عوارض صافی کف پا: درد زانو و کمر ناشی از کف پای صاف

صافی کف پا یا قوس‌های افتاده پا، حالتی است که وقتی شخص ایستاده است قوس پا به سمت پایین می‌افتد. اگر پا از زمین بلند شود، اغلب قوس طبیعی به نظر می‌رسد. صافی کف پا به طور معمول شرایطی است که فرد با آن متولد می‌شود، اما می‌تواند در اثر آسیب یا اختلال عملکرد به دست بیاید.

برخی از افراد افتادگی قوس کمتری دارند، اما استخوان‌ها و مفاصل پا به طور معمول با یکدیگر مطابقت دارند. در شرایطی که کف پای شما صاف باشد،‌ استخوان‌ها و مفاصل در یک راستا قرار نمی‌گیرند. یک کف پای صاف یک حالت پیچ خورده ایجاد می‌کند که استخوان‌ها و رباط‌های قوس را از بین می‌برد. در حالی که اکثر افراد مبتلا به کف پای صاف هیچ مشکلی ناشی از این بیماری ندارند، برخی از افراد می‌دانند که راه رفتن، دویدن یا ایستادن برای مدت طولانی دردناک است.

علائم صافی کف پا 


پای انسان دارای 33 مفصل است که 26 استخوان مختلف و بیش از 100 عضله، تاندون و رباط را در کنار هم نگه می‌دارد. قوس‌های پا به توزیع وزن بدن و تمام نیروهای فشاری آن در سراسر پاها کمک می‌کند. ساختار قوس پا نحوه راه رفتن فرد را تعیین می‌کند و باید محکم و قابل انعطاف باشد.

اگر با درد در ساق پا، کمر، زانوها یا باسن مواجه هستید، ممکن است پاها دلیل این مشکلات باشند. هنگام راه رفتن، وزن بدن خود را حدود پنج برابر بر روی هر پا قرار می‌دهید. اگر پا به درستی شوک را جذب نکند، مشکلات دیگری ایجاد می‌شود. به همین دلیل، افرادی که کف پا صاف دارند، معمولاً در ناحیه میان پا درد احساس می‌کنند.

داشتن کف پای صاف باعث می‌شود پا هنگام راه رفتن به سمت داخل بچرخد. این حرکت اضافی می‌تواند فشارهای اضافی را در بخش‌های بالاتر پا ایجاد کند. این درد با فعالیت بیشتر افزایش می‌یابد و ممکن است تورم در مچ پا و قوس داخلی و همچنین درد در مفصل ران، زانو و کمر ایجاد شود. صافی کف پا همچنین می‌تواند منجر به التهاب تاندون آشیل شود، زیرا هنگام فشار دادن پا، فشار زیادی بر روی این تاندون وارد می‌شود.

چرخش بیش از حد می‌تواند استرس غیرضروری را بر روی زانوها ایجاد کند. وقتی پا بیش از حد به داخل چرخش می‌کند، باعث خم شدن و کشیدن زانو به سمت داخل می‌شود که این وضعیت طبیعی نیست و فشار بیشتری بر روی مفصل ایجاد می‌کند. چرخش بیش از حد همچنین می‌تواند مفاصل ران را تحت تأثیر قرار دهد. وقتی پا از حالت اصلی خارج می‌شود، پا به سمت داخل می‌چرخد و مفاصل مفصل ران ممکن است خارج از تراز خود بیفتند. این وضعیت باعث ایجاد فشار اضافی بر روی مفصل ران و عضلات پا می‌شود.

عوارض صافی کف پا 


اگر با کمردرد، درد ساق پا، زانو یا پهلو مشکل دارید، به پاهای خود دقت کنید. متخصصان پا می‌گویند، اگرچه این بیماری‌ها ممکن است کاملاً با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند، اما گاهی اوقات می‌توانند با مشکلاتی که از پاها شروع می‌شود و نحوه ساخت آن‌ها در ارتباط باشند.

درد زانو

درد زانو از عوارض صافی کف پا 

در بعضی از افراد هنگام افتادن قوس‌ها، پاها مجبور می‌شوند که به داخل برگردند. این کار زانو را به سمت داخل می‌کشد و باعث درد در زانو یا مفاصل زانو می‌شود. ارتزهای پا برای ورزش قوس و اصلاح وضعیت زانو و تسکین دردهای زانو ساخته شده.

پزشک متخصص پا به طور معمول به شما توصیه می‌کند که فیلم راه رفتن شما را آنالیز کند تا بتواند زانو و پا را در حالت راه رفتن معاینه کند تا هنگام راه رفتن یا دویدن به تراز خود دسترسی پیدا کنید.

پزشکان برای کاهش درد شما درمان‌هایی را پیشنهاد می‌کنند. درمان معمولاً ترکیبی از تمرینات زانو و پا است که همراه با ارتز پا برای اصلاح تراز مناسب است.

درد لگن

درد لگن از عوارض صافی کف پا 

با افتادن قوس کف پا، در بعضی افراد کل پا به سمت داخل می‌چرخد ​​و هنگام رانندگی و دویدن محور ران را تغییر می‌دهد. این می‌تواند منجر به سندرم باند الیو- تیبیا، بورسیت مفصل ران، تغییرات دیسک بین مهره‌ای و دردهای کشاله ران شود.

اکثر افراد همه این علائم را ندار،ند بلکه فقط یک یا دو مورد را نشان می‌دهند. ناراحتی یا درد معمولاً بعد از ورزش بدتر می‌شود.

بازگشت ترازبندی پا به حالت طبیعی با استفاده از ارتزهای پا که برای تغییر عادت راه رفتن یا دویدن تجویز شده است، همراه با ورزش‌های تقویت کننده، می‌تواند مفصل ران درد را تسکین دهد.

کمر درد 

کمر درد از عوارض صافی کف پا 

دلایل مختلفی باعث می‌شود که صافی کف پا باعث کمردرد شود و در برخی از افراد بیش از یکی از آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

صافی کف پا باعث می‌شود که انگشتان برخی از افراد به صورت تغییر شکل دهد و منجر به نوسان بیشتری در قدم‌های شما از چپ به راست می‌شود. این می‌تواند باعث کمردرد شود.

بعضی اوقات افتادن قوس‌ها متقارن نیستند، ممکن است افتادن یک قوس در یک پا بیشتر باشد و باعث شود یک طرف لگن از طرف دیگر پایین باشد. مثل این است که با یک کفش راه بروید. مفاصل پشت را تحت فشار قرار داده و باعث درد می‌شود.

هنگامی که قوس کف پا بیفتد، مرکز بدن به جلو حرکت می‌کند و درقسمت لگن متمایل می‌شود و فشار را در پایین کمر افزایش می‌دهد و درد مفصلی ایجاد می‌کند.

تجزیه و تحلیل وضعیت بدن به تشخیص علت کمردرد کمک می‌کند. ترکیبی از تمرینات، تقویت عضلات اصلی و ارتز پا می‌تواند عملکرد غیر طبیعی یا کج شدن لگن را اصلاح کرده و کمردرد را تسکین دهد.

اختلال عملکرد تاندون پشت استخوان تیبیال 

تاندون داخل مچ پا قوس کف پا را پشتیبانی می‌کند. در برخی از افراد مبتلا به صافی کف پا، این تاندون ضعیف می‌شود و می‌تواند از بین برود یا شکسته شود. بسته به میزان آسیب دیدگی، تاندون ممکن است با یک بریس، ارتز و فیزیوتراپی بهبود یابد. در موارد پیشرفته‌تر، پزشکان درخواست MRI می‌کنند تا ارزیابی کنند آیا ترمیم جراحی لازم است. پزشکان می‌توانند در مورد نوع جراحی صافی کف پا که ممکن است نیاز به انجام آن داشته باشید به شما مشاوره دهند.

سندرم Os Naviculare

سندرم Os Naviculare، یا سندرم ناویکولار اکسسوریس، نوعی بیماری است که از استخوان اضافی داخل پا ناشی می‌شود. این استخوان کوچک ممکن است از کنار یا حتی بخشی از استخوان ناویکولار جدا باشد و به تاندون استخوان درشت نی متصل یا جاسازی شده باشد. فقط تعداد کمی از افراد این استخوان اضافی را دارند. کف پای بسیاری از آن‌ها نیز صاف است. این اغلب مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث درد شود که به عنوان سندرم ناویکولار جانبی شناخته می‌شود و پس باید با آن مقابله کرد، یا به روش غیر جراحی یا با جراحی.

این بیماری مادرزادی است. این سندرم ممکن است در اثر فعالیت بیش از حد یا آسیب ایجاد شود. داشتن کف صاف فشار بیشتری به تاندون وارد می‌کند و این می‌تواند التهاب یا تحریک را ایجاد کند. علائم اغلب در دوران بلوغ ظاهر می‌شوند و برجستگی استخوانی قابل مشاهده‌ای دارند، ممکن است همراه با قرمزی و تورم و درد در قسمت میانی پا و قوس باشد. پزشکان علائم شما را تشخیص داده و یک دوره درمانی را پیشنهاد می‌کنند.

درمان برای کف پا صاف


درمان صافی کف پا و درد مفصل همراه با داشتن کف پا صاف، می‌تواند متفاوت باشد. بدانید چه موقع باید از یک متخصص پزشکی کمک بگیرید. وقتی درد شدید است و فعالیت‌های روزمره شما را مختل می‌کند، وقت آن است که برای معاینه و درمان کامل به پزشک مراجعه کنید. در صورت نیاز، جراحی کف پای صاف می‌تواند تسکین دائمی داشته باشد و حتی ممکن است قوسی ایجاد شود که در آن وجود نداشته باشد. راه حل جراحی در نهایت بر اساس سن، علائم دقیق و ماهیت تغییر شکل ساختاری شما خواهد بود.

پزشکان معمولاً یک رویکرد محافظه کارانه را توصیه می‌کنند، جراحی فقط در بیشتر موارد سرور اختصاص دارد.

خودمراقبتی 

پزشکان ممکن است به برخی از افراد توصیه کنند تا زمان بهبود علائم استراحت کنند و از فعالیت‌هایی که باعث تشدید وضعیت آن‌ها می‌شود خودداری کنند. وقتی چاقی علت صافی کف پا است  کاهش وزن ممکن است علائم را بهبود بخشد.

کفش مناسب 

کفش‌های سالم می‌توانند نقش مهمی در کاهش درد زانو و مفصل ران مرتبط با صافی کف پا داشته باشند. کفش‌های پاشنه بلند خطر تخریب مفصل زانو را افزایش می‌دهند بنابراین سعی کنید همیشه کفش‌هایی با پاشنه کوتاه استفاده کنید. با این حال، کفش‌های تخت نیز باید به دقت مورد توجه قرار گیرند زیرا بسیاری از آن‌ها پشتیبانی قوسی کافی را ایجاد نمی‌کنند و می‌توانند منجر به درد زانو، مفصل ران و کمر شوند.

هنگام خرید کفش، وقت بگذارید و یک کفش مناسب را پیدا کنید. زیرا کفش‌های تنگ می‌توانند درد پا ایجاد کنند و کفش‌های بزرگ می‌توانند بر نحوه راه رفتن شما تأثیر بگذارند. کفش‌های کتانی وضعیت پایداری را در پای شما ایجاد می‌کنند. اگر درد زانو و ران به دلیل مکانیک ضعیف پا است، کفش مناسب به همراه کفی‌های ارتز می‌تواند یک روش بسیار موثر برای تسکین درد مفاصل باشد.

کفی‌های طبی 

درمان صافی کف پا با کفی های طبی

افرادی که علائم درد مفصلی مداوم یا شدید ناشی از صافی کف پا دارند ممکن است از ارتزهای ساپورت قوس کف پا بهره‌مند شوند. از ساپورت‌های ارتوتیک برای اصلاح ساختار پای شما استفاده می‌شود. با اینکه شرکت‌های زیادی هستند که کفش اصلاحی سفارشی تولید می‌کنند، این کفش‌ها معمولاً بسیار گران هستند. به همین ترتیب، ارتزهای سفارشی تجویز شده توسط یک متخصص غدد پا نیز می‌توانند هزینه بر باشند و به نظر بسیاری از افراد، آن‌ها بسیار سفت و سخت و ناراحت کننده هستند.

اگر مشکل شما خیلی شدید نباشد، ممکن است از کفی‌های بالشتکی مختلفی که در داروخانه محلی شما فروخته می‌شود، راحت شوید. فقط به یاد داشته باشید که پس از خراب شدن بالشتک کف پا آن‌ها را تعویض کنید زیرا دیگر نمی‌تواند از قوس کف پای شما حمایت کند. اگر مشکل شما کمی شدیدتر باشد یا به دنبال محصولی با دوام هستید که مانند کفی‌های ژله‌ای به سرعت از بین نرود، ممکن است بخواهید یک کفی هیبریدی را امتحان کنید و با کسری از هزینه، تمام مزایای ارتزهای سفارشی گران قیمت را برای شما فراهم می‌کند، و قابلیت تنظیم ارتزها به شما امکان می‌دهد سطح پشتیبانی قوس را که شرایط منحصر به فرد شما نیاز دارد، تنظیم کنید.

ورزش 

درمان صافی کف پا با ورزش

تمرینات کششی زیادی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش انعطاف پذیری و قدرت قوس کف پای خود انجام دهید. این تمرینات می‌توانند برای افرادی که از عوارض جانبی صافی کف پا رنج می‌‎برند بسیار مفید باشد. با برداشتن سنگ با انگشتان پا، قرار دادن وسایل بین انگشتان پا و نوشتن اعداد بر روی ماسه با انگشت شست می‌توانید عضلات درونی پا را تقویت کنید. برای کشش رباط فاشیای کف پا از طریق بهبود انعطاف پذیری قوس و تسکین دردها، یک توپ گلف را در حالی که نشسته‌ید به جلو و عقب در زیر قوس پای خود بغلتانید. همچنین کشش دونده برای کشیده شدن عضله ساق پا و تاندون آشیل بسیار مناسب است. عضله ساق پا و تاندون آشیل در صورت سفت شدن باعث ایجاد پرونیشن می‌شوند.

سایر تمرینات و ماساژ درمانی نیز ممکن است به انعطاف پذیری قوس و تسکین درد کمک کند. ژست یوگای سگ رو به پایین برای طولانی شدن و تقویت عضلات ساق پا و تاندون‌های آشیل عالی است. کشش بند ناف پاشنه تمرین خوبی برای کشش عضلات تاندون آشیل و عضلات خلفی ساق پا است، زیرا تاندون آشیل پا باعث تشویق پا به سمت داخل می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک