خون بیشتر که حاوی اکسیژن و مواد مغذی بیشتری است به آن ناحیه فرستاده شود و مواد زائد از قبیل اسید لاکتیک از سلول خارج گردد.

 مگنت تراپی باعث پایدار شدن گیرنده‌های درد می‌شود  

میدان مغناطیسی تولید شده توسط این روش از پوست عبور می‌کند و وارد بافت‌های زیرین می‌شود و به عبارتی می‌تواند تا عمق ۲۰ میلیمتری بدن نفوذ کنند که البته این مسئله به قدرت مگنت بستگی دارد. این روش می‌‌تواند باعث پایدار کردن گیرنده‌های درد شود تا منجر به کاهش فعال سازی آنها و ایجاد تاثیرات تسکین دهنده شود. دستگاه‌های تولید کننده میدان الکترومغناطیسی بر روی فرایند تولید مواد شیمیایی مختلف که در بروز درد نقش دارند تاثیر می‌گذارند. تحقیقات نشان داده که شواهد مدارک موجود در ارتباط با تاثیر گذاری مگنت تراپی برای تسکین درد و التهاب قابل توجه است.

 مگنت تراپی مانند طب سوزنی عمل می‌کند  

در علم پزشکی شرق تصور بر این است که انرژی زندگی در سراسر بدن جریان دارد و انرژی از طریق کانال‌های مختلف وارد بدن می‌شود اما گاهی اوقات نقاط ورود انرژی به بدن مسدود می‌شوند و انرژی نمی‌تواند در سراسر بدن حرکت کند. نقاط ورود انرژی به درون بدن همیشه به جریان الکتریکی مقاومت کمتری دارند و با استفاده از مگنت تراپی در این نقاط می‌توان تاثیرات مشابه طب سوزنی را به وجود آورد. اصلاح جریان الکتریکی مغناطیسی باعث کاهش التهاب اعصاب و کاهش درد خواهد شد که در بروز اسپاسم عضلات نقش دارد.

 مگنت تراپی باعث افزایش تولید اندروفین می‌شود  

مگنت تراپی همانند طب سوزنی باعث تحریک فرآیند تولید اندروفین می‌شود که در کاهش درد نقش دارد و با افزایش سطح اضافی در خون از شدت درد و تعداد دفعات بروز آن کاسته می‌شود. مگنت تراپی با افزایش سطح اندروفین باعث می‌شود که اثر تسکین دهندگی درد در افرادی که دچار درد فانتوم هستند بیشتر شود.

 مگنت تراپی باعث تحریک فرآیند بازسازی سلول‌ها می‌شود  

مگنت تراپی می‌‌تواند با کاهش ترکیبات شیمیایی التهاب آور به بهبود سلامت بدن کمک کند. به عنوان مثال استفاده از میدان الکترومغناطیسی پالسی در سلول‌های تولید کننده استخوان و غضروف باعث تحریک تولید فاکتورهای رشد خواهد شد و سلول می‌تواند برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده به تولید ترکیبات ضروری بپردازد. تحقیقات نشان داده است که مگنت تراپی یک روش امیدوار کننده در افراد مبتلا به استئوآرتریت است.

 مگنت تراپی باعث تنظیم فعالیت لنفوسیت‌های T می‌شود  

لنفوسیت‌های T نقش مهمی را در واکنش التهابی برعهده دارند و در هر قسمتی از بدن که به علت التهاب یک میدان مغناطیسی را نامناسب ایجاد شده باشد تجمع پیدا می‌کنند. این سلول‌ها برای پیدا کردن عفونت از یون‌های بار مثبت کلسیم استفاده می‌کنند تا آنها را به مگنت‌های کوچک تبدیل کنند که این امر باعث می‌شود که آن‌ها به سمت میدان مغناطیسی اطراف سلول‌های آسیب دیده، اعصاب آسیب دیده و فشار ایجاد شده جذب شوند. به محض آنکه این سلول‌ها به محل بروز التهاب می‌رسند به آزاد سازی سیگنال‌های هشدار دهنده شیمیایی قوی خواهند پرداخت تا سایر سلول‌ها در این ناحیه جمع شوند. حتی قرارگرفتن در معرض میدان مغناطیسی به مدت کوتاه باعث تغییر رفتار لنفوسیت‌ها می‌شود و باعث می‌شود التهاب با سرعت بیشتری از بین برود.

 مگنت تراپی می‌‌تواند باعث تنظیم واکنش آنزیم‌ها شود  

تمامی ‌واکنش‌های متابولیک بدن توسط آنزیم‌ها تنظیم می‌‌شوند. قرار دادن آنزیم‌های گیاهی در معرض میدان مغناطیسی به مدت ۲۵ ساعت باعث افزایش فعالیت آنها می‌شود. میدان مغناطیسی می‌تواند با تاثیرات مشابه بر روی آنزیم‌های انسانی همراه شود و سرعت بروز برخی واکنش‌ها را بیشتر نماید و باعث تسریع فرایند بهبود شود و از میزان انتقال بکاهد. میدان مغناطیسی می‌تواند از میزان فعالیت آنزیم التهابی کم کند که این آنزیم توسط داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن هدف قرار داده می‌شوند. باید قبل از انجام اسکن ام‌ آر آی یا عکس برداری توسط اشعه ایکس، گردن بند و دستبند یا سایر وسایل مغناطیسی را از بدن خود جدا کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک