متخصص زانو(چطور یک دکتر زانوی خوب انتخاب کنیم؟)

زانو مفصلی است که ران را به ساق پا متصل می‌کند و مجموعه‌ای است از قطعات متحرک که از چندین غضروف ، ماهیچه ، تاندون و رباط تشکیل شده است. زانو همچنین یک مفصلی لولایی است که بدن را قادر می‌کند تا حرکاتی از قبیل دویدن ، چمباتمه زدن ، پریدن و چرخیدن را انجام دهد. با این همه ، به دلیل تحمل فشار ناشی از تقریبا کل وزن بدن می‌کند و عدم توانایی در چرخش در تمامی جهات ، زانو در برابر بعضی صدمات و مشکلات آسیب پذیر است. گاهی اوقات زانو درد حاد است و در اثر بعضی فعالیت‌های پر فشار مثل پریدن ، دویدن یا پیچ خوردگی ایجاد می‌شود ، در مقابل گاهی اوقات زانو درد کم کم و به مرور زمان ، مثلا به دلیل آرتروز ناشی از فرسایش رباط‌ها و استخوان‌ها ایجاد می‌شود. هر نوع زانو دردی ممکن است در توانایی فرد در انجام فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد کند ، اما خوشبخاتانه پزشکان متخصص زانو می‌توانند این درد را درمان کنند و به شما کمک می‌کنند تا به زندگی سالم و فعالیت‌های عادی خود برگردید.

چه زمانی باید به یک پزشک متخصص زانو مراجعه کرد؟


چه زمانی باید به یک پزشک متخصص زانو مراجعه کرد؟

در صورتی که با هر یک از علائم زیر مواجه شدید ، توصیه می‌کنیم برای مشاوره در مورد گزینه‌های درمانی موجود به پزشک خود مراجعه کنید:

 • احساس وجود توده استخوانی در زانو
 • خالی کردن زانو زدن در هنگام استفاده از آن
 • درد زانو در هنگام خم کردن یا صاف کردن آن
 • درد در کشکک زانو
 • احساس ترکیدن و یا پریدن زانو
 • کبودی شدید
 • احساس درد یا سوزش شدید در زانو
 • تورم یا گز گز کردن

در صورتی که هر یک از این علائم دردناک را داشتید ، حتما برای ارزیابی و تشخیص دقیق به یک متخصص زانو مراجعه کنید.

بیشتر صدمات و مشکلات زانو را می‌‌توان با روش‌های محافظه کارانه‌ای مانند فیزیوتراپی ، ورزش در آب ( آب درمانی)، دارو ، ورزش ، اولتراسوند تراپی و بعضی تزریقات به خوبی درمان کرد. اما اگر روش‌های محافظه کارانه چندان موثر نباشند و برای اطمینان از بهبودی کامل ضرورتا به جراحی نیاز باشد ، جراحان متخصص زانوی ما قادرند با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها و پیشرفت‌ها در جراحی‌‎های پیشرفته و حداقل تهاجمی زانو به بیماران کمک کنند تا بتوانند به خوبی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. جراحی‌های متداولی که توسط جراحان ما برای زانو انجام می‌شود شامل: تعویض مفصل زانو (یا آرتروپلاستی زانو) ، تعویض مجدد مفصل زانو ، تعویض بخشی از مفصل‌زانو ، ترمیم منیسک ، بازسازی رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) ، ترمیم و بازسازی رباط‌ها،  ترمیم و کاشت غضروف و دیگر روش‌های جراحی است.

مشکلات مشترکی که متخصصین زانو ارزیابی و تشخیص داده و درمان می‌کنند


مشکلات مشترکی که متخصصین زانو ارزیابی و تشخیص داده و درمان می‌کنند

 صدمات و مشکلات شایع زانو که متخصصین زانو ارزیابی و تشخیص داده و درمان می‌کنند شامل موارد زیر است:

 • آرتروز
 • در رفتگی زانو
 • شکستگی کشکک زانو(کاسه زانو)
 • آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی (ACL) یا رباط صلیبی خلفی (PCL)
 • پارگی منیسک
 • پارگی تاندون
 • صدمات غضروف یا استخوان

اگر چه توصیه می‌شود در ابتدا گزینه‌های درمانی محافظه کارانه یا حداقل تهاجمی امتحان شوند، اما ممکن است صدمات یا مشکلات بیمار به درمان‌های پیشرفته‌تری مثل جراحی نیاز داشته باشد. بدین منظور متخصصین زانو از جدیدترین تکنیک‌ها و فناوری‌ها استفاده می‌کنند. برخی از روش‌ها یا تکنیک‌های متداول جراحی زانو شامل موارد زیر است:

 • بازسازی رباط صلیبی قدامی (ACL) یا رباط صلیبی خلفی (PCL)
 • آرتروپلاستی
 • آرتروسکوپی زانو
 • تعویض و تعویض مجدد مفصل زانو
 • ترمیم و بازسازی رباط‌ها
 • ترمیم منیسک

نکاتی برای انتخاب متخصص زانو


امروزه به لطف پیشرفت‌های تکنولوژیکی و وجود متخصصین زانو، روش‌های جراحی‌های مختلفی برای درمان مشکلات زانو در دسترس است. به لطف این روش‌ها بیماران نتایجی بهتر ، با عوارض کمتر و زمان بهبودی کوتاهتری را تجربه می‌کنند. در اینجا چند نکته که به شما در انتخاب یک متخصص زانو برای درمانی موفقیت آمیز کمک می‌کنند ارائه می‌کنیم:

یک تصمیم شخصی

تصمیم گیری در مورد مراجعه به یک متخصص زانو ممکن است هم باعث تسکین باشد و هم موجب اضطراب. در بسیاری از موارد پزشک عمومی توصیه کرده که به یک متخصص زانو مراجعه کنید. اما چطور باید بهترین و مناسبترین متخصص زانو را برای خود پیدا کنید؟ در اینجا نکات کلیدی مهمی که خوب است در انتخاب خود در مد نظر داشته باشید بیان می‌کنیم:

از دیگران پرس و جو کنید

سعی کنید از افرادی که به آنها اعتماد دارید و ممکن است در این خصوص اطلاعات مناسبی داشته باشند پرس و جو کنید، به عنوان مثال از افرادی مثل:

 • خانواده ، دوستان و آشنایان
 • پزشک عمومی
 • متخصص فیزیوتراپی
 • بخش ارتوپدی کلینیک‌ها یا بیمارستان‌ها

اشخاصی که جراحی زانو انجام داده باشند نیز ، خواه شما ان‌ها را بشناسید یا نه ، می‌توانند درباره جراح متخصص زانو و تجربیات کلی خود ، بازخورد قابل اطمینانی به شما ارائه دهند.

درباره گواهی‌ها و اعتبارنامه‌های جراح مد نظر خود تحقیق کنیدچ

درباره گواهی‌ها و اعتبارنامه‌های جراح مد نظر خود تحقیق کنید

شما می‌توانید از طریق بانک‌های اطلاعاتی آنلاین یا انجمن‌های معتبر پزشکی درباره موارد زیر تحقیق و بررسی نمایید:

 • جراحان واجد شرایط با آموزش‎‌های علمی مناسب
 • متخصصان و جراحان زانویی که گواهی بورد تخصصی دارند
 • سوابق و مدارک تحصیلی این افراد

درباره تجارب تحقیقاتی متخصص زانوی مد نظر خود تحقیق کنید

درباره تجارب تحقیقاتی متخصص زانوی مد نظر خود تحقیق کنید

معمولا جراحان متخصص تعویض مفصل زانو نه تنها در زمینه کاری خود برترند بلکه از فناوری‌ها ، دستگاه‌ها و جدیدترین روش‌های جراحی نیز برای ارائه بالاترین کیفیت مراقبتی به بیماران خود بهره می‌گیرند. بهترین متخصص زانو برای شما کسی است که در درمان مشکلاتی مشابه وضعیت شما موفق بوده و درباره موارد خاص یا پرخطر تجربه فراوانی داشته و در کارنامه خود سوابق جراحی‌های موفق بسیاری داشته باشد.

تجهیزات جراحی را مد نظر بگیرید

بفهمید که جراحی شما قرار است در کجا انجام شود و بررسی کنید آیا در مرکز جراحی مد نظر تجهیزات جراحی به روز وجود دارد یا خیر. یک جراح با داشتن تخصص و تجربه در کنار هم، و استفاده از جدیدترین تجهیزات قطعا نتایج بهتری حاصل خواهد کرد.

هزینه‌ها را برآورد کنید

وقتی صحبت از جراحی زانو است ، هم هزینه خود عمل و هم هزینه‌ درمان‌های پس از عمل از جمله فیزیوتراپی را باید در نظر گرفت.

نظر چند متخصص زانوی دیگر را هم بپرسید

تصمیم‌گیری در انتخاب متخصص زانو در سلامت آینده شما نقشی حیاتی دارد. حتی اگر به نظرتان همه چیز کاملا درست و عالی است، هرگز از مراجعه به یک  و یا حتی چند متخصص زانوی دیگر، خودداری نکنید. این کار  ممکن است نظر و  دیدگاه خوبی به شما بدهد که در مجموع به سود شما باشد.

سؤالاتی را که می‌خواهید بپرسید از قبل یادداشت کنید

قبل از ملاقات با یک متخصص زانویی که برای جراحی تعویض مفصل زانوی خود در نظر گرفته‌اید ، در مورد سؤالاتی که می‌خواهید از او بپرسید ، از جمله درباره تجارب او و گزینه‌های جراحی ممکن و نحوه عمل فکر کنید. این سؤالات را بنویسید تا هنگام ملاقات با پزشک فراموش نکنید. یک جراح خوب خوشحال می‌شود که به تمام سوالات و نگرانی‌های شما پاسخ داده برایتان وقت بگذراد ، تا شما با او و روند کار احساس راحتی کنید.

از متخصص زانوی مورد نظر خود وقت بگیرید

از متخصص زانوی مورد نظر خود وقت بگیرید

توصیه می‌کنم به این نکته توجه کنید که مشاوره با یک متخصص زانویی می‌تواند به شما کمک کند. در جلسه مشاوره، شما قادر خواهید بود درباره وضعیت خاص خود با متخصص مورد نظر صحبت کرده و سؤالاتتان را از او بپرسید تا نظر و پیشنهاداتش را درباره شرایط شما بدست آورید. مناسب است که در این جلسه مشاوره، تجربیات جراحی‌های مشابه وضعیت شما، درصد موفقیت عمل‌های تعویض مفصل زانویی که او انجام داده است و محل انجام این عمل‌ها را با او بررسی کنید. همچنین به رفتار و رویکرد بیمارانی که توسط او درمان شده‌اند توجه کنید و ببینید آیا او به سوالات شما به طور کامل پاسخ می‌دهد و وقت کافی را به شما اختصاص می‌دهد یا خیر. هدف اصلی این جلسه مشاوره، کمک به شما در تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا این متخصص زانویی مناسب برای انجام عمل تعویض زانوی شماست یا خیر، است.

از یک متخصص زانوی دیگر هم مشاوره بگیرید

یک جراح خوب نه تنها هیچ مشکلی ندارد که شما بخواهید  نظر متخصص زانوی دیگر را هم جویا شوید ، حتی خوشحال هم می‌شود که با شما درباره این نظر صحبت کنند. اگر می‌خواهید برای آن که خیالتان راحتتر شود از متخصص زانوی دیگری هم نظرخواهی کنید، بهتر است به سراغ یک متخصص زانو در بیمارستان یا کلینیک دیگری بروید.

به حس درونی خود اعتماد کنید

در پایان ، هنگام تصمیم گیری نهایی به غرایز خود اعتماد کنید. نتایج تحقیقات ، پرس و جوها و مشاوره خود را در نظر بگیرید و در نهايت ، جراحي را انتخاب کنید که با احساس راحتی مي‌کنيد و به قابليت‌های او اعتماد داريد.

جنسیت پزشک مورد نظر خود را در نظر بگیرید

این مساله خیلی مهم است که با جنسیت متخصص زانوی خود احساس راحتی کنید چرا که شما مجبورید درباره اطلاعات خصوصی خود بطور علنی با پزشکتان صحبت کنید. حتما از متخصص زانوی مد نظر خود درباره تحصیلات و تجارب اخیرش که به طور خاص با وضعیت و جنسیت شما در ارتباط است سوال کنید. پزشکان روز به روز بیشتر درباره تفاوت‌های آناتومیک جنسیتی و دیدگاه‌های مبتنی بر تفاوت جنسیتی در معالجه بیماران ارتوپدی آگاه می‌شوند. به همین دلیل است که امروزه تجویز برنامه‌های درمانی ارتوپدی خاص هر جنس متداول‌تر شده است.

درباره کیفیت بیمارستانی که قرار است در آن جراحی کنید تحقیق نمایید

بیمارستانی که جراح شما در آن عمل می‌کند، همان بیمارستانی است که قرار است شما در آن جراحی شوید. به همین دلیل ، درباره کیفیت مراقبت در بیمارستان یا مرکز جراحی که متخصص زانوی مد نظرتان بیمارانش را در آن جراحی می‌کند تحقیق کنید. کیفیت بیمارستان از این جهت اهمیت دارد که بیماران در بیمارستان‌های با کیفیت و تراز بالا دچار عوارض کمتری شده و نرخ بهبودی بالاتری دارند. علاوه بر این ، در صورتی که برایتان مهم است به محلی که بیمارستان یا کلینیک در آن واقع شده هم دقت کنید. پس از انجام عمل‌های ارتوپدی از جمله زانو ، نیاز به مراجعات مکرر و برنامه‌های توانبخشی بعد از عمل هست و این بدان معنی است که محل مرکز مورد نظر باید برایتان مناسب باشد.

سبک ارتباط متخصص زانوی مورد نظرتان با بیمارانش را مد نظر بگیرید

در انتخاب متخصص زانو، توصیه می‌شود فردی را انتخاب کنید که با آن راحت صحبت کنید و توانایی پاسخگویی به سؤالات و نیازهای شما را داشته باشد. در اولین دیدار با متخصص زانو، می‌توانید یک سؤال مطرح کنید و به نحوه پاسخ‌گویی او توجه کنید. ببینید آیا او به سؤالات شما استقبال می‌کند و با روشی قابل درک برای شما به آنها پاسخ می‌دهد یا خیر؟ همچنین در جلسه مشاوره اولیه، توجه کنید که آیا متخصص مورد نظر با شما عجله دارد و سریعاً به امور می‌پردازد یا با حوصله و دقت به شما توجه می‌کند. بهتر است یک متخصص زانویی را انتخاب کنید که علاقه‌مند به آشنایی با شما باشد، اولویت‌های درمانی شما را در نظر بگیرد و به روند تصمیم‌گیری شما احترام بگذارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک