فیزیوتراپی خشکی زانو (ورزش در آب، لیزر درمانی، اولتراسوند و …)

خشکی زانو می‌تواند در کارهای ساده مانند راه رفتن، نشستن و همچنین عملکرد در سطح مطلوب برای ورزش تداخل ایجاد کند. خشکی یا سفتی زانو می‌تواند به دلیل آسیب دیدگی، بیومکانیک ضعیف، ورزش نامناسب، عوارض ناشی از جراحی، بعد از شکستگی پا و یا به دلیل آرتروز باشد. فیزیوتراپی یکی از درمان‌های موثر در رفع خشکی زانو شناخته شده است. هدف از فیزیوتراپی بهبود آسیب، کاهش درد، افزایش دامنه‌ی حرکتی زانو و بازگشت به سلامتی است. در فیزیوتراپی خشکی زانو، از حرکات ورزشی مناسب، روش‌های الکتریکی و یا درمان دستی استفاده می شود. تمامی این روش‌ها علاوه بر درمان خشکی زانو به جلوگیری از درد و تسریع روند بهبود طبیعی کمک می‌کند.

در کلینیک امید، فیزیوتراپیست‌ها با پرسیدن در مورد ماهیت آسیب زانو و معاینه‌ی فیزیکی، ارزیابی اولیه‌ای از وضعیت شما انجام می‌دهند. در طول معاینه فیزیکی ممکن است فیزیوتراپیست دامنه حرکتی، توانایی عملکردی و قدرت عضلانی زانوی شما را بررسی کند. سپس فیزیوتراپیست توضیحی در مورد مشکل به شما می‌دهد و یک برنامه درمانی را با شما برنامه ریزی می‌کند. تعداد جلساتی که درمان خشکی زانو به شما توصیه می‌شود، به علت خشکی زانوی شما و مدت زمانی که درگیر این عارضه هستید، بستگی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌­ی فیزیوتراپی خشکی زانو و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن­‌های 0218880180002122780702 تماس حاصل فرمایید.

فیزیوتراپی خشکی زانو 


فیزیوتراپیست‌ها از ابزارهای مختلفی برای کمک به درمان زانو درد و سفتی و خشکی آن، تقویت زانو، استراحت دادن و درمان عضلات استفاده می‌کنند. در ادامه تعدادی از ابزارهای درمانی مورد استفاده توسط فیزیوتراپیست‌ها آمده است:

بسته‌های حرارتی

فیزیوتراپی خشکی زانو با بسته‌های حرارتی

فیزیوتراپیست‌ها برای درمان مفصل زانویی که نیاز به درمان دارد، از بسته‌های گرم و مرطوب استفاده می‌کنند. آنها این بسته‌ها را در چندین لایه حوله پیچیده و آنها را روی مفصل زانو قرار می‌دهند. استفاده از گرما از بسته‌های حرارتی به زانوی شما چندین مزیت دارد. اولاً، گرما باعث رفع انقباض و اسپاسم عضلانی زانو شده و عضلات تنگ را آرام می‌کند. این باعث کاهش درد ناشی از تنش عضلانی زانو می‌شود. همچنین، گرما باعث گشاد شدن عروق خونی می‌شود که جریان خون در منطقه مفصل زانو را افزایش می‌دهد. بسیاری از بیماران مبتلا به آرتروز یا کشیدگی و التهاب مفصل زانو از درمان با بسته‌های گرم و مرطوب استفاده می‌کنند.

اولتراسوند 

فیزیوتراپی خشکی زانو با اولتراسوند  

دستگاه‌های اولتراسوند یک تکنیک درمانی هستند که توسط فیزیوتراپیست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و از امواج صوتی با فرکانس بالا یا پایین استفاده می‌کنند. این امواج صوتی به بافت‌ها و عروق اطراف زانو منتقل می‌شوند و به عضلات نفوذ کرده و باعث حرارت دادن به بافت‌ها/ عضلات عمیق می‌شوند. این امر باعث شل شدن و آرامش بافت‌ها می‌شود و در درمان تنگی و خشکی عضلات مفید است. اثر گرم کننده امواج صوتی همچنین باعث گشاد شدن عروق خونی و افزایش گردش خون در ناحیه تحت درمان می‌شود که این امر به بهبودی آن کمک می‌کند. فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند فرکانس دستگاه را روی امواجی تنظیم کند که باعث کاهش التهاب می‌شوند .

TENS

فیزیوتراپی خشکی زانو با TENS

TENS، که مخفف تحریک عصب الکتریکی از طریق پوست است، یک تکنیک استفاده می‌شود که از یک دستگاه کوچک با باتری استفاده می‌کند. این دستگاه از انتقال امواج الکتریکی برای کاهش درد و تسکین زانو استفاده می‌کند. الکترودها به ناحیه آسیب دیده متصل می‌شوند و سپس دستگاه روشن می‌شود و جریان الکتریکی از طریق الکترودها ارسال می‌شود. در طول درمان، در پوست و عضله زیر آن، احساس سوزش یا لرزش سوزن تجربه می‌شود. این سیگنال‌های الکتریکی باعث اختلال در ارسال سیگنال درد از منطقه آسیب دیده به اعصاب اطراف می‌شوند و با شکستن این سیگنال‌ها، بیمار تجربه کمتری از درد خواهد داشت.

لیزر درمانی

فیزیوتراپی خشکی زانو با لیزر درمانی

در سال‌های اخیر لیزرها به یک گزینه درمانی محبوب برای درمان درد تبدیل شده‌اند. نور ساطع شده از دستگاه‌های لیزر به پوست نفوذ می‌کند و توسط سلول‌های عضلات، مفاصل، خون و اعصاب جذب می‌شود. انرژی نور باعث تحریک واکنش سلول‌هایی می‌شود که تولید آنزیم‌ها، افزایش جریان خون و جریان مایع لنفاوی و همچنین تحریک تولید کلاژن را بر عهده دارند. تمام این موارد در کنار هم، روند بهبودی را تسریع کرده و التهاب، خشکی و درد مفاصل را کاهش می‌دهد.

تکنیک‌های بافت نرم 

فیزیوتراپی خشکی زانو با تکنیک‌های بافت نرم

تکنیک‌های بافت نرم شکلی از فیزیوتراپی با استفاده از دست هستند که درآن درمانگر به منظور شکستن چسبندگی‌ها، کاهش تورم، دراز شدن عضلات و تاندون‌ها و کاهش درد و خشکی، از تکنیک‌های دستی و عملی روی عضلات و رباط‌ها و فاسیا استفاده می‌کند. چسبندگی تلاش بدن شما برای بهبود آسیب‌های بافت نرم با یک فرایند التهابی درازمدت و در نتیجه ساختن رشته‌های درازی از بافت اسکار کلاژن است. این بافت‌های جدید روی یکدیگر کشیده می‌شوند و باعث ایجاد نقطه ماشه درد می‌شوند. استفاده از دست برای فشار دادن، کشیدن و ماساژ دادن عضلات و رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب به روش‌های دقیق، هدف درمانگر است که در کاهش درد به شما کمک می‌کند و شما را به عملکرد طبیعی خود باز می‌گرداند.

موبیلیزاسیون مفصل 

موبیلیزاسیون مفصل یک تکنیک فیزیوتراپی است که فیزیوتراپیست‌ها از آن برای بازیابی حرکات کوچک و غیر ارادی که به مفصل کمک می‌کنند تا حرکت خود را در حد مطلوبی انجام دهد، استفاده می‌کنند. دو مشکل اصلی مفصل، درد و خشکی آن است که می‌تواند به صورت جداگانه یا همزمان رخ دهد. به این معنا که ممکن است شما به صورت همزمان دچار سفتی و درد مفصل باشید. موبیلیزاسیون مفصل شامل نوسان و حرکت دادن مفصل به سمت جلو و عقب به منظور بازیابی دامنه کامل حرکتی آن بدون درد است.

مدیریت ضد التهاب 

اگر ماهیت مشکل، التهاب باشد؛ درمانگر به شما کمک می‌کند تا آن را مشخص کرده و بهترین راه برای مدیریت آن را در پیش بگیرید. مشاوره شامل توصیه داروهای ضد التهاب، تنظیم تغذیه و مکمل‌های احتمالی و توصیه‌های حرکتی و ورزشی است که ممکن است به روند بهبودی شما کمک کنند.

ورزش درمانی 

فیزیوتراپی خشکی زانو با ورزش درمانی

اگر خشکی زانوی شما به علت آرتروز باشد، ممکن است فیزیوتراپیست برای کمک به کاهش درد و خشکی مفصل و همچنین بهبود تحرک، توصیه‌های بیشتری نیز به شما بکند.

این درمان‌ها ممکن است شامل: تای چی، ورزش‌های هوازی و/ یا آب درمانی باشند.

  • تای چی- یک ورزش رزمی چینی است که اغلب برای کاهش فشار و تنش در هنگام حرکت بدن در دامنه حرکت کاربردی خود استفاده می‌شود. افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند برای دستیابی به آرامش کامل به انجام آن ترغیب می‌شوند. حرکات استفاده شده در ورزش تای چی نرم، کند و روان است.
  • ورزش‌های هوازی ورزش‌های هوازی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی اغلب برای کمک به کاهش درد مفاصل و بهبود عملکرد همراه با حفظ قدرت عضلانی، جریان خون مناسب و بهینه سازی حرکات روان مفصل انجام می‌شوند.
  • آب درمانی- شامل استفاده از آب (در هر درجه حرارتی) به منظور افزایش بهبودی است؛ به عنوان مثال آب درمانی که در آن ورزش‌ها در یک استخر آب گرم انجام می‌شوند. آب اغلب به دلیل کاهش وزن و فشار هیدرواستاتیک به شما امکان بیشتری برای دسترسی بیشتر به دامنه حرکتی می‌دهد.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک