سوالات رایج پارگی مینیسک زانو(علل، روش درمان، طول دوره نقاهت)

مینیسک یک دیسک از جنس غضروف است که در داخل مفصل زانو، بین انتهای تحتانی استخوان ران به نام فمور و انتهای فوقانی استخوان ساق پا به نام تیبیا قرار دارد. در هر مفصل زانو ۲ مینیسک وجود دارد، یکی در قسمت داخلی و دیگری در قسمت بیرونی. مینیسک‌ها به حرکات مفصل زانو کمک می‌کنند و همچنین به عنوان محافظ عمل می‌کنند تا از برخورد مستقیم استخوان به استخوان دیگر که ممکن است باعث آسیب به غضروف زیرین شود، جلوگیری کند.

مینیسک می‌تواند با هرگونه فعالیت ناگهانی محوری یا چرخشی پاره شود. گاهی اوقات افتادن نیز ممکن است باعث پاره شدن مینیسک شود. در مواردی که شکستگی مینیسک به سن بیمار مربوط می‌شود، ممکن است پارگی به دلیل حوادثی اتفاق بیفتد که بیمار حتی به یاد نمی‌آورد.

سوالات متداول پارگی مینیسک زانو 


پارگی منیسک تا چه حد جدی است؟ 

پارگی مینیسک با توجه به اندازه و محل پارگی می‌تواند باعث ایجاد علائمی مثل درد، تورم، درد و ناراحتی شبانه، قفل شدن زانو، پیچش، یا گیر کردن شود. ممکن است بیمار علائم جدی نداشته باشد و درمان مینیسک بستگی به علائم بیماری دارد. در صورت عدم درمان ممکن است بیمار دچار درد مداوم و تورم در زانو شود.

چه عواملی باعث پارگی مینیسک می‌شود؟ 

صدماتی که در اثر سقوط یا در حین توقف ناگهانی حرکت یا حرکات محوری به زانو وارد می‌شود، حتی در مینیسک‌های نرمال نیز می‌تواند باعث پارگی شود. اگر بیماران دچار مینیسک دژنراتیو شده باشند که ممکن است به دلیل طولانی شدن زمان آسیب‌دیدگی یا پیری اتفاق بیفتد، هرگونه حرکت ظریف نیز می‌تواند باعث پارگی مینیسک شود.

علائم پارگی مینیسک چیست؟ 

بیماران مبتلا به پارگی منیسک به مدت چند ساعت تا چند روز دچار درد همراه با تورم می‌شوند. این بیماران همچنین ممکن است علائمی مانند گیر کردن، قفل شدن یا خالی شدن زانو را تجربه کنند. بیمار همچنین ممکن است از درد و ناراحتی شبانه در لگن خود شکایت کند.

پزشک چگونه می‌تواند پارگی مینیسک را تشخیص دهد ؟ 

پزشک چگونه می‌تواند پارگی مینیسک را تشخیص دهد

تاریخچه پزشی بیمار و همچنین معاینه فیزیکی که پزشک در مطب انجام می‌دهد معمولاً می‌تواند پارگی مینیسک را مشخص کند. معمولا از اشعه ایکس برای تشخیص صدمات استخوانی استفاده می‌کنند اما برای تاييد تشخيص پارگی مینیسک، لازم است MRI انجام شود.

آیا ممکن است پارگی مینیسک به تنهایی بدون جراحی بهبود یابد؟

اگر پارگی جزئی در حاشیه مینیسک وجود داشته باشد، ممکن است نیازی به جراحی نباشند و پارگی با گذشت زمان به خودی خود بهبود یابد. بیمارانی که دچار پارگی مینیسک می‌شوند لزوماً نیازی به درمان جراحی ندارند و بعضی از آنها با کمک استراحت، بالا بردن پا، یخ، داروهای ضد التهابی و فشرده‌سازی بدون جراحی قابل درمان هستند. همچنین بیمار می‌تواند از فیزیوتراپی  نیز کمک بگیرد. درمان بستگی به این دارد که چه علائم و ناراحتی‌هایی در بیمار ایجاد شده است.

چه مدت طول می‌کشد تا پارگی مینیسک بدون جراحی بهبود یابد؟ 

بهبود پارگی مینیسک در قسمت بیرونی، که کوچک‌تر است، بدون جراحی ممکن است ۶ تا ۸ هفته طول بکشد. بیمار می‌تواند با انجام فیزیوتراپی و همچنین استفاده از داروهای ضد التهابی و یخ، استراحت، و فشرده سازی به بهبودی خود کمک کند.

چه مدت طول می‌کشد تا آسیب‌دیدگی مینیسک بهبود یابد؟

معمولا دوراه نقاهت پس از آسیب‌دیدگی در حدود ۶-۸ هفته است. ممکن است بیمار در این دوره تحرک محدودی داشته باشد. داروهایی مانند داروهای ضد التهابی و درمان فیزیکی می‌تواند به بهبود آسیب‌دیدگی مینیسک کمک کنند.

آیا می‌توانم با مینیسک پاره راه بروم؟ 

اگرچه پارگی مینیسک ممکن است باعث ایجاد درد و تورم شود، اما اگر تحت کنترل باشد بیمار به خوبی می‌تواند با آن راه برود و همچنین کارهای معمول زندگی روزمره خود را انجام دهد. اگر علائم پارگی مینیسک در بیمار زیاد باشدف باید برای مدیریت آن به پزشک مراجعه کند.

بعد از آسیب‌دیدگی مینیسک چقدر طول می‌کشد تا دوباره بتوانم راه بروم؟

آسیب‌دیدگی مینیسک اگرچه ممکن است باعث بروز علائمی مانند درد، گیر کردن، قفل شدن، و پیچش زانو در بیمار شود، اما معمولا بیمار می‌تواند با این شرایط نیز راه برود. آسیب‌دیدگی مینیسک همچنین ممکن است باعث تورم زانو شود. اگر بیماران علائم شدیدی داشته باشند، ممکن است از عصا یا چوب دستی برای راه رفتن استفاده کنند.

در صورت درمان نشدن پارگی مینیسک چه اتفاقی می‌افتد؟

پارگی جزئی در قسمت بیرونی حاشیه مینیسک ممکن است به خودی خود بهبود یابد. اما در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد علائمی مثل درد و تورم شود. اگر پارگی مینیسک قابل توجه باشد، ممکن است این پارگی گسترده شود، فعالیت‌های بیمار را محدود کند ،و با گذشت زمان افزایش یابد.

آیا ممکن است پارگی مینیسک تشدید شود؟ 

پارگی مینیسک ممکن است با فعالیت، به خصوص فعالیت‌های محوری، بدتر شود. در این گونه فعالیت‌ها ممکن است مینیسک بین دو کندیل گیر کند و اندازه آن افزایش یابد. در این صورت وضعیت بیماران به دلیل درد و تورم وخیم‌تر می‌شود.

پارگی مینیسک چگونه درمان می‌شود؟

پارگی مینیسک چگونه درمان می‌شود

پارگی مینیسک بدون جراحی نیز قابل درمان است. برای درمان پارگی مینیسک آن از بیمار خواسته می‌شود استراحت کند، از یخ، بریس‌های فشرده‌‍سازی، و همچنین ارتفاع به همراه داروهای ضد التهابی با یا بدون تزریق کورتیزون در زانو استفاده کند. بیمارانی که با درمان محافظه کارانه بهبود نمی‌یابند ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشند که در این صورت یا منیسک ترمیم می‌شود ، اگر قابل ترمیم باشد، یا مینیسککتومی جزئی برای برداشتن قسمت پاره شده از منیسک و متعادل کردن پشت مینیسک انجام می‌شود تا لبه‌های آن پایدار شود.

آرتروسکوپی چیست؟ 

آرتروسکوپی نوعی عمل جراحی است که در آن یک دوربین با منبع نور از طریق سوراخ‌هایی در پا به مفصل بدن وارد می‌شود تا مشاهده درون مفصل را برای پزشک میسر کند. پزشکان ممکن است سوراخ‌های دیگری نیز برای وارد کردن دستگاه آرتروسکوپی برای انجام جراحی آرتروسکوپی ایجاد کنند. آرتروسکوپی با ایجاد توانبخشی اولیه و همچنین بهبودی بدون ایجاد عوارض مضاعفی که در اثر جراحی‌های باز مفصل ایجاد می‌شود، در مدیریت صدمات مفاصل متحول شده است.

در جراحی آرتروسکوپی چه اتفاقی می‌افتد؟ 

در طی عمل جراحی آرتروسکوپی، یک دوربین با منبع نور از طریق برش‌ یا سوراخ‌های کوچک در پا به مفصل زانوی بیمار وارد می‌شود. ابزارهای آرتروسکوپی نیز از طریق سوراخ‌های دیگری که در پا ایجادشده وارد مفصل می‌شوند. ابتدا مفصل بررسی شده و سپس مراحل لازم انجام می‌شود.

بعد از جراحی آرتروسکوپی چه مدت باید در بیمارستان بمانم؟ 

بیشتر بیماران بعد از عمل جراحی آرتروسکوپی، از بیمارستان یا مرکز جراحی مرخص می‌شوند. این عمل در حدود دو ساعت انجام می‌‍شود و پس از آن، در صورت نیاز، جدا از داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می‌کند، ابزارهای کمکی مثل بریس نیز برای کمک به راه رفتن به بیمار داده می‌شود.

مینیسککتومی چیست؟ 

مینیسککتومی چیست

منیسککتومی نوعی عمل جراحی است که در آن قسمتی از مینیسک مفصل زانو، یا مینیسک به طور کامل برداشته می‌شود تا علائم آزاردهنده پارگی مینیسک را از بین ببرند. در بیشتر اوقات، مینیسککتومی جزئی انجام می‌شود و ما تمایل داریم که مینیسک سالم را در جای خود نگه داریم تا بتواند نقش محافظتی خود را انجام دهد و به حرکت مفصل زانو کمک کند.

آیا حذف بخشی از غضروف من بی‌خطر است؟ 

غضروف زانو به شکل مینیسک برای کمک به سر خوردن و همچنین محافظت کردن از مفصل زانو وجود دارد. غضروف نباید از بین برود، اما اگر پاره شود و بیمار علائمی داشته باشد که با استفاده از روش‌های محافظه‌کارانه نیز برطرف نشود، بنابراین ممکن است نیاز باشد این قسمت از غضروف خارج شود تا بیمار علائم آزاردهنده نداشته باشد.

دوره نقاهت جراحی آرتروسکوپی چند وقت است؟ 

بیمارانی که تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می‌گیرند ممکن است بعد از کلیه جراحی‌های معمول زانو مانند مینیسککتومی، ۶-۸ هفته طول بکشد تا بهبود پیدا کنند. بیمارانی که عمل ترمیم مینیسک انجام داده‌اند ممکن است ۳-۴ ماه طول بکشد تا منیسک آن‌ به طور کامل بهبود یابد. بیمارانی که تحت عمل بازسازی رباط مانند ساخت رباط صلیبی زانو یا PCL قرار می‌گیرند، باید به مدت طولانی برنامه توانبخشی خود را دنبال کنند و بسته به نوع کار و وضعیت قبل از جراحی، ممکن است بهبودی آن‌ها ۶ ماه تا یک سال طول بکشد.

چه مدت بعد از عمل باید از عصا استفاده کنم؟

چه مدت بعد از عمل پارگی مینیسک زانوباید از عصا استفاده کنم؟

استفاده از عصا پس از عمل به نوع جراحی و همچنین به بیمار بستگی دارد. اکثر بیماران تحت عمل جراحی مینیسککتومی جزئی آرتروسکوپی قرار نخواهند گرفت و نیازی به عصا ندارند یا ممکن است برای راحتی و کمک به راه رفتن تنها برای چند روز از آن‌ها استفاده کنند. بیمارانی که تحت بازسازی مینیسک یا بازسازی رباط صلیبی قرار دارند ممکن است برای مدت طولانی به عصا نیاز داشته باشند.

آیا جراحی برای من گزینه مناسبی است؟

جراحی زانو به صورت مینیسککتومی، ترمیم مینیسک یا بازسازی رباط در اصل جزو جراحی‌های انتخابی است و گزینه‌ای است که قبل از تصمیم‌گیری، پزشک و بیمار باید مورد آن با هم صحبت کنند.

خطرات مرتبط با این نوع درمان چیست؟ 

خطر مرتبط با جراحی آرتروسکوپی شامل خونریزی، لخته شدن خون در ساق پا، عفونت، آسیب‌دیدگی اعصاب یا رگ‌های خونی، آسیب به غضروف، رباط‌ها، مینیسک، سفتی زانو به غیر از خطرات بیهوشی است.

آیا بعد از عمل نیاز به تغییر رژیم غذایی دارم؟

اگرچه رژیم غذایی خاصی وجود ندارد، اما همیشه توصیه می‌شود بلافاصله بعد از عمل غذاهای نرم مصرف کنید. این کار نه تنها به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند بلکه از تهوع و استفراغ نیز جلوگیری می کند.

آیا نیاز به کاهش وزن دارم؟ 

کاهش وزن تأثیرات زیادی روی بدن دارد. اگر بیمار از BMI بالایی برخوردار باشد، کاهش وزن از نظر کاهش فشار خون، مدیریت بهتر دیابت و همچنین پیشگیری و کمک به مدیریت درد اسکلتی-عضلانی و اختلالاتی از جمله درد کمر، زانو، لگن ،و درد مچ پا به او کمک خواهد کرد.

چه موقع می‌توانم فعالیت عادی خود را از سر بگیرم؟ 

بیمارانی که تحت عمل جراحی مینیسککتومی آرتروسکوپی قرار گرفته‌اند، معمولاً طی چند روز پس از عمل می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. بیمار می‌تواند به تدریج میزان کارهایی را که می‌تواند انجام دهد افزایش دهد. حدود شش تا هشت هفته پس ار عمل جراحی طول می‌کشد تا بیمار به طور کامل بهبود یابد. بیمارانی که تحت عمل جراحی ترمیم مینیسک قرار گرفته‌اند، ممکن است به مدت زمان بیشتری، سه تا چهار ماه، برای بهبودی کامل نیاز داشته باشند. بیمارانی که تحت عمل بازسازی رباط قرار می‌گیرند، ممکن است بهبودی کامل آن‌ها پس از عمل جراحی شش ماه تا یک سال نیز طول بکشد.

آیا بعد از عمل به یک برنامه ورزشی خاص نیاز دارم؟ 

بیشتر بیماران پس از جراحی‌های آرتروسکوپی وارد برنامه‌های فیزیوتراپی می‌شوند. این بیماران تحت برنامه‌های ورزشی خاصی قرار می‌گیرند که این برنامه‌ها با توجه به نوع جراحی که انجام شده است، مشخص می‌شود. بیماران باید به طور مرتب به فیزیوتراپیست و همچنین پزشک خود مراجعه کنند.

آیا به فیزیوتراپی احتیاج دارم؟

 آیا برای درمان پارگی مینیسک زانو بعد از عمل فیزیوتراپی احتیاج دارم؟

اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می‌گیرند، بلافاصله یک هفته پس از جراحی باید برنامه‌های فیزیوتراپی خود را آغاز کنند. علاوه بر این، برنامه ورزش خانگی نیز برای این بیماران در نظر گرفته می‌شود.

چه کار دیگری می‌توانم انجام دهم تا خطر آسیب‌دیدگی دوباره را کاهش دهم؟ 

با تشخيص علت و دلايل آسيب مي‌توان به شناخت خطر آسيب ديدگي و کاهش آن كمك كرد. بیماران در صورت داشتن اضافه وزن ممکن است نیاز به کاهش وزن داشته باشند. همچنین ممکن است لازم باشد تا در حین انجام فعالیت‌های پرخطر از بریس استفاده کنند تا خطر آسیب‌دیدگی را کاهش دهند.

آیا فیزیوتراپی می‌تواند منیسک پاره شده را ترمیم کند؟ 

فیزیوتراپی در صورت پاره شدن مینیسک می‌تواند به بازیابی دامنه حرکات و همچنین قدرت و در عین حال کاهش درد و تورم زانو کمک کند. اگر منیسک از قسمت بیرونی نزدیک خط مفصل پاره شود، ممکن است به مرور زمان بهبود یابد. همچنین با فیزیوتراپی می‌توانید به حفظ و بهبود عملکرد زانوی خود کمک کنید.

مقالات مرتبط

54 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • داود حکم علی پور
  3 دی 1398 01:00

  سلام وقت بخیر من حدود ۱۰ ماه پیش پام به لبه موکت کارگا ه گیر کرد درحین زمین خوردن توسط پسرم مهار شدم بعد باچند ساعت احساس کردم زانویم درد میکنه فکر کردم کشیدگی عضله است به اشتباه دوش
  گرم گرفتم ولی درد زانوم بیشتر شد بمتخصص مراجعه کردم وایشان بدون اینکه حتی زانویم رانگاه کند ۱۰ جلسه فیزیو تراپی تجویز کرده ومن انجام دادم دردگمتر شد وبهبود نیافت به دکتر داخلی مراجعه کردم با یک معاینه ساده گفت تاندوم زانو پاره شده بعد ام آری به متخصص مراجع کن به متخصص دیگری مراجعه کردم با دیدن ام ار ای تایید کرد پارگی تاندوم وتجویزیش ۲۰ جلسه فیزیو تراپی به احتمال ۵۰درصد بهبودی والا عمل ومننیز بهبودی نسبی حاصلم شد و ج ی نگرفتم ولی با گذشت ۱۰ ماه هر از گاهی زانو درد شدیدی سراغم میاد ۴۹ سالم وشغلم خیاطی مبلمان از عمل باز هم ترس دارم و هرگز نمیتوانم بیش از ۳یا ۴ روز کارم را تعطیل کنم بخاطر مخارج زندگی مجبورم بخاطرخدا ونام انسان مرا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   14 دی 1398 07:35

   با توجه به شرایط و شرح حال شما پیشنهاد می کنم تزریق prp(پی آرپی) برای شما انجام بشه

   پاسخ
 • پارگی سطلی منیسک زانو دارم چه کنم که در خان درمان شوم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   14 دی 1398 07:29

   علائم شما چیست و چند ساله هستید. می توانید تصویر ام ار ای را از طریق واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ برای بنده ارسال کنید

   پاسخ
 • سلام بنده نزديك ب چهار ماهه عمل رباط صليبى و مينيسك انجام دادم تو راه رفتن مشكلى ندارم ولى هنوز كمى پام ورم داره و كامل كامل خم نميشه لطفا راهنمايي كنين ك بايد چكار كنم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   24 خرداد 1399 12:21

   برای این که عمل های جراحی زانو را بتوان با موفقیت هر چه بیشتر پشت سر گذاشت بلافاصله پس از جراحی باید حتماً فیزیوتراپی تخصصی با هدف کاهش التهاب ها و برگرداندن دامنه حرکتی زانو به حالت طبیعی انجام شود

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من تازه یک هفته است مینیسک داخلی زانوم را عمل کردم خیلی میترسم هرکی یه حرفی میزنه هفته ی بعد نوبت دکتر دارم بنظرتون بعد از چکاپ چکار کنم که پام به حالت قبلی برگرده

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   11 مرداد 1399 04:25

   بله پس از جراحی های زانو باید حتما فرآیند فیزیوتراپی و توانبخشی به خوبی انجام شود.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سیمین سپهران
  9 تیر 1399 13:31

  باسلام ازده ماه گذشته که مینیسک پام پاره شده به چند دکتر متخصص مراجعه کردم عکس وام ار ای گرفتم داروتجویزکردنولی جواب نگرفتم میخواستن بادارودرمان بشم سی جلسه فیزیوتراپی هم رفتم ولی دردم کم نمیشه دوهفته پیش به دکتر متخصص زانورفتم عکس ایستاده اززانو نوشت انجام دادم گفتن بیاعمل ارتروسکوپی بکنمدردشدیددارم وناتوان ازانجام کارهای روزانه ایابایدعمل بکنم یانه پنجاه وهفت سالمه درضمن آرتروززانوهم دارم ودرعکس هم مشخص شده پام کج شده لطفا راهنماییم بفرماییدباتشکر

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   11 مرداد 1399 04:20

   با توجه به شرح حال شما لطفا عکس رادیوگرافی را در واتس اپ ارسال کنید تا نظر دقیق تر دریافت کنید
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من خانم‌ ۳۸ ساله هستم که ۴ سال پیش بر اثر افتادن و خالی کردن بیش از حد زانو یروز تو راپله افتادم و به بیمارستان رفتم و ام ار ای گرفتن گفتن رباط زانوم پاره شدا مینبکسم یدونه پاره شده یدونه کشیدگی داره از قبلم اب اوردا بوده من‌متوجه نشده بودم الان بهرحال دکترتشخیص عمل داد ولی من به دلیل نداشتن بیمه و هزینه زیاد رباط نتونستم عمل کنم و توی این چند که گزشته و من عمل نکردم الان دیگه بشدت درد پاشنه پا کف پا زانو لگن دارم واقعا نمی دونم چکار کنم راه رفتن برام خیلی سخته بعد راه رفتن تا دوروز پاهام اگگار بهش وزنه وصله کش میاد رو کف پاهام سخت راه میرگ‌من‌چکار باید کنم که بتونم از پس عمل بر بیام یا همبنجوری ادامه بدم چه بلای داره سرم میاد راهنماییم کنید لطفا

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   12 مهر 1399 09:33

   اقدام خاصی نمی توان انجام داد متاسفانه می تواند در بیمارستان دولتی اقدام به این عمل کنید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشيد
  خانمي ٥١ ساله هستم كه مدتي هست ورم شديد در ناحيه قوزك پاي راستي دارم كه با درد خيلي زياد همراه
  ايا ميتونه عوارض پارگي مينيسك باشه؟؟ چون مينسيك پاي راستم دچار پارگي هست

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   12 مهر 1399 09:32

   خیر این مورد از اسیب منیسک مستقل است و باید مجزا مورد بررسی و معاینه قرار گیرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من ۱۸سالمه و عمل جراحی مینیسک داشتم و قسمتی از مینیسک بیرونی رو خارج کردن و قسمتی را ترمیم کرده اند
  بعداز فیزیوتراپی دکتر گفت بعد از۶ماه میتونم فعالیت ورزشی ام رو مثل سابق ادامه بدم
  ولی وقتی ازحالت نشسته بلند میشوم در زانویم دوبار صدای تق تق میشنوم
  یعنی احتمال داره که مینیسک دوباره پاره شده باشه؟من میتونم فعالیت های سنگین انجام بدم؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 مهر 1399 11:07

   این صدا به منزله پارگی نیست
   برای اینکه بتوانید فعالیت های ورزشی را مجدد پیگیری کنید باید بیوفیدبک دینامیک که مخصوص ورزش کاران تقویت عضلات را انجام می دهد را انجام دهید

   پاسخ
 • سلام، چند هفته بعد از عمل ترمیم رباط صلیبی می توان رابطه جنسی برقرار کرد؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   8 مهر 1399 10:37

   می توانید
   اما باید از حرکات سنگین و یکباره اجتناب کنید و با آرامش عمل کنید

   پاسخ
  • با سلام، من رباط ACL ومنيسك پاره كردم ميخواستم بدونم چه مدت بعد عمل ميتونم دوباره فعاليت ورزشي داشته باشم يا اينكه چه كارهايي بكنم كه دوران نقاهت سريع باشه ؟! با تشكر

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    13 مهر 1399 13:55

    بله باید حتما بعد از انجام جلسات فیزیوتراپی تخصصی ورزش را از سر بگیرید

    ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

    پاسخ
 • فاطمه
  9 مهر 1399 14:36

  سلام من ۱۵روز عمل ترمیم مینیسک انجام دادم بخیه روی زانو م قرمز شده وکمی هم درد دارم نسبت به روزهای پیش لطفا راهنمایم کنید به دکترم هم دسترسی ندارم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   28 مهر 1399 11:59

   باید انتی بیوتیک مصرف کنید
   البته این مورد پس از معاینه و بررسی های لازم هست

   پاسخ
 • فاطمه
  9 مهر 1399 15:59

  سلام من دو هفته که مینیسک زانوم عمل کردم ودور بخیه قرمز شده وسوزش داره نسبت به روزهای قبل لطفا راهنماییم کنید دسترسی به دکترم ندارم

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   13 مهر 1399 13:58

   باید با سرم شستشو آن را بشویید و آنتی بیوتیک استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام – بنده مینیسک داخلی زانومو عمل کردم – مینیسک رو خارج کردن – چه خطراتی برای من در انتظار است ؟ – یکم برام توضیح بدین

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   23 آذر 1399 06:13

   خیر خاصی نیست به هر صورت همه باید نکات احتیاطی را رعایت نمایید
   شما می تواند موارد احتیاط را از مقالات سایت مطالعه کنید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • الهام کنجوریفر
  13 آذر 1399 13:50

  سلام من خانم هستم ۳۸ساله .زانو درد داشتم رفتم دکتر ام ار ای نوشت و بعد گفت پارگی مینیسک داری و ریزش غضروف گفت باید عمل کنی ولی من نمی‌خوام عمل کنم میشه منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   23 آذر 1399 06:12

   به منظور بررسی دقیق تر تصویر مدارک پزشکی رو در واتس آپ ارسال کنید ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام من ۴۰ سال سن دارم برج ۴ عمل مینیسک اجام دادم تقریبا ۱ ماه بعدفیزیوخراپی هم رفتم اطراف زانوهنوزبیحس هست هنگام راه رفتن انگارزانوم روحس نمیکنم زانوبندمیبندم بعضی وقت هاصدای ترق ترق میده انگار دوتااستخوان ازروی هم سربخوره تق تق صدابده پله نمیتونم برم برای دوزانونشستن هم زانوم درد میگیره لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   23 آذر 1399 06:08

   با توجه به توضیحات شما بهتر است ام آر آی مجدد از زانو تهیه شود تا بتوان تشخیص صحیح را داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
  • ناشناس
   28 بهمن 1399 08:24

   سلام شوهرم شیش ماه پیش پاش پیچید و زانو درد شدیدی گرفت به خاطر کرونا دکتر نرفتیم الان که رفتی ام ار ای جواب ام ار ای گفته مینیسک و رباط سلیبی پاره شده و باید عمل کنید اگه شیش ماه دیگه عمل کنیم ایا مشکلی پیش میاد

   پاسخ
   • دکتر بهنود صمدی
    9 اسفند 1399 13:18

    بهتر است هر چه زودتر این کار را انجام دهید تا نتیجه مطلوب تر باشد. تصویر ام آر آی را در شماره واتس آپ ارسال نمایید تا بتوان نظر دقیق داد ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

    پاسخ
 • فردین جوادزاده
  17 آذر 1399 21:45

  من یه هفته ای میشه مینیسکو و رباط صلیبیم رو عمل کردم ولی یه بار که پا میشدم افتادم روی پای ای که عمل کردم خیلی بهش فشار اومد امکان داره دوباره مینیسکم پاره شده باشه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   23 آذر 1399 06:07

   بله باید از بروز هرگونه آسیب در دوره درمان جلوگیری کنید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من پارسال زانوم آسیب دید MRI گرفتم یکی از دکترا که دید گفت کشیدگی رباط دارم دومین دکتر گفت دررفتگی کشکک سومین گفت کمی آسیب مینیسک و غضروف آخرش نفهمیدم کدومه. قبلا علائم شدیدی داشتم و زانوم اصلا صاف نمیشدولی الان یه ذره زیر زانوم خالی میشه و درد خفیفی دارم. ۶ ماهه تمرین میکنم ولی علائمم کامل از بین نرفته. نظر شما چیه؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   7 دی 1399 06:01

   سلام وقت بخیر
   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام. وقتتون بخیر
  مینیسکم در فوتبال دچار پارگی ‘پیچیده’ شده میخواستم بدونم با پی آر پی حل میشه یا باید عمل کنم و اینکه اگر نیاز به عمل باشه مینیسکم برداشته میشه؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   17 دی 1399 07:20

   این مورد بستگی به شدت آسیب دارد که در ام ار ای مشخص می شود. تصویر ام ار ای را در شماره واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال نمایید

   پاسخ
 • سلام من ۱۹ سالمه و ۷ ماه پیش مینیسک خارجی زانوم به گفته دکتر پاره شد ولی در حدی نبود که نیاز به عمل داشته باشه و الان بعد از گذشت این مدت دردش کمتر شده و مثل قبل دیگه تق تق نمیکنه ولی هنوزم یک ذره درد رو حس میکنم بنظرتون ممکنه در اینده اون درد هم از بین بره؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   20 دی 1399 13:17

   این شکل از درد مزمن را می توان با درمان های فیزیوتراپی برطرف کرد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • آکاک محمودی
  22 دی 1399 20:03

  سلام من ۲۰ روز رباط ومنیسک عمل کردم ۷ جلسه است ک میرم فیزیوتراپی ولی زانوم ۷۰ درجه جمع میشه جای نگرانی است؟!

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   4 بهمن 1399 06:41

   باید هرچه سریع تر فیزیوتراپیست دامنه حرکتی را به وضعیت نرمال بگردانند

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام من ۱۷ سالمه و زانو درد از خیلی پیش داشتم ولی الان در شب دردش بیشتر میشه خالی میکنه توی زانوم و قفل میکنه و با یه صدای تقه آزاد میشه آیا مینیسک زانو من پاره شده؟

    پاسخ
    • دکتر بهنود صمدی
     9 اسفند 1399 13:13

     بله آسیب منیسک دارید که برای بررسی دقیق تر و درمان آن نیاز است معاینه بالینی انجام شود و عکس ام آر آی تهیه کنیم

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
 • سلام وقت بخير
  رباط صليبي زانوي من ۵ سال پيش يكبار مورد عمل قرار گرفته است و ديشب دوباره در فوتبال چرخيد به صورتي كه درد زيادي دارم و متورم است و با مراجعه به دكتر و عكسبرداري گفتتد كه در عكس چيزي نديدند و اما چون درد من زياد است و نميتوانم پايم را زمين بگذارم، گفتند در آتل گچ باسد و دو روز ديگر ام آر آي انجام بدهم
  و فعلا شرايط عمل را ندارم
  به نطرتون آتل را باز كنم؟ و زانو بند ببندم
  و چه ورزشي انجام بدهم كه بتوانم راه برم و درد رو كم كنم؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   9 اسفند 1399 13:20

   با توجه به اینکه فاز فعال درد و التهاب را دارید باید فیزیوتراپی تخصصی انجام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام نعمان هستم من۸ماه پیش زانوی چپم بخاطر کولبری افتادم روی صخره بعددردشدیدی بهم وارد شد دو.الی سه روز درد داشت بعدخوب شد.حالا بعداین مدت دوباره دردگرفته و.رفتم پیش دکتر گفت ام ارای بگیروگرفتم میگه منیسک زانوت پاره شده باید عمل کنی می خواستم بدونم مشکلی نداره

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   9 اسفند 1399 13:19

   تصویر ام آر آی رو در شماره واتس آپ ارسال نمایید تا بتوان نظر دقیق داد

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من یه سال میشه مینیسک پارو عمل کردم الان جای که عمل کردم ورم کرده و فقط جای عمل درد میکنه مشکل میتونه از چی باشه

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   9 اسفند 1399 13:10

   این مورد باید بررسی شود از نظر التهاب و عفونت

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سحر محمدی
  14 تیر 1400 07:55

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من خوردم زمین وزانوی چپم درد گرفت وعکس گرفتن وگفتن که شکستگی دیده نمیشه. چند روز بعد بادکرد و تیره شد ودرد داشتم .الان حدود ۸ هفته میگذره میتونم خم کنم فقط موفع راه رفتن پام یه جوری سفته ودرد خیلی کمی دارم .به نظرتون مینیسک من اسیب دیده؟ وباید به ام ار ای تهیه کنم؟ یا به مرور زمان و تمرینات ورزشی بهبود پیدامیکنه؟

  پاسخ
  • دکتر بهنود صمدی
   20 تیر 1400 05:33

   برای این مورد حتما باید فیزیوتراپی تخصصی انجام شود و دارو استفاده کنید

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک