علت و درمان بورسیت زانو (التهاب بورس مفاصل)

بورسیت زانو التهاب بورس زانو است که در نزدیکی مفصل زانو قرار دارد. بورس کیسه کوچک حاوی مایع بوده که مانند بالش عمل کرده و اصطکاک بین استخوان‌ها و تاندون‌ها و عضلات اطراف مفصل را کاهش می‌دهند. هر زانو ۱۱ بورس دارد. زمانی که یکی از این بورس‌ها ملتهب شود، بورسیت زانو روی کشکک زانو یا روی قسمت داخلی زانو در زیر مفصل زانو اتفاق می‌افتد.

بورسیت زانو باعث ایجاد درد شده و توانایی‌های حرکتی شما را محدود می‌کند. معمولاً درمان بورسیت زانو شامل ترکیبی از روش‌هایی است که به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند. در برخی موارد ممکن است بورس‌هایی که روی کشکک زانو قرار دارند دچار عفونت شوند. در صورتی که علاوه بر درد و تورم در زانو، تب هم داشتید به پزشک مراجعه کنید.

علل


علل بورسیت زانو

بورسیت زانو ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

 • فشار مکرر و مستمر مانند زانو زدن مکرر
 • وارد آمدن ضربه مستقیم به زانو
 • بورز عفونت باکتریایی در بورس‌ها
 • عوارض ناشی ازآرتروز زانو، روماتیسم مفصلی یا نقرس در زانو

عواملی که احتمال ابتلا به بورسیت زانو را افزایش می‌دهد


بورسیت زانو یک عارضه شایع است اما عوامل زیر احتمال ایجاد این اختلال دردناک در زانو را افزایش می‌دهد:

 • زانو زدن زیاد: احتمال ابتلا به بورسیت در افرادی که در هنگام کار از زانوهای خود زیاد استفاده می‌کنند) نصاب‌های موکت، لوله‌کش‌ها و باغبانان( زیاد است.
 • برخی ورزشکاران: ورزش‌هایی که در آنها ضربه مستقیم و زمین خوردن‌های مکرر وجود دارد مانند کشتی، فوتبال و والیبال احتمال ابتلا به بورسیت زانو را افزایش می‌دهند.
 • چاقی و ابتلا به آرتروز: بورسیت آنسرینوس غالباً در قسمت داخلی زیر مفصل زانو در زنان چاق که به آرتروز مبتلا هستند ایجاد می‌شود.

علائم


علائم بورسیت زانو

علائم و نشانه‌های بورسیت زانو بسیار متفاوت است و به این که کدام بورس آسیب دیده باشد و همچنین به علت دقیق تورم آن بستگی دارد. عموماً ممکن است قسمت آسیب دیده زانو در زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد گرم شده و زانو خشک و متورم شود. همچنین ممکن است شما در حال حرکت یا در حال استراحت درد داشته باشید.

ضربه شدید به زانو می‌تواند باعث ایجاد سریع علائم شود اما در بیشتر موارد بورسیت زانو به دلیل ضربات مکرر ایجاد می‌شود) در مشاغلی که از زانو زیاد استفاده می‌شود( بنابراین معمولاً علائم به تدریج شکل گرفته و به مرور زمان شدیدتر می‌شوند.

انواع بورسیت زانو


انواع بورسیت زانو

شایع‌ترین انواع بورسیت زانو عبارتند از:

بورسیت پری پاتلار

این بورس در جلوی زانو درست در زیر کشکک زانو قرار دارد. بورسیت پری پاتلار برای افرادی که مدت زمان زیادی را روی زانوی خود کار می‌کنند مانند نصاب‌های موکت ایجاد می‌شود.

بورسیت پس آنسرین

این نوع بورسیت در قسمت داخلی زانو ایجاد می‌شود. بورسیت پس آنسرین معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از زانو ایجاد می‌شود.

بورسیت سمی ممبرانوس

این نوع بورسیت در پشت زانو ایجاد می‌شود و عارضه‌ای است که معمولاً همراه با آرتروز شکل می‌گیرد. بورس سمی ممبرانوس بین تاندون همسترینگ (سمی ممبرانوس) و عضله گاسترو در ساق پا قرار دارد. تحریک این ناحیه که به کیست بیکر یا کیست پاپیتال معروف است باعث تورم و درد پشت زانو می‌شود. دو نوع بورسیت دیگر عبارتند از بورسیت اینفراپاتلار و بورسیت ایلوتیبیال.

آزمایش‌ها و تشخیص‌ها


آزمایش‌ها و تشخیص‌ها بورسیت زانو

پزشکان معمولاً با معاینه فیزیکی زانو متوجه وجود بورسیت زانو می‌شود. پزشک زانوها را بررسی کرده و وضعیت آنها را با هم مقایسه می‌کند. وی همچنین با فشار ملایم بر قسمت‌های مختلف زانو و حرکت دادن پاها و زانوها در جهات مختلف آنها را مورد بررسی و معاینه قرار می‌دهد.

ممکن است پزشک آزمایش‌های تصویری زیر را نیز انجام دهد:

 • عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی)
 • اولتراسوند یا سونوگرافی

اقدامات درمانی


متناسب با قسمت آسیب دیده زانو، پزشک ممکن است یک یا چند روش از روش‌های زیر را برای درمان انتخاب کند.

RICE

روش‌های اولیه کاهش درد بورسیت که برای درمان دردهای حاد به کار برده می‌شوند عبارتند از:

 • کاهش درد
 • کاهش تورم
 • حفاظت از بافت نرم آسیب دیده
 • کمک در تسریع روند بهبودی
 • پیشگیری از بروز عوارض

داروها

دارو بورسیت زانو

اگر ابتلا به بورسیت زانو باعث ایجاد عفونت شده باشد پزشک یک دوره درمانی با آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کند.

تزریق

تزریق بورسیت زانو

اگر بورسیت تداوم یافت و به درمان‌های اولیه واکنشی نشان نداد، ممکن است پزشک از تزریق کورتیکواستروئید، اوزون و پی آر پی در بورس آسیب دیده استفاده کند تا التهاب آن را کاهش دهد. معمولاً التهاب پس از تزریق بلافاصله از بین می‌رود اما ممکن است درد و تورم ناشی از تزریق تا چند روز باقی بماند.

آسپیراسیون

پزشک ممکن است مایعات اضافی داخل بورس را تخلیه کرده و التهاب را درمان کند. وی یک سوزن به طور مستقیم در بورس آسیب دیده قرار داده و با یک سرنگ مایعات آن را تخلیه می‌کند. ممکن است برای مدت کوتاهی پس از تزریق از یک پوشش تثبیت‌کننده یا ایموبلایزر برای زانو استفاده شود تا احتمال تورم دوباره بورس کاهش یابد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بورسیت زانو

متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما تمرینات ورزشی برای افزایش انعطاف‌پذیری و تقویت عضلات را آموزش دهد. با به کارگیری این روش درمانی، درد کاهش یافته و احتمال ابتلای دوباره زانو به بورسیت نیز پایین می‌آید.

فیزیوتراپی برای بورسیت زانو باید محافظه‌کارانه انجام شود تا موجب تشدید این عارضه نشود. تأکید بر استراحت، کاهش التهاب و افزایش گردش جریان خون برای تسریع روند بهبودی است. زمانی که تورم اولیه کاهش یافت یک برنامه کششی و تقویتی ملایم ارائه می‌شود که می‌تواند به بازیابی حرکات و افزایش قدرت برای تحمل فشار روی تاندون‌ها و مفصل زانو کمک کند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی بورسیت زانو

لیزر درمانی یک روش بی‌خطر، مطمئن، مؤثر و بدون درد برای کاهش التهاباتی نظیر بورسیت، التهاب تاندون یا آرتروز است. پرتو متمرکزشده نوری با طول موج، شدت و زمان مناسب و صحیح به ناحیه آسیب‌دیده کمک می‌کند تا انرژی را از طریق پوست و بافت نرم جذب کرده و به بهبودی ناحیه آسیب‌دیده کمک کند.

مگنت تراپی

مگنت تراپی بورسیت زانو

مگنت تراپی مدت زیادی است که برای درمان برخی دردها مانند بورسیت و التهاب تاندون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مگنت معمولاً از یک فلز منحصربفرد، ترکیبی از فلزات و یا ترکیبی از فلزات و مواد غیرفلزی ساخته می‌شوند. این مگنت یک میدان انرژی ایجاد کرده که در نزدیکی قسمت مورد نظر گسترش می‌یابد.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی بورسیت زانو

در درمان بورسیت به کمک روش اولتراسوند از امواج پالسی روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود تا روند بهبودی را تسریع کرده و درد ناشی از بورسیت را کاهش دهد. اولتراسوند برخلاف بسیاری از روش‌های قدیمی ضدالتهابی که سیستم عصبی را از کار می‌اندازد، روند طبیعی بهبودی را در بدن تسریع می‌کند.

درمان‌های دستی یا کایروپراکتیک

درمان‌های دستی یا کایروپراکتیک بورسیت زانو

درمان‌های دستی برای درمان بورسیت بسیار مؤثر و کارآمد است. بورسیت معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از زانو یا سایش استخوان‌ها، مفاصل و بافت نرم روی بورس ایجاد شده و باعث ایجاد تورم می‌شود. قسمت‌های بدن که در محل درست خود قرار نگرفته باشند مستعد تحریک با چنین شرایطی هستند در کایروپرکتیک از حرکات دست روی ستون فقرات و مفصل برای بازگردندان وضعیت صحیح اسکلتی عضلانی استفاده شده و به بدن کمک می‌کند تا روند بهبودی را تسریع کند.

تمرینات ورزشی

تمرینات ورزشی برای درمان بورسیت زانو

متخصص فیزیوتراپی ممکن است برای شما کشش عضله همسترینگ را به عنوان بخشی از برنامه درمانی در نظر گیرد. یکی دیگر از تمرینات ورزشی که ممکن است به شما داده شود کشش ران و ساق پا است.

عمل جراحی

اگر شما به بورسیت مزمن شدید دچار شده‌اید که روش‌های درمانی ذکر شده برای درمان آن مؤثر واقع نمی‌شود ممکن است پزشک انجام عمل جراحی برای برداشتن بورس را به شما توصیه کند.