درمان آسیب و پارگی تاندون زانو بدون جراحی

پارگی تاندون‌های زانو،  یکی از آسیب‌های جدی زانو است و زمانی رخ می‌دهد که تاندونی که استخوان کشکک زانو را به استخوان ساق پا متصل کرده است، دچار پارگی می‌شود. تاندون کشکک زانو ممکن است به طور کامل یا به طور جزئی پاره شود. پارگی تاندون کشکک زانو معمولا در حین انجام ورزش حرفه‌ای مانند بسکتبال، فوتبال و دو اتفاق می‌افتد که در آن‌ها ورزشکار به طور مداوم جهش دارد و احتمال وارد شدن ضربه و فشار زیاد به زانو وجود دارد. افراد میانسالی که به انجام چنین ورزش‌ها یا فعالیت‌هایی مشغولند، بیش از سایرین در معرض بروز پارگی تاندون زانو هستند. روش درمان این آسیب می‌تواند شامل روش‌های جراحی و غیرجراحی باشد. البته در صورتی که تاندون به طور کامل پاره شده باشد، انجام جراحی قطعا لزوم دارد. حتی در صورتی که تاندون به طور کامل پاره شده باشد نیز، در اغلب موارد درمان این آسیب موفقیت‌آمیز است و نتایج بسیارخوبی به همراه دارد.

هم افراد جوان و هم افراد سالخورده ممکن است دچار آسیب پارگی تاندون‌های زانو شوند. وارد شدن یک فشار بسیار شدید و ناگهانی مانند زمین آمدن پس از یک پرش بلند یا زمین خوردن از ارتفاع می‌تواند باعث پارگی تاندون شود. با کمک درمان‌های فیزیکی و اجرای یک برنامه‌ی توانبخشی طولانی مدت و فشرده، بیماران می‌توانند به سطح فعالیت قبلی خود بازگردند که البته این در صورتی است که بیمار تمامی ورزش‌ها و درمان‌های تجویز شده را انجام دهد. روش‌های درمانی ارائه شده می‌تواند شامل تزریق PRP، ماساژتراپی، شاک‌ویو‌تراپی و مانند آن باشد.

علل پارگی تاندون کشکک زانو


 • وارد شدن ضربه یا فشار شدید به زانو (تروما) مانند وارد شدن ضربه به پا در حین تصادف رانندگی یا آسیب‌دیدگی در حین ورزش
 • انجام دادن ورزش‌هایی که در آن شخص به طور مداوم باید بدود و جهش کند، مانند بسکتبال، فوتبال و دو و میدانی
 • تزریق کورتیکاستروئید در زانو که می‌تواند عضلات و تاندون‌ها را ضعیف کند.
 • نارسایی مزمن کلیه
 • ابتلا به بیماری پروتئینمی
 • ابتلا به اختلالات التهابی مزمن مانند روماتیسم مفصلی
 • بیماری‌های خود ایمنیِ التهابیِ سیستمیک مانند لوپوس اریتماتوی سیستمیک
 • دیابت
 • عفونت
 • اختلالات متابولیسمی

علائم و نشانه‌ها


علائم کشیدگی تاندون زانو و نشانه‌های پارگی تاندون کشکک زانو عبارتند از:

 • زانو درد، تورم و حساسیت به لمس کشکک زانو و تاندون آن
 • کاهش دامنه حرکتی زانو و مشکل در راه رفتن
 • عدم توانایی در وارد کردن وزن بر روی زانوی آسیب‌دیده
 • خشکی و گرفتگی مفصل زانو
 • بدشکلی و دفرمیتی مفصل زانو

تشخیص پارگی تاندون‌های زانو


متدهای تشخیصی که ممکن است متخصص طب فیزیکی برای تشخیص پارگی تاندون زانو به کار ببرد عبارتند از:

 • معاینات فیزیکی: پزشک به طور کامل زانو را معاینه فیزیکی می‌کند و از بیمار می‌خواهد که به او به طور کامل توضیح دهد که این آسیب چه طور اتفاق افتاده است. علاوه بر این بررسی سوابق پزشکی بیمار نیز می‌تواند به تشخیص نوع آسیب کمک زیادی بکند.
 • تصاویر رادیوگرافی از زانو: در تصاویر رادیوگرافی از اشعه X (رادیواکتیو) برای تهیه تصاویر از استخوان‌ها و مفصل زانو استفاده می‌شود که این تصاویر می‌توانند به قطعی کردن تشخیص پزشک کمک کنند.
 • اسکن ام آر آی: اسکن ام آر آی با استفاده از میدان‌های مغناطیسی، تصویر واضح‌تر و با جزئیات بیشتری از بافت‌های داخلی پا را نشان می‌دهد. با استفاده از این تصاویر، پزشک می‌تواند بافت یا استخوان‌های آسیب‌دیده را ببیند و تشخیص خود را قطعی کند.

بسیاری از بیماری‌ها، مشکلات یا آسیب‌های زانو می‌توانند علائم مشابهی با علائم پارگی تاندون زانو داشته باشند. ممکن است پزشک برای حصول اطمینان از ابتلای شما به سایر بیماری‌ها یا مشکلات، آزمایشات و تست‌های تشخیصی بیشتری را تجویز کند تا تشخیص خود را با اطمینان بیشتر تایید کند.

درمان


هدف اصلی از انجام هر درمانی (جراحی یا غیرجراحی) این است که ورزشکار یا شخص آسیب‌دیده بتواند به سطح فعالیت قبلی خود بازگردد و فعالیت‌های سابق خود را مانند قبل دنبال کند. با پیگیری و انجام درمان‌های تجویز شده توسط متخصص طب فیزیکی می‌توانید توانایی‌های قبلی خود را هر چه سریع‌تر بازیابید و در آینده با مشکلات مشابه مواجه نشوید.

استراحت

از انجام دادن فعالیتی که باعث فشار به زانوی شما می‌شود خودداری کنید. ممکن است متخصص طب فیزیکی به شما توصیه کند که برای جلوگیری از وارد آوردن وزن بر روی زانو، از عصا استفاده کنید.

کمپرس سرد

چند بار در روز روی زانوی خود کمپرس سرد قرار دهید و در هر نوبت بگذارید کمپرس سرد به مدت ۲۰ دقیقه روی زانو باشد. هرگز یخ را به طور مستقیم روی پوست خود نگذارید.

بانداژ فشاری

برای جلوگیری از التهاب و تورم بیشتر زانو می‌توانید از یک باند کشی استفاده کنید.

بالا آوردن زانو

برای کاهش تورم زانو،  در هنگام استراحت کردن دراز بکشید و پای خود را به نحوی بالا بگیرید که از سطح قلب شما بالاتر باشد.

دارو

داروهای زر معمولا برای درمان پارگی تاندون زانو تجویز می‌شوند:

 • NSAIDs (داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی) که درد و تورم زانو را کاهش می‌دهند.
 • تزریق استروئید برای کاهش التهاب و تحریک بافت‌های تاندون آسیب‌دیده

فیزیوتراپی

زمانی که التهاب حاد اولیه پس از آسیب‌دیدگی فروکش کرد، می‌توان درمان‌های فیزیوتراپی را آغاز نمود. تاکید فیزیوتراپی بر این است که شما به تدریج دستگاه ثابت‌کننده‌ی زانو را کنار بگذارید و کم‌کم وزن بیشتری بر زانوی خود وارد کنید و در نهایت تحرک‌پذیری زانو را افزایش داده و عضلات همسترینگ خود را تقویت کنید. بسیار مهم و حیاتی است که در طول دوره‌ی حاد آسیب‌دیدگی به طور مداوم با متخصص طب فیزیکی تعامل داشته باشید و سپس با توجه به روند درمانی که دارید، یک برنامه بهبودی و توانبخشی مناسب برای شما تدوین شود. نحوه طرح‌ریزی برنامه‌ی درمانی می‌تواند به دو صورت باشد:

 • شخص آسیب‌دیده می‌خواهد به فعالیت‌های معمول و روزمره بپردازد و بنابراین سعی می‌شود که دامنه حرکتی زانوی او و توان عضلانی او مجددا بازیابی شود.
 • در برخی شرایط خاص لازم است که برای ترمیم کامل تاندون آسیب‌دیده عمل جراحی انجام شود و پس از آن شخص دوره‌ی بهبودی بعد از جراحی را طی می‌کند.

با انجام حرکات و ورزش‌های خاصی می‌توان دامنه حرکتی زانو و قدرت آن را بازیابی نمود. برنامه‌ی درمانی در درجه‌ی اول بر روی افزایش انعطاف پذیری تاکید دارد. انجام کشش‌های سبک می‌تواند دامنه‌ی حرکتی شما را به تدریج افزایش دهد. با پیشروی درمان و بهبودی بیشتر، به تدریج تمرینات فدرتی نیز به برنامه‌ی شما اضافه می‌شوند. متخصص طب فیزیکی به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید به تمرینات ورزشی خود بازگردید.

لیزر‌تراپی

فوتون‌های منتشر شده از اشعه‌ی لیزر موجب تحریک سلول‌ها در بافت آسیب‌دیده می‌شوند و در نتیجه تقسیم سلولی، جریان خون و اکسیژن‌رسانی به بافت را افزایش می‌دهند و بدین ترتیب روند بهبودی و ترمیم بافت تسریع می‌شود. گفته می‌شود که انجام لیزرتراپی برای درمان تاندونیت موجب بهبود بازسازی عصبی نیز می‌شود.

اوزون ‌تراپی

اوزون تراپی روشی است که موجب تسکین درد می‌شود و بازسازی بافت‌ها کمک می‌کند. گاز اوزون تشکیل شده از همان مولکول اکسیژن است که دارای یک اتم اکسیژن بیشتر است. این گاز که دارای مولکول‌های اکسیژن بهبود یافته است، در بافت آسیب‌دیده و در جایی که التهاب و درد مزمن وجود دارد، تزریق می‌شود و موجب کمک به بازسازی بافت می‌شود.

تزریق PRP

می توان ترکیب پلاسمای غنی از پلاکت را مستقیما در محل آسیب‌دیده تزریق کرد. به عنوان مثالی از آسیب‌های تاندنیت زانو، در ورزشکاران تنیس و دونده بسیار زیاد دیده می‌شود که تاندون پاشنه متورم، ملتهب و دردناک می‌شود. در این موارد می‌توان ترکیبی از PRP و ماده‌ی بیحس‌کننده موضعی را مستقیما در بافت‌های ملتهب تزریق کرد. بعد از آن ممکن است طی هفته‌ی اول یا دوم بعد از تزریق PRP، درد بیمار بیشتر نیز بشود و حتی ممکن است چند هفته طول بکشد که تاثیرات مثبت تزریق PRP آشکار بشوند.

تکنیک‌های درمان دستی

انجام ماساژتراپی بر روی بافت‌های نرم، جااندازی مفاصل با تکنیک‌های ویژه‌ی درمان دستی و کشش کشکک زانو توسط یک فیزیوتراپیست موجب افزایش دامنه حرکتی مفصل زانو می‌شود. استفاده از تکنیک‌های موبیلیزاسیون (جااندازی مفصل) موجب کاهش درد نیز می‌شود.

حرکات اصلاحی

 با انجام دادن تمرینات قدرتی و تمرینات استقامتی می‌توانید دامنه حرکتی زانو را به طور کامل بازیابید و عضلات جلوران و همسترینگ  و ساق پا را تقویت کنید.

 • استفاده از روش‌های درمانی مانند تحریک الکتریکی، اولتراسوند، لیزر سرد، شاک‌ویو‌تراپی و سایر روش‌ها می‌تواند از میزان درد و التهاب تاندون و بورس مفصلی بکاهد.

استفاده از زانوبند طبی

 می‌توانید با استفاده از یک زانوبند طبی مخصوص (بریس) زانو را بی‌حرکت نگه دارید. بریس کمک می‌کند که در مدت زمانی که تاندون بازسازی می‌شود، زانو صاف و بی‌حرکت بماند.