زیبایی دندان ها

cosmetic1

امروزه دندانپزشکی علاوه بر وظایفی که در ارتقای سلامت افراد از طریق ارائه درمانهای دندانی بر عهده دارد در شاخه خدمات دندانپزشکی زیبایی  به بیماران کمک می کند و آن ارائه مجموعه کارهایی است که باعث رفع عیوب ظاهری و ناهنجاریها و نا زیبایی دندان ها می شوند. داشتن طرح لبخند زیبا آرزوی هر انسانی است.لبخندهای زیبا باعث جذابیت بیشترافراد می شود و اعتماد به نفس را در آنها بالا می برد و چهره ای ماندگار و خاطره انگیزی در ذهن اطرافیان باقی می گذارد. عواملی که بر هزینه جرم گیری دندان موثر هستند شامل فن آوری مورد استفاده در روش درمان، نوع بیمه بیمار، تعداد جلسات مورد نیاز و مراقبت های بعدی می شود. برای مثال، دندان پزشک عمومی تشخیص اولیه و قسمتی از مرحله درمان را انجام می دهد، اما شما را به یک پریودنتیست ارجاع دهد که در زمینه انجام روش های جراحی پیشرفته تر مهارت بیشتری دارد. قبل از درمان هر نوع بیماری لثه، با مسئول بیمه خود صحبت کنید تا متوجه شوید هزینه های آن را تا چه میزان پوشش می دهد. تحت پوشش بیمه قرار گرفتن یا نگرفتن قیمت جرمگیری دندان نباید مانعی برای درمان بیماری شود.

این جمله بسیار معروف استهر چهره ای با لبخند زیباتر است…… این یک اصل است که فقط با داشتن دندانهای زیبا می توان یک لبخند زیبا داشت.مجموعه درمانهایی که باعث زیبایی دندان ها میشود شامل :

لامینیت چینی

در مواردی که به هر دلیلی دندانها دچار تغییر رنگ نامناسب می‌شوند ( به عنوان مثال: درمان ریشه دندانها، ضربه، استفاده از بعضی داروها در هنگام رشد و شکل گیری دندانها در دوران کودکی، استفاده از آب آشامیدنی با میزان بیش از حد فلوراید، افزایش سن و زردتر شدن دندانها و ….) در صورتی که بین دندانها فاصله وجود دارد و یا بالعکس به علت کوچک بودن قوس فکی و کمبود فضا، دندانها روی هم قرار دارند، کوتاه شدن دندانها به علت سایش، شکستگی دندانها، نامنظم بودن دندانهای جلو، شکل نا مناسب دندانها ، می‌توان از صفحات چینی برای درمان استفاده نمود.

در صورتی که محدوده درمان، شامل شش دندان قدامی، یعنی از دندان نیش سمت راست بالا تا نیش سمت چپ بالا باشد، می‌توان دندانها را به میزان دلخواه بیمار سفیدتر نمود. برای گذاشتن لامینیت‌های چینی یا اصلا نیازی به تراش نبوده یا آماده سازی، به میزان حداقل صورت گرفته و سپر دفاعی دندانها که مینا میباشد حفظ می‌گردد. به همین دلیل در صورتی که لامینیت بر مبنای اصول علمی ساخته شده و روی سطح بیرونی دندانها بطور صحیح نصب شود، به هیچ وجه دندانها دچار پوسیدگی نخواهند شد.

بلیچینگ

بلیچینگ به سفید کردن دندان ها با استفاده از داروهای خاص گفته می‌شود. در بعضی از موارد که دندانها درمان ریشه می‌شوند متعاقب درمان تغییر رنگهای ملایم تا شدید در دندانهای درمان عصب شده اتفاق می‌افتد که میتوان با استفاده از دارو و بدون تراش این تغییر رنگها را درمان نمود.

برای افرادی که به صورت مادرزادی دارای دندانهای زرد رنگ هستند نیز میتوان با استفاده از دارو اقدام به سفید کردن دندانها نمود. این درمان میتواند در محل مطب با استفاده از داروهای قوی یا با ساختن تریهای مخصوص در منزل با داروهای ضعیفتر انجام شود. البته بهترین و با دوام ترین درمان مجموعه ای از این دو روش می‌باشد.

داروهایی هم به عنوان سفیدکننده دندانها بدون نیاز به نسخه قابل دسترس میباشند که به واسطه خاصیت اسیدی زیاد و یا استاندارد نبودن میتوانند به مینا، عاج و یا عصب دندان صدمه بزنند.

در مطالعات متعددی ثابت شده است که سفید کردن دندان روشی کاملاً ایمن و مؤثر می‌باشد. مهم‌ترین عوارض جانبی سفید کردن دندان، حساس شدن موقتی دندان‌ها نسبت به سرما می‌باشد.استفاده از بعضی خمیردندان‌های مخصوص می‌تواند به کاهش حساسیت دندان‌های شما و تسریع در فرایند معدنی شدن سطح مینای دندان کمک کند.

12504064-5980-l

نگین های دندانی

نگین های مورد استفاده از طلای زرد یا سفید و سنگ های اصل مانند الماس، زمرد، یاقوت و … ساخته شده اند.

نصب نگین بر روی دندان بدون تراش و آسیب دندانی انجام شده و این امکان همیشه برای شما وجود دارد که در صورت تمایل نگین خود را برداشته یا تعویض نمایید. نصب مجازی نگین شما با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری  که از امتیازات این مطب بوده و طی آن شماقادر هستید نتیجه نصب نگین و اثر آنرا بر طرح لبخند خود را قبل از انجام مشاهده کرده و نظر و تغییرات احتمالی خود را در لبخند آتی خویش اعمال نمایید. همچنین شما می توانید از آلبوم نگین های موجود در سایت و مطب دیدن فرمایید.

ونیر

ونیرهای دندان پوسته های نازک و اختصاصی بیمار هستند که از رزین یا پورسلین همرنگ دندان ساخته میشوند و سطح جلویی دندان را میپوشانند. ابتدا حدود نیم میلیمتر از مینای سطح دندان برداشته میشود تا فضایی برای جایگذاری ونیر ایجاد شود. سپس این پوسته نازک به سطح جلوی دندان با چسب مخصوص متصل میشود و ظاهر دندان را از نظر شکل، رنگ، اندازه یا طول تغییر میدهد. اغلب به دندانهای ونیر شده دندانهای هالیوودی گفته میشود.

باندینگ دندان

در روش باندینگ دندان، با تقبل هزینه باندینگ دندان ماده پلاستیکی بادوام بطونه مانندی به نام رزین که همرنگ دندان است به دندان مالیده میشود و با کمک نور لیزر یا فرابنفش سخت شده و به دندان میچسبد. سپس دندانپزشک زیبایی آن را شکل داده و پولیش میکند. باندینگ میتواند پوسیدگی، لب پر شدگی، ترک خوردگی یا بد شکلی دندان را اصلاح کند. همچنین به عنوان جایگزینی برای پر شدگی آمالگام نقره ای رنگ از باندینگ استفاده میشود. باندینگ ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول میکشد و کمتر از ونیر هزینه دارد.

روکش دندان

روکش دندان که به آن کپ یا کلاهک نیز گفته میشود بر روی دندان قرار گرفته و آن را میپوشاند. از روکش در مواردی که دندان در بالاتر از خط لثه کاملا آسیب دیده یا پوسیده است، استفاده میشود و شکل، اندازه، استحکام و ظاهر آن را اصلاح میکند. روکش مانع از شکستن دندان ضعیف میشود و در مواردی که دندان ترک دارد، نمیگذارد قطعات آن شکسته و جدا شوند. همچنین برای پوشاندن بد شکلی یا تغییر رنگ شدید و زیبایی دندان از روکش استفاده میشود. روکشها از فلز، پورسلین جوش خورده به فلز یا سرامیک تهیه میشوند.

اینله و انله

در مواردی که دندانهای خلفی (آسیاب) بواسطه پوسیدگی یا ضربه به مقدار زیاد دچار تخریب میشوند میتوان با استفاده از پرکردگیهای مخصوص که در لابراتوار ساخته میشوند و میتوانند از جنس کامپوزیت یا سرامیک (چینی) باشند اقدام به بازسازی دندانها نمود. این ترمیم ها در مقابل شکستگی مقاوم بوده و بسیار بادوام میباشند و ساخت آنها مستلزم قالبگیری از دندانها بدون تراش زیاد دندانها می باشد.

ارتودنسی

در مواردی که دندان در جای اصلی رویش نیافته باشد و یا به هر علتی کج در امده باشد و یا در بین دندان ها فاصله باشد و در بعضی موارد بعلت کمبود جا روی هم سوار شده باشند و یا دندان ها کوچکتر یا بزرگتر از حد طبیعی در دهان موجود باشند از طریق کلینیک ارتودنسی اقدام به درمان می شود

دوام درمان های زیبایی دندان چقدر است؟ ثبات نتایج ارتودنسی چقدر است؟

 اگر بعد از ارتونسی از دستگاه  ریتینرمناسب و به شکل درست استفاده کنید، امکان برگشت بسیار کم و محدود است. به عبارتی در بسیاری از موارد حتی با گذر ۱۵ یا ۲۰ سال برگشتی رخ نمی دهد و تنها مراقبت شما پوشیدن ریتینر(پلاک نگهدارنده بعد از ارتودنسی)  در چند سال اول به صورت شبانه (دو سال اول هر شب و بعد ها چند شب در هفته) بوده است! فراموش نکنید که همانطور که جدیدی ترین و معتبرترین منابع (مثلا این مقاله) بیان می کنند، نپوشیدن ریتینر مهمترین دلیل برگشت است و در این بین تغییرات طبیعی دندان ها هم بی تاثیر نیست؛ به عبارت دیگر همانطور که یک مقاله جدید اشاره کرده حتی دندان های کسانی که ارتودنسی نیاز نداشته اند و انجام نداده اند هم با مرور زمان ممکن است جابجا شود!

اما درمان های ترمیمی زیبایی دندان طول عمر محدود دارند:

– کامپوزیت های رایج و کم هزینه تر معمولا متوسط عمر شان ۵-۸ سال است و حتی گاه کمتر . البته کامپوزیت های جدید تر و گرانتر ممکن است در برخی موارد تا ۱۰ سال و بیشتر هم روی دندان باقی بمانند ولی به هر حال تغییر رنگ و ساییدگی و لب پر شدن و کنده شدن خطراتی است که همیشه ترمیم های لامینیت کامپوزیتی را تهدید می کند. (بعد از این ترمیم ها، در بسیاری از موارد دندانپزشکی زیبایی توصیه خواهد کرد که حتی از تخمه شکستن با دندان های جلو خودداری کنید). برای اطلاع از سایر هزینه ها مانند قیمت اصلاح طرح لبخند هم باید با پزشک مشورت نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک