تکار تراپی (Tecar Therapy) چیست و چه کاربردهای درمانی دارد؟

تکار تراپی یک دستگاه چند رشته‌ای است که برای درمان آسیب‌های ورزشی حاد و مزمن و علائم اختلالات اسکلتی عضلانی استفاده می‌شود. با استفاده از تکنیک‌های ماساژ، حرکات غیرفعال، فعال سازی عضلات و سایر روش‌ها، می‌توانید از تکار تراپی بهره‌برداری کنید. این روش به طرز چشمگیری تاثیر و نتایج درمان را افزایش می‌دهد و زمان بهبودی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد، همچنین فردان را به دست‌یابی به نتایج مطلوب کمک می‌کند. تکار تراپی برای بیماران بسیار لذت‌بخش است؛ زیرا حرارت به طور مستقیم از طریق بدن فرد پخش می‌شود و تأثیر آن بر روی بدن به شکل آرامش، کاهش درد و سایر علائم قابل مشاهده است.

مزایای تکار تراپی چیست؟ 


مزایای تکار تراپی چیست؟

به بدن آسیبی نمی‌زند و غیرتهاجمی است، شبیه به نوعی ماساژ آرامش بخش است.

 • نتایج معمولا از اولین جلسات ظاهر می‌شوند.
 • درد را تسکین می‌دهد، به بازسازی بافت کمک می‌کند و بهبودی را تسریع می‌کند، در بعضی موارد مدت زمان درمان کاهش پیدا می‌کند.
 • در بسیاری از موارد، برای درمان بافت‌های نرم مانند عضلات و استخوان‌های سفت‌تر، مفاصل، غضروف‌ها، رباط‌ها و غیره موثر است و حتی در ناحیه گردن نیز قابل استفاده است.
 • این تجهیزات امکان شخصی سازی و بهینه سازی درمان را با توجه به شرایط بیمار فراهم می‌کند.
 • با تنظیم سطح انرژی، می‌توان در لایه‌های سطحی و عمیق بافت‌ها تاثیر مورد نظر را ایجاد کرد.
 • می‌توان بلافاصله بعد از ضربه یا در مرحله حاد روند التهابی عضله از آن استفاده کرد.

علائم


تکاردرمانی زمانی برای شما مناسب است که:

 • با یکی از شرایط زیر روبرو هستید: دررفتگی، پیچ خوردگی، بورسیت، التهاب مفاصل، التهاب کف پا، آرتروز مفصل ران، آرتروز و غیره و یا می‌خواهید درد را تسکین دهید / بهبودی را تسریع کنید.
 • شما دچار پارگی، انقباض یا کشیدگی عضلانی شده‌اید.
 • شما در حال بهبودی پس از شکستگی هستید.
 • شما در آستانه انجام یک عمل ارتوپدی مانند پارگی رباط یا آسیب مینیسک هستید یا تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اید.
 • کمردرد دارید.
 • ورزشکار هستید و می‌خواهید بعد از آسیب دیدگی سریعتر از آن جلوگیری کرده یا بهبود یابید.

مفهوم تکار تراپی


مفهوم تکار تراپی

بیشتر روش‌های فیزیکی این امکان را به درمانگر نمی‌دهند تا تکنیک‌هایی که با دست انجام می‌شود و کاملا منحصر به فرد هستند را به خوبی انجام دهد. اما تکار تراپی متفاوت است. این روش درمانی اجازه می‌دهد تا با تکنیک‌های مختلف نتایج بهتر و حتی بهبودی سریعتر رخ بدهد. البته از رادیو فرکانس درمانی هدفمند، ماساژ، حرکات غیرفعال، فعال سازی عضلات و سایر تکنیک‌ها نیز همراه با آن استفاده می‌شود.

تکنیک ماساژ 

تکارتراپی در ترکیب با تکنیک‌های بافت نرم با افزایش پرفیوژن خون و تامین مواد مغذی، اکسیژن و عامل دفاعی بافت تحت درمان، باعث می‌شود اثر درمانی افزایش پیدا کند. ترکیبی که برای قابلیت انعطاف پذیری عضله استفاده می‌شود و منجر به هیپرتونوس عضلانی (میزان سفتی و قوام عضله) می‌شود و درد سریع‌تر و آسان‌تر برطرف می‌شود.

تکنیک فعالیت عضلانی 

ترکیب روش رادیو فرکانسی هدفمند و انقباض عضلانی ایزومتریک یا ایزوتونیک، هیپرترمی (افزایش دما یا درجه حرارت غیر عادی بدن) را به سمت عضله منقبض متمرکز می‌کنند. انرژی رادیوفرکانسی فرستاده شده حرکت این فیبرها را آسان‌تر می‌کند و منجر به بهم پیوستن آنها در همان عضلات می‌شود.

تکنیک حرکت غیرفعال 

تکارتراپی به تسکین نقاط درد و اسپاسم عضلانی کمک می‌کند تا محدوده حرکتی مفصل افزایش پیدا کند. به عنوان مثال، استفاده از تکارتراپی در ترکیب با کشش غیرفعال اندام‌های کوتاه شده منجر به تسکین آنها می‌شود و بلافاصله دامنه حرکتی در آن ناحیه گسترش پیدا می‌کند.

اثرات پزشکی


اثرات پزشکی تکار تراپی

آترومیک 

جریان متناوبی که در بافت فرستاده می‌شود باعث ایجاد حرکت سریعتر یون می‌شود در نتیجه فعالیت سیستم لنفاوی و اثرات آترومیک افزایش پیدا می‌کند.

کاهش ادما (ورم عروقی) 

تکارتراپی با ترمیم سریع‌ نفوذپذیری مویرگ‌ها به کاهش ادما کمک می‌کند.

اثر ضد التهابی

تکارتراپی با سرعت بخشیدن به متابولیسم سلولی و جذب واسطه‌های پیش التهابی، التهاب را درمان می‌کند.

جذب سموم بدن 

تکاردرمانی در حین تمرین یا بلافاصله بعد از تمرین یا در مرحله بهبودی استفاده می‌شود، این کار باعث می‌شود سیستم لنفاوی برای گردش سریعتر فعال شود و به این طریق سموم دفع می‌شوند.

حرارتی 

تاثیرات پزشکی تکار درمانی حرارتی مبتنی بر اتساع عروق است که باعث افزایش موضعی پرفیوژن خون و در نتیجه آرامش ملایم، افزایش اکسیژن و مواد مغذی و بهبودی سریعتر می‌شود.

تسریع روند بهبودی 

تکارتراپی باعث ترمیم در سطح ماکروسکوپی و سلولی می‌شود.

آرامش عضلانی 

تکارتراپی باعث هایپرترمی موضعی و گشاد شدن عروق می‌شود. رگ‌های خونی منبسط شده مسئول خونرسانی بیشتر هستند.

اثر ضد درد 

اثر ضد درد یکی از موارد اصلی مزیت‌های تکار تراپی است. اثر تسکین درد نتیجه ترکیبی از همه اثرات ذکر شده در بالا است.

مکانیسم عملکرد


تکارتراپی با استفاده از اپلیکاتور خازنی یا مقاومتی، انرژی رادیوفرکانسی را از طریق بافت منتقل می‌کند. حالت خازنی برای درمان ساختارهای سطحی مانند پوست و عضلات استفاده می‌شود، در حالی که روش مقاومتی برای ساختارهای عمیق‌تر مانند عضلات عمقی، تاندون‌ها و استخوان‌ها مناسب است. با توجه به مقاومت طبیعی بدن در مقابل انرژی رادیوفرکانسی، تکارتراپی بهبودی دلپذیرتری را فراهم می‌کند که به طور مستقیم از طریق بدن پخش می‌شود. تکارتراپی نه تنها اثرات پزشکی ثابت شده علمی را داراست، بلکه همچنین احساس آرامش و رفع تنش را نیز به ارمغان می‌آورد.

 

پرسش و پاسخ


پرسش و پاسخ درباره‌ی تکار تراپی

آیا تکارتراپی من را برای همیشه درمان می‌کند؟

با توجه به هر فرد و شرایط او این پاسخ متفاوت است. تکار درمانی تسکین علمی، فوری و طولانی مدت است. تکار درمانی درد و بیماری را بلافاصله پس از شروع درمان تسکین می‌دهد. نتایج به شرایط بیمار بستگی دارد، اینکه آیا آنها ورزش می‌کنند و پروتکل پیشنهادی PT را دنبال می‌کنند یا نه.

آیا تکاردرمانی دردناک است؟ 

تکاردرمانی دردناک نیست. در طول درمان، بیمار احساس گرمای دلپذیری را احساس می‌کند، و این کار درمان را بسیار راحت‌تر می‌کند.

آیا تکاردرمانی خطرناک است؟ 

تکار درمانی کاملاً بی خطر است.تکار درمانی انرژی بافت‌های بیولوژیکی را تامین می‌کند و گرمای مطلوبی ایجاد می‌کند. درمان راحت و آرامش بخشی است. علاوه بر این، تمام دستگاه‌های تکار درمانی دارای یک سیستم انتقال بیو، کنترل تماس بین نرم افزار و بافت‌های بیولوژیکی (SSDTS) هستند که فقط در صورت تماس، انرژی را به تدریج آزاد می‌کند. به لطف این سیستم ابتکاری، درمان ایمن و کنترل شده و بسیار موثر است.

آیا این درمان برای کسی ممنوعیت دارد؟ 

تکار درمانی بی خطر و بدون عوارض جانبی است. هیچ عارضه جانبی ناشی از استفاده صحیح از دستگاه وجود ندارد زیرا تکاردرمانی انرژی سازگار با بافت‌های بیولوژیکی را تأمین می‌کند. تمام موارد منع مصرف در راهنما ارائه شده و به همراه دستگاه شرح داده شده است.

آیا می‌توان از آن در مناطق دارای پروتزهای فلزی استفاده کرد؟ 

آیا می‌توان از تکار تراپی در مناطق دارای پروتزهای فلزی استفاده کرد؟

تکار درمانی حتی در صورت وجود پروتزهای فلزی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در حین درمان اپراتور در تماس نزدیک با بیمار است و می‌تواند با توجه به احساس و بازخورد بیمار، قدرت یا حالت انتشار انرژی را تغییر دهد و از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری کند. در مورد درمان‌های خودکار، بیمار دارای دکمه ایمنی است که این امکان را به او می‌دهد هر لحظه درمان متوقف شود و حداکثر ایمنی را برای بیمار تضمین می‌کند.

تفاوت بین حالت مقاومتی و اثر خاذنی چیست؟ 

جریان تکار با توجه به فرکانس آن بیشتر از طریق قسمت‌های مقاوم یا خازنی بدن عبور می‌کند. در حالت مقاومتی، جریان فرکانس پایین بیشتر از قسمت‌های مقاومتی بدن (مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان) عبور می‌کند. حالت مقاومتی انرژی را عمدتا بر روی بافت‌های “سخت” مانند مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان متمرکز می‌کند. در حالت خاذنی، جریان فرکانس بالاتر بیشتر از قسمت‌های خازنی بدن (عضلات و مناطقی که محتوای مایعات زیادی هستند) جریان پیدا می‌کند. حالت خاذنی انرژی را عمدتا بر روی بافتهای “نرم” مانند عضلات و مناطقی با محتوای مایع زیاد هستند متمرکز می‌کند.

با روش تکار درمانی چند بار درمان لازم است؟

تعداد درمان‌های مورد نیاز در درجه اول به شرایط پاتولوژیک بیمار و نحوه واکنش بیمار به درمان بستگی دارد. برای برخی از آسیب شناسی‌های حاد، 3 تا 5 درمان ممکن است کافی باشد، در حالی که برای آسیب‌های مزمن، تعداد بیشتری از درمان لازم است. بدیهی است که به منظور بهینه سازی نتایج درمانی، تشخیص صحیح از اهمیت اساسی برخوردار است.

چند بار می‌توان بیمار را معالجه کرد؟ 

به طور معمول بیمار بین 2 تا 5 بار در هفته می‌تواند درمان شود. با این حال، در صورت لزوم، بیش از یک درمان می‌تواند به صورت روزانه انجام شود. اپراتور حرفه‌ای با توجه به وضعیت آسیب شناسی، تعداد مناسب روش‌های درمانی را برای بیمار تعریف می‌کند.

درمان چه مدت طول می‌کشد؟

درمان‌های تکار درمانی بسته به آسیب شناسی، اثر مورد نیاز و اندازه ناحیه تحت درمان می‌توانند از چند دقیقه تا چند ده دقیقه متفاوت باشند.

حداکثر تعداد درمان چند تاست؟ 

حداکثری برای تعداد درمان‌های تکار وجود ندارد که بخواهیم بگوییم از این بیشتر نباید باشد. درمان‌های تکاردرمانی بی‌خطر و بدون عوارض جانبی هستند. در زمینه‌های ورزشی روزانه بیش از یک درمان می‌تواند انجام شود. بعلاوه، تعداد کل معالجه به صلاحدید اپراتور حرفه‌ای است که در طی روند توانبخشی تصمیم می‌گیرد که چه تعداد از روش‌های درمانی انجام شود و چه موقع درمان را متوقف کند.

بعد از چه مدت اولین نتایج دیده می‌شوند؟ 

بلافاصله پس از اولین درمان می‌توان مزایای تکاردرمانی را مشاهده کرد. تکار درمانی با انتقال انرژی به بافت‌های بیولوژیکی، میکرو گردش خون (جریان حمل خون به رگ‌های کوچکتر درون بافت‌ها) را فعال کرده و سیستم لنفاوی را تحریک می‌کند. فواید این درمان آنی و ماندگار است. بدیهی است، به منظور بهینه سازی نتایج و مزایای درمانی، تشخیص صحیح و پروتکل درمانی کافی از اهمیت اساسی برخوردار است.

آیا می‌توان از تکار درمانی در ترکیب با سایر روش‌های درمانی استفاده کرد؟ 

بله، تکار درمانی می‌تواند در ترکیب با سایر روش‌های درمانی فیزیکی مانند درمان با عمل جراحی، استئوپاتی (استخوان درمانی)، ماساژ و تحرک بافت‌های نرم مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌تواند به دنبال عمل‌های جراحی استفاده شود. برای بهبود روند توانبخشی، افزایش اثربخشی درمان و کاهش زمان بهبودی، می‌توان از سایر روش‌های درمانی به همراه تکار درمانی استفاده کرد.

آیا تکار درمانی به بهبود قطعی و دائمی کمک می‌کند؟ 

این مورد در هر بیمار با هر وضعیت آسیب دیدگی متفاوت است. تکار درمانی انرژی را به بافت‌های بیولوژیکی می‌فرستد، تسکین فوری و ماندگاری طولانی مدت به همراه دارد. نتایج به شرایط بیمار و آسیب شناسی بستگی دارد. بدیهی است، به منظور بهینه سازی نتایج درمانی و مزایا، تشخیص صحیح و پروتکل درمانی مناسب از اهمیت اساسی برخوردار است.

آیا تکارتراپی فقط برای افراد ورزشکار مفید است؟ 

نه، تکار تراپی هم نتایج عالی در زمینه‌های ورزشی و هم در درمان آسیب‌های حاد یا مزمن در طیف گسترده ای از بیماران نشان داده است.

آیا می‌توان از تکار تراپی برای جلوگیری از آسیب دیدگی استفاده کرد؟ 

هایپرمی (پرخونی) ناشی از تکار تراپی، با اثر عروقی عمیق و موثر، حداکثر کشش عضلانی ورزشکار را در هنگام فعالیت ورزشی تضمین می‌کند. حفظ و نگهداری عضلات در یک حالت خوب به معنای کاهش خطرات مشکلات مربوط به وضعیت قرارگیری بدن، درد ماهیچه و درد مفاصل و در بدترین حالت، عضلات کشیده یا آسیب دیده است.

تفاوت‌های تکارتراپی با دستگاه‌های دیاترمی سنتی چیست؟ 

دستگاه‌های سنتی دیاترمی مانند رادار و فرستنده موج کوتاه از انرژی تابشی استفاده می‌کنند و انرژی گرمایی تولید می‌کنند. با این حال تکارتراپی انرژی لازم را برای بافت‌های بیولوژیکی فراهم می‌کند.

گردش خون را فعال می‌کند و سیستم همولنفاتیک را تحریک می‌کند. این روند جریان هماتیک را افزایش می‌دهد و به دلیل اثر ژول باعث افزایش گرمای خارجی می‌شود.

آیا مطالعات علمی وجود دارد که کارآیی تکارتراپی را ثابت کند؟ 

بله، تحقیقات علمی اثربخشی درمان تکارتراپی را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه این روش درمانی سیستم همولنفاتیک را تحریک می‌کند و گردش خون مجدد را دوباره فعال می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک