درمان کجی،انحراف و جابجایی کشکک زانو

dolor_rodilla1

 

استخوان پاتلا یا استخوان کشکک زانو یکی از سه استخوان تشکیل دهنده مفصل زانو است. هر یک از این استخوان ها دارای یک لایه خارجی محافظ تشکیل شده از غضروف است که تماس بدون اصطکاک سطح خارجی استخوان ها به یکدیگر را امکان پذیر می کند. علاوه بر این استخوان کشکک در یک تاندون قرار دارد. در حقیقت این تاندون عضلات استخوان چهار سر ران را به استخوان ساق پا (درشت نی) در زیر زانو متصل می نماید.

دررفتگی جزئی استخوان کشکک چیست؟

استخوان کشکک به سمت بالا و پایین در یک حفره در انتهای استخوان ران حرکت کرده و باعث خم شدن زانو می شود. این حفره در اصطلاح حفره منقاری نام دارد. استخوان کشکک به صورتی طراحی شده که در مرکز این حفره قرار گیرد و در داخل این حفره حرکت کند. در بعضی افراد، استخوان کشکک به سمت خارج حفره زانو حرکت می کند. با ایجاد این مشکل، استخوان کشکک در مرکز حفره قرار نمی گیرد که در اصطلاح به این مشکل دررفتگی کشکک زانو می گویند.

در این حالت با توجه به شدت جابجایی کشکک زانو، حرکت نامناسب این استخوان ممکن است هیچ علائمی را برای بیمار به همراه نداشته باشد، یا ممکن است باعث خارج شدن استخوان کشکک از محل قرار گیری صحیح آن شود که در این حالت استخوان کشکک بطور کامل از حفره آن خارج می شود. در اکثر موارد، انحراف کشکک زانو به علت دررفتگی کشکک زانو در هنگام انجام فعالیت باعث ناراحتی فرد می شود و در اصطلاح به درد ایجاد شده در اطراف استخوان کشکک سندروم درد پاتلوفمورال (PFPS) می گویند.

j

علائم و نشانه ها

از علائم دررفتگی کشکک زانو جزئی یا خارج شدن کامل زانو از محل قرارگیری آن به شرح زیر است:

  • خم شدن زانو و عدم امکان تحمل وزن شما بر روی آن
  • منحرف شدن کشکک زانو به یک طرف
  • گیر کردن زانو در زمان حرکت
  • درد در قسمت جلوی زانو که با انجام فعالیت افزایش پیدا می کند
  • درد در هنگام نشستن
  • سفت شدن زانو
  • صدای تق تق یا شکستگی یا صدا دادن زانو در زمان حرکت مفصل زانو
  • ورم و التهاب

علت و دلایل

استخوان کشکک زانو عضلات جلوی ران را به استخوان ساق پا یا درشت نی متصل می کند. با خم کردن یا صاف کردن پا، استخوان کشکک به سمت بالا یا پایین در محل قرارگیری خود کشیده می شود.

استخوان ران (فیمور) یک فرو رفتگی به شکل وی (V) در قسمت انتهایی خود دارد تا بتواند با وضعیت حرکت های استخوان کشکک هماهنگ شود. در یک زانوی نرمال، استخوان کشک به خوبی در این فرو رفتگی قرار می گیرد. اما اگر این حفره نا متقارن بوده یا بسیار کم عمق باشد، استخوان کشکک ممکن است از آن خارج شود و در نتیجه این موضوع دررفتگی جزئی استخوان کشکک و کجی کشکک زانو ایجاد خواهد شد.

تشخیص

برای تشخیص مشکل پزشک معاینات فیزیکی لازم را از شما به عمل آورده و از شما می خواهد که راه رفته و زانوی خود را خم و راست کنید. در این زمان پزشک به دقت نواحی اطراف کشکک زانو را بررسی کرده و ارزیابی های لازم را برای تشخیص این موضوع که آیا استخوان شما در محل مناسب قرار دارد یا خیر یا عضلات شما ضعیف شده است، به عمل می آورد. علاوه بر این پزشک می تواند از عکس برداری رادیولوژی برای تعیین نحوه قرارگیری کشکک زانو در محل آن استفاده کند. علاوه بر این پزشک به دنبال حذف سایر دلایل احتمالی ایجاد درد همچون پارگی غضروف یا رباط زانو نیز خواهد بود.

راه و روش درمان

12321323494985632116

اکثر مشکلات مربوط به حرکت استخوان کشکک را می توان بطور موثر بدون نیاز به عمل جراحی درمان کرد. درمان های بدون جراحی می تواند شامل استراحت، انجام حرکت های کششی و تقویتی منظم، استفاده از محافظ و بریس زانو، یخ درمانی، و نیز استفاده کوتاه مدت از داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs) باشد.

برای درمان دررفتگی کشکک زانو ، ابتدا باید آن را جا انداخت. درمان‌های معمول نیمه دررفتگی کشکک زانو، انجام فیزیوتراپی ، زانوبند و کفش مناسب می باشد .

فیزیوتراپی: متخصص فیزیوتراپی برنامه تمرینی خاصی را برای تقویت عضله چهار سر به بیمار آموزش می‌دهد تا به این ترتیب عضله نیروی لازم را برای کشاندن کشکک به جای خود پیدا کند. به علاوه تقویت عضله‌های دور کننده (ابداکتور) و خم کننده (فلکسور) مفصل ران نیز کنترل بهتر کشکک زانو را موجب می‌شود.

زانوبند: با نوار بستن زانو یا استفاده از زانوبند در بعضی موارد مفید است، هر چند این روش راه‌حلی بلندمدت نیست. دکتر وریانی پیشنهاد می‌دهند که کودکان آسیب دیده ۳ تا ۴ هفته زانوبند ببندند تا زانو در زمان التیام یافتن پایدار شود.

کفش مناسب: انتخاب کفش مناسب برای کنترل و بهبود شیوه گام برداشتن هنگام دویدن مفید است و کفش مناسب فشار روی کاسه زانو را کاهش می‌دهد.

دارو

برای کنترل درد اولیه ناشی از مشکل می توان از داروهای مسکن و ضد التهاب با تجویز پزشک استفاده کرد. داروهای مسکن مثل ایبو پروفن یا ناپروکسین سدیم می توانند کاهش موقف درد مربوط به در رفتگی استخوان کشکک را برای بیمار به همراه داشته باشند و از داروهای ضد التهاب برای کاهش مقدار التهاب و ورم ایجاد شده در زانو استفاده می شود. سایر درمان های قابل استفاده برای این مشکل به شرح زیر هستند:

فیزیوتراپی و حرکت های ورزشی

در این حالت متخصص فیزیوتراپی از یک برنامه توان بخشی عمومی برای مفصل زانو جهت بهبود بیمار استفاده می کند که در عمل شامل حرکت های تقویتی، نرمش های انعطاف پذیری، و تکنیک های اصلاحی و تحریکی (بایو فیدبک) است و آموزش صحیح نحوه انجام این حرکت ها مهمترین بخش از برنامه درمانی بیمار می باشد.

علاوه بر این در این برنامه حرکتی تقویت عضلات چهار سر زانو رایج ترین برنامه تجویز شده برای درمان ناهنجاری حرکتی استخوان کشکک است. در این حالت حرکت های تمرینی افزایش دهنده انعطاف پذیری و تقویت کننده عضلات اطراف مفصل لگن نیز می تواند به رفع مشکل بیمار کمک موثر نماید.

استفاده از بریس ها و ابزارهای محافظ

بریس های تثبیت کننده استخوان کشکک زانو به منظور کمک به قرارگیری مناسب این استخوان پس از در رفتن یا خارج شدن آن از محل صحیح قرار گیری طراحی شده اند. علاوه بر این بستن کشکک زانو می تواند یک جایگزین مناسب برای استفاده از بریس های زانو باشد.

در این حالت بریس های تثبیت کننده کشکک یا سایر ابزارهای محافظ می توانند به کاهش احتمال قرارگیری نامناسب بعدی استخوان کشکک یا در رفتگی مجدد آن کمک کنند و ممکن است نقش موثر در کاهش احساس بی ثباتی زانو داشته باشند.

پس از خارج شدن استخوان کشکک از محل یا در رفتگی آن، هدف بلند مدت درمان بازگرداندن فرد به فعالیت های عادی است. اغلب افرادی که با این مشکل مواجه می شوند بیان کرده اند که هنگام استفاده از بریس های تثبیت کننده استخوان کشکک احساس بهتری درباره پایداری و ثبات زانوی خود داشته اند.