درمان کیست بیکر (ورم پشت زانو) بدون جراحی

کیست بیکر یا کیست پشت زانویی، نوعی ورم در پشت زانو می‌باشد. این عارضه معمولاً براثر آسیب‌دیدگی و بیماری‌های زمینه‌ای در مفصل زانو ایجاد می‌شود. کیست بیکر هم افراد جوان وهم افراد سالخورده را درگیر می‌کند با این ‌حال بعید است که موجب بروز عوارض در کودکان شود. احتمالاً این کیست‌ها خو دبه ‌خود از بین می‌روند. معمولاً در هنگام بروز این عارضه در افراد جوان‌تر، از قسمت کیست به سمت مفصل زانو هیچ اتصالی برقرار نمی‌شود اما در افراد مسن این‌گونه نیست و در هنگام ابتلا، این اتصال برقرار می‌شود که معمولاً این نشان‌دهنده وجود اختلالات دیگر می‌باشد. همچنین کیست‌های بیکر در افراد مسن‌تر دارای دیواره‌های ضخیم‌تری هستند، اجزای کیست و بقایای آن در مایع سینوویال موجود در کیست شناور می‌شوند. گاهی این حالت از بیماری پیچیده و مشکل‌ساز دانسته می‌شود.

به علت اینکه علائم کیست بیکر بسیار خفیف هستند و ممکن است خود به‌ خود اندازه آن کاهش یابد حتی اگر مجدداً نیز عود کند ممکن است بیماران جهت درمان تعلل کنند. بااین‌وجود دلایل منطقی برای انجام درمان صحیح وجود دارد. ما روش‌های درمانی آسپیره کردن (کشیدن) مایع تحت هدایت التراسوند به همراه تزریق متوالی کورتیزون، پرولوتراپی، پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت)، دارو، فیزیوتراپی، طب سوزنی، تمرینات فعال، روش بیوفیدبک و ابزارهای کمکی نظیر بریس، استفاده از دستگاه محرک الکتریکی عصب از راه پوست و دستگاه میکرودرم و ارتز را به بیمارانی پیشنهاد می‌کنیم که از کیست بیکر رنج می‌برند.

کیست پشت زانو چیست؟


کیست پشت زانو چیستدر گودی پشت زانو یک حفره یا کیسه کوچک حاوی مایع وجود دارد به لغزندگی مفاصل کمک می‌کند. حالت غیرعادی مسئله زمانی روی می‌دهد که مفصل پشت زانو متورم شود و بر اثر آن در کیسه پشت زانو ورم ایجاد گردد. معمولاً وجود اختلالات زمینه‌ای در زانو مانند آسیب‌دیدگی مینیسک می‌تواند میزان مایع سینوویال را که یک مایع لغزنده طبیعی در زانو می‌باشد را افزایش دهد. سپس این مایع به حفره پشت زانو روانه و موجب بزرگ شدن این حفره و تورم آن می‌شود. این تورم موجب بروز کیست پشت زانو یا کیست بیکر می‌گردد.

علل بروز عارضه کیست پشت زانو


مایع درون مفصل، به زانو کمک می‌کند تا زانو به نرمی حرکت کند. کیست بیکر زمانی ایجاد می‌شود که میزان این مایع زیاد شود. مایع اضافی مفصل، به پشت زانو هل داده می‌شود. دلایلی که این مایع اضافی ممکن است بر اثر آنها به وجود آید عبارتند از:

 • آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین نوع بیماری است که به همراه کیست بیکر دیده می‌شود.
 • پارگی غضروف نظیر پارگی مینیسک زانو
 • آسیب‌دیدگی یا تصادف
 • وجود عفونت در مفصل

بروز کیست پشت زانو در کودکان ممکن است به علت بیماری بورس باشد. بورس کیسه‌ کوچک حاوی مایع است که در میان استخوان و بافت نرم ایجاد می‌شود.

عوامل خطرساز


 عواملی که احتمال بروز عارضه کیست بیکر را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • استئوآرتریت
 • روماتیسم مفصلی زانو
 • آرتریت عفونی
 • نقرص (نقرس) زانو
 • آسیب‌دیدگی قبلی یا پارگی غضروف
 • سابقه تزریق کورتیکوستروئید در اطراف زانو
 • داشتن عمل جراحی زانو در گذشته
 • سینوویت زانو

 علائم


کیست بیکر یک ورم یا توده گرد است که در پشت زانو ایجاد می‌گردد. این عارضه اغلب به اندازه یک توپ گلف می‌باشد اما ممکن است اندازه آن به مرور زمان تغییر کند. بر اثر این عارضه، فشاری در پشت مفصل زانو حس می‌شود که این احساس ممکن است به عضله پشت ساق پا منتقل شود. در این عارضه بیمار در خم کردن مفصل زانو دچار مشکل می‌گردد. اگر چراغ‌ها را خاموش و چراغ‌قوه را روشن کرده و نور آن را روی ورم قرار دهیم این احتمال وجود دارد که در اطراف برجستگی، برافروختگی یا التهاب دیده شود که این نشانه دهنده این است که ورم پر از مایع می‌باشد.

تشخیص


پزشک در مورد علائم و سابقه بیماری، از شما سؤالاتی خواهد پرسید. وی برای یافتن یک توده نرم در پشت زانو معاینه جسمی را انجام می‌دهد. دامنه حرکت در هر دو زانو بررسی و مقایسه می‌شود. همچنین ممکن است پزشک نور خاصی را بر روی کیست قرار دهد. تابش نور نشان می‌دهد که کیست پر از مایع شده و جامد نمی‌باشد.

برای یافتن علت بیماری، اندازه و وسعت کیست گاهی به انجام تصویربرداری از زانو نیاز می‌شود. تصویربرداری با استفاده از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • التراسوند
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • در صورت وجود عفونت، آزمایش خون نیز انجام می‌شود.

درمان


استراحت کردن مهم است. از انجام فعالیت‌هایی که بیماری را وخیم‌تر می‌کنند پرهیز کنید. در صورت امکان شیوه تمرین خود را عوض کنید برای مثال ورزش‌های شنا، دوچرخه‌سواری و یا اسکی فضایی را جایگزین دویدن کنید. احتمال آن وجود دارد که علایم کیست بیکر زانو خودبه‌خود به‌راحتی از بین برود. در بسیاری از اوقات عارضه کیست بیکر نیازی به درمان ندارد و به خودی خود از بین می‌رود. اگر اندازه کیست بسیار بزرگ است و درد زیادی ایجاد کرده، پزشک ممکن است درمان‌های ذکرشده در زیر استفاده کند:

داروها

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ممکن است جهت کاهش التهاب، یک داروی کورتیکواستروئید نظیر کورتیزون را به درون زانو تزریق کند. این کار می تواند درد را کاهش دهد اما همیشه از عود مجدد کیست پیشگیری نمی کند. در درمان ورم پشت زانو ( کیست بیکر) همچنین از روش های تزریق prp (پی ار پی) و اوزون تراپی برای کاهش درد والتهاب ناشی از آن استفاده می شود.

فیزیوتراپی

یخ گذاری، بانداژهای فشاری و چوب های زیربغل می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. تمرین های ملایم دامنه حرکتی و تمرین های تقویتی در عضلات اطراف زانو  نیز می تواند به کاهش علائم بیماری و حفظ عملکرد زانو کمک کند.  متخصص طب فیزیکی ممکن است از تمرینات انعطاف‌پذیری و کششی در قسمت  پایین تنه برای کمک به بهبود تعادل زانو استفاده کند.

فیزیوتراپی برای درمان کیست پشت زانو

در درمان کیست بیکر با روش های طب فیزیکی، فیزیوتراپی از روش‌های دیگری نیز در کنار انجام حرکات اصلاحی نیز استفاده می شود از جمله:

 • تحریک الکتریکی عصب از راه پوست
 • آب درمانی
 • شاک‌ویو تراپی
 • بیوفیدبک تراپی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با پنهان کردن کیست بیکر می‌تواند به افراد کمک کند. با تمرکز بر مشکلات زمینه‌ای در زانو معمولاً می‌توان تورم، درد و ناراحتی ناشی از کیست بیکر را تسکین داد.

لیزر درمانی

ما به شما روش لیزرتراپی سرد را جهت کاهش تورم و بهبود توانایی بدن در به حرکت در آوردن مایع به شکل صحیح، توصیه می کنیم. لیزردرمانی سرد نوعی از درمان لیزر کم‌توان می باشد که عمدتا جهت کاهش تورم و التهاب بدن استفاده می شود.

تخلیه مایع

تخلیه مایع برای درمان کیست پشت زانو

متخصص طب فیزیکی ممکن است با استفاده از یک سوزن مایع را از مفصل زانو خارج کند. به این سوزن، سوزن اسپیراسیون گفته می‌شود و فرایند درمان تحت هدایت التراسوند انجام می‌شود.

عمل جراحی

معمولاً این تصور وجود دارد که پزشکان بیشتر از آنکه کیست بیکر را درمان کند به درمان عوامل زمینه‌ای می‌پردازند. اگر پزشکتان تشخیص دهد که پارگی غضروف موجب تولید بیش ‌از حد مایع سینوویال شده است وی عمل جراحی را جهت حذف یا بازسازی غضروف پاره شده توصیه می‌کند.

در برخی از نمونه‌ها، خصوصاً اگر به عارضه استئوآرتریت مبتلا هستید، حتی پس‌ از اینکه پزشک علل زمینه‌ای را درمان کرده باشد ممکن است که کیست از بین نرود. درصورتی ‌که کیست بهتر نشد موجب بروز درد می‌شود و در توانایی شما برای خم کردن زانویتان اختلال ایجاد می‌کند. یا اگر علیرغم کشیدن مایع، کیست مجدداً عود کند و مانع از عملکرد زانو شود احتمال دارد که نیاز باشد که برای برداشتن کیست، انجام عمل جراحی بررسی شود.