درمان زانو درد هنگام راه رفتن و نشستن: بریس و ارتز، فیزیوتراپی و ورزش

هدف از درمان مفصل زانو، کاهش درد، بی ثباتی، تورم و ضعف میباشد. برخی از درمان ها در مراحل اولیه پس از آسیب دیدگی زانو به خوبی کار می کنند در حالی که برخی دیگر برای مشکلات طولانی مدت مناسب ترند. برای موثر بودن، درمان زانو درد هنگام نشستن و راه رفتن باید نه تنها به دنبال درمان علائم مشکل بلکه در درجه اول در پی درمان عوامل ایجاد کننده آن باشید، در غیر این صورت ممکن است در آینده مشکل دوباره به وجود آید.

درد زانو می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما می تواند با خشکی یا ضعف عضلات چهار سر، همسترینگ، ساق پا، ران، باسن و عضلات اصلی همراه باشد. این عدم تعادل ممکن است نحوه حرکت را تحت تأثیر قرار دهد. افراد فعال اغلب متوجه درد زانو در حال دویدن، اسکات زدن، خم شدن، کوهنوردی، پیاده روی و پریدن می شوند. زانو درد همچنین ممکن است با قدم زدن و راه رفتن اتفاق بیفتد.

در اینجا، این مقاله بهترین روش های درمانی برای زانو درد هنگام نشستن و راه رفتن را توصیه می کند.

برای اکثر مردم، داشتن زانوهای سالم قسمت مهمی از یک زندگی شاد هستند. تصور کنید زانویی دارید که نمی توانید خم کنید، یا از ثبات کشکک و نگه داشتن وزن بدن برخوردار نیست. بدون عملکرد درست زانو، داشتن یک زندگی فعال بسیار دشوار است، بنابراین مراقبت از این مفاصل حیاتی و درمان مناسب در صورت آسیب دیدگی، مهم است.

متخصصین کلینیک امید پس از تشخیص علت درد زانو، متناسب با سن و وضعیت درد بیمار، مناسب‌ترین شیوه‌ی درمان را توصیه می‌کنند. تمامی روش‌های درمانی از جمله فیزیوتراپی، تزریقات داخل مفصلی و سایر روش‌ها توسط متخصصین با تجربه در این مرکز اارائه و انجام می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی و یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره تلفن‌های 0212278070202188801800 تماس حاصل فرمایید.

علت درد زانو هنگام راه رفتن و نشستن 


علت درد زانو هنگام راه رفتن و نشستن

درد زانو می تواند بدون هیچ دلیل مشخصی به طور ناگهانی اتفاق بیفتد و یا در اثر ضربات تکراری، به تدریج ایجاد شود. زانو درد در قسمت های مختلف زانو رخ می دهد، این بستگی به ساختارهای آیب دیده زانو دارد. در زیر یک مرور کلی بر نواحی که درد زانو هنگام راه رفتن و نشستن ممکن است رخ دهد و ساختارهای زانو که ممکن است درگیر شود، مطرح شده است:

  • درد قدامی زانو که به آن درد پاتلوفمورال نیز گفته می شود ، دردی در اطراف کاسه زانو (کشکک) در جلوی زانو میباشد، که با خارج شدن کشکک زانو از موقعیت خود ایجاد می شود. این وضعیت معمولاً زنان جوان را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است به دلیل آسیب بیش از حد باشد. درد اغلب هنگام انجام فعالیت هایی مانند اسکات یا بالا و پایین رفتن از پله رخ می دهد.
  • درد جانبی زانو دردی است که در قسمت خارجی زانو ایجاد می شود. این وضعیت ناشی از نوعی استفاده بیش از حد از مفصل است که معمولاً در دونده ها در هنگام آسیب تاندون موسوم به باند ایلیوتیبیال (ITB) ایجاد می شود. درد اغلب هنگام انجام فعالیت هایی مانند بالا رفتن از پله ها، یا هنگام راه رفتن یا دویدن احساس می شود.
  • درد میانی زانو دردی است که هنگام تحریک MCL یا مینیسک داخلی به دلیل آسیب مستقیم یا استفاده بیش از حد، در امتداد قسمت داخلی زانو ایجاد می شود. درد هنگام اسکات زدن، بالا رفتن یا پایین آمدن از شیب یا پایین آمدن از پله ها احساس می شود.
  • درد ناشی از پارگی رباط ممکن است در اثر ضربه مستقیم به زانو یا در هنگام پیچ خوردن یا چرخش زانو در حالی که پا روی زمین قرار دارد، ایجاد شود. معمولاً درد و تورم فوری اتفاق می افتد و ممکن است زانو احساس ناپایداری کند مثل اینکه وقتی فرد تلاش می کند وزن خود را روی پا بیاندازد “زانو خالی شود”.
  • درد ناشی از آرتروز ممکن است در هرجای زانو که غضروف آسیب دیده باشد احساس شود. این نوع درد زانو ممکن است به صورت خفیف شروع شده و به تدریج بدتر شود. در این وضعیت ممکن است نشستن یا راه رفتن در مسافت های طولانی، خم شدن و صاف کردن کامل زانو، بالا رفتن از پله ها، یا اسکات زدن برای نشستن روی صندلی، به طور فزاینده ای دشوار شود. همچنین ممکن است با افزایش فعالیت متناوب زانو متورم شود.

خوشبختانه، اکثر مشکلات زانو نیازی به جراحی ندارند و به خوبی به طب فیزیکی پاسخ می دهند.

درمان زانو درد 


روش های زیر برای درمان درد زانو هنگام نشستن و یا رفتن به بیمار توصیه می شود:

 داروها 

درمان زانو درد با داروها

می توانید از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID)، از جمله ناپروکسن سدیم (با نام های Aleve و Naprosyn) و ایبوپروفن (که به عنوان Motrin و Advil به بازار عرضه میشوند) استفاده کنید. برای درد و التهاب می توانید از آسپرین نیز استفاده کنید. این داروها می توانند التهاب، تورم و درد زانو را کاهش دهند. اگر درد زانو بدتر شد یا با این داروها بهتر نشد، به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید از استامینوفن (تایلنول) استفاده نکنید زیرا این دارو با التهاب مقابله نمی کند و فقط درد را برطرف می کند.

کمپرس سرد و گرم 

درمان زانو درد با کمپرس سرد و گرم

یخ در مراحل ابتدایی پس از آسیب یا مشکلات طولانی مدت نقش مهمی در درمان درد مفصل زانو دارد. استفاده از یخ باعث کاهش جریان خون در ناحیه مورد آسیب می‌شود، این امر منجر به کاهش خونریزی داخلی، تورم و درد مرتبط با آن می‌گردد.

از سوی دیگر، گرما یک روش طبیعی برای درمان درد مفصل زانو در مشکلات طولانی مدت مانند آرتروز استفاده می‌شود. گرما به دو شیوه تأثیر می‌گذارد. ابتدا، با افزایش جریان خون در منطقه، خون تازه حاوی اکسیژن و مواد غذایی به ناحیه مورد نیاز می‌رسد و در بهبودی کمک می‌کند. ثانیاً، گرما به کاهش احساس درد و آرام شدن عضلات کمک می‌کند.

کفی طبی 

کفی طبی برای درمان زانو درد 

پزشک ممکن است دستگاه های ارتز یا کفی را توصیه کند. این کفی ها در کفش قرار داده می شوند تا پا و مچ پا ثبات بیشتری داشته باشد. این کار فشار روی پای شما را کاهش می دهد و می توانید آن را از داروخانه خریداری کنید یا برای خود سفارش دهید.

بریس یا زانو بند 

درمان زانو درد با بریس یا زانو بند

بریس ها یک روش عالی برای حمایت و محافظت از مفصل، کاهش درد و التهاب، حفظ گرما و بهبودی هستند. استفاده از بریس می تواند ورزش و فعالیتهای روزمره را بسیار آسان کند.

انواع مختلف زانوبند وجود دارد و دانستن اینکه برای چه هدفی باید استفاده شود دشوار است. شما باید از پزشک خود بپرسید که کدام مورد برای شما مناسب تر است.

طب سوزنی 

طب سوزنی برای درمان زانو درد

طب سوزنی بدون نیاز به مصرف قرص می تواند یک روش موثر در تسکین درد باشد. سوزن ها برای جلوگیری از سیگنال های درد و بهبود گردش خون، در نقاط مختلف بدن قرار می گیرند.

مطالعات نشان داده است که طب سوزنی یک درمان زانو درد به ویژه برای آرتروز است. این کار فقط باید توسط یک متخصص طب سوزنی کاملاً آموزش دیده انجام شود.

بانداژ فشرده کننده

بانداژ فشرده کننده برای درمان زانو درد

این باند یک کش الاستیک خاص است که فشرده سازی را برای کاهش تورم و ایجاد محافظت بیشتر فراهم می کند. ارزان، آسان به راحتی قابل استفاده است. این وسیله می تواند در مراحل اولیه پس از آسیب یا برای مشکلات طولانی مدت استفاده شود.

تزریقات زانو

درمان زانو درد با تزریقات زانو

آمپول های مفصلی اغلب به عنوان درمان محافظه کارانه برای افرادی که زانو درد دارند، پیشنهاد تجویز می گردند، خصوصاً وقتی که درد به علت آرتروز باشد. پزشکان، جراحان و متخصصین طب فیزیکی اغلب به دنبال تزریق درمانی به عنوان یک روش معتبر برای درمان درد زانو هستند.

روش ها و تمرینات طب فیزیکی 

شما می توانید هنگام نشستن، طب فیزیکی را برای درد زانو امتحان کنید که در آن تمرینات توسط یک متخصص طب فیزیکی توصیه می شود. این تمرینات می تواند قدرت، دامنه حرکت و استقامت زانو را بهبود بخشد. شما باید سعی کنید عضلات چهار سر ران را تقویت کنید زیرا این عضلات به ثبات کشکک زانو و به صاف شدن زانو کمک می کنند. همچنین ممکن است لازم باشد برای تقویت عضلات شکم و ناحیه پایین کمر ورزش کنید. در صورت لزوم پزشک از برخی روش های طب فیزیکی (مانند تحرک الکتریکی، شاک ویو، لیزر درمانی، درمان دستی و ماساژ) را برای درد زانو استفاده میکند.

در اینجا تمرینات طب فیزیکی برای درد زانو هنگام نشستن و راه رفتن آورده شده است که می تواند به تقویت عضلات حمایت کننده از مفصل زانو کمک کند.

کشش چهار سر ران

تمرین کشش چهار سر ران برای درمان زانو درد

بایستید و با دست راست مچ پای راست خود را بگیرید. مچ پا را به سمت بالا و باسن خود بکشید، باید در جلوی  ران خود احساس کشش کنید. حداقل 30 ثانیه در این حالت بمانید. این کار را سه بار تکرار کنید. روی پای دیگر تکرار کنید.

کشش همسترینگ 

تمرین کشش همسترینگ برای درمان زانو درد

با پای آسیب دیده، روی یک پله یا راه پله بایستید. در حالی که کمرتان را صاف نگه میدارید از باسن کمی به جلو خم شوید. باید در پشت ران خود احساس کشش کنید. این کشش را 30 ثانیه نگه دارید و سه بار تکرار کنید. روی پای دیگر تکرار کنید

کیک بک

تمرین کیک بک برای درمان زانو درد

صاف بایستید و پشت صندلی را بگیرید. در حالی که زانوی راست خود را خم می کنید، پای راست خود را تا جایی که می توانید به سمت پشت ران بلند کنید. سه تا پنج ثانیه در این حالت بمانید. سعی کنید 10-15 تکرار را دو بار در روز انجام دهید. قسمت بالاتنه را حتما صاف نگه دارید. برای اینکه ورزش چالشی تر شود، وزنه هایی را به مچ پا اضافه کنید. پای خود را عوض کرده و تکرار کنید.

ایستادن روی یک پا

تمرین ایستادن روی یک پا برای درمان زانو درد

دو دقیه روی پای آسیب دیده خود بایستید و پای دیگر را در هوا بلند کنید. برای اینکه این تمرین چالشی تر باشد، سعی کنید چشمان خود را ببندید، یا هنگام پرتاب توپ به هوا یا ایستادن روی بالش یا سطح ناهموار، این تمرین را انجام دهید.

تمرین بالا آوردن ساق 

تمرین بالا آوردن ساق پا برای درمان زانو درد

بایستید و پشت یک صندلی بایستید. به آرامی روی انگشتان پای خود بلند شوید و سپس به حالت ایستاده پایین بیایید. این کار را 20 بار تکرار کنید. روش های مختلفی برای افزایش شدت این تمرین وجود دارد. ورزش را با وزنه های سبک انجام دهید، فقط با یک پا ورزش کنید، یا تمرین را روی یک راه پله انجام دهید و پاشنه هایتان از لبه آویزان باشد.

اسکوات به دیوار 

تمرین اسکوات به دیوار برای درمان زانو درد

کمر خود را به دیوار چسبانده و پاها را به اندازه عرض شانه جدا کنید. زانوها را خم کرده و به حالت اسکات پایین بیایید (مثل اینکه روی صندلی نشسته اید)، سپس پاها را صاف کرده و به حالت اولیه برگردید. ده ست انجام دهید. با نگه داشتن اسکوات بیشتر و بیشتر خود را به چالش بکشید.

تزریقات برای درد زانو 

انواع تزریقات برای زانو درد:

کورتیکواستروئید 

کورتیکواستروئیدها قدیمی ترین تزریق برای درد زانو هستند. کورتیکواستروئیدها که به عنوان “کورتیزون” نیز شناخته می شوند، در اصل نسخه های مصنوعی هورمون کورتیزول طبیعی انسانی هستند. کورتیزون یک داروی ضد التهابی است که به منظور کاهش التهاب به مفاصل، عضلات، اطراف اعصاب و خون تزریق می شود. این دارو غالباً همراه با یک ماده بی حس کننده موضعی برای تسکین درد بیشتر تزریق می شود.

اسید هیالورونیک (HA) 

در یک مفصل سینوویال (بیشتر مفاصل داخل بدن)، مایع مفصلی وجود دارد که سلامت مفصل و سهولت حرکت را حفظ می کند. اسید هیالورونیک گلیکوزآمینوگلیکان ویسکوالاستیک است که به طور طبیعی در مایع مفصل سالم وجود دارد و نوع تزریق نسبتاً جدیدی است. تزریقات با نام تجاری Synvisc & Osteoartz انجام می شود. هدف این محصولات تأمین خواص محافظتی مایع مفصل از جمله جذب ضربه، دفع انرژی آسیب زننده، پوشش محافظ سطح غضروف مفصلی و روان کردن زانو است. منطق این درمان از نظر زیست شناختی این است که ویسکوزیته مایع مفصل افزایش می یابد و این باعث بهبود سلامت مفصل می شود.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) 

پی آر پی نوعی تزریق است که از یک نمونه خون اتولوگ ساخته می شود و غنی از پلاکت است. خون از خود فرد گرفته می شود، در سانتریفیوژ چرخانده می شود تا اجزای خون جدا شود و سپس ماده PRP دوباره به محل مورد نظر در بدن تزریق می شود. پلاسمائی که با پلاکت غنی شده است از نظر فاکتوهای رشد بسیار غنی است و به روند بهبودی طبیعی بدن کمک می کند. پی آر پی در سالهای اخیر برای استفاده در آسیب های ورزشی و شرایط اسکلتی عضلانی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

آرتروسکوپی

پزشک می تواند با آرتروسکوپ به داخل زانو نگاه کند و می تواند هر نوع غضروفی را که ممکن است شل یا آسیب دیده باشد، تراش دهد. این کار را می توان با بیهوشی عمومی انجام داد، بنابراین در حین انجام آن چیزی احساس نمی کنید.

چگونه می‌توان از درد هنگام راه رفتن و نشستن زانو جلوگیری کرد؟ 


جلوگیری از درد مفصل زانو هنگام راه رفتن و نشستن با آگاهی از حرکات، فعالیتهای روزمره و سلامتی و سبک زندگی انجام می شود. پزشکان متخصص زانو درد معتقدند که بیماران می توانند برای جلوگیری از درد مفصل زانو تغییرات جزئی ایجاد کنند.

  • حرکات تکراری بیش از حد را محدود کنید: فعالیت هایی که بارها و بارها زانوی شما را درگیر میکند، مانند اسکی، دوچرخه سواری یا اسکیت، نیاز دارد که مفاصل و رباط های زانو به شکل تکراری حرکت کنند. در صورت استفاده بیش از حد، این حرکات تکراری باعث درد و گفتگی می شود. اگر از درد مفصل زانو رنج می برید، مدت زمان یا دفعات انجام این حرکات تکراری را محدود کنید.
  • کاهش وزن فشار روی زامنو را کاهش می دهد: هرچه وزن کمتری داشته باشید، فشار روی زانوها کاهش می یابد. یک برنامه کاهش وزن معقول می تواند به کاهش درد در مفاصل و رباط های زانوی شما کمک کند. همچنین سلامت کلی شما را شامل می شود، که شامل سیستم های گردش خون و قلب و عروق است.
  • کفش های حفظ ثبات و محافظتی بپوشید: اگر اهل مد هستید، ممکن است بر این عقیده باشید که کفش های طبی برای مادربزرگ و پدربزرگ ها ساخته شده اند. یک پایه ثابت برای پاها فشار کمتری به زانوها وارد می کند، و هنگام راه رفتن یا دویدن، بالشتک و پشتیبانی بیشتری برای زانو ایجاد می کند.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک