سفید کردن دندان در مطب،روش ها و هزینه ی آن

2

سفیدی دندانها و علت تغییر رنگ آنها

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود . ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود. ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضحتری را باعث میشود. گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و باعث ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود.

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها

۱. سیگار کشیدن
۲.استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و …
۳. افزایش سن
۴.عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.

بهترين راه سفيد کردن دندان چيست ؟

رنگ دندان يكي از اساسي ترين موارد زيبايي لبخند است در حدي كه اگر همه عوامل مربوط به زيبايي يك لبخند وجود داشته باشد اما دندانها بدرنگ باشند آن لبخند جلوه خود را از دست خواهد داد .بهترين و موثرترين راهي كه درعلم دندانپزشكي براي بهبود رنگ دندانها وجود دارد، بليچينگ (سفيد كردن) دندانهاست ؛ درماني كه امروزه طرفداران بسياري در دنيا پيدا كرده و روزانه افراد بسياري براي سفيد كردن دندان هاي خود به مطب هاي دندانپزشكي مراجعه ميكنند. بليچينگ دندان ها به بهترين نحو با نظارت حرفه اي در پي معاينات دقيق ، تشخيص و استفاده از مواد مناسب براي بيمار و طبيعت تغيير رنگ ،انجام مي شود. اين روش بسيار بي خطر و مقرون به صرفه است. ممکن است پس از انجام مراحل ارتودنسی ، از جمله ارتودنسی ثابت دندان، دندان ها به علت وجود پلاک های ارتودنسی نیاز به سفید کردن داشته باشند . برای اطلاع از قیمت ارتودنسی سریع می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

بلیچینگ دندان چیست؟

سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند.

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندانها )

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگیها ، روکشها، لامینتها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. قبل از اقدام به بلیچینگ ، انجام جرمگیری دندان (در صورت وجود جرم ) با در نظر گرفتن عوارض جرمگیری دندان و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

صرف نظر از ابتلا یا عدم ابتلای شما به بیماری‌های لثه و سطح پیشرفت بیماری، حفظ سلامت دهان و دندان در خانه از اهمیت خاص برخوردار است. در حقیقت لازم است پس از تقبل قیمت جرم گیری دندان ، دندان‌ها به دقت و به صورت روزانه مسواک زده و نخ دندان کشیده شوند. در این مرحله فرد می‌بایست اقدامات زیر را مورد توجه دقیق قرار دهد:

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پس از صرف غذا یا حداقل دو بار در روز
مصرف یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات
ملاقات منظم با دندان‌پزشک در فواصل سه ماهه در صورت ابتلا به بیماری‌های لثه یا در فواصل شش ماهه در صورتی که فرد به این بیماری‌ها مبتلا نشده و فقط به دنبال حفظ سلامت دهان و دندان خود می‌باشد.
پیشگیری از بیماری‌های لثه به سادگی امکان‌پذیر است، اما رهایی از این بیماری‌ها بسیار سخت می‌باشد. مراقبت در خانه نقش بسیار مهم در این رابطه دارد و دندان‌پزشک و متخصص بهداشت دهان نمی‌تواند در جلسات ملاقات شما با وی کمکی در این زمینه به شما بکند.

روش های بلیچینگ دندان

به طور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد که office bleaching و Home bleaching می باشد. تجویز روش های بلیچینگ باید توسط پزشک و زیر نظر دندان پزشک زیبایی انجام شود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد. ولی به طور کلی بهترین روش تجویز هردو روش بلیچینگ می باشد تا دوام سفیدی دندان ها بیشتر باشد و نتایج مورد رضایت بیمار حاصل شود.

بلیچینگ دندان در مطب

در این روش ژل های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگیست ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه دندان پزشک باید مهارت کافی در بلیچینگ دندان را داشته باشد. در روش بلیچینگ مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد. سفید کردن دندان (بلیپچینگ)، روشی ساده و بدون جراحت است که برای تغییر رنگ مینای دندان‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درمان همچنین، راهکار مناسبی برای افزایش زیبایی لبخند خواهد بود. سفید کردن دندان با لیزر ، که گاهی تحت عنوان سفید کردن با برق نیز شناخته می‌شود، روشی سریع‌تر ولی گران‌تر برای درمان است. همانند سایر روش‌های سفید کردن، دندان‌هایی که تحت بلیپچینگ قرار می‌گیرند از ظاهر سفیدتری برخوردار خواهند شد.

بلیچینگ خانگی

روش‌ دیگر بلیچینگ سفید کردن دندان ها در منزل می‌باشد که زیر نظر متخصص و توسط بیمار انجام می شود. در این روش دندان پزشک از دندان های شما ، قالب دقیقی تهیه میکند و از روی قالب تهیه شده تری های پلاستیکی نازک و شفافی (مانند شکل زیر) ساخته میشود . این قسمت اکثرا به لابراتوار ها سپرده میگردد . در این تری پلاستیکی فضای مناسب بین دندان و وسیله پلاستیکی پیشبینی شده که ژل‌های بلیچینگ را طیق دستور پزشک در آن قرار میدهید . متاسفانه اکثر لابراتوارها بجای استفاده از حجم دهنده های خاص ، از لاک معمولی برای ساخت تری استفاده میکنند و این مسئله باعث میشود بانک مناسبی برای حضور ژل در کنار دندان در تری ارسالی وجود نداشته باشد و بسیاری از مراجعین از بلیچینگ های خانگی راضی نباشند . در مطب دکتر محمد رضا سهرابی ، این مشکل را با خرید تجهیزات ساخت تری بیلیچینگ و ساخت تری در مطب ،حل کرده ایم و میزان رضایت مندی بسیار مطلوبی از این نوع درمان را شاهد هستیم . در نهایت پس از گذشت چند هفته و پس از استفاده از ژل مربوطه طبق دستور العمل دندانپزشک ، دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند . ژل مورد استفاد ه در این روش بین ۱۶ تا بیست درصد غلظت دارند.

در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان و احتمال آسیب به لثه ها بعلت محافظت نشدن ، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد .
نکته پایانی که توجه شما را آن جلب میکنیم اینست که بلیچینگ موفق ، اکثرا از درمان آفیس بلیچینگ بعنوان استارتر (شروع کننده) و هوم بلیچینگ بعنوان تثیبت کننده ،تشکیل میگردد . بنابر این توصیه کلی این است که یا از هر دو روش استفاده کنید و یا اگر می خواهید یک روش را انتخاب کنید هوم بلیچینگ هر چند سخت تر است و اثرات آن دیر تر مشاهده می شود ، اما در نهایت مطلوب تر است.
نمونه های که تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ در آلبوم تصاویر مشاهده میکنید از روش تک درمانی ( یعنی یا آفیس و یا هوم) استفاده شده و این صفحه و اطلاعات آن مطابق استانداردهای روز ادیت گردیده است. عکس های بعدی ارائه شده با روش های ترکیبی میباشد که در جزییات مطلب روش هر کدام را مجزا توضیح داده ایم.

قیمت بلیچینگ

قیمت و هزینه بلیچینگ دندان در منزل

روش‌ دیگر بلیچینگ سفید کردن دندان ها در خانه یا منزل می‌باشد . هزینه سفید کردن دندان در خانه نسبت به هزینه بلیچینگ دندان در مطب کمتر است .که زیر نظر متخصص و توسط بیمار انجام می شود. در این روش دندان پزشک از دندان های شما ، قالب دقیقی تهیه میکند و از روی قالب تهیه شده تری های پلاستیکی نازک و شفافی (مانند شکل زیر) ساخته میشود . این قسمت اکثرا به لابراتوار ها سپرده میگردد.

قیمت بلیچینگ دندان با لیزر

ولی در مطب ها و کلینیک های تخصصی زیبایی در داخل خود مطب انجام می شود. در این تری پلاستیکی فضای مناسب بین دندان و وسیله پلاستیکی پیشبینی شده که ژل‌های بلیچینگ را طبق دستور پزشک در آن قرار میدهید . در نهایت با تقبل قیمت بلیچینگ دندان پس از گذشت چند هفته و پس از استفاده از ژل مربوطه طبق دستور العمل دندانپزشک ، دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند . ژل مورد استفاد ه در این روش بین ۱۶ تا بیست درصد غلظت دارند. سفید کردن دندان با لیزر یکی از روش‌های سفید کردن دندان است که موجب روشن شدن رنگ مینا و عاج دندان می‌شود. با تقبل قیمت سفید کردن دندان با لیزر و با استفاده از روش سفید کردن با لیزر می‌توان در عرض کمتر از یک ساعت و نیم، رنگ دندان‌های خود را بین دو تا شش درجه روشن‌تر نمایید.

مزایا
سفید کردن دندان‌ها با لیزر می‌تواند بهترین و جذاب‌ترین شکل ممکن را برای طرح لبخند دندان شما ایجاد نماید.

قیمت محصولات بلیچینگ دندان

در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان و احتمال آسیب به لثه ها بعلت محافظت نشدن ، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد .

قیمت آفیس و هوم بلیچینگ

نکته پایانی که توجه شما را آن جلب میکنیم اینست که بلیچینگ موفق و هزینه سفید کردن دندان – اکثرا از درمان آفیس بلیچینگ بعنوان استارتر (شروع کننده) و هوم بلیچینگ بعنوان تثیبت کننده ،تشکیل میگردد . بنابر این توصیه کلی این است که یا از هر دو روش استفاده کنید و یا اگر می خواهید یک روش را انتخاب کنید هوم بلیچینگ هر چند سخت تر است و اثرات آن دیر تر مشاهده می شود ، اما در نهایت مطلوب تر است.

موارد تجويز بليچينگ چيست؟

بليچينگ در مواردي استفاده ميشود كه فرم و ساختار دندان مناسب و سالم است و فقط رنگ آن بايد تغيير كند يعني مثلا دنداني كه پوسيدگي دارد يا پر از ترميمهاي معيوب و بد رنگ است نياز به درمانهاي ترميمي ديگري علاوه بر بليچينگ خواهد داشت موارد كاربرد شايع بليچينگ تغيير رنگ ناشي از آب آشاميدني( وجود فلورايد زياد در آب )تتراسايكلين ، دندانهاي سايش رفته ژنتيك ، افزايش سن ، رژيم غذايي و نيكوتين مي باشد .

ماندگاری رنگ دندانها بعد از بلیچینگ چقدر است ؟

اين زمان بستگي به عملكرد بهداشتي شخص دارد و هر چقدركه از مواد غذايي رنگ زا، نوشابه هاي رنگي، سيگار ودخانيات چاي و قهوه كمتر استفاده نمايد مدت ماندگاري رنگبيشتر است . بطور ميانگين مدت دوام سفيد كردن دندانهاشش ماه تا ۳ سال ذكرشده است ولي بايد توجه داشت كهحتي با تيره تر شدن دندانها بعد از ۲ تا ۳ سال باز هم رنگدندان روشنتر از حالت اوليه خواهد بود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک