اوزون تراپی زانو :تزریق گاز اکسیژن به زانو بعلت درد و آسیب مفصل

  1. کلینیک تخصصی زانو
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. اوزون تراپی زانو :تزریق گاز اکسیژن به زانو بعلت درد و آسیب مفصل

آرتروز (OA) نوعی بیماری فرسایشی استخوان است که ویژگی اصلی آن ساییدگی غضروف بین مفصلی است. آرتروز پی‌آمد بالا رفتن سن، آسیب‌دیدگی و چاقی است و معمولاً با درد، خشکی مفصل، کاهش انعطاف‌پذیری و حساسیت به لمس مفصل همراه است. آرتروز زانو علت اصلی ناتوانی در میان سالمندان است که هر ساله تقریباً ده میلیون نفر به آن مبتلا می‌شوند. درمان‌های بالینی فعلی نمی‌توانند آرتروز زانو را معکوس کنند یا روند پیشرفت آن را آهسته کنند. به علاوه از آنجایی که آرتروز یک بیماری غیرقابل درمان است، پیشرفت عارضه در نهایت انجام جراحی تعویض مفصل زانو را ضروری می‌سازد. اوزون تراپی روش درمانی جایگزینی است که برای تحریک سیستم ایمنی طراحی شده است. اوزون تراپی اکسیژن بیشتری را در اختیار بدن می‌گذارد و سال‌ها است که از آن برای درمان بیماری‌های مزمن مختلفی مانند روماتیسم استفاده می‌شود. اوزون تراپی به دلیل اثرات ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و اتساع عروق می‌تواند باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و مخمرها را غیرفعال کند.

مدت‌ها است که زانوهایتان درد می‌کند و دردش به هیچ طریقی آرام نمی‌شود؟ مسکن‌های بدون نسخه را مصرف کرده‌اید، تمرین‌های کششی، گرمادرمانی، یخ درمانی و انواع درمان‌های خانگی را امتحان کرده‌اید، اما نتیجه‌ای نگرفته‌اید. اگر این‌طور است، حتماً پرولوزون تراپی یا اوزون درمانی را هم امتحان کنید. بسیاری از بیماران به کمک اوزون تراپی نتیجه‌ای می‌گیرند که اصلاً انتظارش را نداشته‌اند و دردشان به سرعت آرام می‌شود. اوزون تراپی در چند جلسه در فواصل سه هفته‌ای انجام می‌شود. اوزون تراپی فرصت التیام و بهبود را در اختیار عضلات، مفصل‌ها، تاندون‌ها و ناحیه‌های آسیب دیده قرار می‌دهد. شاید فکر کنید که در مزایای اوزون تراپی مبالغه می‌کنیم، اما ما هر روز اثر معجزه‌آسای اوزون تراپی را به چشم در کلینیک می‌بینیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن های  ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۴۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تماس حاصل فرمایید.

اوزون تراپی چیست ؟ و چه مزایایی دارد ؟


اوزون تراپی چیست ؟ و چه مزایایی دارد-compressed-compressed

 اوزون گونه فعال اکسیژن با بار اضافی است که استفاده از آن در پزشکی مزایای متعددی دارد. ما اکسیژنی (O2) را که به طور طبیعی در هوا وجود دارد، تنفس می‌کنیم، وقتی اکسیژن برای مصرف شدن در بدن فعال می‌شود به سه اتم تجزیه می‌شود و به اوزون یا O3 تبدیل می‌شود که رفتاری متفاوت با اکسیژن دارد. اوزون انرژی بسیار بیشتری از اکسیژن دارد و تقریباً به بهبود سریع‌تر هر عارضه‌ای کمک می‌کند.

بیش از ۵۰ سال است که اوزون تراپی در سراسر جهان برای درمان بیماری‌های مختلف به کار برده می‌شود و امروزه محبوبیت آن در حال افزایش است. یکی از دلایل مورد اقبال قرار گرفتن اوزون تراپی این است که اکثر روش‌های انجام اوزون تراپی غیرتهاجمی و سریع‌الاثر است.

دچار هر بیماری‌ای که بشوید، از یک بیماری ویروسی خفیف تا عارضه‌ای مزمن، بدن برای التیام عارضه به اکسیژن نیاز دارد. سیستم ایمنی بدن بدون اکسیژن کافی توانایی خود را برای مقابله با مهاجم‌های ناخواسته‌ای مانند باکتری، ویروس، سلول‌های سرطانی و بیماری خود ایمنی از دست می‌دهد. بدن به دلایل مختلف دچار کمبود اکسیژن می‌شود؛ یکی از مهم‌ترین دلایلی که انسان‌های مدرن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند، سبک زندگی یکجانشینی است، ما عادت کرده‌ایم که از خانه تا ماشین و از ماشین تا اداره برویم و در طول روز یا اصلاً ورزش نمی‌کنیم یا فقط چند دقیقه ورزش می‌کنیم. چون مرتب نفس عمیق نمی‌کشیم، ذخیره اکسیژن در بدن به سرعت رو به کاهش می‌گذارد.

زمانی که از اوزون برای اهداف پزشکی استفاده می‌شود، اوزون آن دسته از سلول‌های ایمنی را که عملکرد ضعیفی دارند، فعال می‌کند و به این ترتیب نخستین گام برای بهبود عارضه برداشته می‌شود. سلول‌های ایمنی عملکرد عادیشان را شروع می‌کنند و با هر موجود مهاجم و بیگانه‌ای که در بدن وجود دارد، مقابله می‌کنند. همچنین اوزون تراپی متابولیسم گلبول‌های قرمز را فعال می‌کند و آزادسازی اکسیژن را در بدن بهبود می‌دهد.

همچنین اوزون گلبول‌های قرمز بسیار قدرتمندی را در مغز استخوان ایجاد می‌کند، وضعیت آنتی اکسیدانی را در بدن فعال می‌کند، پلاسما و پراکسید هیدروژن را افزایش می‌دهد و میزان نیتریک اکسید را بالا می‌برد.

سازو کار تاثیرگذاری اوزون در بدن


بازیابی سلامتی به کمک اوزون درمانی، بسته به شدت عارضه تحت درمان می‌تواند فرآیندی سریع یا آهسته باشد. روش‌های اصلی تاثیرگذاری اوزون تراپی به شرح زیر است:

  • بهبود انعطاف‌پذیری گلبول‌های قرمز، جریان خون را افزایش می‌دهد، در نتیجه گلبول‌های قرمز کمتر به هم می‌چسبند، حرکتشان سریع‌تر می‌شود و اکسیژن بیشتری جابه‌جا می‌شود.
  • اوزون گلبول‌های قرمز را تحریک می‌کند تا ترکیبی به نام ۲,۳ DGP را تولید کنند، این ترکیب توانایی گلبول‌های قرمز را برای آزادسازی اکسیژن در مجاورت بافت‌های نیازمند اکسیژن افزایش می‌دهد.
  • میتوکندری‌ها محل تولید انرژی در سلول‌ها هستند؛ اوزون به فرآیند تولید انرژی کمک می‌کند و به این ترتیب فرآیند بهبود را تسهیل می‌کند.
  • به علاوه اوزون سیستم ایمنی بدن را تنظیم می‌کند. چنانچه سیستم ایمنی بدن عملکرد مناسبی داشته باشد، التهاب را از بین می‌برد و به عامل‌های مهاجم کمک می‌کند. اما اگر سیستم ایمنی عملکرد ضعیفی داشته باشد، عامل‌های مهاجم می‌توانند بافت‌ها و سلول‌ها را تخریب کنند.
  • اوزون به شدت به پاتوژن‌ها یا عامل‌های عفونی آسیب می‌زند و در مقابله با عفونت تقریباً سریع‌تر از هر عامل دیگری عمل می‌کند.

اوزون تراپی و سیستم ایمنی


عملکرد بهینه سیستم ایمنی برای حفظ سلامتی ضروری است. نقش سیستم ایمنی این است که “اجسام خارجی” مهاجم را شناسایی کند. این عامل‌های مهاجم می‌توانند ویروس، باکتری، انگل و … باشند. سیستم ایمنی هنگام جستجو کردن اجسام خارجی باید بتواند آنها را از بافت سالم بدن تشخیص بدهد و بتواند به عامل‌های بیگانه حمله کند. به این ترتیب سلامتی بدن حفظ می‌شود.

اما وقتی سیستم ایمنی بدن عملکرد مناسبی نداشته باشد، نمی‌تواند مهاجم‌های “بیگانه” را شناسایی کند و در نتیجه هیچ اقدامی برای مقابله با آنها انجام نمی‌دهد. در نتیجه مهاجم‌ها تکثیر می‌شوند، زنده می‌مانند و به ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری لایم، فیبرومیالژی، تبخال و تقریباً هر عارضه‌ای که فکرش را بکنید، دامن می‌زنند.

واکنش دیگر سیستم ایمنی ضعیف این است که به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند و به عارضه‌ای به نام بیماری خودایمنی دامن می‌زند. از جمله بیماری‌های خودایمنی می‌توان به تیروئیدیت هاشیموتو، لوپوس سیستمی، کولیت، روماتیسم، ام اس، دیابت نوع  یک و بیماری کرون اشاره کرد.

اوزون تراپی “غذایی” را که سیستم ایمنی بدن برای مقابله با مهاجم به آن نیاز دارد، در اختیارش قرار می‌دهد. سیستم ایمنی سالم و قوی به طور طبیعی اوزون و آنتی اکسیدان‌های دیگر را برای از بین بردن پاتوژن‌ها تولید می‌کند، اما اگر سیستم ایمنی اکسیژن کافی در اختیار نداشته باشد، نمی‌تواند وظیفه‌اش را انجام بدهد. زمانی که اوزون تراپی انجام می‌شود، اوزون وارد سلول‌های سیستم ایمنی می‌شود و کمک می‌کند تا سیستم ایمنی دوباره عملکرد بهینه‌ای را ارائه بدهد.

روش‌های مختلفی برای دریافت اوزون وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تزریق از راه گوش، واژن، راست روده، مثانه، استعمال موضعی، سونای اوزون و تزریق‌های وریدی اشاره کرد.

بازیابی سلامتی از طریق اوزون درمانی فرآیندی کاملاً طبیعی است و اوزون تراپی ابزار لازم برای مقابله با بیماری‌ها را در اختیار سیستم ایمنی بدن قرار می‌دهد. اوزون تراپی درمانی موثری است که فرآیند التیام را با بهبود عملکرد طبیعی بدن فرآیند تسریع می‌کند. در اوزون تراپی از دارو برای تحریک سیستم ایمنی استفاده نمی‌شود.

اوزون تراپی چگونه زانو درد را تسکین می‌دهد؟


پرولوزون مشتق از واژن “اوزون” و واژه لاتین ” proli ” به معنای بازسازی یا احیاء است؛ بنابراین پرولوزون در لغت به معنای ترمیم بافت‌ها با استفاده از اوزون است. واژه پرولوزون از واژه ” Prol” تشکیل می‌شود که صورت کوتاه شده واژه “ proliferation” به معنای تکثیر است، چون اوزون تراپی باعث تکثیر (رشد، تشکیل) بافت رباط جدید در ناحیههای ضعیف شده میشود.

پرولوزون تراپی تکنیک تزریقی مشابه پرولوتراپی است که در آن از اوزون استفاده می‌شود. تزریق اوزون در مقایسه با پرولوتراپی قدیمی، موجب تسریع فرآیند التیام مفصل زانو می‌شود. چون اوزون مولکول بسیار فعالی است، وقتی در کپسول مفصلی تزریق می‌شود، توانایی‌های التیام‌بخشی ترمیم مفصل فیبروبلاستیک را تحریک می‌کند.

پرولوزون باعث ترمیم و محکم شدن ساختارهای شل و رباط‌ها و بافت‌های پیوندی با پارگی جزئی می‌شود. پرولوزون چرخه درد و التهاب را متوقف می‌کند، در نتیجه گردش خون بهتر می‌شود، جریان خون حاوی مواد مغذی افزایش می‌یابد و آبرسانی به بافت‌های آسیب دیده بهبود می‌یابد. به این ترتیب داخل مفصل محیط مناسبی برای التیام ایجاد می‌شود، دامنه حرکتی مفصل افزایش و درد کاهش می‌یابد. چون پرولوزون قابلیتی دارد که می‌تواند آسیب‌شناسی اکثر اختلال‌ها را اصلاح کند، درد مزمن ۷۵ ـ ۸۵ درصد بیماران برای همیشه تسکین می‌یابد. پرولوزون تراپی به ترمیم بافت پیوندی کمک می‌کند تا درد مزمن برای همیشه از بین برود.

اوزون تراپی برای چه افرادی مناسب است؟


نخستین گام این است که پزشک مجربی را پیدا کنید که در زمینه اوزون تراپی آموزش دیده باشد. متخصص اوزون درمانی عارضه را ارزیابی می‌کند و مناسب بودن اوزون تراپی را برای درمان آن تعیین می‌کند. چنانچه منعی برای انجام اوزون تراپی وجود نداشته باشد، متخصص روش انجام درمان و سازو کار تاثیرگذاری آن را توضیح می‌دهد و تعداد جلسات درمان را تعیین می‌کند. از آنجایی که اوزون خواص درمانی بسیاری دارد، می‌توان از اوزون در طرح درمان تقریباً تمام بیماری‌ها استفاده کرد.

به خاطر بسپارید که اوزون تراپی معمولاً به تنهایی انجام نمی‌شود و تقریباً همواره در کنار مدالیته‌های دیگری مانند سم‌زدایی و اصلاح برنامه تغذیه به کار برده می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک