جراحی فک و دهان وصورت چگونه انجام می شود؟

بعد از انجام ارتودنسی و آماده شدن برای جراحی، بیمار طی یک بیهوشی حدودا سه تا چهار ساعته تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. تمامی تزریقات و برش‌ها نیز داخل دهانی است. برای جراحی فک پایین به گوشه‌های دهان و پشت دندان‌های عقل داروی بی‌حسی تزریق می شود، سپس بافت را باز میکنند و فک پایین را در هر دو طرف از زاویه فک در بعد عمودی برش می‌دهند و جدا می‌کنند. برای جابه‌جایی فک بالا نیز از حدود ۱۰ میلی‌متر بالای دندان‌ها، لثه را برش می‌دهند و بافت نرم را کنار می‌زنند. بعد از آن فک بالا را با فرز برش می‌دهند و کاملا هر دو طرف را از استخوان جمجمه جدا می‌کنند و سپس به اندازه لازم هر دو فک را حرکت می‌دهند. جراحی فک همراه با ارتودنسی به زیبایی چهره و داشتن طرح لبخند زیباتر کمک می کند.
DT_1376310453_35eda470627939ef65f05e06e8797ab7

۲ تخصص جراحي در دندان‌پزشکي

تخصص جراحي لثه:

اين تخصص از تخصص‌هايي است که ممکن است زياد به آن نياز پيدا کنيد. اگر شما بخواهيد «ايمپلنت» بگذاريد يا لثه‌هاي‌تان را که در اثر پيري و بيماري تحليل رفته‌اند جراحي کنيد، بايد پيش اين دسته از متخصصان برويد. اين افراد در تشخيص بيماري‌هاي لثه هم به شما کمک شاياني خواهند کرد.
۲ تخصص جراحي فک و دهان و صورت: فک پايين شما بيش از حد بيرون زده است؟ فک بالاي‌تان فرو رفته به نظر مي‌رسد؟ متخصص ارتودنسی و جراحي فک و دهان و صورت مي‌تواند به شما بهترين خدمات جراحي را ارايه دهد تا زيباتر شويد. جراحي‌هاي دندان‌هاي عقل نهفته و نزديک عصب و دندان‌هاي نابه‌جا روييده را هم مي‌توانيد به اين متخصصان بسپاريد.
جراحی فک و صورت:

رشته جراحی دهان فک و صورت، یکی از رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است که به مدت پنج سال پس از دکتری دندانپزشکی ادامه پیدا می‌کند.
بر اساس تعریف داخلی و بین‌المللی، تشخیص و درمان صدمات، بازسازی و زیبایی نسوخ نرم و سخت ناحیه فک و صورت مخصوص این رشته است.
حوزه فعالیت این رشته شامل مواردی چون شکستگی‌های ناحیه دهان فک و صورت، تومور‌ها و ضایعات پاتولوژیک خوش‌خیم و بد‌خیم، بازسازی نقایص، جراحی‌های ناهنجاری‌های رشدی تکاملی، ناهنجاری‌های مادرزادی مثل شکاف لب و کام، ایمپلنت‌های دندانی، جراحی‌های زیبایی، جراحی‌های دندانی مانند دندان عقل و انواع دیگر جراحی مرتبط می‌شود.
جراحی دهان و فک و صورت جراحی‌ای است که طیف وسیعی از بیماری‌ها، صدمات و نقوص سر و صورت و فک و گردن و طاق جمجمه، چه بافت نرم و چه بافت سخت ناحیهٔ دهان و فک و صورت را اصلاح می‌کند. این رشته در جهان به عنوان یکی از تخصص‌های رشتهٔ پزشکی محسوب می‌شود ولی در ایالات متحده از تخصص‌های رشتهٔ دندان‌پزشکی است. در ایران نیز از تخصص های دندانپزشکی است که پس از دوره عمومی ۵ سال طول دوره این تخصص می باشد. موارد آموزشی شامل جراحی های داخل دهانی کوچک (مینور)، جراحی اسیب های ترافیکی( تروما) ، جراحی عفونت های فک و صورت، جراحی ترمیمی و زیبایی فک و صورت و جمجمه و گردن، جراحی تومور ها و کیست های خوش و بدخیم فک و صورت و گردن، جراحی نواقص مادرزادی و اکتسابی مثل شکاف کام و لب یک طرفه و دو طرفه، و جراحی هایی ک در ناحیه دهان، فک، صورت، جمجمه و گردن قابل انجام میباشد. جراحی پیوند صورت نیز به محوریت جراحان فک و صورت انجام میشود. چهار فلوشیپ فوق تخصصی نیز دارد ک شامل جراحی کنسر دهان فک و صورت، جراحی فک و صورت کودکان، جراحی تروما فک و صورت و جراحی ترمیمی فک و صورت، میباشد.

سن مناسب برای جراحی فک و صورت

معمولا بهترین سن جراحی پس از بلوغ است؛ به‌طور دقیق برای پسرها حدود هجده سالگی و برای دخترها، دوسال پس از مشاهده اولین علائم بلوغ. البته بهتر است جراحی فک تا بیست و پنج سالگی انجام شود. زیرا ارتودنسی که از ضرورت‌های پیش از جراحی فک محسوب می‌شود در سنین بالاتر، سخت می‌شود.
انواع درمان ها در جراحی فک و صورت
•    تروماهای ناشی از رانندگی و غیره که موجب شکستگی های سر و صورت و بینی می باشد.
•    جراحی های بازسازی بیماری های مادرزادی فک و صورت.
•    بازسازی گونه و شکستگی های کف اوربیت.
•    بازسازی و ترمیم بیماری های مادرزادی (لب شکری و …)
•    ایمپلنت های دندانی (کاشت دندان) جاگذاری و جراحی بیماری های دهان.
•    ترمیم و بازسازی بیماران فکی به وسیله پیوندهای استخوانی.
•    جراحی و بازسازی و پیوند سینوس های فکی جهت جایگذاری ایمپلنت های دندانی .
•    جراحی و درمان بیماری های مفصل گیجگاهی (TMG)با روش های نوین .

مراقبت های بعد از جراحی

مراقبت‌های بعد از عمل فک بستگی به نوع جراحی دارد. دکتر کلباسی به کسانی که فک بالا و پایین‌شان را همزمان با هم عمل کرده‌اند، توصیه می‌کند، حداقل تا دو ماه ورزش‌های سنگین انجام ندهند. همچنین این افراد باید سرشان را حین خواب بالا قرار دهند و در دو روز اول از کمپرس یخ استفاده کنند.
بعد از آن نیز می‌توانند از کمپرس گرم استفاده کنند. از انجام فعالیت‌های سنگین، پایین گرفتن سر برای مدت طولانی، آسیب و ضربه به صورت نیز باید خودداری شود. همچنین این افراد باید تا حدود یک ماه رژیم غذایی کاملا نرم داشته باشند.
رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن بعد از عمل نیز نباید فراموش شود. علاوه بر اینها، هرچه وسعت عمل بیشتر باشد ورم بیشتری ایجاد می‌شود. کسانی که فک بالا و پایین را با هم عمل می‌کنند معمولا بین شش ماه تا یک سال ورم دارند. ورم آن هم تقریبا تا ناحیه زیر چشم را فرامی‌گیرد

عوارض احتمالی جراحی فک و صورت

این‌که جراحی‌های فک و صورت خطرناک و پرریسک است، یک باور غلط است. اتفاقا برخلاف این تصور این نوع جراحی‌ها نه‌تنها کم‌خطر بلکه بسیار موفقیت‌آمیز است. این نوع جراحی‌ها خطر خاصی به همراه ندارد، ولی اگر عارضه‌ای هم طی آن پیش بیاید، معمولا به وسیله جراح ماهر قابل کنترل است. فقط بیمار پس از جراحی باید به رعایت تمرینات، نکات تغذیه‌ای و بهداشتی و نوع فعالیت توجه و دقت داشته باشد.

بدون جراحی هم می‌توان فک را تغییر داد؟

مواردی از ناهنجاری‌های فک که به اصطلاح لب مرزند و خیلی شدید نیستند، شاید نیاز به جراحی پیدا نکنند.  در این گونه موارد باید خطرات جراحی و دیدگاه بیمار و پزشک را در نظر گرفت بلکه شاید بتوان با پایین آوردن درصدی از انتظارات، با کمک ارتودنسی مشکل را رفع کرد. علاوه براین، امروزه امکانات بسیاری در زمینه ارتودنسی فراهم شده، از جمله مینی‌اسکروها یا ایمپلنت‌های ارتودنسی که در اعمال زیبایی به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌شوند و نتیجه درمان را بهتر می‌کنند. البته این موضوع شامل همه ناهنجاری‌ها نمی‌شود و در صورتی که مشکلات شدید باشد حتما باید مورد جراحی قرار گیرد.

صورت زاویه‌دار بسیار پرطرفدار است و يكي از مطلوب‌ترین اشكال چهره محسوب می‌شود. زاویه دار کردن فک به تکنیک‌های فرم دهي صورت دلالت دارد كه براي ايجاد قوام در اعضای صورت از طريق رفع پف گونه‌ها، غبغب و غيره و ايجاد ساختار زاویه‌دار در صورت به كار می‌رود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک